Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Victimizarea sau cum sa dai vina pe altii pentru actiunile tale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postcap_tepos, on 10 decembrie 2017 - 13:28, said:

La polul opus sunt optimistii ce interpreteaza totul (inclusiv lucrurile rele) in favoarea lor si de ce nu, de multe ori le transforma in oportunitati, avantaje sau prilej de a mai invata ceva.
Asa sunt eu. Dar nu sunt optimista si nu am fost intotdeauna asa. Dupa un sir lung de probleme extreme prin care am trecut, am invatat sa fac asta.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cred că problema e mai complexă.

Dacă vorbim de victimizare, aceasta poate fi chiar o caracteristică a ADN-ului uman, la fel cum sunt alte metode de manipulare. Un copil care începe să plângă pentru că nu i se cumpără o jucărie. La vârste fragede, nu putem vorbi de o abilitate învățată, ci de un instinct. Vezi copii de trei ani, care abia vorbesc, dar care pot manipula adulți prin victimizare.

La nivel comportamental, victimizarea poate fi folosită ca și restul stărilor, în vederea obținerii unui beneficiu.

Victimizarea, în ideea de a învinui pe altcineva pentru faptele tale, este până la urmă o metodă de autoapărare, o metodă prin care se încearcă obținerea unui avantaj față de celălalt, material sau nu. Dacă eu nu-mi fac temele și spun că n-am putut pentru că a murit bunica și am fost supărat, ideea este de a obține o notă mai bună sau de a evita obținerea unei note proaste. Pun bază pe sensibilizarea profesorului.

Victimizarea dusă la extrem se transformă în mania persecuției, unde, beneficiul nu este neapărat palpabil sau vizibil sau chiar nu există. Victimizarea se transformă dintr-un instinct sau o metodă de manipulare, într-o fobie, într-o teamă irațională. Iar aici putem avea inclusiv dorința de a primi simpatie din partea altora, chiar dacă simpatia aia nu poate fi valorificată cumva. Mișcarea #metoo a scos la lumină ceva persoane cu probleme psihologice. Persoanele care se simt în continuu persecutați, o fac din cazua diverselor probleme psihologice de care pot suferi. Dorința de a fi plăcut, de a fi băgat în seamă, sunt deja instincte umane. Iar dacă persoanele respective nu le regăsesc în viața de zi cu zi, vor căuta modalități în a le avea.

Treburile astea se pot petrece la nivelul subconștientului. Acele persoane chiar cred că sunt victime, iar acțiunile unora sunt direct îndreptate împotriva lor, chiar dacă nu e adevărat.

#21
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu am auzit foarte des, la parintii tineri sintagma de "copil care manipuleaza" prin plans. Cand eram eu copil, nu am auzit-o la niciun adult. Si inclin sa cred ca este o proiectie, pentru ca am auzit-o numai la femei manipulatoare si la sotii lor care si-au insusit-o.

Edited by Cr1spy, 10 December 2017 - 15:57.


#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Cea mai toxica relatie, indiferent ca e vorba de copii/parinti  intre prieteni sau sot/sotie e cea in care ai un victimizator/manipulator si un partener care se lasa manipulat si nu stie sa se apere. Se termina prost pentru ambele parti.

View PostCr1spy, on 10 decembrie 2017 - 15:53, said:

Eu am auzit foarte des, la parintii tineri sintagma de "copil care manipuleaza" prin plans. Cand eram eu copil, nu am auzit-o la niciun adult. Si inclin sa cred ca este o proiectie, pentru ca am auzit-o numai la femei manipulatoare si la sotii lor care si-au insusit-o.

Eu cred ca exista, e in natura umana a gasi calea cea mai usoara spre a obtine un beneficiu.

#23
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostCr1spy, on 10 decembrie 2017 - 14:46, said:

Asa sunt eu. Dar nu sunt optimista si nu am fost intotdeauna asa. Dupa un sir lung de probleme extreme prin care am trecut, am invatat sa fac asta.

Felicitari! Ma bucur ca mai exista si oameni ca tine in ziua de azi, pentru ca in anturajul meu nu prea mai exista astfel de oameni, nici macar intre prietenii cei mai buni.


View PostCr1spy, on 10 decembrie 2017 - 15:53, said:

Eu am auzit foarte des, la parintii tineri sintagma de "copil care manipuleaza" prin plans. Cand eram eu copil, nu am auzit-o la niciun adult. Si inclin sa cred ca este o proiectie, pentru ca am auzit-o numai la femei manipulatoare si la sotii lor care si-au insusit-o.

Da, am experimentat si studiat acest fenomen al copilului mic care plange isteric nu pentru ca ar suferi, ci pentru a-i incaleca pe cei din jur. Va mai pot spune si ca aceasta situatie se regaseste la polul opus, adica a batranului cazut la pat, ce prin istericale si farapastacuri incearca sa-i incalece pe cei din jur sau pe cei angajati sa-l ingrijeasca.

Si-ntr-o situatie si-n cealalta, cei din jur trebuie sa se deprinda sa se autoprotejeze, pentru a nu deveni victime ale acestor "mici tirani".

Iar in final sa nu uitam: Vina este pe jumatate a manipulatorului, restul de vina este a celui ce se lasa prostit.

Edited by cap_tepos, 10 December 2017 - 18:11.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostCr1spy, on 10 decembrie 2017 - 13:41, said:


Si de ce nu le spui oamenilor adevarul ? Am uitat-o fiindca nu am f.t.t-o !
Pentru ca nu imi pasa. Suntem oameni nu roboti si cine crede ca iubirea tine forever se inseala, asta e substantele corpului si-au spus cuvantul si am uitat-o ,nu mai conteaza cine si cum a suferit/sufera. E vina mea? Sau a societatii ca e asa tulbure? Atunci blame whoever you want not me.

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Te contrazici. Daca sustii ca iubirea se alimenteaza cu sex si substante, atunci nu vad cum ar fi asta opusa robotilor.
LE: Ai inteles gresit, cum ca eu te-as blama ca ai uitat-o. Voiam doar sa stiu, care este legatura cu subiectul topicului.

Edited by Cr1spy, 10 December 2017 - 19:53.


#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Roboti in sensul ca am ramane la fel. Nu , nu ramanem la fel. Scuze atunci ca din diverse cauze o posibila iubire frumoasa se stinge inainte de a fi consumata. Ce sa zic asa e lumea , se sufera, de obicei pentru altii, cica trebuie sa treci peste.

#27
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostCr1spy, on 10 decembrie 2017 - 15:53, said:

Eu am auzit foarte des, la parintii tineri sintagma de "copil care manipuleaza" prin plans. Cand eram eu copil, nu am auzit-o la niciun adult. Si inclin sa cred ca este o proiectie, pentru ca am auzit-o numai la femei manipulatoare si la sotii lor care si-au insusit-o.

Crede-ma ca e o problema mare a zilelor noastre, la scoala doar de copii obraznici care daca li se atrage atentia se apuca de bocit sau se supara pe tine.

#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postkarax, on 10 decembrie 2017 - 20:16, said:

Roboti in sensul ca am ramane la fel. Nu , nu ramanem la fel. Scuze atunci ca din diverse cauze o posibila iubire frumoasa se stinge inainte de a fi consumata. Ce sa zic asa e lumea , se sufera, de obicei pentru altii, cica trebuie sa treci peste.
Ok, acum am inteles. Inclusiv legatura cu topicul. Thanks.

#29
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
omu' se amageste cu trecutu' si nu s-a impacat cu gandul sa treaca peste... poate se considera o victima a depresiei...

daca sufera din dragoste, a pierdut o persoana draga din viata sa, poate sa cada in postura de victima...
se victimizeaza si trece prin clipe demoralizante, cu un mare dispret fata de propria persoana, genul acesta de oameni recurg si la sinucidere din cauza depresiei. singura rezolvare e sa ai stapanire de sine si sa te gandesti ca totul va fi bine curand. gandurile pozitive si ocuparea timpului lber ca sa treci mai usor depresia.

Edited by zyppster, 10 December 2017 - 21:09.


#30
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
A da vina pe altii este un mecanism psihologic de aparare chiar spus in lista de mecanisme de aparare, omul ala nu-si accepta greselie si la nivel inconstient arunca vina pe altul, ca daca nu ar face asa, ar fi nevoit sa munceasca putin sa se puna la punct.
In loc sa stai sa te remediezi, nu e mai simplu sa dai vina pe altul ? Cam asa functioneaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate