Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Reconversie profesionala

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostStackUpTheMoney, on 10 decembrie 2017 - 15:25, said:

Se poate. Cumnatul meu a fost aproape un deceniu angajat in vanzari, marketing apoi s-a reprofilat pe programare in Java. A urmat niste cursuri, a obtinut niste certificari si acum e angajat la o multinationala ca java developer.

Trebuie sa tragi destul de tare, sa-ti pui mai intai niste baze in algoritmica, pseudocod, gandire logica; lucruri fundamentale in programare.
Si a obtinut "satisfactii profesionale", tastand  nici el nu stie ce, timp de 8 ore pe zi la o multinationala, care nu stie cu ce se ocupa in afara de tastat  niste abureli fara cap si  fara coada?Posted Image

#20
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

View Postmyshyk, on 10 decembrie 2017 - 19:38, said:

Si a obtinut "satisfactii profesionale", tastand  nici el nu stie ce, timp de 8 ore pe zi la o multinationala, care nu stie cu ce se ocupa in afara de tastat  niste abureli fara cap si  fara coada?Posted Image

A mers pe aceeasi idee ca si OP ca sunt salarii mari in IT. Acum ca a reusit sa se angajeze si sa obtina unul destul de ok, nu pot decat sa ma bucur.

#21
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostMarcous, on 10 decembrie 2017 - 13:09, said:

unde altundeva mi-ar putea zbura gandul decat la domeniul IT unde sunt salariile cele mai mari in prezent?
Nu toti din IT au salariile alea "cele mai mari", ba sunt destul de putini. Dar da, toata lumea are un prieten care are un amic care a auzit la bere de la un cunoscut care are un vecin care stie de la o matusa de un tip care le are cu calculatoarele maica si are sute de meleoane salar.

View PostMarcous, on 10 decembrie 2017 - 13:09, said:

Ideea e ca nu am avut de-a face deloc cu acest domeniu pana acum, liceul si facultatea au fost pe profil "uman", deci cunostintele sunt destul de mici.
Din pacate cand zici "destul de mici" te supraevaluezi. Problema nr. 1 e ca nici nu stii ce si cat nu stii.

View PostMarcous, on 10 decembrie 2017 - 13:09, said:

Stiu ca e foarte vag ceea ce intreb, dar credeti ca e posibil ca intr-un an-doi sa acumulez suficiente cunostinte incat sa gasesc o firma serioasa care sa ma angajeze?
Sa te angajeze sa faci ce? Programare? O firma serioasa care sa iti dea salar bun? Invatand singur dupa program din tutoriale de pe net?

View PostMarcous, on 10 decembrie 2017 - 13:09, said:

sa aleg cursurile unei "scoli" de profil, desi au aparut ca ciupercile dupa ploaie si foarte multe au review-uri negative, plus niste preturi de te doare capul..
Vezi, de aia-s sceptic, sunt sute si mii de visatori ca tine. Stiu o scoala din asta, care e pe bani multi dar chiar e ok. Problema e ca in medie la fiecare generatie de absolventi cam 5-10% isi gasesc de lucru, in general aia care au deja background de IT/programare sau unii care tocmai au terminat facultati "de real".

View PostMarcous, on 10 decembrie 2017 - 13:09, said:

Si spre ce anume sa ma indrept, avand in vedere ca as incepe atat de tarziu, si de la un nivel atat de jos
Spre ceva mai accesibil: suport, administrare, testare, reporting, etc. In timp din oricare din pozitiile astea poti sa treci pe urma pe devops, BI sau programare (daca o sa mai vrei). Daca te misti bine si alegi firma potrivita poti chiar sa sari peste treaba nasoala cu programarea si sa ajungi vre-un manager cu salar bengos si programatori sub tine. Cel mai dificil e sa intri "in sistem", adica sa iti gasesti primul job intr-un loc ok din care sa poti evolua mai departe. Asta ar fi un exemplu de career path in conditiile cerute de tine: firma serioasa si "cele mai mari salarii". Poti merge si pe varianta pe care ai inceput, wordpress, php, css, html, js, etc. Doar ca "domeniul" e plin de pustani si de altii in situatii similare cu a ta, de firme mici si neserioase si de salarii pe masura.

Edited by andrei_0, 11 December 2017 - 01:59.


#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sa inteleg ca cele mai mari "satisfactii profesionale" se obtin in schimbul unui salariu?  Vai de mama lor de Edison, Tesla, Einstein,....

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmyshyk, on 11 decembrie 2017 - 08:34, said:

Sa inteleg ca cele mai mari "satisfactii profesionale" se obtin in schimbul unui salariu?  Vai de mama lor de Edison, Tesla, Einstein,....
Edison era plin de bani, cind a murit avea vreo 12 milioane de dolari care in bani actuali e vreo 200 de milioane. Saracutzu de el, a lucrat o viata doar pentru satisfactii filozofice :(

#24
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

View Postandrei_0, on 11 decembrie 2017 - 01:40, said:

Sa te angajeze sa faci ce? Programare? O firma serioasa care sa iti dea salar bun? Invatand singur dupa program din tutoriale de pe net?

Se poate daca individul are ambitie si pasiune si stie ce sa caute, de pe ce sa invete. Sunt destule cursuri de programare puse pe net de la diverse facultati, wikipedia, resurse sunt destule, geeksforgeeks, stackoverflow, etc. Sunt destui oameni iesiti de pe bancile facultatilor de IT care lucreaza in alte domenii cum sunt si destui oameni fara diploma in IT care lucreaza in IT. Eu unul nu sunt de acord ca daca n-ai o facultate pe profil de informatica nu ai nicio sansa sa reusesti, consider ca sunt destule resurse bogate pe internet de pe care poti sa inveti. Important e sa si stii sa asimilezi ce citesti si sa pui in practica.


@OP daca vrei sa te bagi pe programare recomandarea mea ar fi ca mai intai sa te apuci de manualele de liceu si sa iti pui bazele programarii la punct (structuri de date, loops,vectori,matrice,recursivitate,backtracking) . Ca prim limbaj ai putea sa incepi cu Pascal. Chiar daca e un limbaj vechi si nu te angajeaza nimeni pe pascal, Pascal e pseudocod tradus in engleza, sintaxa e engleza pura

Edited by StackUpTheMoney, 11 December 2017 - 13:06.


#25
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostStackUpTheMoney, on 11 decembrie 2017 - 12:56, said:

Se poate daca individul are ambitie si pasiune si stie ce sa caute, de pe ce sa invete.
Sigur ca se poate, am vazut si eu in filmele Disney Posted Image

View PostStackUpTheMoney, on 11 decembrie 2017 - 12:56, said:

@OP daca vrei sa te bagi pe programare recomandarea mea ar fi ca mai intai sa te apuci de manualele de liceu
Posted Image Posted Image Posted Image

#26
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

View Postandrei_0, on 11 decembrie 2017 - 19:00, said:

Sigur ca se poate, am vazut si eu in filmele Disney Posted Image


De ce spui asta?

Si eu i-am recomandat manualele de liceu pentru baze, sunt cele mai friendly cu cineva care nu a deschis in viata lui un compiler si nu are idee ce inseamna o linie de cod sau un pseudocod

#27
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Cred ca o varianta de administrare sisteme(Linux, Windows Server, DBA, SAP) ti-ar fi mai usoara. In general prin marile multinationale prezente la noi(IBM, Atos, SAP etc) se cauta cam tot timpul level 1 support, sau au diverse programe de tip academie/integrare. In astfel de situatii, nu se pune atat accent pe studii ci mai mult pe atitudine + cunoasterea lb engleze/germane/franceze. Odata intrat in sistem, daca iti place si muncesti poti urca spre 2nd/3rd level suport pe tehnologia care iti place mai mult.

Sfatul meu, instaleaza-ti o masina virtuala si invata ceva Linux si Windows Server. Apoi vaneaza posturile de genul asta si fa impresie buna la interviu(daca ai si ceva prieteni in multinationale care sa te recomande e si mai bine). La fel am intrat si eu in IT acum 3 ani si ceva, cu experienta de 5 ani in vanzari si fara facultate. Acum lucrez pe contract pentru o multinationala din afara Romaniei.

Nu spun ca un job in programare nu e posibil, dar cred ca e mult mai greu de intrat intr-o firma fara nici un pic de background tehnic. Plus ca e mult mai mult de invatat inainte sa ai vreo sansa sa obtii un loc de munca in domeniu.

#28
aniov

aniov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.06.2007
Salut, cei 25 de ani ai tai nu trebuie sa te ingrijoreze deloc, ci ambitia ta de a-ti atinge scopul. Daca vrei sa incerci programare, recomandarea mea este sa incepi cu un limbaj de baza (adica C).
Pentru asta faci 1-2-3 tutoriale de pe net (iti recomand sa cauti si dupa "the new boston c" pe youtube). Asta ar trebuii sa iti ia cam 1 luna. Daca dupa perioada asta simti ca ai progresat si ca iti place, continui tot pe C si faci ceva mini programele inca cam 2 luni. Ideea este ca in aceasta perioada de timp sa inveti ceva algoritmica. Elementele de baza ce le inveti in C le vei regasii in orice alt limbaj de programare, adica nu iti pierzi timpul si nu va trebuii sa inveti ceva total diferit dupa. Daca nu rezisti atata timp sau nu iti place, poti sa incerci pe partea de webdesign.

PS: eu m-am hotarat sa incerc programarea la 36 de ani, mi-a luat cam 2 ani pana am ajuns la un nivel la care m-am putut prezenta la interviuri pe pozitie de junior.
Eu zic ca merita sa incerci :)

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMosotti, on 11 decembrie 2017 - 09:55, said:

Edison era plin de bani, cind a murit avea vreo 12 milioane de dolari care in bani actuali e vreo 200 de milioane. Saracutzu de el, a lucrat o viata doar pentru satisfactii filozofice Posted Image
Pe Edison, l-au facut milionar angajatii de felul lui Tesla, printre altele.... Si ala, nu "satisfactii profesionale " a cautat ci castiguri mari, Doar ca era patron si le-a si realizat, "sugand sangele sclavilor pe care-i exploata la sange si de pe urma carora traia"!(va pare cunoscuta povestea?)

#30
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View PostStackUpTheMoney, on 11 decembrie 2017 - 12:56, said:

...recursivitate,backtracking...
Vrajeli la pachet.

La testele de la interview-uri se cer chestii mai apropiate de ce e in invatamant, intr-adevar (gen. implementeaza fibonacci si alte vrajeli). Dar dupaia se pune accent pe altele.
Solutiile de implementare oricum sunt date si gandite de arhitecti, iar tu scrii cod. Asa ca daca autorul nu are de gand sa se angajeze ca arhitect :), astea sunt doar rahaturi.
Nimeni nu aplica chestii recursive in industrie. Aici se lucreaza ca la linia de asamblare. Se trage ca la canotaj cand e ceva de facut.

Edited by crs12decoder, 16 December 2017 - 15:52.


#31
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Sunt si chestii recursive, depinde de problema si de programator

#32
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

View Postcrs12decoder, on 16 decembrie 2017 - 15:43, said:

Vrajeli la pachet.

La testele de la interview-uri se cer chestii mai apropiate de ce e in invatamant, intr-adevar (gen. implementeaza fibonacci si alte vrajeli). Dar dupaia se pune accent pe altele.
Solutiile de implementare oricum sunt date si gandite de arhitecti, iar tu scrii cod. Asa ca daca autorul nu are de gand sa se angajeze ca arhitect Posted Image, astea sunt doar rahaturi.
Nimeni nu aplica chestii recursive in industrie. Aici se lucreaza ca la linia de asamblare. Se trage ca la canotaj cand e ceva de facut.

Ok atunci hai sa scriem cod en-gros fara sa stim ce face, la comanda arhiectului. Implementeaza fibonacci si alte vrajeli sunt pentru a te face sa gandesti algoritmic si logic. Un cod poate fi scris de orice licean care stie sintaxa, insa un cod frumos si bine structurat, pentru mine reprezinta o arta.

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostStackUpTheMoney, on 16 decembrie 2017 - 21:49, said:


Ok atunci hai sa scriem cod en-gros fara sa stim ce face, la comanda arhiectului. Implementeaza fibonacci si alte vrajeli sunt pentru a te face sa gandesti algoritmic si logic. Un cod poate fi scris de orice licean care stie sintaxa, insa un cod frumos si bine structurat, pentru mine reprezinta o arta.
Ce a vrut sa spuna (probabil) e ca in industrie se lucreaza mai putin cu obeicte matematice si mai mult cu obiecte din lumea reala (vezi OOP), operatiile sunt mai repetitive, directe. Si cerinta e sa scrii cod cat mai simplu de inteles (chiar daca este usor mai verbose)

#34
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

View Postaaaa4567, on 16 decembrie 2017 - 23:19, said:

Ce a vrut sa spuna (probabil) e ca in industrie se lucreaza mai putin cu obeicte matematice si mai mult cu obiecte din lumea reala (vezi OOP), operatiile sunt mai repetitive, directe. Si cerinta e sa scrii cod cat mai simplu de inteles (chiar daca este usor mai verbose)

Da, am inteles ce a vrut sa spuna dar eu am vrut sa spun ca aceste probleme matematice cunoscute si drept cargo-cult programming nu fac decat sa te ajute sa iti dezvolti capacitatea de a crea un algoritm si de a gandi cat mai computational. O clasa si niste mosteniri le poate invata oricine dar sa zicem ca vrei sa faci un X si 0 unde userul nu poate absolut niciodata sa bata calculatorul. Maxim egal. Ce face baiatu care stie sa faca cod en-gros? O sa faca hard code la toate variantele de joc si scoate undeva la 100 linii de cod sau o sa implementeze un algoritm minimax in 10 linii?

Edited by StackUpTheMoney, 16 December 2017 - 23:29.


#35
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostStackUpTheMoney, on 16 decembrie 2017 - 23:27, said:

Da, am inteles ce a vrut sa spuna dar eu am vrut sa spun ca aceste probleme matematice cunoscute si drept cargo-cult programming nu fac decat sa te ajute sa iti dezvolti capacitatea de a crea un algoritm si de a gandi cat mai computational. O clasa si niste mosteniri le poate invata oricine dar sa zicem ca vrei sa faci un X si 0 unde userul nu poate absolut niciodata sa bata calculatorul. Maxim egal. Ce face baiatu care stie sa faca cod en-gros? O sa faca hard code la toate variantele de joc si scoate undeva la 100 linii de cod sau o sa implementeze un algoritm minimax in 10 linii?
De obicei e vorba de ceva mai serios (cred ca esti de acord) si atunci se angajeaza un om care stie algoritmi aplicabili pe verticala respectiva (gaming, modelare etc.) Nu cred ca se apuca un software engineer regular sa faca asa ceva, dincolo de niste aplicatii mici sau carpeli mult suboptimale (ca nu avem oameni, s-ar intarzia proiectul etc.)

#36
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View PostStackUpTheMoney, on 16 decembrie 2017 - 23:27, said:

Da, am inteles ce a vrut sa spuna dar eu am vrut sa spun ca aceste probleme matematice cunoscute si drept cargo-cult programming nu fac decat sa te ajute sa iti dezvolti capacitatea de a crea un algoritm si de a gandi cat mai computational. O clasa si niste mosteniri le poate invata oricine dar sa zicem ca vrei sa faci un X si 0 unde userul nu poate absolut niciodata sa bata calculatorul. Maxim egal. Ce face baiatu care stie sa faca cod en-gros? O sa faca hard code la toate variantele de joc si scoate undeva la 100 linii de cod sau o sa implementeze un algoritm minimax in 10 linii?

Algoritmu minimax si in general algoritmii se implementeaza exclusiv la laboratoarele sau temele din facultate (sau poate in foarte putine locuri din industrie <nu stiu.. poate ceva pe research sau cine stie>).
In industrie se pune accent pe cunoasterea cat mai multor tool-uri, framework-uri, scriere de cod reutilizabil, efecte pe care le poate aduce o varianta a implementarii tale asupra altor bucati din proiect, etc. etc.
Algoritmii sunt de fun fact in facultate.
Daca la un moment dat trebuie implementat un algoritm pentru rezolvarea unei probleme, el exista deja pe undeva. Ti se va spune ce algoritm sa folosesti (daca esti mic) sau vei fi cel care spune ce algoritm trebuie folosit (daca esti mare).
De asemenea, in industrie se pune mare accent pe intelegerea comportamentala a unei bucati de cod. Ce efecte are el asupra proiectului sau a unei ramuri din proiect. Fie el un algoritm, sau altceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate