Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mercedes A Class automata

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Urmaresc sa cumpar o masina  mica de oras pe benzina cu cutie automata, si m-am oprit la A class an in jur de 2008. Ca motoare ar fi cel de 1.5 la 95cp si de 1.7 la 116cp in functie de cum o gasesc sa arate mai bine.

Ce imi puteti zice de cutia asta automata, e vreuna mai cu/fara probleme? acum depinde si cum a intretinut-o vechiul proprietar...in general aud ca mecanicii blesteama acest model cand le intra pe usa serviceului Posted Image chiar asa cu probleme sunt?

Masina va fi cumparata, evident, din Germania Posted Image

Edited by badsica, 11 December 2017 - 11:48.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cauta o japoneza ca si eu am auzit ca a class are bube

#3
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
De ce sau ce este atat de, evident, in a o cumpara din Germania ?

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Mecanicii blesteama modelul deoarece din cauza designului compact al compartimentului motor e greu de ajuns la componente, chiar si pentru lucrari mai simple.

#5
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Cred ca de multe ori mecanicii injura si pentru ca e munca in plus si/sau habar nu au cum se reparata/verifica o cutie automata. Pe bune, treaba asta cu complexitatea e "fumata". Chiar si masinile astea mai "stramnte" sunt gandite din faza de proiectare sa-ti usureze munca, chiar daca asta inseamna munca in plus. Nu ma refer la complexitatea lucrarilor.

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Că sa ajungi la compresor ac trebuie dată jos puntea față

#7
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Initial vroiam sa iau un Smart, dar ala chiar are o gramada de probleme, pe langa faptul ca are tractiunea pe spate (mai am si parcare la subsol).

Legat de japoneze, doar Nissan Micra imi face cu ochiul, insa as merge pe A class.

PS: de cutie automata as vrea sa aud niste parere, daca aveti.

Edited by badsica, 11 December 2017 - 12:00.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mecanicii blesteama acest model cand le intra pe usa serviceului nu pentru ca ar avea probleme ci pentru ca e un cosmar de lucrat la ele chiar si pentru operatii simple, cum ar fi schimbat filtrul de ulei.
Cutia automata e ok, toate automatele de la Mercedes sunt ok.
Dar e cam scump, de banii aia iti iei o compacta mult mai noua sau un Ford Fiesta mult mai nou, mai usor de lucrat la el si manopera mai ieftina.

https://suchen.mobil...=AUTOMATIC_GEAR

Edited by Friskey, 11 December 2017 - 12:08.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 badsica, on 11 decembrie 2017 - 11:47, said:

...cutia asta automata, e vreuna mai cu/fara probleme?

Recomandarea mea este sa mergi pe japoneze.
Toyota Yaris - pe segmental ei, la calitate si fiabilitate nu prea o intrece nimeni
Mazda 2 - pentru cineva care doreste... altceva
Nissan Micra - foarte bun pentru oras

Edited by Naijax, 11 December 2017 - 12:02.


#10
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
De pe la cunostinte am inteles ca automata asta de la Mercedes tine mai mult la tavaleala, si in plus ii place designul masinii in general (masina va fi pentru nevasta-mea). Acum ar mai fi Micra sau Fiatul 500.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In domeniul compactelor de acest design nu exista alegere mai buna decat clasa A. In primul rand e foarte spatioasa, cot-la-cot cu Logan. Pozitia de condus e inalta cat un Duster, te uiti de sus ca din SUV la trafic. Iar calitatea materialelor interioare este semnificativ mai buna decat la competitori.

Ma refer la clasa A din care vrei tu, W169.

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Stai linistit, ca sunt masini bune. Problema lor este ca iti va fi foarte greu sa gasesti una in regula. vei găsi doar daune grave sau masini neintretinute. Sa te Ăźnarmezi cu rabdare


Chiar daca unii se plâng de problemele smart-ului, sa stii ca se rezolva ieftin.
Te-ai mutat?

Edited by bobalex18, 11 December 2017 - 12:39.


#13
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Am mai fost dupa masini in Germania, si intradevar trebuie sa ai rabdare, sa fii atent dar pana la urma e chestie de noroc.

@ bobalex18, Mutat de 2 luni si jumatate. Exclud total variante cu tractiune pe spate, mai ales ca e unu in complex cu un BMWu non-xdrive care cica iarna nu prea reusea sa iasa din garaj Posted Image

Edited by badsica, 11 December 2017 - 12:59.


#14
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
La voi nici măcar nu e mare diferenta de nivel.
Smart 4*4 nu gasesti.
Poate un suzuki? Ai sanse mai mari sa gasesti una ok.
Daca iei yaris esti nedemn :))))))

#15
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Adevarul e ca oscilez intre un A class si un X5, dar X5u nu prea are loc sa-l parcheze Posted Image Si nu e gluma, unu nu putea sa iasa cu BMWu din garaj cand era zapada.
Ma mai uitam si la Volvo C30 automat dar am inteles ca sunt probleme cu PowerShiftu asta de la Ford.

Sa revenim ontopic, cu alte cuvinte, A classu automat benzinar ar fi ideal  pe traseu Voluntari - Promenda cu 3 semafoare si un sens giratoriu.

Edited by badsica, 11 December 2017 - 13:47.


#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
îți spun cum gândesc eu într-un caz ca al tău, mașină de mers la serviciu și atât
1. mașina să fie automată (nu suport manualele)
2. să fie corectă (fără daună gravă sau mai știu eu ce)

faptul că una oferă mai mulți cai sau mai puțini sau un consum mai mare sau ma mic cu 1l, chiar nu are nicio relevanță la sfârșit de lună. vorbim de mașină pentru mers la serviciu, nu de mers în concedii etc.

eu de asta am ales să păstrez vechea mașină, pentru că o știu și îmi oferă tot ce am nevoie pentru acasă-grădi-serviciu și retur. dacă ar fi să o schimb, 99% aș lua Sandero automat. ai mașină nouă la preț de second, garanție 5 ani, costuri de întreținere inexistente etc etc.

#17
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Sandero aia e scumpa iar eu nu mai am atatia bani de dat, apoi Sandero nu e cu design iar dupa cum stim pentru o femeie masina trebuie sa fie cu design placut si apoi cu restu :)

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 LauCalin, on 11 decembrie 2017 - 11:58, said:

. Chiar si masinile astea mai "stramnte" sunt gandite din faza de proiectare sa-ti usureze munca, chiar daca asta inseamna munca in plus. Nu ma refer la complexitatea lucrarilor.
Gresit , is concepute asa ca sa nu ai alta solutie decat sa apelezi la servisul marcii , la fel era si la Ford pre 2008 , niste janghine inghesuite ( mondeo si focus ) .

On: fugi de A clase cat poti .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate