Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cenzura pe social media

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
594 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:30, said:

???
Am spus foarte clar ca problema principala sunt oamenii care vor cenzura.
Poate oamenii aia vor doar respect si sa nu fie hartuiti... stii cum e, nu fac parte din libertati injuriile si jignirile, extremismele gratuite samd.

Edited by andreic, 10 December 2017 - 23:58.


#38
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

 tomaso, on 10 decembrie 2017 - 23:52, said:


Și după aceea urmează   ”să-ți demonstrezi nevinovăția” .  

Știți, eu am spus nigger,  dar era într-un context fără o conotație rasistă.  Dimpotrivă,  discutam despre relația conotativă a termenului ”nigger” în raport cu înțelesurile de acum 100 de ani.

Răspunsul FB: Din păcate insistați a folosi termeni rasiști.   Vă încurajăm să reveniți peste o lună.   Ori niciodată.


E aproape subiect de roman: Pata umană (Philip Roth). Un cuvânt: spooks.

#39
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,853
  • Înscris: 22.05.2011

 86-APP, on 10 decembrie 2017 - 23:51, said:

Deci cei ce raporteaza sint vinovati , si nu aia care scriu tot felul de ineptii , atacuri , incitari ?????
Am inteles .
Nu gaseai altceva prin care sa-ti exprimi nedumerirea asupra a ceva ce nu o sa intelegi niciodata decat videoclipul ala?

Edited by Chriss_Summer, 10 December 2017 - 23:58.


#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E Orwell total ca robotii sa controleze o discutie in contradictoriu pe Facebook intre pesedisti si protestatari pe tema abuzului legislativ din Romania.

#41
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:20, said:

Știu ca o sa începeți iar cu "vai, nu ne interesează de Facebook", dar este un instrument de comunicare excelent și, prin urmare, foarte folosit. Sau, ma rog, era.

In ultima vreme, avem parte de un val de cenzura. De diverse feluri. O sa revin cu exemple concrete  (momentan ma gândesc la câteva persoane mai de dreapta din România), dar am zis sa deschid topicul și asa, pentru ca tot vreau de o grămadă de vreme. Va aștept și pe voi cu exemple.

Mi se pare foarte grav fenomenul. În primul rand pentru ca arata cât de dornici sunt niște simplii oameni sa existe cenzura. Oamenii sunt blocați pentru ca posturile le sunt raportate. Sigur, nu mai folosim Facebook, folosim alte canale. Dar oamenii care își doresc cenzura rămân.
Nu exista ,,cenzura,,
Exista trecut foarte clar si trebuie bifat  cand se deschide un cont ca  ,, va exprimati acordul,, iar apoi printre altele si  la :
trebuie respectat(e)  : Declaratie de drepturii si responsabilitati  (s.a.m.d.)..Sunt acolo 18 pct.

Edited by adisluc, 11 December 2017 - 00:12.


#42
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
FBul e exact ca Softpedia, un privilegiu si nicidecum un drept, ori respecti regulile impuse de proprietar, oricat de absurde ar fi alea, ori mergi pe alte platforme, sau incepi sa socializezi cu persoane rale, in carne si oase.

Edited by CaleaAdevarulSiViata, 11 December 2017 - 00:12.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreic, on 10 decembrie 2017 - 23:56, said:


Poate oamenii aia vor doar respect si sa nu fie hartuiti... stii cum e, nu fac parte din libertati injuriile si jignirile, extremismele gratuite samd.

Ar fi ideal sa se raporteze pentru motive din astea reale! :lol:

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 CaleaAdevarulSiViata, on 11 decembrie 2017 - 00:00, said:

Pai FBul e exact ca Softpedia, un privilegiu si nicidecum un drept, ori respecti regulile impuse de proprietar, oricat de absurde ar fi alea, ori mergi pe alte platforme, sau incepi sa socializezi cu persoane rale, in carne si oase.

Mi se pare corect. Ar trebui sa intre Tzucanberg in direct si sa se exprime public: "Bah romanilor, ia mai plecati dreak de pe Facebook cu revolutia voastra de kkt"

#45
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,853
  • Înscris: 22.05.2011
Nu va mai pierdeti vremea, tomaso a sintetizat foarte bine: daca unii isi propun sa te scuipe de pe facebook atunci te raporteaza in grup si  botii te zboara, pentru ca vorba aia: pumnii mei minte nu are. O porcarie.

#46
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Fapt:

Am ajutat un prieten se instaleze un repeater si verificam calitatea conexiunii Wi-fi. Intru eu pe un stream YTB videoclipurile curgeau fluent in FHD, refresul era instant deci linkul e ok. Buuun. Intra si prietenul pe ceea ce cu coada ochiului credeam eu ca e chat*rb**e or smth, unde o pustoaica de 12-14 anisori se desfasura liber in tanga si sutien.
Si cand colo...
Nu, nu era sait de videochat, era un LIVE pe FB.
Deci aceeasi platforma care cenzureaza niste cuvinte pentru a nu rani sentimentele unora, incurajeaza pedofilia.
Degenerati? Trag eu concluzii pripite?
Neah! Cui ii pasa? Nu halesc FB, mi-e indiferent ce se petrece acolo.

Edited by radu2014, 11 December 2017 - 00:15.


#47
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 86-APP, on 10 decembrie 2017 - 23:51, said:

Deci cei ce raporteaza sint vinovati , si nu aia care scriu tot felul de ineptii , atacuri , incitari ?????
Am inteles .
Da, pentru ca chestiile raportate de multe ori nu sunt ce spui tu, ci adevaruri neconvenabile.

#48
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,853
  • Înscris: 22.05.2011
Vorba lui Radu, pana mai ieri aia de la ISIS zburdau in voie in timp ce unul care nu stiu ce rahat a spus e zburat instantaneu.

#49
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
Adevarul este ca ar cam fi timpul sa apara alternative serioase la Facebook, platforme libere in exprimare, Facebookul deja incepe sa aiba comportament de NKVD.

#50
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 radu2014, on 11 decembrie 2017 - 00:03, said:

nde o pustoaica de 12-14 anisori se desfasura liber in tanga si sutien.

Nu, nu era sait de videochat, era un LIVE pe FB.
Deci aceeasi platforma care cenzureaza niste cuvinte pentru a nu rani sentimentele unora, incurajeaza pedofilia.
Vezi ca gresesti de 2-3x.
Pedofilia e actul sexual dintre un adult si un pre-pubescent.
Acolo nu era niciun act sexual intre nimeni, nici macar nuditate.
Platforma nu incurajeaza nimic, live-urile nu pot fi controlate.

#51
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,853
  • Înscris: 22.05.2011
Acum pe bune, si ce-ati vrea? Sa se apuce Zuckerberg sa angajeze  niste sute de mii de insi care sa stea si sa monitorizeze toata amaraciunea aia? Hai sa fim seriosi.

#52
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 Geth, on 11 decembrie 2017 - 00:09, said:

Vezi ca gresesti de 2-3x.
Pedofilia e actul sexual dintre un adult si un pre-pubescent.
Acolo nu era niciun act sexual intre nimeni, nici macar nuditate.
Platforma nu incurajeaza nimic, live-urile nu pot fi controlate.
Hai sa nu ne incurcam in detalii doar de dragul de a fi Gica Contra!
Chiar daca mesajul meu e scris stangaci, cred ca s-a inteles ideea inutilitatii cenzurii de dragul PR-ului.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Chriss_Summer, on 11 decembrie 2017 - 00:12, said:

Acum pe bune, si ce-ati vrea? Sa se apuce Zuckerberg sa angajeze  niste sute de mii de insi care sa stea si sa monitorizeze toata amaraciunea aia? Hai sa fim seriosi.

Io aș vrea să evoluam și să nu i mai raportăm p ăia care au altă părere decât noi. Vreau mult?

#54
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Hai sa fim obiectivi - cei care raporteaza incitare la ura, violenta si revolta pe Facebook nu gresesc foarte mult. Pe asta se bazeaza evenimentele de strada, pe o nemultumire, pe o discutie care, in final, iti starneste revolta si te face sa iesi in strada.  Care ar fi opusul medaliei - incitarea la pace, armonie si "sa fim mai buni si mai toleranti"?

Edited by rosix, 11 December 2017 - 00:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate