Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Rosmar Hreasca - masina viitorului.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#145
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ideea este: a vazut-o cineva mergand?
Dar hai sa spunem ca-i adevarat, un principiu nou etc., cat va dura sa-i fie furata ideea?

#146
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
https://forum.softpe...ina-viitorului/

#147
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postadip1962, on 07 iulie 2022 - 10:37, said:

Ideea este: a vazut-o cineva mergand?
Dar hai sa spunem ca-i adevarat, un principiu nou etc., cat va dura sa-i fie furata ideea?

Am vazut eu alta "inventie" de-a stimabilului. Tot cam ca asta.
Un fel de omida cu roti. Se blocau rotile din spate si se lungea sasiul. Dupa aia se bloca fata si se stragea sasiul.

Ceva de genul :)
:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ok7kZlafCNI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#148
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,151
  • Înscris: 30.08.2017
Nu văd de ce n-ar fi posibil. :D

Bănuiesc ca are deja un prototip funcțional cu care ar închide gura cârcotașilor.

Quote


Maşina creată de mine va atinge viteza de câteva mii de kilometri la oră pe autostradă, ceea ce înseamnă că va ajunge practic instantaneu la destinaţie. Dacă ar fi să începem de astăzi să producem acest autovehicul, într-un an acesta ar putea ieşi pe autostradă, unde ar atinge lejer 2.000-3.000 de kilometri la oră. În acelaşi timp, autovehiculul va bate la fel de uşor şi şenilatele, care reprezintă acum supremul în off-road.


Aștept cu interes momentul când vom merge la mare pe A2 cu 1000km/h in coloană.

#149
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ca aia de la secunda 8. Doar ca avea pistone care lungeau si scurtau sasiul.

#150
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Care i-ati vandut pufoaica lu inventatoru? Daca e ieftin iau si eu,fac un fac my life,  plec sa inconjor globul.   Da e 100% siguranta,ca ... vin naibii din donbass mai greu si cer refound.    Posted Image Prostii,matusa!   Da multi!

#151
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Atata timp cat are brevet de inventie, nu cred ca e doar ceva ce doar karax poate gandi.
Banuiesc ca de acolo, ideea se poate dezvolta cu cercetare destula.
El a brevetat ideea, nu autovehicolul in side.

Edited by tehnics, 07 July 2022 - 11:01.


#152
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Ideea este doar o altă aplicație a aerului comprimat. Timpul ne va spune dacă va fi utilizată sau nu.

#153
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Ideile nu se brevetează. A brevetat un dispozitiv. Cît de bun/utilizabil/practic e acel obiect, rămîne de văzut.
Am niște îndoieli însă avînd în vedere declarațiile de tipul va atinge 2000 km/h deci vom ajunge instantaneu la destinație. Cum e cu accelerația? Frînarea? Frecarea cu aerul și suprafața de rulare? Ce-l va împiedica să decoleze? Ce-l va menține pe traiectorie? Dacă atinge viteze de ordinul ăsta de ce roți și nu aripi?
Și bomboana ecologică - da, nu produce poluanți în mers. Dar aparatul care-i comprimă aerul cu ce se alimentează? De autonomie nu mai întreb...

#154
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Buteliile de aer comprimat sunt foarte periculoase pe un vehicul in miscare. Practic vehiculul devine o bomba pe roti. Nu doar masina este pulverizata dar si asfaltul e deteriorat.  E nevoie de butelii de aer comprimat de dimensiuni foarte mari si grele doar pentru deplasari pe distante mici.  Zgomotul produs de motor e asemanator cu a unei locomotive cu abur. Constructiv se poate dar e mai ineficient decat un motor cu aburi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RTyu2QzvGP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#155
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,441
  • Înscris: 31.01.2010
„Maşina creată de mine va atinge viteza de câteva mii de kilometri la oră pe autostradă"
Bun, lamurit, putem trece peste subiect...

#156
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008

View PostIon_Bumbu, on 07 iulie 2022 - 12:05, said:

„Maşina creată de mine va atinge viteza de câteva mii de kilometri la oră pe autostradă"
Bun, lamurit, putem trece peste subiect...

Mor... Eu zic să-l sune Elon Musk, până nu e prea târziu. Faliment scrie pe Tesla.

#157
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu e grav faptul ca printre noi exista oameni cu probleme mentale care se cred inventatori, grav e ca exista unii care iau de bun ce spun astia si mai deschid si topice.

#158
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Na, mai zi ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R4WRfQLj5NY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asta e ca ala cu racheta eco

#159
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
matabazbiza e veche de citiva ani, am mai vazut-o la tv, DAR ... ia inchipuiti-va ca prin absurd s-ar aproba, ati merge cu o masina care merge in socuri de genul celor pe care le produce masinaria?

#160
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,068
  • Înscris: 04.08.2007

View Postradunic, on 07 iulie 2022 - 11:18, said:

  De autonomie nu mai întreb...
Pana la primul copac.

#161
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
In favoarea tipului astuia, am vazut un francez care tot asa inventase motorul cu aer comprimat, dar macar ala a recunoscut ca puteai merge cu el doar citeva sute de metri la o incarcare, dar asta nu mai era treaba lui, el a inventat motorul, nu cum si de unde iei aerul comprimat. Brevetele de inventie nu se dau pentru viabilitatea economica.

#162
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,151
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttehnics, on 07 iulie 2022 - 11:00, said:

Atata timp cat are brevet de inventie, nu cred ca e doar ceva ce doar karax poate gandi.
Banuiesc ca de acolo, ideea se poate dezvolta cu cercetare destula.
El a brevetat ideea, nu autovehicolul in side.

Mă gândesc că, dacă era ceva de ideea aia, se băteau pe ea producătorii auto.

View Posthellmarvel, on 07 iulie 2022 - 12:45, said:

In favoarea tipului astuia, am vazut un francez care tot asa inventase motorul cu aer comprimat, dar macar ala a recunoscut ca puteai merge cu el doar citeva sute de metri la o incarcare, dar asta nu mai era treaba lui, el a inventat motorul, nu cum si de unde iei aerul comprimat. Brevetele de inventie nu se dau pentru viabilitatea economica.

Probabil cu o cisterna cu aer comprimat care să meargă în spate faci București - Constanța :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate