Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Canon 80D versus Sony A7II nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
crokodilu, ai dreptate cu sistemul m 4/3, nu e rau, dar stii ca e cam limitat.
Si da, pot scoate poze bune cu EM-1 sau EM5, sau EM1 II, dar...cred ca as vrea mai multi mpx.
Cand spui "ce nu iti place?", te referi la pozele de mai sus ?

Merci pentru participare la discutie.

Edited by crockus, 10 December 2017 - 22:52.


#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
da.

#21
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Repet, sunt doar o foarte mica selectie.
Da, cred ca sunt destul de bune.
Ideea este daca, in afara de imbunatatirea tehnicii (ochiul-mana-si lumina), niste mpx in plus si un sensor mai mare nu m-ar putea ajuta la calitatea pozelor, cumva ?

#22
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
doar dacă tipărești pe formate mari sau vizualizezi pe ecrane 4k sau mai mari, lucrând eventual și cu corpuri mai agresive - ceea ce nu e cazul la poze de genul celor arătate.

#23
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Am inteles calexe.
Dar, in general, ce parere ai despre poze?
Acceptabile?

#24
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
aruncă-le la critică! o părere, a mea, va fi subiectivă, deci nerelevantă. 5 păreri trecute prin propriul tău filtru pot fi mai utile.

#25
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Am zis eu ca un 5D mark III nu ar fi rau, calexe, dar e cam departe de posibilitatile mele si nu cred ca am (cel putin nu inca) pregatirea necesara pentru niste poze ca ale tale.
Scuze pentru tutuiala, as zice ca difernta de varsta nu e chiar atat de mare....

Ce sa mai zic....cu batranul Canon g6 am facut poze pe la -20 de grade, dar la -4 grade mi s-a crapat senzorul la Oly (afara erau -4, in masina-unde am schimbat obiectivele erau +15-18) si a trebuit sa il schimb pe bani, pentru ca desi era aparatul in garantie au spus ca este defect din vina mea.

Am inteles, am sa pun niste poze la Critica.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pana la urma daca vrei megapixeli atunci cumpara aparatul cu cei mai multi megapixeli. Dar o poza buna de 0.3mpx e o poza buna, iar una naspa de 40mpx e tot naspa.

#27
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
crokodilu, si tu ai dreptate....poate nu chiar 100% dar inteleg ce vrei sa spui.
In plus, da, am inteles, fotografia nu e doar ce se vede, direct, Fotografia trebuie sa spuna o poveste, trebuie sa "vezi prin ea", sau "dincolo de ea"...si incerc sa lucrez pe calea asta...

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Daca vrei sa-ti iei un aparat mai bun atunci ia-ti, viata e scurta si e pacat sa crezi ca poti face poze mai bune cu un aparat mai bun, sa ai bani dar sa nu il iei ca unul sau altul zice ca n-are rost...

#29
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
cu o cameră mai avansată obții ergonomie mai bună (de ex. setări pe butoane în loc de meniu), iq mai bun dar de regulă marginal și numai la iso mare, af mai avansat, mai precis și mai rapid, construcție mai robustă. dar de regulă aceste camere au același senzor precum suratele entry-level de aceeași generație. deci nu vei obține iq mai bun la iso mic. iar nr. mare de mp nu e relevant la vizualizare pe medii cu rezoluție medie-mică.

dacă ceea ce ai postat este tipic pentru ceea ce faci probabil că 80d e o soluție mai bună și mai ieftină vs. de 5d3, întrucât are un senzor de generație mai nouă cu unele chestii mai up-to-date. cu toate că judecând strict pe pozele puse de tine mai sus ar ieși ok și cu un mobil de generație mai nouă sau cu o compactă decentă.

în rest, da, e mult mai plăcut să ai pe mână o cameră avansată. dar sunt și dezavantaje - preț, masă, etc.

camere ff vs. camere cu senzor mai mic - asta e o discuție separată. în general pentru a beneficia de avantajele ff îți trebuie obiective cu diafragmă mare, iar aici intri într-o cu totul altă categorie de prețuri. gândește-te bine dacă chiar vrei să faci acest pas.

Edited by calexe, 11 December 2017 - 10:40.


#30
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Multumesc foarte mult calexe !
doar ca am deviat eu discutia catre 5dmarkIII, trebuiam sa raman la comparatia 80D vs sony a7II (am creat confuzia, involuntar, pentru ca am vazut ca tu si/ai avut 5dmarkIII. Scuze!)
Da :)) stiu ca s7 face niste poze foarte bune, dar sa nu ma indepartez de subiect.

#31
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Am un prieten cu exact aceleași dileme. Și el tot olympist și tînjind după megapixelii unui Canon. L-am ținut în loc vreo doi ani dar pînă la urmă tot a făcut pasul. A fost dezamăgit, enervat de noul meniu (așa cum mie mi se pare meniul de pe camera lui puțin sadic) și pînă la urmă a rămas să pozeze în continuare cu Oly și să filmeze cu Canonul.
Pozele tale arată bine, o altă cameră n-ar aduce un plus de calitate, doar cheltuieli suplimentare.

#32
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Salut gepres, multumesc pentru interventie !

Nu ma pricep, dar cica meniul de Canon e parfum pe langa cel de Sony A7 (II)...
Prietenul are EM1 sau EM5 ?

#33
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Nici gînd, are E450, olympist cu vechime :)
Meniul de la Canon mi se pare cel mai logic dintre sistemele butonate (Pentax, Olympus, Canon, Nikon), contează mult și clasa, butoanele dedicate simplifică multe. Cel mai neergonomic mi s-a părut meniul de la Nikon iar Oly e absurd în setările inițiale (să cauți în meniu cum să activezi pagini din meniu e o chestie criminală)

#34
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Da, e ciudatel meniul de la Olympus dar m-am obisnuit cu el.
Asta insemana ca as "suporta" bine meniul de Sony...probabil Posted Image
E450 a fost o mica minunatie la vremea lui...Ah, mai era si E520...

Edited by crockus, 12 December 2017 - 23:32.


#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Da' voi ce faceti cu meniul ala? Un buton este esential, On/Off, si o rotita, +/-.

#36
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
crokodilu, sunt destul de multe setari ce pot fi bifate si deci activate, sau nebifate. Care ajuta sau nu.
De exemplu desemnarea anumiror scurtaturi pentru butoanele Fn1 so Fn2  (exemplu: https://www.techwall...tons-on-cameras)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate