Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema la randare PUBG

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Razvan_cic

Razvan_cic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.11.2017
Salut, am un i3 4170 3.5 GHz, 6 Ram ddr3 1333 MHz si gtx 1050 2GB si am mici probleme la randare, orice setari as pune (Mici sau medii) am 55-60 fps tot meciul insa e aproape imposibil sa joc deoarece la inceput dupa de ma parasutez cand aterizez casele nu sunt randate si stau cam 2 minute sa se faca cum trebuie.Pierd mult la start si dupa n-am ce sa lootez si daca mai e unul langa mine meciul e rip..Cateodata stau putin cateodata nici dupa 4 minute nu se randeaza iar in timpul meciului din cand in cand imi mai apare network lag detected, ca idee sunt conectat prin cablu direct la rooter acesta fiind de 300Mb/s.Din ce am auzit va fi optimizat din urmatorul update, credeti ca se va mai remedia problema? Am mai vazut pe altii cu PC-uri mai bune ca au aceeasi problema si cica un ssd e solutia dar nu mai am bani sa-i fac upgrade.Poate sa ii schimb placuta de 2 cu una de 4 si sa am 8, credeti ca ar functiona? Sau aveti alte idei?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce versune de driver video ai (iti arata GPU-Z).

#3
Razvan_cic

Razvan_cic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.11.2017

 xeleron, on 11 decembrie 2017 - 01:52, said:

Ce versune de driver video ai (iti arata GPU-Z).
388.13, luat de pe site-ul nvidia.Nu este cel mai nou driver deoarece, cele noi, mi-au facut figur intr-un alt joc, aveam lag teribil si din ce am inteles au dat fail cei de la nvidia legat de aceste drivere, voi instala ceva mai nou cand vor aparea altele.

#4
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
pubg cu 2gb vram?

#5
Razvan_cic

Razvan_cic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.11.2017

 martian_693, on 18 decembrie 2017 - 23:53, said:

pubg cu 2gb vram?
Pai...Da

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Problema texturilor nu e de la CPU/GPU ci de la faptul ca incarci jocul de pe HDD (cel mai probabil).
Pune un SSD si ai sa vezi o diferenta enorma (ma refer la faptul ca atat OS-ul cat si jocul sa fie pe SSD).
Texturile sunt comprimate si cand se incarca dinamic in joc ele se incarca de unde e stocat jocul, ajung in ram, sunt decomprimate si ajung in folderul temporar al Steam sau al Windows (nu stiu cum e facut aimplementarea), care de obicei sunt acolo unde ai OS-ul ... asadar este vital ca acele spatii de stocare sa fie rapide.

In cazul tau, cu putin ram si foarte putin vram, sistemul va face uz la greu de disk cache, asta adaugand latenta in randare.

Ca test-case: Core i7 6700 + 16GB DDR4 + GTX 1060 6GB + HDD mecanic 7200 RPM incarca texturile la parasutare (mai ales daca parasutarea se face in zone aglomerate, gem Polyana) dupa cca 1 minut ... in tipul asta jucatorul ori pluteste virtual ori nu poate actiona usi, etc.
In clipa cand am pus un SSD (un Evo 850 in cazul asta) pe care am pus si OS si jocul, totul e instantaneu ... TOTUL.

Edited by ro_explorer, 05 January 2018 - 01:25.


#7
Razvan_cic

Razvan_cic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.11.2017

 ro_explorer, on 05 ianuarie 2018 - 01:22, said:

Problema texturilor nu e de la CPU/GPU ci de la faptul ca incarci jocul de pe HDD (cel mai probabil).
Pune un SSD si ai sa vezi o diferenta enorma (ma refer la faptul ca atat OS-ul cat si jocul sa fie pe SSD).
Texturile sunt comprimate si cand se incarca dinamic in joc ele se incarca de unde e stocat jocul, ajung in ram, sunt decomprimate si ajung in folderul temporar al Steam sau al Windows (nu stiu cum e facut aimplementarea), care de obicei sunt acolo unde ai OS-ul ... asadar este vital ca acele spatii de stocare sa fie rapide.

In cazul tau, cu putin ram si foarte putin vram, sistemul va face uz la greu de disk cache, asta adaugand latenta in randare.

Ca test-case: Core i7 6700 + 16GB DDR4 + GTX 1060 6GB + HDD mecanic 7200 RPM incarca texturile la parasutare (mai ales daca parasutarea se face in zone aglomerate, gem Polyana) dupa cca 1 minut ... in tipul asta jucatorul ori pluteste virtual ori nu poate actiona usi, etc.
In clipa cand am pus un SSD (un Evo 850 in cazul asta) pe care am pus si OS si jocul, totul e instantaneu ... TOTUL.
Am vazut ca o bagat ceva update, inca as avrea problema asta? Poate l-au optimizat.

#8
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 Razvan_cic, on 05 ianuarie 2018 - 17:16, said:

Am vazut ca o bagat ceva update, inca as avrea problema asta? Poate l-au optimizat.

cu 2gb de vram si cu putin ram .... nu vad cum ceva software ar putea sa te ajute FOARTE mult.

eu am 4 gb de vram si acum imi dau seama ca e prea putin

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
De optimizat l-au optimizat cu siguranta. Eu obtineam 80-110 fps in 2560x1440 cu un gtx1080 ... acum, dupa ultimile update-uri si ultimile drivere nvidia vad ca joc cu 110-144 pe acelasi hardware.

#10
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 ro_explorer, on 18 ianuarie 2018 - 23:22, said:

De optimizat l-au optimizat cu siguranta. Eu obtineam 80-110 fps in 2560x1440 cu un gtx1080 ... acum, dupa ultimile update-uri si ultimile drivere nvidia vad ca joc cu 110-144 pe acelasi hardware.
dap , l au facut sa ruleze putin mai bine...

eu nu am cum sa scot asemenea fps cu rx570... scot pe la 60 - 80

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate