Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Ne trebuie cu adevarat facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 arg, on 11 decembrie 2017 - 08:03, said:

@"Ne trebuie cu adevarat facultate?"
- ai prefera sa te opereze un dorel cu 5 clase (2 de a I-a si 3 de a II-a)
- etc...
Eu sunt curios daca toata populatia tarii e doctor, inginer, avocat etc oare cine iti mai zideste un perete? Cine iti schimba o teava? Cand gasesti doar oameni cu studii superioare o sa fi surprins ca esti dispus sa il platesti mai gras pe ala far studii superioare. E cerere si oferta. Putini Dorei multi teoreticieni.
  Sa vezi cand iti curge apa din perete cum cauti disperat unul fara facultate si il platesti cat cere.
  Eu de cand am renuntat la meseria pe care o am si practic una de om fara facultate castig mult mai bine si mai si fac ceea ce imi place si am program cum vreau eu etc.
De ce? Pai e plin de ingineri, termina 10 facultatea si e un singur post disponibil,  dar sudori si muncitori in constructii sunt putini ca nu mai termina nimeni scoala profesionala..

  Problema reala e ca se face facultatea ca e la moda. Nu are nici o legatura cu ce ii place celui care se inscrie, sa aiba si el facultate ca toata lumea are.

Edited by PoeOvidiu, 11 December 2017 - 09:13.


#20
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Sekene, on 11 decembrie 2017 - 05:52, said:

In momentul de fata sunt anul 2 la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, Universitatea din Bucuresti, si incep sa ma indoiesc de utilitatea facultatilor, vad in asta doar inca un motiv sa mai tragi de timp pana incepi serios cu munca, ori sa iei viata in maini. Daca in primul an eram incantat de ce putea sa imi ofere, acum o simt depasita, si asa observ si celelalte facultati. Deci sunt curios de parerea voastra, ne trebuie cu adevarat facultate?
daca urmai o facultate mai productiva, intelegeai utilitatea ei
no offence, dar jurnalismul e un soi de parazitism social pentru care iti trebuie fler, tupeu si putin talent nativ literar
schematizarile de pe bancile universitare sunt de multe ori superflue

#21
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
nu ma deranjeaza remarca cu parazitismul, pentru ca si eu gasesc inutila specializarea jurnalism

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@PoeOvidiu
nu trebuie sa-mi explici mie ce inseamna ca toti sa aiba diploma si facultate iar in realitate nimeni nu stie nimic...

inainte exista o ierahie, o chema
- un inginer gradul 1
- 2-3 ing. gradul 2
- 5-6 ing. gradul 3
- 5-10 subingineri
- 10-20 desenatori

acu: 1 ing. care trebuie sa le faca pe toate, pai ne pierdem in desene si ne scapa structura din mana...

pe santier schema era similara
- inginer
- coodonatori
- maistri
- muncitori
- slaahori

acu is doar mesteri

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar ore de cum sa folosesti noutatile aflate pentru a santaja pe cineva, aveti? Si daca da, de la ce posturi TV sunt lectorii?

Iar ierarhie exista si acuma:
Sef de partid
Vicepresedinti
Adjuncti vicepresedinti
Consilieri personali
Sefi  de organizatii judetene
Vicepresedinti ai organizatiilor judetene
Consilieri judeteni
Sefi ai organizatiilor locale
Vice.......
<
<
<
<
<
<
< pulimea care plateste cotizatii si voteaza

Edited by myshyk, 11 December 2017 - 09:35.


#24
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
myshyk
A minute ago
Dar ore de cum sa folosesti noutatile aflate pentru a santaja pe cineva, aveti? Si daca da, de la ce posturi TV sunt lectorii

in facultate nu te invata lucruri deontologice, dupa ce ajungi la postul respectiv te tampesti

te învață deontologia meseriei* restul tâmpeniilor le faci cand ajungi la posturile tv

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 PlatonX, on 11 decembrie 2017 - 07:01, said:

Daca tot esti la Jurnalism, Mihai Gadea a terminat Facultatea de Teologie si este jurnalist. Ma intreb cat de mult il ajuta Facultatea de Teologie la ce face el acum.


Ca sa fi capabil sa latri toata ziua si sa prostesti legumele ce stau sa te priveasca cu gura cascata, cred ca e mai eficienta o facultate de teologie decat de jurnalism. Posted Image

#26
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
da! ... daca ii trebe unei secretare, trebuie tuturor ! ... Posted Image
yo am o "licenta de stat" din a.d. 1988, in geologie, si nu am "profesat" nici macar o zi !
voi astia tinerii continuati sa ridicati "stacheta" la "pregatire" degeaba ! ...
daca nu esti lector la universitate si (sau) nu faci doctoratul, imediat dupa ce ai terminat facultatea, ai facut-o degeaba ! ... parerea mea !
am colegi de munca, cu pregatire "specific inginerie industriala" care nu stiu Legea lu' Ohm
sau Teorema lu' Pitagora ! ...
vai de noi ! ... Posted Image

Edited by realduc, 11 December 2017 - 11:04.


#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
daca s-ar opri la facultate
dar dupa ce o termina,o mai tine vreo 5 ani tot asa(poate mai mult) mastere,doctorate si ajunge la 30 de ani si se mai apuca de o facultate,ca timp au

Edited by ceanu1980, 11 December 2017 - 11:03.


#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dacă are cine i tine prin ele ..sau dacă după prima la băgat unchisu consilier la anaf cu 10000 pe lună plus sporuri..

#29
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
fiecare are un model in viata ! ... indiferent de cat de tantalau este ! ...
yo cred ca majoriatea aleg modele "perene" ! ... din asa-zisa elita "nou creata" ! ... Posted Image

Edited by realduc, 11 December 2017 - 11:08.


#30
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
facultatea datorita sistemului bologna (cel pe care il blamati cu toti) e 3+2+3 respectiv licență (noțiuni generale din domeniu, un fel de liceu mai aprofundat)+ master(specializarea in domeniul ales)+ doctorat (specializarea in predarea domeniului ales si cercetare pentru a aduce un aport), sistemul bologna valabil in toata europa incurajeaza făbricile de diplome si proasta specializare, pentru ca merge pe princpiul cantitate nu calitate.

#31
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
O facultate iti poate deshide niste usi si iti schimba perspectiva. Atentie, am spus "poate", pentru cei care nu citesc textul decat pe sarite. Daca insa treci prin facultate ca gasca prin apa, degeaba o faci. In facultate, printre altele, inveti cum sa inveti.
Dilpomele, certificarile, conteaza enorm in CV. Numai faptul ca ai terminat o facultate poate insemna ca esti tenace, iti merge mintea si ai facut un pas in viata, pe care altii nu sunt in stare sa-l faca.

Sunt curios daca, de exemplu, este cineva certificat Cisco CCNP sau CCIE, fara facultate.

Edited by sonnydellmarco, 11 December 2017 - 12:43.


#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Sekene, on 11 decembrie 2017 - 11:10, said:

facultatea datorita sistemului bologna (cel pe care il blamati cu toti) e 3+2+3 respectiv licență (noțiuni generale din domeniu, un fel de liceu mai aprofundat)+ master(specializarea in domeniul ales)+ doctorat (specializarea in predarea domeniului ales si cercetare pentru a aduce un aport), sistemul bologna valabil in toata europa incurajeaza făbricile de diplome si proasta specializare, pentru ca merge pe princpiul cantitate nu calitate.
Asta insemna ca vei fi un foarte "intelectual"  si "titrat" vanzator la Mall, sau batator de taste la o multinationala, sau de ce nu, un distribuitor de produse on-line, sau si mai bine, un perfect distribuitor de produse neinteresante, dar cu pomposul titlu de "agent de vanzari".

Edited by myshyk, 11 December 2017 - 13:53.


#33
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
nu am spus ca ii iau apararea

#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  drumuri.JPG   93.38K   14 downloads
Uite asa, la subiect.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 PlatonX, on 11 decembrie 2017 - 07:15, said:

Sa presupunem ca esti pasionat de un domeniu si esti autodidact. Daca ai ceva neclaritati, poti sa platesti un profesor cateva ore sa iti raspunda la intrebari. In acest caz, care mai este diferenta ca asculti cursurile profesorului pe youtube sau in sala de curs ? Sau ii studiezi cartile si nu ii scrii cursurile dupa dictare la facultate ?

Relatii, cunostinte, prieteni, "competitia", idei de munca, etc, astea se iau de la facultate si sunt mai importante decat teoria

 myshyk, on 11 decembrie 2017 - 08:51, said:

Adica pentru a sta la panda la usa Parlamentului sau a DNA-ului, cu microfonul in mana asteptand sa iasa nu stiu cine de acolo, pentru a-i pune intrebari idioate, iti trebuie facultate?
Sau pentru a striga dupa unul pe care-l duce Politia incatusat pentru ca  si-a violat-o pe ma-sa ca n-a mai vrut aia sa-i dea din pensia ei bani de bautura si tigari, " de ce-ai violat-o" sau "iti pare rau de ce-ai facut" , tot facultate iti trebuie?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Nu intelegi tu toate ascunzisurile...

 PoeOvidiu, on 11 decembrie 2017 - 09:09, said:

Eu sunt curios daca toata populatia tarii e doctor, inginer, avocat etc oare cine iti mai zideste un perete? Cine iti schimba o teava? Cand gasesti doar oameni cu studii superioare o sa fi surprins ca esti dispus sa il platesti mai gras pe ala far studii superioare. E cerere si oferta. Putini Dorei multi teoreticieni.
  

Dorel are teava dezvoltata de un inginer, nu?

 Sekene, on 11 decembrie 2017 - 09:27, said:

nu ma deranjeaza remarca cu parazitismul, pentru ca si eu gasesc inutila specializarea jurnalism

Nu e deloc inutila.
Uite, un jurnalist profesionist: Moise Guran.
Poti fi jurnalist pe tehnic, pe economic etc.
Parerea mea, pentru a fi un jurnalist bun ar trebui sa ai o baza intai.
Deci eu, dac-as mai avea 5 ani, ar urmari sa fac Mecatronica, apoi psihologie, apoi jurnalism. Parerea mea este ca psihologia e mai utila decat jurnalismul care e de fapt o psihologie aplicata

#36
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 PoeOvidiu, on 11 decembrie 2017 - 09:09, said:

Eu sunt curios daca toata populatia tarii e doctor, inginer, avocat etc oare cine iti mai zideste un perete? Cine iti schimba o teava?

Lumea este in continua schimbare si lucrurile trebuie intelese in persepectiva: peste 20 de ani lumea va arata cu totul altfel.

Pe masura ce trece timpul, robotii vor prelua tot mai mult din munca repetitiva a muncitorului clasic. Asta inseamna cresterea somajului: robotul va face mai bine si mai ieftin decat omul.
Pe de alta parte, produsele care vor avea cautare in viitor, vor fi cele cu grad ridicat de inteligenta inclusa in ele, cu design de exceptie... O masina de spala de acum 30 de ani, care nu avea programe inteligente incluse in ea nu va mai avea cautare: acum 2-3 ani chinezii au incercat sa impuna pe piata romaneasca, masina de spalat Albatros, care semana cu alea ale lui Ceausescu (mult mai ieftina decat astea obisnuite, autmate). Dupa cateva luni, oferta nu mai exista pe piata.
Meseriile sunt necesare, si vor fi necesare, dar cresterea productivitatii si noile tehnologii vor face ca cererea de forta de munca sa fie tot mai mica.
Astazi nu se mai poate vorbi de o clasa munciuoare ca acum 40-50 de ani.

PS: Un prieten al meu, a incercat sa se angajeze in 1995, in Canada la o firma care producea subansamble de Pontiac. S-a dus in hala unde trebuia sa dea interviul, si in loc de sute de muncitori, cum era obisnuit in Romania, a vazut 12 muncitori care supravegheau niste roboti, pe o linie de productie informatizata. Si asta in 1995...

Edited by RomeoM, 11 December 2017 - 21:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate