Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

(Inchiriere apartament) venituri din cedarea folosintei locuintelor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Buna ,
Mi-as dori sa stiu, ca proprietara, pentru inchirierea unui  apartament, daca optez pentru optiunea “Sistem real”, cum va trebui sa procedez eu ? Mai exact:
1. a) Ce cheltuieli deductibile pot aduce ca dovada ? Ma gandesc la renovari, plata luminii, plata intretinerii ? Cumva rata la banca ?
1. B) Cum se aduc dovezile ? de genu:bon stampilat, factura cu stampila..etc.
1. c) Dovezile(valoarea) respective sunt valabile doar pentru anul in care se depune declaratia 220 ?
1. d) Unde se aduc dovezile si daca trebuie sa primesc numar de inregistrare pentru ceea ce am depus. Trebuie completat vreun alt formular pentru aceste dovezi ?
1. e) Sunt valabile doar dovezile(bonurile) in perioada contractului de inchiriere ? Intreb acest lucru deoarece as vrea sa stiu, daca incep o renovare acuma, adica cumpar tot felul de produse, si apoi peste 1 luna inchiriez, dovezile(bonurile) de dinaintea datei inchirierii sunt valabile pentru deductibilitate ? Nu de alta, dar banuiesc ca o renovare(din partea proprietarului) se face inainte sa vina un chirias.
2. Ce se intampla, daca nu aduc dovezile pentru sistemul real ? Ma trezesc ca mi se aplica 16% si 5.5% direct la valoarea chiriei din contract ? Sau ma vor transfera automat pe forfetar si mi se aplica mai intai acel 40% din chirie ?
3. Am citit ca pentru sistemul real si alte cazuri, trebuie sa depun o declaratie de venit realizat pana la data de 25 mai. De ce ? Ce rost are ? Venitul realizat nu este acelasi lucru cu venitul net estimat din declaratia 220, evident mai putin impozitul sau CASS ?
4. Am tot vazut ca se precizeaza acest lucru “pe baza datelor din contabilitate”. Care e faza ? Ca persoana fizica, ce treaba am cu contabilitatea ? Nu’s de ajuns acele dovezi(bonuri…etc) ?
5. Cei care au un loc de munca, adica platesc deja CASS din salariu, au vreo sansa sa dea in judecata STATUL pentru a recupera si a nu mai plati CASS-ul din chirii ? Mi se pare aberant sa platim tot felul de taxe in plus la orice venit. Nu-i de ajuns impozitul de 16% ? De ce nu platim CASS si pentru cumpararea unui covrig din magazin ?
6. CASS-ul se aplica la venitul impozabil din chirie sau la salariul minim pe economie ?
7. Optarea pentru sistem real poate fi si pentru inchirierea unui singur apartament ? Sau este doar de la 5 contracte de inchiriere in sus ?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Pe scurt - nu te incurca cu sistemul real. Inseamna tinerea contabilitatii, vei avea nevoie de un contabil sa-ti spuna ce si cum poti deduce si sa produca registrele necesare. Nu merita.

Altfel
1. Doar cele facute cu apartamentul- care anume stie un contabil.
1b. Da.
1c. Da.
1d. Nicaieri. Le tii minim 6 ani si le prezinti daca vine vreun control.
1e. Cheltuielile trebuie sa fie legate de inchiriere ca sa fie deductibile.
2. Se aplica taxele la venitul brut din chirie.
3. Nu.
4. Sistem real = contabilitate
5. Nu. Confunzi impozitul cu CASS. Vezi ca se plateste si CAS.
6. nu stiu.
7. Se poate.

Nu sint contabil deci ar fi indicat sa nu iei ce am scris drept litera de lege.

Edited by radunic, 15 December 2017 - 22:43.


#3
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Dacă închiriezi in regim hotelier cum poți emite factura fără pfa etc?
Cum sa fac sa închiriez in regim hotelier și sa emit facturi, sa scad cheltuieli și sa plătesc impozit la ANAF și sa nu fiu pers juridică ?
Nu-mi convine pfa fiindcă nu are răspundere limitată. SRL n-are rost ca plătesc prea multe taxe și nu rentează. Cum sa fac sa emit facturi pt toate cazările și sa scad de la impozit cheltuielile cu întreținerea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate