Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce distrugere fizică/psihică regretați că v-ați făcut-o ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postpufonel, on 11 decembrie 2017 - 02:07, said:

Din cauza asta am fost scutit la sport si deci sunt supraponderal. Acum vreo 3 ani mi-am luat o bicicleta de fitness (pe aia adevarata nu stiu si mi-ar fi frica sa merg), dar m-am plictisit relativ repede de ea. In ultima luna am scos-o la munca o singura data. In plus zice lumea ca mananc prea repede si ca asta o sa-mi dauneze pe termen lung. O fi, dar asa m-am invatat si numai asa simt ca ma satur.

Las ca am facut eu sport cat am fost mic, ma zbenguiam cu toti copiii, toata ziua fugeam si jucam tot felul de sporturi si cu ce m-a ajutat ? Acum tot sint gras si anchilozat. Si eu mananc prea repede. Pana acum doar doi oameni am vazut sa manance mai repede ca mine, taica-meu si un coleg de facultate. Nu cred sa aibe o mare legatura.

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 December 2017 - 12:03.


#38
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 11 decembrie 2017 - 12:00, said:

Las ca am facut eu sport cat am fost mic, ma zbenguiam cu toti copiii, toata ziua fugeam si jucam tot felul de sporturi si cu ce m-a ajutat ? Acum tot sint gras si anchilozat.
Este ca și când ai face duș azi și până poimâine deloc, și ai zice poimâine ”cu ce m-a ajutat asta ?”

#39
tovarashu

tovarashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.11.2017
am citit topicul tau

#40
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
hm... am ajuns dependenta de cola light. :(

#41
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 11 decembrie 2017 - 12:00, said:

Si eu mananc prea repede. Pana acum doar doi oameni am vazut sa manance mai repede ca mine, taica-meu si un coleg de facultate. Nu cred sa aibe o mare legatura.

Si eu la fel

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAL_DRAGON, on 11 decembrie 2017 - 12:53, said:

Este ca și când ai face duș azi și până poimâine deloc, și ai zice poimâine ”cu ce m-a ajutat asta ?”
Era replica mea la pufonel, care credea ca acum e gras pentru ca nu a facut sport de mic. Nu de asta e gras acum. Si nici pentru ca a mancat sau mananca mult. Sint factori contributori, dar nu declansatori sau principali. Am cunostinte care toata viata lor au fost super-sedentari si mancau mult si sint pielea si osul.

View PostShahara, on 11 decembrie 2017 - 14:16, said:

hm... am ajuns dependenta de cola light. Posted Image

Bravo. Acum urmatorul pas e sa devii dependenta si de Cola Zero. Si pasul final, Cola clasic.

#43
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAL_DRAGON, on 10 decembrie 2017 - 17:59, said:

Deci cred că la fel ca și la multe boli, este componentă genetică + factori de viață.

Nu ți se strică ochii de la stat la calculator, e un mit. Singurele afecțiuni pe care le poți avea sunt de scurtă durată, senzația de mâncărime, nisip în ochi, diverse senzații asociate urmăritului cu atenție al unui lucru. De asemenea, anumite perturbări de somn sunt asociate luminii puternice a ecranelor. Dar iarăși, vorbim de afecțiuni directe, de scurtă durată, nu permanente.
Sunt factori de viață care îți pot afecta vederea, dar monitorul nu e unul dintre ele. Lumina solară directă, fumatul, ambele pot crește riscul de cataracte sau cancer. Astea sunt genul afecțiuni care pot fi induse de factorii de viață, nu că ai nevoie de ochelari.

În medie, cam jumătate din populație are anumite probleme de vedere, așa că propagarea mitului conform căruia statul în fața monitorului îți strică ochii a fost ușor de răspândit.

Ochiul e probabil cel mai complex organ din corpul uman. O eroare minusculă poate face diferența între o vedere aproape perfectă și una proastă. Iar asta se stabilește la naștere și în creștere, pentru că majoritatea erorilor sunt de natură fizică. Corneea prea curbată sau prea plană, globul prea lung sau prea scurt. Nu sunt lucruri pe care le poți strica tu, pe parcursul vieții, oricât te-ai benocla la monitoare.

#44
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 11 decembrie 2017 - 15:43, said:


Bravo. Acum urmatorul pas e sa devii dependenta si de Cola Zero. Si pasul final, Cola clasic.
Cola light cola zero tot acolo`i... cat despre cola clasic mi se pare cam dulce... so... urmatorul pas este sa renunt la el...

#45
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Regreti multe dupa ce treci de vreo 25 de ani, regreti ca ti-ai frecat neuronul cu scoala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate