Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Recomandare DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Recomandare DSLR - buget -3000ron , Multumesc.

#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Dupa ce criterii?...Ce vrei sa faci cu el?

#3
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Folosit in calatorii.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Telefon?

#5
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007

 danpet, on 10 decembrie 2017 - 15:44, said:

Dupa ce criterii?...Ce vrei sa faci cu el?
Omletă si cartofi prăjiti ....un DSLR face POZE si filmează.

#6
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Cel mai apropiat de criteriul enuntat este Canon EOS 70D body - 20 Mpx, Full HD, AF 19 puncte in cruce, Wi-Fi 2.998,99 lei. Pare sa fie OK de pus in valiza.
Daca vrei sa faci si poze cu el atunci mai trebuie cel putin un obiectiv, se poate cumpara pentru urmatoarea calatorie daca ti-a placut prima calatorie avand DSLRul cu tine.

#7
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Cred ca un Canon EOS 750D kit EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM e mai ok decat 70D.

#8
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Am numărat, doar pe pagina asta, fără cel pinned, 10 subiecte deschise  în care se cer recomandări pentru dslr-uri, chiar nu s-a găsit nimic util în cele deschise deja? Nu era suficientă o simplă întrebare în cel pinned?

#9
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu merge asa, ca sunt cereri personalizate, unu vrea pentru calatorii, altu pentru concedii, altu in excursii.

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

 edri, on 10 decembrie 2017 - 17:36, said:

Nu merge asa, ca sunt cereri personalizate, unu vrea pentru calatorii, altu pentru concedii, altu in excursii.
k5ii se potriveste la toate..si nunumai.

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ia un aparat entry level cu un obiectiv mai versatil.
Recomandarea mea ar fi Nikon D5300 cu 18-105 mm VR. Te-ar costa un pic mai mult (2400 + 1100 lei) dar va fi bun pentru calatorii. Nu uita de o geata capitonata (vreo 100 lei) si cateva carduri de 16 G.
La oferta e acum un kit cu 18-55 mm VR insa este cam nepotrivit pentru calatorii. In 3000 de lei s-ar incadra oferta cu un obiectiv telephoto zoom (Tamron 70-300 mm non VC) care este si mai nepotrivita pentru calatorii.
Daca cei 500 de lei sunt un capat de tara vezi de un corp Nikon D3300 in loc de D5300. Nu prea se mai gasesc insa.

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 2sheyy, on 10 decembrie 2017 - 15:50, said:

Folosit in calatorii.
Pentru calatorii n-ai nevoie de DSLR...doar daca vrei sa faci poze profesionale,cu scopul de a fi publicate,sau valorificate cumva.
Exista categoria camere foto "travel",care pot fi mirrorless sau bridge si care sunt mai mici si mai usoare,avand si un zoom mai mare.Exemple: Panasonic FZ300 (2100Lei), Panasonic FZ1000 (senzor de 1"), Nikon P610 (zoom x60), Sony A6000 (cu obiective interschimbabile) si altele...m-am limitat la bugetul alocat de 3000Lei si ti-am recomandat camere foto de top!
Gasesti DSLR si in jur de 2000Lei dar va avea zoom doar x3 si va fi mai mare si mai greu...in calatorii trebuie sa-l cari pe umar sau la gat Posted Image

Edited by danpet, 10 December 2017 - 19:43.


#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.f64.ro/ol...0-mm-negru.html

#14
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Ms. STARTREK1 un raspuns concret la intrebarea mea.

#15
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 edri, on 10 decembrie 2017 - 17:09, said:

Cel mai apropiat de criteriul enuntat este Canon EOS 70D body - 20 Mpx, Full HD, AF 19 puncte in cruce, Wi-Fi 2.998,99 lei. Pare sa fie OK de pus in valiza.
Daca vrei sa faci si poze cu el atunci mai trebuie cel putin un obiectiv, se poate cumpara pentru urmatoarea calatorie daca ti-a placut prima calatorie avand DSLRul cu tine.
Cel mai apropiat ca preț, înțeleg că spui!  Posted Image

@2sheyy
Legat de subiectul propriu-zis, eu nu-ți recomand câtuși de puțin un DSLR pentru călătorii.
Las la o parte faptul că este mare și greu, ocupă loc mult în bagaje și este incomod de purtat, dar mai sunt și alte probleme.
Un DSLR nu este făcut să pozezi la foc automat, deși ele au și posibilitatea să faci poze în mod auto. Dar făcând așa, pierzi tocmai ce deosebește un DSLD de un aparat foto obișnuit și anume posibilitatea de a seta, după știința și experiența ta, aparatul, astfel încât să faci poze foarte bune. Și asta se întâmplă mai ales când lumina nu este grozavă. Dacă fotografiezi pe lumină naturală, cer senin și soare mediteranean, poze frumoase poți face și cu un aparat modest, dar niciodată nu vei putea obține poze bune în condiții de iluminare proastă, decât cu un DSLR și cu multă experiență.
Oricum însă, în timpul excursiilor, de cele mai multe ori nu vei avea timpul necesar și nici condițiile să faci setările necesare, așa că vei folosi DSLR-ul în mod automat, pierzând astfel singurul avantaj major al unui astfel de aparat, rămânând doar cu dezavantajele lui.
Ar mai fi un dezavantaj, acela de a trebui să pierzi timpul cu schimbarea obiectivului.
Așa că, dacă vrei un aparat foarte bun, dar mai mic, mai compact și mai puțin pretențios cu reglajele, ia-ți așa ceva:
https://www.emag.ro/...1/pd/D198Z3BBM/
E un aparat foarte bun, cu senzor CMOS și filmează full HD. De altfel, dintre toate mărcile, Nikon este, de departe, cea mai „tare”!

Dacă vrei să cheltui aproape toată suma propusă, poți cumpăra pe „fratele mai mare” al celui de mai sus,
https://www.emag.ro/...1/pd/D2QZVMBBM/

Eu am două DSLR-uri, un Sony mai vechi și un Nikon recent achiziționat, dar singura ocazie când plec cu DSLR-ul după mine într-o călătorie este atunci când plec cu mașina personală (în niciun caz când plec cu avionul) și când iau cu mine și un trepied și alte accesorii.

Succes la achiziționare!

#16
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Să recomanzi pentru călătorii un bridge de aproape un kil cu senzor cît o unghie de bebe...
Primul meu dslr Pentax, cu obiectiv cu tot, era mai ușor.
Cine vrea și portabilitate și calitate se poate orienta spre un mirrorless,
cine vrea doar portabilitate și zoom mai bine caută un Canon SX sau un Fuji F--- EXR și va scoate poze de FB perfecte.
Și mai bine cauți unul second https://www.ebay.com...135713?thm=4000
și-ți rămîn bani mai mulți de distracție.

#17
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Multumesc pentru raspunsuri: am acizitionat un Canon EOS 750D kit EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM + Bonus statie conectare cu HDD de 1TB Canon CS100+ geanta Canon SB100. Avand 555g nu mi se pare atat de greu. Am inteles de la cei de pe f64 ca e un aparat destul de nou care scoate poze bun.

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Spor la pozat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate