Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce este Maica Domnului ”pururea Fecioară”

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
418 replies to this topic

#253
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 25 decembrie 2017 - 15:28, said:


Ereziile le stabilesc sinoadele ecumenice, nu un simplu om. Așa că ai grijă cu mândria de a te crede capabil să stabilești erezii!
Multumesc frate in Hristos pentru atentionare!

#254
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Tocmai mi-a arătat Dumnezeu că, potrivit Legii, oricine se atinge de sânge și de orice secreție omenească, se întinează. De aceea, potrivit Legii, Dumnezeu nu numai că trebuia să se nască dintr-o femeie neîntinată, adică o fecioară, dar trebuia ca și ieșirea din trupul fecioarei să se facă fără atingere de sânge și alte secreții. De aceea Sfânta Fecioară Maria a rămas ”cu poarta încuiată” în momentul când l-a născut pe Dumnezeu-Mesia, pe Hristos. Doamne ajută! Amin.

#255
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 26 aprilie 2018 - 07:46, said:

Tocmai mi-a arătat Dumnezeu că, potrivit Legii, oricine se atinge de sânge și de orice secreție omenească, se întinează. De aceea, potrivit Legii, Dumnezeu nu numai că trebuia să se nască dintr-o femeie neîntinată, adică o fecioară, dar trebuia ca și ieșirea din trupul fecioarei să se facă fără atingere de sânge și alte secreții. De aceea Sfânta Fecioară Maria a rămas ”cu poarta încuiată” în momentul când l-a născut pe Dumnezeu-Mesia, pe Hristos. Doamne ajută! Amin.

Si unde scrie asa ceva, ca Maria a nascut ''pe uscat'' ?

#256
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 02 mai 2018 - 22:17, said:


Si unde scrie asa ceva, ca Maria a nascut ''pe uscat'' ?

Acolo unde scrie ”fecioara va naște prunc”!

#257
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 04 mai 2018 - 08:48, said:


Acolo unde scrie ”fecioara va naște prunc”!


Ce intreb eu si ce-mi raspunzi tu...Observ ca ti-a luat cam mult timp sa gasesti asa o explicatie...

S-a mai discutat aici pe forum despre acest verset, care n-are nici in clin, nici in maneca cu Isus si Maria.

Este din Isaiah, 7;14, si se traduce diferit. In nici un caz nu este vorba de Maria.
Se intampla in vremea Regelui Ahaz, care cere un semn Domnului.
Dar multi s-au legat de acest verset ca sa faca o legatura cu Isus si l-au pus in NT...

יד.לָ֠כֵן יִתֵּ֨ן אֲדֹנָ֥י ה֛וּא לָכֶ֖ם א֑וֹת הִנֵּ֣ה הָֽעַלְמָ֗ה הָרָה֙ וְיֹלֶ֣דֶת בֵּ֔ן וְקָרָ֥את שְׁמ֖וֹ עִמָּ֥נוּ אֵֽל:

14.Therefore, the Lord, of His own, shall give you a sign; behold, the young woman is with child, and she shall bear a son, and she shall call his name Immanuel.


Mai explic inca o data, sa se inteleaga, si ma refer la faptul ca ce-am pus mai sus, originalul este in ebraica.

Cuvantul עַלְמָ֗ה inseamna tanara femeie, nicidecum, fecioara.
Fecioara se spune בתולה

Poate, in sfarsit, este clar ???

#258
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,897
  • Înscris: 16.03.2004

Quote

Poate, in sfarsit, este clar ???

Este clar, dar tânăra femeie... poate fi fecioară. De fapt, dacă nu ar fi fost fecioară, trebuia omorâtă cu pietre. Mă refer la Maria. Dacă tânăra femeie care a născut, nu a fost fecioară înainte de mariaj, mariaj din care a rezultat copilul, trebuia lapidată conform legii mozaice.

#259
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 04 mai 2018 - 09:25, said:



Ce intreb eu si ce-mi raspunzi tu...Observ ca ti-a luat cam mult timp sa gasesti asa o explicatie...

S-a mai discutat aici pe forum despre acest verset, care n-are nici in clin, nici in maneca cu Isus si Maria.

Este din Isaiah, 7;14, si se traduce diferit. In nici un caz nu este vorba de Maria.
Se intampla in vremea Regelui Ahaz, care cere un semn Domnului.
Dar multi s-au legat de acest verset ca sa faca o legatura cu Isus si l-au pus in NT...

יד.לָ֠כֵן יִתֵּ֨ן אֲדֹנָ֥י ה֛וּא לָכֶ֖ם א֑וֹת הִנֵּ֣ה הָֽעַלְמָ֗ה הָרָה֙ וְיֹלֶ֣דֶת בֵּ֔ן וְקָרָ֥את שְׁמ֖וֹ עִמָּ֥נוּ אֵֽל:

14.Therefore, the Lord, of His own, shall give you a sign; behold, the young woman is with child, and she shall bear a son, and she shall call his name Immanuel.


Mai explic inca o data, sa se inteleaga, si ma refer la faptul ca ce-am pus mai sus, originalul este in ebraica.

Cuvantul עַלְמָ֗ה inseamna tanara femeie, nicidecum, fecioara.
Fecioara se spune בתולה

Poate, in sfarsit, este clar ???

Poate dumnezeul dumitale nu are putere de a controla ceea ce se scrie și se afirmă despre Sine. Al meu Dumnezeu ARE!

În rest, cred că ești de acord că ruperea himenului transformă orice fecioară în femeie, indiferent cum are loc această rupere. De aceea, imediat cum capul copilului împinge și rupe un himen, cea care naște este femeia și nu fecioara. Deci, pentru ca un copil să se nască dintr-o fecioară, trebuie ca această  naștere să nu fie pe calea obișnuită ci pe alta, pe calea cea tainică, știută doar de Dumnezeu, calea prin care femeile nășteau înainte de căderea în păcat a Evei!

View Postdark, on 04 mai 2018 - 09:35, said:

Este clar, dar tânăra femeie... poate fi fecioară. De fapt, dacă nu ar fi fost fecioară, trebuia omorâtă cu pietre. Mă refer la Maria. Dacă tânăra femeie care a născut, nu a fost fecioară înainte de mariaj, mariaj din care a rezultat copilul, trebuia lapidată conform legii mozaice.

De fapt, pentru ca profeția să fie îndeplinită, fecioria trebuia probată DUPĂ naștere, nu înainte de ea!

#260
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postdark, on 04 mai 2018 - 09:35, said:

Este clar, dar tânăra femeie... poate fi fecioară. De fapt, dacă nu ar fi fost fecioară, trebuia omorâtă cu pietre. Mă refer la Maria. Dacă tânăra femeie care a născut, nu a fost fecioară înainte de mariaj, mariaj din care a rezultat copilul, trebuia lapidată conform legii mozaice.

Bineinteles ca o tanara femeie poate fi fecioara.
Doar ca, ce scrie este הָֽעַלְמָ֗ה הָרָה֙ adica, tanara femeie este insarcinata...

View PostDorel666, on 04 mai 2018 - 09:39, said:

Poate dumnezeul dumitale nu are putere de a controla ceea ce se scrie și se afirmă despre Sine. Al meu Dumnezeu ARE!

În rest, cred că ești de acord că ruperea himenului transformă orice fecioară în femeie, indiferent cum are loc această rupere. De aceea, imediat cum capul copilului împinge și rupe un himen, cea care naște este femeia și nu fecioara. Deci, pentru ca un copil să se nască dintr-o fecioară, trebuie ca această  naștere să nu fie pe calea obișnuită ci pe alta, pe calea cea tainică, știută doar de Dumnezeu, calea prin care femeile nășteau înainte de căderea în păcat a Evei!



De fapt, pentru ca profeția să fie îndeplinită, fecioria trebuia probată DUPĂ naștere, nu înainte de ea!

Daca spui ca ai Dumnezeul tau personal, te felicit. Eu stiu ca toti avem acelas Dumnezeu, care este Unul.

Cu cat te citesc mai mult, observ ca nu ai nici cea mai mica ideie despre sarcina si nastere...Posted Image

Edited by salomee, 04 May 2018 - 10:57.


#261
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDorel666, on 04 mai 2018 - 09:39, said:

Deci, pentru ca un copil să se nască dintr-o fecioară, trebuie ca această  naștere să nu fie pe calea obișnuită ci pe alta, pe calea cea tainică, știută doar de Dumnezeu, calea prin care femeile nășteau înainte de căderea în păcat a Evei!
Se subantelege ca dupa caderea in pacat, aparatul reproductiv feminin, s-a metamorfozat.

Edited by Signed_on_ice, 04 May 2018 - 20:14.


#262
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 04 mai 2018 - 10:56, said:

Bineinteles ca o tanara femeie poate fi fecioara.
Doar ca, ce scrie este הָֽעַלְמָ֗ה הָרָה֙ adica, tanara femeie este insarcinata...



Daca spui ca ai Dumnezeul tau personal, te felicit. Eu stiu ca toti avem acelas Dumnezeu, care este Unul.


Al meu este Dumnezeu, al dumitale este dumnezeu. Pentru că al meu este atotputernic, deci are puterea și de a controla tot ce se scrie și se zice despre Sine, al dumitale nu este,  pentru că lasă ca oricine să scrie orice vrea despre el. Al meu este Dumnezeu al întregii creații, al dumitale ești dumneata și este al lumii dumitale. Deci al meu este universal, al dumitale este strict personal.

View Postsalomee, on 04 mai 2018 - 10:56, said:


Cu cat te citesc mai mult, observ ca nu ai nici cea mai mica ideie despre sarcina si nastere...Posted Image

Cum zici domnia ta, dar cred că alta era ideea.

View PostSigned_on_ice, on 04 mai 2018 - 20:13, said:

Se subantelege ca dupa caderea in pacat, aparatul reproductiv feminin, s-a metamorfozat.

Ce te face să crezi astfel?

#263
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDorel666, on 04 mai 2018 - 22:58, said:

Ce te face să crezi astfel?
Eu nu credeam asta, dumneata ai afirmat asa ceva.

Edited by Signed_on_ice, 05 May 2018 - 12:22.


#264
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSigned_on_ice, on 05 mai 2018 - 12:22, said:

Eu nu credeam asta, dumneata ai afirmat asa ceva.

Așa ai înțeles! De fapt, Geneza vorbește de două feluri de ”oameni”: Adam, cel făcut în prima zi și ”oamenii”, cei făcuți în ziua a șasea. Se pare că cei din prima zi nășteau diferit față de cei din a șasea zi. Dar încă mai fac săpături...

Edited by Dorel666, 06 May 2018 - 15:56.


#265
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDorel666, on 06 mai 2018 - 15:56, said:

Așa ai înțeles! De fapt, Geneza vorbește de două feluri de ”oameni”: Adam, cel făcut în prima zi și ”oamenii”, cei făcuți în ziua a șasea. Se pare că cei din prima zi nășteau diferit față de cei din a șasea zi. Dar încă mai fac săpături...
Posted Image

#266
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 06 mai 2018 - 15:56, said:

Așa ai înțeles! De fapt, Geneza vorbește de două feluri de ”oameni”: Adam, cel făcut în prima zi și ”oamenii”, cei făcuți în ziua a șasea. Se pare că cei din prima zi nășteau diferit față de cei din a șasea zi. Dar încă mai fac săpături...


De fapt, se pare ca nici n-ai citit Geneza.
Unde scrie ca Dumnezeu a facut pe Adam in prima zi ?

Facerea Capitolul 1
1. La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul.
2. Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Si a zis Dumnezeu: “Sa fie lumina! Si a fost lumina.
4. Si a vazut Dumnezeu ca este buna lumina, si a despartit Dumnezeu lumina de intuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziua, iar intunericul l-a numit noapte. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua intai.


Vezi cumva vreun om pe-acolo ?
Daca da, pune te rog versetul aici.
Deasemeni, si versetul in care se arata cum ''cei din prima zi nășteau diferit față de cei din a șasea zi.''...

Si ai grija cu sapaturile. Mai poti ajunge in Canada...:)

#267
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 04 mai 2018 - 09:35, said:

Este clar, dar tânăra femeie... poate fi fecioară. De fapt, dacă nu ar fi fost fecioară, trebuia omorâtă cu pietre. Mă refer la Maria. Dacă tânăra femeie care a născut, nu a fost fecioară înainte de mariaj, mariaj din care a rezultat copilul, trebuia lapidată conform legii mozaice.
Parerea mea e ca nu cred ca exista o astfel de porunca. Insa daca exista ea venea de la un dumnezeu ucigas.
Insa toata tevatura asta cu fecioara Maria capata iz de telenovela. Acest aspect e intarit de faptul ca in ortodoxie se considera ca a ramas fecioara si dupa nastere. Evident ca e o cretinitate.

#268
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,897
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 06 mai 2018 - 18:11, said:

Parerea mea e ca nu cred ca exista o astfel de porunca.

Dacă o femeie punea mâna pe coițele unui alt bărbat decât soțul ei, trebuia să-i taie mâna, fără milă.

Deci sunt și porunci mult mai dure.

Apoi, gândește, dacă nu exista porunca lapidării femeii necredincioase, mai întâlnea Isus grupul acela de bărbați care doreau să omoare cu pietre, așa cum le poruncise Moise, pe femeia prinsă în adulter? (adică se lăsase călărită de alt bărbat decât soțul ei legiuit Posted Image )

#269
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Bine ca nu erau medici femei in vremea respectiva ca se lasau urgent de meserie.

#270
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 06 mai 2018 - 19:16, said:

Dacă o femeie punea mâna pe coițele unui alt bărbat decât soțul ei, trebuia să-i taie mâna, fără milă.

Deci sunt și porunci mult mai dure.

Apoi, gândește, dacă nu exista porunca lapidării femeii necredincioase, mai întâlnea Isus grupul acela de bărbați care doreau să omoare cu pietre, așa cum le poruncise Moise, pe femeia prinsă în adulter? (adică se lăsase călărită de alt bărbat decât soțul ei legiuit Posted Image )
Si tu zici ca poruncile acestea erau de la Tatal ceresc ?  Lasa ca in ceruri aceleasi femei ce erau casatorite pe pamant se vor calari cu cine vor . Sunt convins ca maritisul/insuratul sunt inventia Satanei, precum si legile cretine cu omoratul. Daca erau de la Tatal  ceresc atunci isus nu trebuia sa conditioneze omorirea adulterei de cel ce este fara pacat. Sau chiar El trebuia sa arunce primul cu piatra findca legea trebuie pusa in aplicare. Daca ierti pe cel ce incalca legea atunci legea nu-si are rostul. Mai bine o desfintezi ca si asa nu se aplica. Sa  spui doar ca a fost iertat, adica inventezi o regula asa de florile marului si cine nu o respecta e considerat nelegiuit. E o aberatie modul asta de vietuire. Ori faci omul fara organe sexuale si fara capacitate de procreere si nu se mai inmultesc pacatosii ori nu mai incriminezi pe nimeni. Sunt legile lui Satan ca dumnezeu, dovada ca la creatiune erau goi si nu se rusinau, si nici pe dumnezeu nu il durea in basca de treaba asta. Legi tampite date de un tampit, ala nu e Tatal ceresc, e doar inselatorul caruia multi ii da slava zicand ca e drept.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate