Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Discutii despre chargeback BF 2017

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
La fel de bine vin și dacă plătești cu cardul. Iar daca nu vor să-ți dea banii înapoi, mergi la bancă și faci refuz la plată.

#2
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
nu este vorba ca este cineva rauvoit, se foloseste procedura standard de anulare a unei tranzactii sau de returnare, in termenul specificat.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posteasy90rider, on 03 decembrie 2017 - 11:32, said:

La fel de bine vin și dacă plătești cu cardul. Iar daca nu vor să-ți dea banii înapoi, mergi la bancă și faci refuz la plată.
Dupa ce ti-o luat banii poti sa mergi la banca si sa faci ce vrei ca tot fara cascaval esti ...

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu, faci refuz la plata pt produsul nelivrat.

#5
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015

View Posteasy90rider, on 03 decembrie 2017 - 11:32, said:

La fel de bine vin și dacă plătești cu cardul. Iar daca nu vor să-ți dea banii înapoi, mergi la bancă și faci refuz la plată.
Si timpul pierdut cu drumul la banca si cu statul la cozi cine-l plateste? Emag sau firma de curierat?

#6
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Ai facut tu si a mers? Eu am incercat sa anulez o data o plata si au zis ca din moment ce banii au fost blocati, nu se mai poate anula de catre mine, ci doar de catre destinatarul banilor.

#7
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
logic, banca nu are control daca tranzactia s-a incheiat.

#8
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
si pentru mine pare logic, dar uite ce sfaturi dau unii :)

#9
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postborhot, on 03 decembrie 2017 - 14:06, said:

Si timpul pierdut cu drumul la banca si cu statul la cozi cine-l plateste? Emag sau firma de curierat?
Din pacate nimeni.

View Postdj_cristi, on 03 decembrie 2017 - 15:24, said:

logic, banca nu are control daca tranzactia s-a incheiat.
Și totuși ai cel puțin 30 de zile sa ceri refuz la plată... În unele cazuri chiar mai mult.

#10
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
da? si banca pe ce baza legala anuleaza tranzactia? daca ar fi asa, gandeste-te cati romanasi ar da tepe.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
E vroba de refuz la plata sau chargeback. http://www.conso.ro/...o-recunosc.html

E dreptul tau ca si client al bancii sa depui acel refuz la plata, pentru tranzactii pe care nu le recunosti, probabil banca te va ruga sa depui si la politie o plangere.

#12
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Posteasy90rider, on 03 decembrie 2017 - 16:40, said:

E vroba de refuz la plata sau chargeback. http://www.conso.ro/...o-recunosc.html
E dreptul tau ca si client al bancii sa depui acel refuz la plata, pentru tranzactii pe care nu le recunosti, probabil banca te va ruga sa depui si la politie o plangere.

compari mere cu pere, acelea sunt cazuri izolate, gen plati in alta tara , sau ceva ca sa demonstrezi ca s-a facut fara acordul tau. Din moment ce mai toate platile acum se fac cu 3d secure, nu mai ai ce sa refuzi.

In nici un caz nu se aplica cand platesti online la un magazin si ei intarzie cu livrarea, deoarece nu au nici o obligatie sa-ti livreze marfa intr-un anumit timp, banuiam ca cei care platesc astfel stiu in ce sa baga.

Edited by dj_cristi, 03 December 2017 - 17:51.


#13
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Vezi ca risti sa platesti si la banca o  taxa de reclamatie nejustificata

#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pai daca comerciantul nu vrea sa iti dea banii inapoi, nu ai de ales...

#15
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ca sa ti-i dea inapoi inseamna ca au ajuns la el. Ceea ce inseamna ca tu nu mai ai cum sa mergi la banca dupa 30 zile(!!!) ca sa dai refuz la plata.

#16
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
La BT ai 60 de zile sa depui un refuz la plata. La unele banci chiar mai mult, chiar si pana la 180 zile.
Ce faci daca pe extrasul de cont, lunar, vezi o plata neautorizata? Zici asta e, probabil s-a decontat deja sau mergi frumos si ceri banii inapoi?

Deci, daca emag nu vrea sa livreze si nici sa-ti dea banii inapoi nu ai de ales. Eu m-am certat cu ei 2 luni pt un colet pierdut de curier, dupa 2 luni am primit banii inapoi. Atunci nu stiam de chargeback/refuz la plata.
Am mai avut o comanda anulata, dar atunci am scris la infocardurionline[at]emag.ro si am primit banii a doua zi.

#17
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
repet, nu mai imprastia chestii neaplicabile, odata ce ai semnat pt tranzactia respectiva (3d secure) ti-ai dat acordul, deci nu poate fi o plata neautorizata. In acest caz totul tine de comerciant, este singurul care are dreptul legal sa-ti returneze suma.

#18
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015

View Postdj_cristi, on 03 decembrie 2017 - 23:11, said:

repet, nu mai imprastia chestii neaplicabile, odata ce ai semnat pt tranzactia respectiva (3d secure) ti-ai dat acordul, deci nu poate fi o plata neautorizata. In acest caz totul tine de comerciant, este singurul care are dreptul legal sa-ti returneze suma.
Asta cu "3d secure" e discutabil. Mie mi-a fost golit un card bancar, asta dupa ce am cumparat un produs de pe un site care nu era securizat, iar aia de au intrat in posesia datelor au reusit, nu stiu prin ce metoda, sa pacaleasca banca si sa treaca si de acel "3d secure". De fapt asa mi-am si dat seama ca se intampla ceva cu cardul, in momentul in care am inceput sa primesc pe telefon sms-uri cu parole generate de sistemul de securitate al bancii doar ca eu nu mai cumparasem nimic de pe internet. Cand am cerut bancii extrasul de cont aveam zeci de tranzactii facute pe tot felul de site-uri dubioase. Pana la urma am reusit sa recuperez banii doar ca a durat vreo luna, cu multe drumuri la banca, nu mai vorbesc de stres.

Edited by borhot, 04 December 2017 - 05:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate