Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Alita: Battle Angel

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Suntem în secolul XXVI, iar umanitatea trebuie să supraviețuiască pe pământul pustiit de un război major. Tehnologia este mai avansată decât oricând, iar cyborgii sunt la ordinea zilei.
Battle Angel este povestea Alitei, o tânără cyborg fără amintiri, care realizează că are o cunoaștere instinctivă a misterioasei tehnici de arte marțiale Panzer Kunst. În încercarea de a-și recăpăta memoria, Alita străbate ținuturile pustiite ale lumii dominate de prezența obsedantă a minunatului oraș plutitor Tiphares.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aj8mN_7Apcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Cred ca în curând n-o sa mai fie nevoie de actori... Cyborgii sunt de ajuns pentru a face un film.

#3
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Da, personajul principal este realizat in intregime pe computer, restul sunt actori, sau actori cu anumite modificari sa semene a cyborgi.

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Pai eu am citit ca este actrita: Rosa Salazar.

Edited by florinbad, 10 December 2017 - 20:15.


#5
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View Postflorinbad, on 10 decembrie 2017 - 20:14, said:

Pai eu am citit ca este actrita: Rosa Salazar.
Probabil si-a folosit vocea, iar corpul i-a fost suprapus cu o versiune CGI, s-a mai folosit tehnica asta si la alte filme, in Ghost in the Shell de pilda erau scene in care doar fata actritei era pastrata iar restul corpului era inlocuit cu o versiune CGI, dar aici se pare ca au inlocuit totul cu imagini generate pe computer - ochii si fata nu arata deloc natural si realist.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Fata e a actritei, doar ochii sunt CGI. Probabil Rosa a jucat scenele in care apare personajul, si doar mainile, ochii si torsul sunt CGI croite dupa miscarile ei.

Edited by Hider141, 10 December 2017 - 22:27.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se pare ca filmul va fi lansat la anul prin Iulie si are la baza o manga japoneza deci, foarte probabil, o sa vedem un fel de desene animate ... adica CGI sau CG.
Mai e mult pana atunci - sa vedem
https://en.wikipedia...a:_Battle_Angel

#8
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postflorinbad, on 10 decembrie 2017 - 19:58, said:

Cred ca în curând n-o sa mai fie nevoie de actori... Cyborgii sunt de ajuns pentru a face un film.
E un vis al multor regizori. A si fost un film pe tema asta (SimOne).  Cu toate astea personajele CGI au nevoie de actori asa cum  papusile au nevoie de papusari. Sa se apuce IT-stul sau chiar regizorul sa manevreze fiecare muschi, fiecare gest, fiecare privire  e o munca titanica care ar lua cativa ani. E mai simplu sa folosesti un actor cu senzori pe el in fata unui green screen, chiar daca nu-i folosesti fata. Pericolul, sau norocul celor convinsi ca mari actori sunt cei de pe vremuri e ca fetele acelorasi superstaruri sa fie folosite multa vreme dupa ce acestea au decedat.

#9
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ochii aia sunt cam fvcked up. Stiu ca vor sa arate mai a personaj de manga/anime, dar nu prea se potriveste.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 29.04.2008
Acu' ce-l văzui.

Super-tare!


1. Povestea e bună. Nu te dă pe spate, 1-2 clișee, dar e ok, peste ceea ce oferă Hollywood în mod normal.

2. Actorii joacă bine. Pentru Christoph Waltz oricum am o slăbiciune, dar își face jocul normal. Și mi-a plăcut și tipa, Alita. Face un joc manga bunuț.

3. CGI. Biautiful. La superlativ. Foarte bună mixarea între real și computer. Merită de vizionat, dar nu cumva să mergeți cu copiii. Este foarte violent.

4. Era să uit: Coloana sonoră foarte bună.


PS pe undeva filmul îmi aduce aminte de atmosfera din Bladeruner, cel original.

Edited by iladi, 14 February 2019 - 22:56.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De mentionat:
James Cameron: co-producator si co-scenarist
Robert Rodriguez: regizor.

#12
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008
Actiunea filmului este inspirata din cyberpunk-ul lui Yukito Kishiro ce a aparut la inceputul anilor 90.

View Postiladi, on 14 februarie 2019 - 22:35, said:

...
Coloana sonoră foarte bună.
...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kO8fTk6oKQg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Pana acum am vazut doar trailerul si abia astept sa vad fimul, arata promitator.

#14
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Daca la Aquaman am fost tarat si am adormit, aici i-am tarat pe altii si n-am adormit nici eu, nici taratii.

Se simte influenta din Avatar si Sin City, ceea ce e fain, catchy.

Christoph Waltz face un rol bun insa sub cel din Inglourios Basterds si sub cel din Django. Am perceput ca fiind constrans cumva de rol si ca nu a fost lasat sa se desfasoare, ca sub mana lui Tarantino.

Per total, filmul merita vazut.

Recomand IMAX 3D.

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am fost saptamana trecuta la avanpremiera si merg din nou la IMAX sa vad diferentele.

Per total mi-a placut mult. As vrea sa vad o continuare.

Sfarsitul e destul de meh, dar in rest FAIN!

#16
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
L-am vazut azi. Povestea, personajele, efectele speciale, muzica, efectele audio si imaginea au fost super. Abia astept sa apara urmatorul, a fost lasat loc special pentru asta. Nu m-am plictisit nicio secunda.

Edited by Mr. Incredible, 24 February 2019 - 18:48.


#17
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Am fost weekendul trecut la 4dx. Fiind pasionat de manga/anime-uri chiar nu ma asteptam ca o adaptare de Hollywood sa iasa bina. Ce e ciudat, majoritatea criticiilor au dat recenzii mixte/negative, dar fan base-ul majoritar pozitive, mai rar asa ceva. Faza cu ochii mari inteleg ca e mai ciudat pentru lume in general, dar sunt calit cu astfel de reprezentari a personajelor la japonezi, chiar nu am bagat de seama. Oarecum a creat un mare hype pe internet, mai ales pe youtube.

Sfarsitul nu prea e inteles de unii, cam asa e si in manga, se prezinta finalul, iar apoi cateva pagini de ce va urma in urmatorul arc de poveste. Asta inseamna ca ar urma o continuare in viitor, dar depinde si cat de profitabil e filmul, momentan, sa spunem ca nu are cele mai mari incasari...

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Film tampit pentru copii .
Lung si prost . Dupa o ora tot asteptam sa inceapa actiunea . Aia grea. Cand colo ce sa vezi ...clisee rasuflate . Apropo parca a fost un film prin anii '80 cu Arnold , in care era vorba de o cursa , subterana parca , filmata .
Macar daca venea cu ceva nou . Cred ca i- s-a urcat la cap lui Cameron dupa Avatar . Macar ala a beneficiat de elementul surpriza , asta e o combinatie intre Transformers, Cursa mortii , ceva cyborgi si ceva desene animate .
Concluzia, am vazut jocuri video mai bune decat asta .
Merita de pierdut timpul cu el doar daca ploua afara si e la matineu .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate