Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Ce au avut de castigat sau de pierdut ardelenii și bănățenii de pe urma Unirii?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#37
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postiulian_k, on 10 decembrie 2017 - 19:05, said:

Care din 45 ? ca in tot interbelicul au fost  cprimari alesi de comisiile interimare numite prin ordin al ministrului de interne si anterior legii administratiei din 1925 si dupa  si dupa  legea administratiei din 1928 si dupa  reforma carlista din 1938
Foarte bine ca era asa . Ce sa vezi ...nu mai erau romanii sub stapin maghiar .

Puteau sa puna romani sa fie primari pina se repara toata maghiarizarea salbatica la care fusese supusa Transilvania !

#38
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postbullterrorist, on 10 decembrie 2017 - 19:06, said:


Avantaj in a avea ardealul in Romania: am un presedinte care poate intra pe usa din fata in orice tara, inclusiv coreea de nord si nu unul de care se intreaba toti: ce e cu ciudatul asta?
Deocamdata si numai in ultimii 2 ani. Gratie Unirii ai avut un patofar, un politruc scolit la Moscova din Oltenita,  un geolog basarabeam cat de cat ok,  un  social democrat convertit peste noapte la neoliberalism prim exponent al dreptei regatene.

#39
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkarax, on 10 decembrie 2017 - 19:07, said:

Si asta pentru ca pe noi intotdeauna ne-au impiedicat ungurii, rromii si reptilienii sa facem ceva in tara. Cum era aia cu victimizarea?
Nici nu stii cita dreptate ai . Chiar daca tu o spui in bataie de joc .

Un popor pecare l-ai tinut captiv sute de ani , l-ai facut in toate felurile ( asa cum se face si acum) ,l-ai privat de educatie , de civism , de libertatea de a crede in el insusi nu poate deveni peste noapte un popor cuceritor .

Daca ar fi fost asa romanii, astazi "discutia" asta nu ar fi existat .


Pina si tu crezi (asa se intelege din ceea ce zici) ca romanii sunt prosti ,slabi si lasi .

Dar daca s-ar pauca sa faca ceva ...ce ai vrea tu sa faca,in frunte cu tine bineinteles  ?? Punctual daca se poate !?

Edited by Daco_Get, 10 December 2017 - 19:16.


#40
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Pe vopsitorul Ghita Funar ti-l amintesti ? De cate ori l-ati ales la Cluj Napoca ? Omul isi are locul in cartile de  specialitate , asta nu v-a impiedicat sa il tot alegeti .Sau  pa marele om de stat boc, cazatorul in cap de la Andrei Gheorghe .Posted Image

Edited by MareleGenghisHan, 10 December 2017 - 19:15.


#41
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostDaco_Get, on 10 decembrie 2017 - 19:09, said:

Foarte bine ca era asa . Ce sa vezi ...nu mai erau romanii sub stapin maghiar .

Puteau sa puna romani sa fie primari pina se repara toata maghiarizarea salbatica la care fusese supusa Transilvania !
Am spus si eu  in a doua postare pe topic ca asta e un castig al etniei romane. Problema este ca toti acesti indivizi numiti  prin ordin al ministrului de Interne au  construit in orasele ardelene  maxim o Catedrala ortodoxa si aici s-au oprit in timp ce  vechiul regat prospera imobiliar.

Edited by iulian_k, 10 December 2017 - 19:20.


#42
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postiulian_k, on 10 decembrie 2017 - 19:14, said:

Problema este ca toti acesti indivizi numiti  prin ordin al ministrului de Interne au  construit in orasele ardelene  maxim o Catedrala ortodoxa si aici s-au oprit in timp ce  vechiul regat prospera imobiliar.

Acelasi lucru se poate spune despre Moldova . Ba chiar se poate spune ca Moldova a fost pedepsita dupa Mica Unire si dupa Marea Unire .

Muntenia a iesit cistigatoare dupa Mica Unire si Transilvania dupa Marea Unire .

Dar nu din vina ardelenilor sau a muntenilor .

Vina este intreaga a moldovenilor !

#43
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostKokoshmare, on 10 decembrie 2017 - 19:02, said:

Asa se numeau toate pana la unificarile legislative
Uite la Galati
http://m.adevarul.ro...1c19/index.html
Christache Teodoru (n. 2 ian. 1881- d. 17 sept. 1947) a fost avocat în Galați, Președinte de Comisie Interimară și apoi Primar al orașul Galați.  https://ro.wikipedia...istache_Teodoru

Toma T. Socolescu a fost primar din ianuarie până în martie 1920, și președinte al comisiei interimare din decembrie 1919 până la finalul lui martie 1920, în cadrul perioadei de  guvernare a lui : Alexandru Vaida-Voievod (1 decembrie 1919 - 12 martie 1920).  https://ro.wikipedia...ma_T._Socolescu

https://ro.wikipedia...lor_din_Galați

http://arhiva.impact...-interbelica-1/

Tpt interimari De ce nu stiu

#44
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostMareleGenghisHan, on 10 decembrie 2017 - 19:14, said:

Sau  pa marele om de stat boc
Care e problema cu domnu' Boc?

#45
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
In afara Transilvaniei comisiile interimare erau exceptiile, nici eu nu stiu ce s-o fi intamplat la Galati in acel an(i-o fi arestat DNA-ul de-atunci , desi coruptia era  la nivel de anii 90,pe toti aia alesi si "de drept" numiti de diverse consilii din oras; i-o fi rapus ciuma; au incercat sa implementeze un proiect care nu a fost pe placul guvernului)-in Transilvania ai doar coisii interimare.

Edited by iulian_k, 10 December 2017 - 19:27.


#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDaco_Get, on 10 decembrie 2017 - 19:14, said:


Nici nu stii cita dreptate ai . Chiar daca tu o spui in bataie de joc .

Un popor pecare l-ai tinut captiv sute de ani , l-ai facut in toate felurile ( asa cum se face si acum) ,l-ai privat de educatie , de civism , de libertatea de a crede in el insusi nu poate deveni peste noapte un popor cuceritor .

Daca ar fi fost asa romanii, astazi "discutia" asta nu ar fi existat .


Pina si tu crezi (asa se intelege din ceea ce zici) ca romanii sunt prosti ,slabi si lasi .

Dar daca s-ar pauca sa faca ceva ...ce ai vrea tu sa faca,in frunte cu tine bineinteles  ?? Punctual daca se poate !?
Nu stiu ce intelegi tu din ce am zis , si nu stiu ce a fost inainte de 89 sau acum sute de ani , ceea ce stiu e ca dupa 90 am fost liberi si nu ne-a oprit nimeni sa ne intarim.

Pentru inceput ar trebui sa nu mai credem in  predestinarea asta ca un popor cucerit si privat greu se mai reface.

#47
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMareleGenghisHan, on 10 decembrie 2017 - 18:30, said:

Da de ce  trebuia sa castigam ceva ca imi scapa ?  S-a refacut tara . Una e  singuri si alta intr-o tara mai mare  .Problema e mult mai complexa , nu e cu pierderi si castiguri instant, ca la lozul razuibil,  e pe termen mai  lung .
Care " s-a refacut tara"? Cand a mai avut inainte Romania frontierele din 1918? Harti din vremurile de dinainte de 1918 cu granitele existente pana atunci?

#48
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkarax, on 10 decembrie 2017 - 19:28, said:

Nu stiu ce intelegi tu din ce am zis , si nu stiu ce a fost inainte de 89 sau acum sute de ani , ceea ce stiu e ca dupa 90 am fost liberi si nu ne-a oprit nimeni sa ne intarim.

Noi ne-am oprit . Noi insine din cauzele expuse mai sus .

Ai impresia ca pocnesti din degete si un popor trece de la o mentalitate la alta ?

Si una din cauze este fix acest topic si cei care il cautioneaza !

View Postmyshyk, on 10 decembrie 2017 - 19:31, said:

Care " s-a refacut tara"? Cand a mai avut inainte Romania frontierele din 1918? Harti din vremurile de dinainte de 1918 cu granitele existente pana atunci?
Fix atunci cind romanii au reusit sa se uneasca pe si in  teritoriile lor si sa nu mai fie supusi nici unei puteri straine !

Sa nu imi spui ca tu crezi ca ungaria are vre-un drept asupra  Transilvaniei  si ca Transilvania ocupata de  ungaria facea parte din asa zisul "regat ungar"  ...asa cu de la sine putere ??

Sau ce vrei tu sa insinuezi de fapt ?

Edited by Daco_Get, 10 December 2017 - 19:35.


#49
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostDaco_Get, on 10 decembrie 2017 - 19:33, said:

Fix atunci cind romanii au reusit sa se uneasca pe si in  teritoriile lor si sa nu mai fie supusi nici unei puteri straine !
"Precum azi eurocratilor si americanilor" - e continuarea fireasca a oricaui discurs de genul, plus lacrimi dupa uzinele de cui si rulmenti ale lui Ceausescu.

Edited by iulian_k, 10 December 2017 - 19:36.


#50
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postiulian_k, on 10 decembrie 2017 - 19:34, said:

"Precum azi eurocratilor si americanilor" - e continuarea fireasca a oricaui discurs de genul, plus lacrimi dupa uzinele de cui si rulmenti ale lui Ceausescu.

Dap, cum zici tu ....si mai merge o bere /un vin /o tuica......ca asa-i la betie .

Edited by Daco_Get, 10 December 2017 - 19:38.


#51
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDaco_Get, on 10 decembrie 2017 - 19:33, said:



Noi ne-am oprit . Noi insine din cauzele expuse mai sus .

Ai impresia ca pocnesti din degete si un popor trece de la o mentalitate la alta ?

Si una din cauze este fix acest topic si cei care il cautioneaza !


Fix atunci cind romanii au reusit sa se uneasca pe si in  teritoriile lor si sa nu mai fie supusi nici unei puteri straine !

Sa nu imi spui ca tu crezi ca ungaria are vre-un drept asupra  Transilvaniei  si ca Transilvania ocupata de  ungaria facea parte din asa zisul "regat ungar"  ...asa cu de la sine putere ??

Sau ce vrei tu sa insinuezi de fapt ?
Asta se numeste conditionare psihologica. La un moment trebuie sa existe o explozie a vointei ,care sa depaseasca fatalismul. Greu de realizat in conditiile in care chiar in tara exista factiuni cu tulburari schizoide  si bipolare la nivel mare. Ca natie intreaga suntem bolnavi psihic si ne exterminam in nebunia asta din interior.

#52
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkarax, on 10 decembrie 2017 - 19:40, said:

Asta se numeste conditionare psihologica. La un moment trebuie sa existe o explozie a vointei ,care sa depaseasca fatalismul. Greu de realizat in conditiile in care chiar in tara exista factiuni cu tulburari schizoide  si bipolare la nivel mare. Ca natie intreaga suntem bolnavi psihic si ne exterminam in nebunia asta din interior.
Abia acum incepi sa devii, pentru mine, coerent ,rational si corect !

Posted Image

#53
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostUgho, on 10 decembrie 2017 - 17:49, said:


Un intreg popor a devenit o singur fiinta cu munca si cu creatia inchinate progresului si bunastarii, independentei si suveranitatii nationale, locului nostru demn si ales pe harta lumii.
Discurs comunist și legionar în același timp. De fapt Nicolae Ceaușescu era un legionar, format ca atare, dar cu gargară comunistă. Mi-a spus asta o ghidă din Kiev, când am vizitat URSS în 1989.

Multe lucruri care erau numai în Ardeal au trecut și în Muntenia și Moldova, cu anumite transformări. Mă gândesc la un naționalism puternic, de tip central-european. Într-o Transilvanie separată, românii ar fi promovat mai mult identitatea românească, alături de cea transilvană, mai mult decât o fac azi. Astăzi acest naționalism a devenit caricatural, se concretizează mai mult în ura și lipsa de respect față de alte etnii. Românii își venerează în fapte țara mult mai puțin decât ungurii, slovacii, croații.

Fanariotismul de care se temeau unii ardeleni în 1918 s-a întins peste tot, mai ales în județe ca Maramureș, Satu-Mare, Bihor (oarecum paradoxal, dar cine știe?, a găsit un teren mai prielnic).

Nu găsesc nici un avantaj. Schimbările culturale ar fi fost mai intense, nesubordonate unui singur centru, între tei țări române care să se poată coordona voluntar.. Probabil lucrurile ar fi fost mult schimbate în bine, dacă Transilvania ar fi încorporat România lui Carol I, după o perioadă de "carantină", cum a fost acceptarea în U.E.

Ceea ce îmi pare mie ciudat este sunt mulți munteni și moldoveni foarte nemulțumiți de corupție și alte metehne, dar insistă pe mecanisme prin care să fie în continuare extinse și în Ardeal. Adică să moară și capra vecinului, dacă nu e moartă deja.

#54
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostEsticul, on 10 decembrie 2017 - 19:45, said:



Ceea ce îmi pare mie ciudat este sunt mulți munteni și moldoveni foarte nemulțumiți de corupție și alte metehne, dar insistă pe mecanisme prin care să fie în continuare extinse și în Ardeal. Adică să moară și capra vecinului, dacă nu e moartă deja.
De-asta ma bate un gand sado-masochist ca la urmatoarele alegeri sa nu ma prezint.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate