Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vin nou - stricat, cu miros si fara gust

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
evrika

evrika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.01.2007
Am facut vin din struguri cumparati, adusi de pe podgorie, din Vrancea. Strugurii albi, bine copti, cu concentratie destul de mare de zahar ( mustul "uleios", oul de gaina plutea lejer in must ). Problema pe care o am este ca vinul are un gust salciu si un miros atunci cand trag dopul la damigeana.Nu e un miros foarte pregnant. Eu cred ca este de la "fierbator". Apa statuta care a stat in "serpentina" de pe dop, avea acel miros, si cred ca, poate, acele bacterii s-au inmultit in vin. Vinul nu e acru, dar nu are gust si are un miros de apa stricata. Mirosul nu e unul pregnant, altfel nici nu ma mai gandeam sa ii mai fac ceva. Am mai pus in el si bentonita, pentru limpezire. Ma gandeam daca ar fi posibil sa-l fac sa fermenteze din nou si eventual sa-i adaug o drojdie selectionata care sa-i schimbe gustul. Multumesc pentru orice raspuns !

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Despre ce cantitate vorbim?
Daca este sub 100L asta e - ai dat gres - arunca-l

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Chiar de nu mai ai ce face cu el nu îl arunca ,fă l tuică.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Otet, daca mai poti!

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
il faci tuica in primavara. Si alta data te linistesti cind e vorba de facut vin, si eu am renuntat dupa citiva ani de incercari. Imi fac 10-15 litri de must, il tin la frigider pina isi schimba dramatic gustul catre vin, iar strugurii pe care ii am ii pun direct la tuica. Macar nu muncesc cu zdrobitul si toate activitatile interesante, dar inutile, de a face vin. Cel putin mie nu mi-a reusit. Obtin ceva, insa de calitate slaba, pe care abia de il mai beau eu, daramite sa il impart cu prietenii.

#6
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Din vin se face coniac, nu tuica. Distilezi vinul si apoi pui distilatul intr-un butoias de stejar.

#7
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
Trage-l de pe drojdie si trateaza-l cu tannisol.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dacă eu am făcut 20 de vedre de vin cu gust nașpa de doagă tuică si a iesit o tuică a ntîia pe care am băut o toată ,îmi spui tu ce se face si ce iese ..?!!

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Eu de cand eram copil mic, la tara ai mei faceau vin...cantitati de peste 200-300 de litri din via proprie ( da, aveau vie multa si uram sa ma duc la cules ).
Totusi eu ce stiam de la bunicu e ca intotdeauna inainde de  cules se apuca de pregatit butoaiele. Le strangea doagele, le carpea cu papura unde era nevoie si apoi le curata toarte bine cu peria in interior dup care punea vre-o 20-30L de apa clocotita in butoi si punea cepul si apoi rostogolea butoiul prin curte. Dupa care il lasa cateva zile plin cu apa ca sa se unfle doagele si sa nu curga.
Niciodata de cand ma stiu nu a avut probleme...nici bunicu si nici taica-miu.
Cred ca cel mai probabil acel miros l-a luat de la butoi...chiar daca era nou, trebuia fiert.
Iar faza cu serpentina si apa, important este ca apa sa fie fiarta si pusa mereu in stica de stica, neastupata ( asta din ce mi-a zis taica-miu ).

Edited by tehnics, 10 December 2017 - 12:03.


#10
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Distileaza vinul si vei obtine coniac sau mai corect spus vinars.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 silesax, on 10 decembrie 2017 - 11:50, said:

Dacă eu am făcut 20 de vedre de vin cu gust nașpa de doagă tuică si a iesit o tuică a ntîia pe care am băut o toată ,îmi spui tu ce se face si ce iese ..?!!
Da, vinul care nu mai e bun cel mai indicat este tuica. Iese foarte buna.

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Ugho, on 10 decembrie 2017 - 11:42, said:

Din vin se face coniac, nu tuica. Distilezi vinul si apoi pui distilatul intr-un butoias de stejar.
se face un vinars asemanator cu alcoolul dublu rafinat doar ca nu are 90 de grade. Pana la coniac e cale lunga si nu e destul doar un simplu butoi de stejar.
Nu orice tuica colorata maro, e coniac.
Referitor la vinul stricat...In butoi, daca nu te pricepi, e usor sa strici un vin. Pentru cei nepriceputi, exista damigeana de sticla.Aia nu e sensibila la mirosuri si gusturi ciudate.
De strugurii de Vrancea nu mai spun nimc, ca-mi sare lumea in cap. Spun doar ca existau variante mult mai bune.
Mai ales daca ai facut din muscat pur. Pai iasa din ala un vin tare si parfumat, de ti se deschide brisca in buzunar cand il bei. In fine...nu e pe placul meu, dar gusturile nu se discuta.

Edited by dan1980_25, 10 December 2017 - 12:15.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Naijax, on 10 decembrie 2017 - 11:23, said:

Despre ce cantitate vorbim?
Daca este sub 100L asta e - ai dat gres - arunca-l
Sfat dat asa, ca sa mai cresca numarul de postari.
On. Nu mai folosi acele dopuri de kk pentru fermentarea vinului. Dopul gaurit, cu un furtun bagat intr-o oala cu apa e sfant. Chestia aia, pe care ai folosit-o e pentru puturosi nepretentiosi, care beau orice fiindca e "produs propriu"  In al doilea rand, strugurii de cumparat, iti pot face asemenea surprize pentru ca nu ai un control efectiv al substantelor folosite la stropiri si nici datele stropirilor. Daca au fost stropiti cu rahaturi chimice in ultima perioada de coacere, se poate intampla ce ai patit tu.

#14
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

 silesax, on 10 decembrie 2017 - 11:50, said:

Dacă eu am făcut 20 de vedre de vin cu gust nașpa de doagă tuică si a iesit o tuică a ntîia pe care am băut o toată ,îmi spui tu ce se face si ce iese ..?!!

 dan1980_25, on 10 decembrie 2017 - 12:11, said:

se face un vinars asemanator cu alcoolul dublu rafinat doar ca nu are 90 de grade. Pana la coniac e cale lunga si nu e destul doar un simplu butoi de stejar.
Nu orice tuica colorata maro, e coniac.
Asta ca nu stiti voi sa faceti coniac.

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Ugho, on 10 decembrie 2017 - 12:39, said:

Asta ca nu stiti voi sa faceti coniac.
in orice discutie in contradictoriu, fiecare crede ca are dreptate. Insa adevarul e la mijloc. Daca vrei un coniac facut aproape ca la carte, asa e cum spui tu. Insa ai uitat sa spui ca perioada minima de maturare este de 3 ani. Abia atunci poti sa spui ca bei un oarecare coniac. Daca vrei ceva mai deosebit ai de asteptat cam 20 de ani.
Insa pentru ce cantitate are el, nu e cazul de asa ceva. Astfel ca se poate apela la diverse tertipuri pentru a iesi un coniac de casa asemanator celui original. Tertipurile se numesc: boabe de cafea, baton de vanilie etc...in functie de reteta. Daca stii ce faci, te poti apropia de gustul si rafinamentul unui coniac de 5-10 ani. Multi vor spune: pai ala nu e coniac daca bagi chestii prin el. Ok. Dar nici ala facut din struguri de Vrancea iti spun singur ca nu e coniac 100% chiar daca-l tii in butoi de stejar 50 de ani. Pentru ca un coniac adevarat pleaca de la strugurii produsi in acea regiune din Franta numita Cognac. Restul sunt doar vinarsuri sau brandy apropiat la gust si aspect in funtie de maiestria "bucatarului"
Asa ca distilatul de vin romanesc doar pus in butoi de stejar si baut dupa o juma' de an...iasa o pulitura cu gust de tuica si pipi.

Edited by dan1980_25, 10 December 2017 - 13:11.


#16
evrika

evrika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.01.2007
Vin am facut si fac mereu, din via mea, dar eu am strugurii rosii. Intodeauna a iesit un vin bun, ma ajuta si beciul, adanc sapat in pamant, tine temperatura constanta. De asta data insa, in loc de a pune furtun care sa vina intr-o sticla, asa cum faceam de obicei, am folosit dop care are deasupra o serpentina in care se pune apa (asa ca in imaginea atasata) .Apa era "stricata" si mirosea urat, atunci cand am umblat la damigeana sa pun bentonita. Eu cred ca de la acea apa care s-a "clocit" s-a contaminat vinul, si a prins un miros urat .  Vinul a fost tinut in damigeane. Mustul curat, numai ce a iesit de la zdrobitor, fara teasc. Acum vinul nu are gust si in damigeana are un miros care nu e in regula. E baubil, dar nu prea are gust. Nu e acru, iar miros nu are decat in damigeana, cand e pus in pahar, "nu te loveste" mirosul.O sa ma gandesc la tanisol, asa cum a mentionat romeo2 . Va multumesc tuturor pentru raspunsuri !

Attached Files



#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
mai poti incerca cu sulf. Mai rau de atat nu ai ce sa strici.Parerea mea e ca a fost ceva cu strugurii.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ionut76, on 10 decembrie 2017 - 11:32, said:

il faci tuica in primavara. Si alta data te linistesti cind e vorba de facut vin, si eu am renuntat dupa citiva ani de incercari. Imi fac 10-15 litri de must,

Nu inteleg de ce ai renuntat ca vinul, daca adaugi doar un pic de zahar in el, cand e nevoie si il lasi sa fermenteze la temperatura corecta, nu are de ce sa se strice.  Plus ca, daca prepari cca. 100l in regim amator, pana in februarie il bei deja.  Multi oameni care se plang de vin stricat fac tot felul de artificii - ba il baga in presa prea repede, nelasand sa stea o zi dupa zdrobitor, ba ii baga chimicale sa-l dreaga, ba toarna mai mult zahar decat trebuie si il opresc din fermentare - numai prostii.

Vinul se corecteaza doar cu ceva zahar, in caz ca nu are suficient, dupa care se lasa sa lucreze.  N-o sa obtineti vin nobil dar nici de aruncat nu va fi. Decat sa cumparati falsuri din magazine cu 25 lei /750mg mai bine consumati un vin natural, facut in casa, chiar daca nu va iese 100% cum trebuie.

Deci, nu renuntati, incercati sa va imbunatatiti metoda. E vorba de un proces natural, nu construiti rachete NASA. Bunicii mei, Dzeu sa-i odihneasca, au produs zeci de ani vin dintr-o vie aflata in spatele casei si nu aveau nici de unele.. nici macar zahar sa-i adauge si iesea un vin rosu gros, de se intindea pe pahar.

Edited by rosix, 10 December 2017 - 13:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate