Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

În Polonia democrația moare mai repede decât în România

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#91
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostPollux, on 12 decembrie 2017 - 12:34, said:

este business, nu este nimic esoteric.

Nu e nimic business in colapsul fiscala ce vine odata cu in invazia musulmana - mai curand un cancer ce roade pana si excedentul si competitivitatea germana. In loc sa reduci rolul statului si sa importi oameni inteligenti te transformi intr-o mizerie de lumea a treia. Culmea e ca avem pe forum destui ce promoveaza sinuciderea asistata in acest fel.

#92
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
I-a rupt in doua Comisia de la Venetia. Altfel n-am cum sa ma exprim.

Mai rau ca-n Uniunea Sovietica. Scris pe hartie. Ce ar mai fi de zis?

Urmatoarea la esafod pare a fi Romania.


Notes from Poland
Like This Page · 9 hrs ·

In their analysis of the Polish government's judicial reforms, the Venice Commission's independent legal experts repeatedly notes that the system being proposed by PiS is similar to (and in at least one regard 'even worse than') the one that existed in the Soviet Union.


[ https://scontent.fotp1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/25073137_943227115852499_4323371545758857132_o.jpg?oh=5109a5153fa5a6fc1518e10766fd64a9&oe=5AD69FA1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#93
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Blestemul lui gringeanu a lovit si la polaci?!
Au sinucis-o pe aia beata?!

#94
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
https://www.wsj.com/...arty-1508280886
Articol Wall Street journal, in favoarea deciziilor in materie judiciara din Polonia:

''The EU wants the world to think that Poland is making a power grab to rein in the independence of the judicial branch in Poland. However, this piece in the October 18, 2017 Wall Street Journal (WSJ) by Ryszard Legutko provides a much clearer picture of what Poland’s government is trying to do. That piece (which is available online to subscribers of the WSJ) reveals that the reason for this action is to regain control of the Polish courts to act in the interests of the Polish people! This piece reveals that a number of Poland’s Supreme Court members and other lower judges have “troubling connections” to Poland’s Communist past, and that the judicial system there has no checks and balances on it because the sitting judges can select their own replacements! Poland’s ruling party is attempting to rid itself of judges who are former Communists and create a system of real checks and balances on the Polish courts. The op-ed piece makes it evident that the EU favors the current system as it preserves a statist judicial branch that is not answerable to Polish citizens or anyone elected by Polish citizens.''
O fi si asa...

Edited by grrrrr, 13 December 2017 - 10:09.


#95
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

Quote

In 2005 he was elected to a seat in the Polish Senate (representing the Law and Justice Party), where he became Deputy Speaker. In 2007 he was Poland’s Education Minister, and in 2007-2009 Secretary of State in the Chancellery of President Lech Kaczyński. He is currently a member of the European Parliament, where he sits on the Foreign Affairs Committee, and a Co-chairman of the Conservatives and Reformists parliamentary group[3].
Un nene membru PiS scrie un articol in WSJ in favoarea modificarilor legislative din Polonia. Nu inseamna ca e neaparat gresit, dar sunt sceptic. La fel de sceptic ca atunci cand o aud pe Androneasca laudand realizarile PSD-ului.

#96
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
Exact asta este și problema în România, ca în Polonia. Continuarea năravurilor din vechiul regim comunist, și la judecători, mai ales la procurori. Cum poate un procuror să intervină în procesul legislativ? Nu vede că nu se mai poate plânge la partidul comunist? În regimul comunist, procurorii și securiștii erau o armă a conducerii superioare a partidului cu care îi disciplinau inclusiv pe activiștii de partid mai mărunței. Era o idee ca securitatea să nu se amestece la nivelele de jos ale P.C.R,, dar nu era respectată. Sistemul a fost reinstaurat, mai ales de Băsescu.

Una este epurarea celor cu năravuri comuniste, alta este aservirea justiției și serviciilor secrete de către un partid. Cine are discernământ să înțeleagă, înțelege.

Edited by Esticul, 13 December 2017 - 10:41.


#97
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Fiti atenti aici:
Poland: Private TV station fined for coverage of protests

Televiziune privata este amendata de CNA-ul lor fiindca au aratat mitingurile opozitiei.

#98
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
O sa vina si la noi asemenea manifestari. Cat de curand.

#99
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAlecsandru010, on 13 decembrie 2017 - 22:32, said:

O sa vina si la noi asemenea manifestari. Cat de curand.

Da niste manifestari de genul asta cam cand estimezi ca...

Quote

Kraków cut-off line opens
12 Dec 2017

POLAND: Passenger services began using a recently-completed elevated chord linking Kraków’s Zabłocie and Krzemionki stations with the December 10 timetable change.

The chord removes the need for trains from Kraków Główny to Zakopane, Skawina and Oświęcim to reverse at Płaszów station, reducing journey times by up to 20 min while also lowering distance-based fares.
It was built by Budimex and Ferrovial Agroman under a contract awarded by infrastructure manager PKP PLK in 2015. The scope included two flyovers, 9 km of track, 6·5 km of electrification and the reconstruction of Krzemionki and Zabłocie stations.
The overall cost was 352m złoty, of which 192m złoty came from EU sources.

Adicatelea ditai lucrarea ca sa nu mai intoarca trenurile degeaba intr-o gara terminus si sa piarda 20 de minute in plus. Hmm, parca am un exemplu local in cap...
Contract atribuit in 2015. Lucrare terminata in 2017. Cat a durat pasajul de la Piata Sudului? Aud?
Pe calea asta ferata noua probabil circula rame noi facute de polonezi (Pesa). Pe sub ea, probabil autobuze facute tot de polonezi (Solaris). Sinele de cale ferata au fost laminate cel mai probabil la Dabrowa Górnicza. In incinta, cum ar veni. Intr-unul din cele 3 laminoare din Europa care stiu sa faca sine de 120m. Vreti sa va povestesc nitel despre Calarasi?Sinele polonezilor sunt din polonia. Ale noastre sunt austriece, asa suntem noi, mai opulenti.

La noi ce s-a intamplat pe 12 decembrie anu asta?

Proiectul de buget al Ministerului Transporturilor a primit aviz favorabil, cu 11 voturi „pentru”, 9 „împotrivă” şi o abţinere.
Bugetul Transporturilor pe 2018, 70% din cel pe 2017

Ah am facut si noi un gard la tramvai. Kek.

[ https://s8.postimg.org/af8522wdx/tn_pl-krakow-chord1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s8.postimg.org/6vm7ca1dx/tn_pl-krakow-chord2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

rIsCaM sA aJuNgEm cA PoLoNiA

Quote

Un tren a deraiat, aseară, chiar la ieşirea din Gara de Nord. Din motive neclare încă, locomotiva şi primul vagon ale trenului InterRegio care leagă Capitala de Satu Mare au sărit de pe şine. Autorităţile au declanşat o anchetă, pentru a stabili ce s-a întâmplat. Pasagerii au fost nevoiţi să stea două ore în frig, în tren, până când locomotiva a fost schimbată.

Pun si de la unguri? Ca si aia ne sperie tare rau. Se apuca la anu de 2 reactoare cu tatuca putin. Noi stim sa le facem singuri de 30 de ani, da' aparent nu ne ajuta la nimic.

Edited by shefu_de_combinat, 14 December 2017 - 05:59.


#100
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Atata doar ca proiectele alea de infrastructura au fost facute pe vremea cand Polonia era o tara democrata. Sa vedem ce urmeaza.

#101
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostCris007, on 14 decembrie 2017 - 06:14, said:

Atata doar ca proiectele alea de infrastructura au fost facute pe vremea cand Polonia era o tara democrata

Am si de la turci exemple, daca doriti ceva nedemocratii pe bune, nu spaime vest-europene.

#102
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postshefu_de_combinat, on 14 decembrie 2017 - 06:50, said:

Am si de la turci exemple, daca doriti ceva nedemocratii pe bune, nu spaime vest-europene.

Boss, ne-ai înnebunit cu terminații tăi care sărăcesc țara dar mai fac câte un proiect de infrastructură ca să mulțumească proștii, te rog, măcar tu fii diferit.
Există desturi autori care au dovedit că o democrație săracă se dezvoltă mai rapid decât un sistem totalitar sărac, vrei citări, bibliografie, poze la cărți care susțin asta?

View Postshefu_de_combinat, on 14 decembrie 2017 - 05:37, said:

Pun si de la unguri? Ca si aia ne sperie tare rau. Se apuca la anu de 2 reactoare cu tatuca putin. Noi stim sa le facem singuri de 30 de ani, da' aparent nu ne ajuta la nimic.

Pune, nu văd vreo legătură între gări moderne cu care ai obsesii și obsesiile lui Orban sau moșul ăla din Polonia ce vor ca doar ei să controleze statele pe care le conduc și să implemeteze un sistem mafiot.
Hei, dar care e diferența între un kg de făină și un pasaj care să-l facă pe shefu de combinat să fie fericit?

Edited by Velaxa, 14 December 2017 - 10:55.


#103
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCris007, on 14 decembrie 2017 - 06:14, said:

Atata doar ca proiectele alea de infrastructura au fost facute pe vremea cand Polonia era o tara democrata. Sa vedem ce urmeaza.
Cat timp politicienii actuali au ajuns la putere prin voturi si nu prin lovitura de stat sau falsificarea alegerilor,  Polonia e in continuare o tara democrata.
iar cresterea economica e constanta: https://tradingecono...land/gdp-growth Economic cel putin, comparat cu celelalte state din Europa Centrala si de Est, arata bine, atat economic, cat si la modul in care se dezvolta infrastructura.

#104
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Păi de-abia a început autocratizarea Poloniei ,deci ai răbdare.

#105
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostVelaxa, on 14 decembrie 2017 - 11:14, said:

Păi de-abia a început autocratizarea Poloniei ,deci ai răbdare.
O fi, dar si afro-arabizarea Vestului inca nu si-a aratat pe deplin urmarile, deci ai si tu rabdare.

#106
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
In Polonia s-a implementat in 1999 o reforma de regionalizare si descentralizare, cu guvernari locale.
https://aer.eu/regio...tities-ror2017/
Deoarece puterea politica/administrativa e distribuita intre centru si regiuni, e mult mai greu sa faci guvernari autocratice comparativ cu un stat supercentralizat. Nu-i vad transformandu-se intr-o dictatura, decat daca suspenda sistemul administrativ actual.

#107
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostVelaxa, on 14 decembrie 2017 - 11:14, said:

Păi de-abia a început autocratizarea Poloniei ,deci ai răbdare.

"Nu mai crede tot ce citesti pe internet" - Abraham Lincoln

Sau daca ai o estimare, un articol, ceva, care sa te faca sa crezi ca o iau la vale economic, da-i share.

http://www.worldbank...land/overview#3

Edited by vlad1102, 14 December 2017 - 12:33.


#108
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
care sărăcesc țara

[citation needed]
Orban spre exemplu e sef pe tarla de prin 2010, aproape 8 ani ar trebui sa fie suficienti pentru a trasa niste grafice pe tema asta.

dar mai fac câte un proiect de infrastructură ca să mulțumească proștii

serios, de asta fac proiectele alea? Nu le-ar fi mai simplu sa dea un 20%in plus la pensie si niste medicamente compensate? Ori poate totusi nu le fac sa multumeasca prostii (ca nu vad cat ar pricepe prostii din hsr si terminale de gaz lichefiat&shit) ori prostii lor sunt mult mai destepti decat prostii din productia noastra interna.

Există desturi autori care au dovedit că o democrație săracă se dezvoltă mai rapid decât un sistem totalitar sărac, vrei citări, bibliografie, poze la cărți care susțin asta?

N-am dubii ca exista. Dar i-as invita pe autorii acelor lucrari sa studieze si exemplul romanesc. Avem democratie de 28 de ani. In afara de servicii si investitii private, ce s-a dezvoltat in astia 28 de ani? Conform autorilor mentionati de tine, perioada 1990-2017 ar trebui sa bata la cur din toate pozitiile perioada 1960-1987. Si cu toate astea, nu vad hidrocentrale pe Dunare facute in paralel cu orase intregi facute in paralel cu o droaie de alte chestii. Si in domeniul arhitecturii/urbanismului ar trebui sa stam radical mai bine. Stii si tu ca situatia actuala e fix opusul ca doar am discutat pe tema asta de zeci de ori. Ai senzatia ca n-as prefera o dezvoltare rapida in mod 100% democratic? Da' vreau si eu sa stiu cum facem sa prindem unicornu asta. Let me guess: investim in educatia noilor generatii si doar prin educatie vom reusi sa...

gări moderne cu care ai obsesii

Alea vor fi mostenirea epocii. Toate frectiile politico-legislative vor ramane in tratatele de specialitate si poate chiar in cartile de istorie daca sunt mai importante. Te-ai gandi ca romanii care traiesc in prima epoca de la Cuza pana-n prezent care nu va lasa niciun fel de mostenire relevanta in urma inteleg treaba asta. De acum mai bine de 100 de ani avem Ateneu, CEC, bulevarde, piete, parcuri, scoli, Universitate. Era vot cenzitar si femeile nu votau oricum. 100%nedemocratic dupa standardele actuale. Si? Sunt si astea scrise pe undeva, da' nu pe astea le vezi zilnic. Dar hei, in capitala in care ultima extindere majora a garii principale s-a facut pe vremea lu' Carol II, am eu obsesii cu gari moderne.

Hei, dar care e diferența între un kg de făină și un pasaj care să-l facă pe shefu de combinat să fie fericit?

Exact. Nu-s diferente. Pomenile electorale si proiectele mari au fix dar fix acelasi impact asupra economiei. Si kilu de faina si proiectu de infrastructura stimuleaza la fel investitorii, creeaza tot atatea locuri de munca si imbunatatesc fix la fel viata celor care beneficiaza de ele. De aia exista fabrica Mercedes si Audi si-n Ungaria si-n Teleorman.
Sa pui marile proiecte in cateogria "le mai da si la prosti cate ceva" in tara care e incapabila sa termine dracu o autostrada peste munti mi se pare asa...

Edited by shefu_de_combinat, 14 December 2017 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate