Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cenzura pe social media

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
594 replies to this topic

#19
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
e ironic ca apelezi la o platforma creata tot de facebook cand este un dezgust enorm pentru "f" si anume "Whatsapp".

E cenzura pe FB tocmai pentru ca a generat un numar imens de accesari si e considerat spatiu public atata timp cat e accesat de mase. E moderare agresiva tocmai si datorita exprimarilor care incalca regulile sociale si eu cred ca ei prin asta incearca sa evite un scandal global si FB sa aibe o asociere cu influente negative. Atat mai vrea Zucchini sau cum il cheama.  Deja au ajuns scandalurile politice pe FB, urmeaza alea rasiale sau de gender? In plus, exista viata si fara Facebook, problema oamenilor e ca incep sa abuzeze de atentia asta catre retelele sociale. Nu strica sa mai iei si putin timp liber departe de ele.

Edited by zyppster, 10 December 2017 - 23:45.


#20
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:31, said:

Bineînțeles. E dreptul lor sa facă ce vor.
Inclusiv sa cenzureze mesaje ce contravin TOS.

#21
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,853
  • Înscris: 22.05.2011

 86-APP, on 10 decembrie 2017 - 23:32, said:

Te supara ideea raspunderii si asumarii ?
A, nu. Ziceam si eu asa.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 radu2014, on 10 decembrie 2017 - 23:31, said:


Mai fac si mozii de acolo curatenie...cateodata.Posted Image

Vrei sa zici softurile. Ce mozi?

Îmi place cum pune problema Cătălina. Problema sunt cei care raportează. Și raportează doar pentru că ai altă părere decât ei. :) Din acest motiv mi am și dezactivat contul.

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 radu2014, on 10 decembrie 2017 - 23:36, said:


Inclusiv sa cenzureze mesaje ce contravin TOS.

Daca citești primul post, am spus foarte clar ca pe mine ma îngrijorează oamenii de rand, părerea lor despre cenzura.



#24
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,853
  • Înscris: 22.05.2011

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:34, said:

E vorba de libertatea de exprimare. Și, în DE DEPARTE cele mai multe cazuri, nu e vorba de chestii ilegale.
Iti dai seama ce misto era pe vremea lui ceasca?

#25
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Sistemul raportărilor este simplu.
Oamenii dau report când nu le convine ce citesc.  Li se pare lor că unul spune o chestie care le tulbură lor karma momentului.  
Se leagă de cuvinte,  de regulă și tot de regulă evită să încadreze cuvântul în context.

Pe Softpedia, aria politică sunt 6 moderatori care au timp să citească raporturile de la cei 30-40 de useri constanți și să le judece.  Majoritatea oricum sunt aiurea și se ignoră.

Pe Facebook este mai nasol.   Nu există capacitatea de a judeca milioane de raporturi.   Și atunci sunt lăsați roboții să facă munca, după un altgoritm.
Iar cei care se pricep,  știu cum să procedeze pentru a bloca un cont.   Dau raporturi într-o mare veselie,  pe principiul că ”de unde nu-i foc, nu iese fum”.   Iar robotul blochează.

Un exemplu interesant l-a dat Dan Alexe:

Comentariul meu de mai sus, de pildă, nu era o postare propriu-zisă, ci răspundeam, tocmai, la un articol despre stupizenia celor care vor să forțeze rromii să nu-și mai zică romi între ei, explicând eu acolo că rom este etnonimul lor dintotdeauna. Dar nu poți forța o populație să schimbe felul în care se auto-numește. La argumentul unuia care comenta la mine și care spunea că a auzit romi spunându-și între ei băi rrome am răspuns că nu e valid și că este ca atunci când negrii de pe plantații își spun între ei nigger. Rezultatul, după ani de zile (cred că era un comentariu la o discuție de prin 2005): ban și block. Algoritmului i s-a semnalat că am folosit cuvântul nigger. Contul închis!

#26
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:37, said:

Daca citești primul post, am spus foarte clar ca pe mine ma îngrijorează oamenii de rand, părerea lor despre cenzura.
Pai e valabil si aici pe forum, unde eu sunt "om de rand" iar tu imi stergeai/cenzurai mesajele.
Ipocrizie in forma pura si sincera.

Avem si algoritmi care cenzureaza pe forum de multe ori fara sens.

So, e cum spune @admin ca e: nimic nu e gratis.

Vrei sa folosesti privilegiul de a fi membru al unei platforme/grup/comunitati/ on-line?
Te supui regulilor impuse de acea platforma.
Nu e nicio cenzura.
Punct.

Edited by radu2014, 10 December 2017 - 23:44.


#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 radu2014, on 10 decembrie 2017 - 23:40, said:


Pai e valabil si aici pe forum, unde eu sunt "om de rand" iar tu imi stergeai/cenzurai mesajele.
Nu ți-am cenzurat niciodată ideile. Doar atacurile la persoana și off-topicul.

#28
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu , de cand sunt inscris aici , nu am dat nimanui raport , cu toate ca am fost si jicnit . Consider ca nu merita ...sa fii paracios . :D

#29
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:42, said:

Nu ți-am cenzurat niciodată ideile. Doar atacurile la persoana și off-topicul.
E parerea ta.

Sa trecem peste!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@ Tomaso, plus că softurile nu știu ce i aia ironie sau sarcasm. Și te trezești cu contul blocat pt nush ce caterincă. :blink:

#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:34, said:

......

E vorba de libertatea de exprimare. Și, în DE DEPARTE cele mai multe cazuri, nu e vorba de chestii ilegale.
A nu ! Nici pe departe .....

#32
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:37, said:

Daca citești primul post, am spus foarte clar ca pe mine ma îngrijorează oamenii de rand, părerea lor despre cenzura.

deci te ingrijoreaza ca oamenii cer cenzura dar saracii moderatori n-au ce face  si sunt obligati sa cenzureze! imi dau lacrimile!
dar moderatorii pe ce baza modereaza? nu pe baza unui regulament care se poate modifica? deci care e de fapt problema reala!
ca cei care cer cenzura doar cer! nu ei o fac!

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 23:20, said:

Mi se pare foarte grav fenomenul. În primul rand pentru ca arata cât de dornici sunt niște simplii oameni sa existe cenzura. Oamenii sunt blocați pentru ca posturile le sunt raportate. Sigur, nu mai folosim Facebook, folosim alte canale. Dar oamenii care își doresc cenzura rămân.

Facebook-ul nu a fost facut ca lumea sa se mobilizeze la revolta prin intermediul lui ci din cu totul alte motive, care nu prea tin de interesul individual sau de grup.  Asa ca, intr-un astfel de context isi atinge limitele.  Intr-un fel e bine ca mai constientizeaza si publicul, interactiunea cu corporatia, ca ei credeau ca pe internet sunt singuri pe o campie.

E bine ca fiecare sa-si asume ce drk se apuca sa scrie pe net..

Problema cea mare este ca, niste baieti din companie, care sunt la butoane, nu pot discerne obiectiv ce e bine si ce e rau intr-o revolta virtuala pe Facebook.
Pana la urma binele si raul in societate depinde de ce parte te situezi.

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 MembruAnonim, on 10 decembrie 2017 - 23:37, said:

........

....... Problema sunt cei care raportează. ......
Deci cei ce raporteaza sint vinovati , si nu aia care scriu tot felul de ineptii , atacuri , incitari ?????
Am inteles .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iB7DnJtrncg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 MembruAnonim, on 10 decembrie 2017 - 23:45, said:

@ Tomaso, plus că softurile nu știu ce i aia ironie sau sarcasm. Și te trezești cu contul blocat pt nush ce caterincă. Posted Image

Softurile intră în funcțiune după mai multe raporturi.
Cine știe,  poate la 50 de raporturi pentru un post,  bagă o căutare și dacă găsește ceva, jap.

Iar niște tipi și tipe pot să se sincronizeze pentru a reduce la tăcere un user considerat incomod.   Dau raporturi cât cuprinde.  Iar botul fiind mai tolomac,  dă cu postul/contul la sol.

Și după aceea urmează   ”să-ți demonstrezi nevinovăția” .  

Știți, eu am spus nigger,  dar era într-un context fără o conotație rasistă.  Dimpotrivă,  discutam despre relația conotativă a termenului ”nigger” în raport cu înțelesurile de acum 100 de ani.

Răspunsul FB: Din păcate insistați a folosi termeni rasiști.   Vă încurajăm să reveniți peste o lună.   Ori niciodată.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
86-APP, eu am fost raportată pentru că i am pus o întrebare d nei Tunegaru pe pagina dânsei. O întrebare de bun simț. Cu bun simț. Deci lasă mă cu gloatele ce raportează doar pentru că nu le împărtășești ideile!

Edited by MembruAnonim, 10 December 2017 - 23:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate