Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce este Maica Domnului ”pururea Fecioară”

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
418 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Pentru toți ortodocșii care mai au dubii în privința aceasta (după cum și eu am avut cândva), postez cele următoare, spre a vedea că însăși din Scriptură reiese că mama lui Hristos trebuia să fie fecioară înainte de naștere și fecioară să rămână și după aceea, până la înălțarea ei la cer...

Deci, când vorbim de ”mama” lui Hristos, trebuie să  ne gândim nu doar la femeia care l-a născut, ci și în sens spiritual, la țara care l-a născut. Și care este aceasta? ”Necredincioasa Israel”? Doar nu vă așteptați ca Dumnezeu să facă copii cu o femeie adulteră! Atunci, poate că ”vicleana Iuda” l-a  născut pe Iisus... Nici aceasta, că și ea a fost la fel de necredincioasă și chiar mai rău ca păcătoasa de Israel, după cum este scris:

Ieremia 3:8 Şi, cu toate că a văzut că M-am despărţit de necredincioasa Israel din pricina tuturor preacurviilor ei şi i-am dat cartea ei de despărţire, totuşi soră-sa, vicleana Iuda, nu s-a temut, ci s-a dus să curvească la fel.

Ieremia 3:11 Domnul mi-a zis: ‘Necredincioasa Israel pare nevinovată faţă de vicleana Iuda.

Și atunci ce țară l-a născut pe Hristos? L-a născut Galilea, zisă și ”Galilea neamurilor”. Dar aceasta era încă ”fecioară”, că nu avea nici rege, nici domn, doar un ”guvernator” roman, pe Pilat din Pont (apropo, o fi vorba de Pontul Euxin? cred că da!). Iar această ”Galilee a  neamurilor” este țara viitorului popor creștin, că este bine știut că despre aproape toți apostolii se spune că erau ”galileeni”.
Deci ar trebui să fie destul de clar de ce Hristosul trebuia să se nască dintr-o fecioară. Și cum Galileea nici nu a apucat să aibă vreodată vreun domn ci, la căderea Ierusalimului, toți apostolii și ucenicii au plecat... în Pont (!), adică la ”tatăl” lor care era acum ucenic al lui Hristos, iată că Galilea a rămas ”fecioară” și fără bărbat și după ce l-a născut pe ”Cristos”, adică pe poporul creștin. Și ”fecioară” a rămas până la moartea sa, pentru că acum Galilea nu mai există, ci a ”murit” înainte să apuce să aibă domn. Dar, ”moartă” fiind, s-a înălțat la cer, unde stă cu Hristos, după cum toți creștinii morți se înalță la cer să stea cu Hristos pe scaunul Lui de domnie.
Și iată, astfel, cum din Biblie reiese  nu numai că Fecioara Maria a rămas fecioară până la naștere, dar a fost și înălțată cu trupul la cer, tot fecioară, spre a fi acolo împreună cu Fiul și Domnul ei.
Amin

Edited by Dorel666, 10 December 2017 - 13:40.


#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Fizic vorbind e cam greu sa ramna fecioara dupa nastere, da' ma rog, o fi avut fermoar.

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRealThing, on 10 decembrie 2017 - 13:46, said:

Fizic vorbind e cam greu sa ramna fecioara dupa nastere, da' ma rog, o fi avut fermoar.

Logic vorbind, este greu de cap cel care consideră că ”fecioria” ține de himen. Așa că faptul că himenul Fecioarei Maria s-a rupt sau nu la naștere, nici nu prea merită a fi analizat.

#4
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Aham, eu ca un om greu de cap intreb in acest caz, unde era fecioara, e clar ca nu pe partea cu himenul :lol: (recunosc ca-mi vin niste idei :D )

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
E simplu: insamantare artificiala si nastere prin cezariana. Posted Image

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRealThing, on 10 decembrie 2017 - 13:55, said:

Aham, eu ca un om greu de cap intreb in acest caz, unde era fecioara, e clar ca nu pe partea cu himenul Posted Image (recunosc ca-mi vin niste idei Posted Image )

Adevărata feciorie este a minții, nu a himenului. Altminteri vom considera ”fecioare” toate muistele, ”dosnicele” și perversele cu himen intact și ”femeie” orice fetiță căreia i s-a rupt himenul accidental...

Edited by Dorel666, 10 December 2017 - 14:00.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostRealThing, on 10 decembrie 2017 - 13:46, said:

Fizic vorbind e cam greu sa ramna fecioara dupa nastere, da' ma rog, o fi avut fermoar.
Orice e posibil insa nu cred ca isus e biologic fiu de extraterestru . E fiul natural al lui iosif si Maria insa spiritual/mental e fiu divin, cum si el spune " Ma duc la Tatal Meu si Tatal vostru ". Oricine adera la morala divina devine fiu de divin.

#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostDorel666, on 10 decembrie 2017 - 13:59, said:

Adevărata feciorie este a minții, nu a himenului. Altminteri vom considera ”fecioare” toate muistele, ”dosnicele” și perversele cu himen intact și ”femeie” orice fetiță căreia i s-a rupt himenul accidental...

Bre da' ce limbaj pe un crestin convins, incetisor ca nu esti la coada la moaste.

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 10 decembrie 2017 - 14:00, said:

Orice e posibil insa nu cred ca isus e biologic fiu de extraterestru . E fiul natural al lui iosif si Maria insa spiritual/mental e fiu divin, cum si el spune " Ma duc la Tatal Meu si Tatal vostru ". Oricine adera la morala divina devine fiu de divin.

Să zici că Hristos este fiul lui Iosif este totuna cu a zice că creștinii sunt  născuți de Irod, cârmuitorul Galileii.

Edited by Dorel666, 10 December 2017 - 14:09.


#10
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postpacopaco1967, on 10 decembrie 2017 - 14:00, said:

Orice e posibil insa nu cred ca isus e biologic fiu de extraterestru . E fiul natural al lui iosif si Maria insa spiritual/mental e fiu divin, cum si el spune " Ma duc la Tatal Meu si Tatal vostru ". Oricine adera la morala divina devine fiu de divin.
Cel mai probabil.

Edited by Erwin_Rommel, 10 December 2017 - 14:05.


#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDorel666, on 10 decembrie 2017 - 13:28, said:

Pentru toți ortodocșii care mai au dubii în privința aceasta (după cum și eu am avut cândva), postez cele următoare, spre a vedea că însăși din Scriptură reiese că mama lui Hristos trebuia să fie fecioară înainte de naștere și fecioară să rămână și după aceea, până la înălțarea ei la cer...

Deci, când vorbim de ”mama” lui Hristos, trebuie să  ne gândim nu doar la femeia care l-a născut, ci și în sens spiritual, la țara care l-a născut. Și care este aceasta? ”Necredincioasa Israel”? Doar nu vă așteptați ca Dumnezeu să facă copii cu o femeie adulteră! Atunci, poate că ”vicleana Iuda” l-a  născut pe Iisus... Nici aceasta, că și ea a fost la fel de necredincioasă și chiar mai rău ca păcătoasa de Israel, după cum este scris:

Ieremia 3:8 Şi, cu toate că a văzut că M-am despărţit de necredincioasa Israel din pricina tuturor preacurviilor ei şi i-am dat cartea ei de despărţire, totuşi soră-sa, vicleana Iuda, nu s-a temut, ci s-a dus să curvească la fel.

Ieremia 3:11 Domnul mi-a zis: ‘Necredincioasa Israel pare nevinovată faţă de vicleana Iuda.

Și atunci ce țară l-a născut pe Hristos? L-a născut Galilea, zisă și ”Galilea neamurilor”. Dar aceasta era încă ”fecioară”, că nu avea nici rege, nici domn, doar un ”guvernator” roman, pe Pilat din Pont (apropo, o fi vorba de Pontul Euxin? cred că da!). Iar această ”Galilee a  neamurilor” este țara viitorului popor creștin, că este bine știut că despre aproape toți apostolii se spune că erau ”galileeni”.
Deci ar trebui să fie destul de clar de ce Hristosul trebuia să se nască dintr-o fecioară. Și cum Galileea nici nu a apucat să aibă vreodată vreun domn ci, la căderea Ierusalimului, toți apostolii și ucenicii au plecat... în Pont (!), adică la ”tatăl” lor care era acum ucenic al lui Hristos, iată că Galilea a rămas ”fecioară” și fără bărbat și după ce l-a născut pe ”Cristos”, adică pe poporul creștin. Și ”fecioară” a rămas până la moartea sa, pentru că acum Galilea nu mai există, ci a ”murit” înainte să apuce să aibă domn. Dar, ”moartă” fiind, s-a înălțat la cer, unde stă cu Hristos, după cum toți creștinii morți se înalță la cer să stea cu Hristos pe scaunul Lui de domnie.
Și iată, astfel, cum din Biblie reiese  nu numai că Fecioara Maria a rămas fecioară până la naștere, dar a fost și înălțată cu trupul la cer, tot fecioară, spre a fi acolo împreună cu Fiul și Domnul ei.
Amin

Revin cu o observație: din graba de a posta am făcut o greșeală și vă las să judecați singuri care este:

Luca 3:1 În anul al cincisprezecelea al domniei lui Tiberiu Cezar – pe când Pilat din Pont era dregător în Iudeea; Irod, cârmuitor al Galileii; Filip, fratele lui, cârmuitor al Ituriei şi al Trahonitei; Lisania, cârmuitor al Abilenei;

După cum se vede, nu Pilat conducea Galilea, ci Irod. Dar nu schimbă raționamentul, pentru că oricum nici Irod nu era rege sau domn al ei, ci conducea doar de formă, adevăratul stăpân fiind Roma.

View PostRealThing, on 10 decembrie 2017 - 14:02, said:

Bre da' ce limbaj pe un crestin convins, incetisor ca nu esti la coada la moaste.

Îmi cer scuze dacă te-a deranjat limbajul, dar cum să le spun altfel celor care fac sex oral și nu vor vaginal? ”Oraliste”?

Edited by Dorel666, 10 December 2017 - 14:09.


#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 10 decembrie 2017 - 14:08, said:

dar cum să le spun altfel celor care fac sex oral și nu vor vaginal? ”Oraliste”?
Guriste, este mai corect. :P

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRealThing, on 10 decembrie 2017 - 14:02, said:


Bre da' ce limbaj pe un crestin convins, incetisor ca nu esti la coada la moaste.

Apropo, coada de la moaște dovedește că Hristos este deja aici, în mijlocul românilor! Pentru că este scris:

Luca 17:37 Ucenicii L-au întrebat: „Unde, Doamne?” Iar El a răspuns: „Unde va fi trupul, acolo se vor strânge vulturii.”

Deci, în mijlocul celor ce stau la coadă la moaște este Însuși Hristos, Domnul nostru! Amin

#14
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Asa ziceam si eu, aia care se dau crestini si injura/vorbesc ca ultimii birjari sunt propovaduitorii lui cristos. Multumesc pentru confirmare.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbaribalu, on 10 decembrie 2017 - 13:58, said:

E simplu: insamantare artificiala si nastere prin cezariana. Posted Image

Da.. Daca studiezi Biblia in sens genetic, rezulta clar ca Iisus s-a nascut printr-o inseminare artificiala, ca rod al interventiei unor fiinte extraterestre care stapaneau tehnologia necesara.
In acest sens "pururea fecioara" inseamna femeie care n-a cunoscut barbat si care a nascut ca urmare a unui proces biologic de natura extraterestra.  E foarte posibil sa fi fost asa.

Omul actual, asa cum il cunoastem noi e rezultatul unor manipulari genetice repetate. Exclus evolutie in mai multe milioane de ani din hominizi sau stramosi comuni cu maimutza, cum fals sustine stiinta.  E practic imposibil ca dintr-un hominid maimutzoid, sa rezulte un asemenea avans al inteligentei umane in numai 10.000-20.000 de ani, fara sa umbli unde trebuie in codul genetic.

Edited by rosix, 10 December 2017 - 14:32.


#16
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
@Dorel: Bibliile trebuiesc talmacite de catre inima, nu de catre minte.
Mintea noastra cauta o explicatie pe cand inima intelege.
Mintea noastra este duala si, in plus, fragmenteaza (macina) totul.
Cred ca trebuie sa tragem o concluzie dupa ce citim intreaga scriptura, nu doar fragmente. Daca citim doar fragmente riscam sa "nu vedem padurea din cauza copacilor".
Eu am inteles ca esenta Noului Testament este iubirea si nu dogma. Prin despicarea firului in patru vom obtine ... 4 sferturi si nu un inteles.

Insa avem nevoie de multa ... rabdare.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRealThing, on 10 decembrie 2017 - 14:26, said:

Asa ziceam si eu, aia care se dau crestini si injura/vorbesc ca ultimii birjari sunt propovaduitorii lui cristos. Multumesc pentru confirmare.
Trece mai usor peste ca isi spun, lasa ca ma iarta tata ca e pentru un scop pffff nobil :)

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 10 decembrie 2017 - 13:28, said:

Pentru toți ortodocșii care mai au dubii în privința aceasta (după cum și eu am avut cândva), postez cele următoare, spre a vedea că însăși din Scriptură reiese că mama lui Hristos trebuia să fie fecioară înainte de naștere și fecioară să rămână și după aceea, până la înălțarea ei la cer...

A ramas fecioara si dupa ce i-a nascut pe Iacov, Iose, Iuda si Simon?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate