Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Canon 80D versus Sony A7II nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Buna ziua,

Mai intai imi cer scuze daca mai este un topic asemanator.
In al doilea rand, stau de zile bune si tot analizez situatia si nu sunt deplin lamurit, desi tind spre Sony..

Momentan am tot un mirrorless, un Olympus OMD EM10 (micro 4/3), pe care il si vand, pentru ca vreau sa merg "mai sus".

Deci un aparat cu dimensiuni mici nu m-ar deranja.
In schimb, acum, pe Olympus am doat 2 obiective olympus, un 14-42 si un 40-150R ED.
In rest am vreo 20 de obiective vintage pe care le folosesc pe manual, cu adaptor simplu, nu metabones...
Obiectivele Sony sunt cam la fel de scumpe, daca nu si mai scumpe decat cele olympus. Ceea ce inseamna ca o sa trebuiasca sa schimb toate adaptoarele pe sony.
Imi place sa lucrez pe manual si nu sunt expert, nu obtin bani din fotografiere.

Prin urmare, desi Sony A7II are in  mod clar niste calitati, mi-e teama sa nu ajung sa nu folosesc toate capabilitatile aparatului si sa imi fie de ajuns Canonul.
Pe de alta parte, chiar cu focalizare manuala, as putea sa folosesc toate obiectivele pe care le am, pe noul sistem Sony, cu adaptorul potrivit, simplu (nu as cumpara metabones).

Voi ce spuneti ?

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce faci cu camera? Eu, de exemplu, aș vrea să scap de dSLR.

Edited by ursamajor, 09 December 2017 - 16:24.


#3
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Nu fac eveniment, nu tintesc atat de sus. Cel putin nu acuma si poate chiar never. Am o varsta si nu stiu daca am timp sa invat prea multe in timp scurt, pentru a trece pragul spre "fotografie care face bani"-evenimente sau altceva.

Imi place sa ies prin oras (Iasi) si sa fac poze pe strada sau prin imprejurimi.
Am fericita ocazie sa calatoresc pentru perioade scurte de timp (cateva zile) prin Europa-mici proiecte si nu pierd ocazia sa iau aparatul cu mine. Inca am Olympusul EM-10, am avut un Canon G6 si un Fuji S9600 (din aparatele cat de cat serioase).
Deci, poza de strada, landscape, portret, close up sau macro uneori (abia recent am luat un Minolta MD Macro Rokkor 50 mm 1:3.5 ca sa incerc niste macro).

Edited by crockus, 09 December 2017 - 16:45.


#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Mere cu pere, crop vs. full frame. Alte preturi atat la body cat si la obiective. Din motive de pret, culori, baterie si autofocus dual pixel ti-as recomanda 80D

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
crockus,
Păi, și merită să dai purcoaie de bani pentru atât? Ți-o spune tot un amator. Să știi că mirrorless-urile au avantaje deloc de neglijat. În primul rând greutatea lor și a accesoriilor. Apoi, s-au apropiat ca performanță de celelalte. Ce vrei tu să faci nu e chiar la limită, adică ceva gen foto sport sau evenimente, unde ai nevoie de viteză de focus, de reacție etc.
Eu unul m-am cam săturat de dSLR. Scot mai des compacta și mirrorless-ul (Oly E-PL3) decât dSLR-ul. dSLR-ul trebuie să-l port în rucsac, celelalte se duc în gentuțe.
Nu zic că FF Sony mirrorless nu e mai bun, dar merită efortul? Pune la socoteală că va trebui să schimbi totul. Iar Canon-ul e și el bun, dar e... dSLR. Acum, tu decizi, eu doar ți-am zis o opinie.

Edited by ursamajor, 09 December 2017 - 17:07.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 crockus, on 09 decembrie 2017 - 15:57, said:

pentru ca vreau sa merg "mai sus".

Ce te nemultumeste la sculele actuale?

#7
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Multumesc pentru raspuns !!

Am uitat sa spun ca am si un Olympus E-PL1, ceva mai vechi ca al tau, dar "te inteleg" :)

Eu zic ca am inceput sa imi fac ochiul si mana si ca as putea face mai mult cu un alt aparat.
E drept ca ambele modele sugerate de mine costa o gramada de bani, mai ales Sony...
Da.....ma gandesc ca am 12 adaptoare si trebuie sa le schimb pe sony pe toate, de pe olympus (m42, m39, Pk, Y/C, Canon EOS, MD, Canon FD, Olympus OM, Nikon AI, Rollei, Konica Ar).
Am dat cam 100 de lei per bucata. Acuma trebuie sa le schimb pe toate, eventual la schimb daca am noroc, dar si cu diferenta din partea mea. DEci alti bani, pe langa aparat.
Sony a7II nu are blitz deci se poate...sau nu...pune problema unui astfel de dispozitiv-mai degraba nu, pentru ca va costa :))

Multumesc.

dani.user,

am vazut poze facute si pe net si cu ochii mei, cu Sony A7. Poze pe net facute cu A7II am vazut, cu ochii mei-nu. Dar da, cele de pe net par mai bune decat Oly EM-10.
Nu zic, daca voi creste in valoare poate voi incepe cu ceva (evenimente cu "aia mici", ceva)-pentru mica mea satisfactie personala nu pentru a pune la buzunar.

Dupa cum am zis, e posibil sa fie bani aruncati, dar vreau sa vad daca pot recupera din timpul pierdut, sa imi "dau drumul" in continuare, si sa ajung sa fac macar 1 poza de care sa fiu mandru si sa zic ca e poza de revista, sau poate chiar NG :)

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu nu cred că ai ajuns la limita camerelor pe care le ai. :)

Știi că era un citat celebru: amatorii își fac griji de bani, avansații pentru echipament, iar maeștrii pentru... lumină. Tu pe unde te afli? Între ăia fără bani și cei ce-și doresc echipamente... noi. Saltul real e la categoria a treia: fă-ți griji pentru... lumină.

#9
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
ursamajor,

Da, e ceva timp de cand am "descoperit" lumina... :)) Dar da, ai dreptate si stiu urarea: "lumina buna" !


nicolaie,

Merci si pentru parerea ta !
(cum  ziceam, obiectivele sony ar fi prea scumpe si as ramane pe vintage cu adaptor simplu)

#10
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Si iar incep sa ma invart in jurul cozii si sa o iau de la capat.

Sony e bun, dar s-ar putea sa nu il folosesc la maxima valoare. Raman celellate atribute ale lui.
Canonul e ceva mai slab, nu cu mult, dar pot folosi fara probleme doar obiectivele proprii, Canon.
De aici, dilema mea...

Edited by crockus, 09 December 2017 - 19:20.


#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Sunt camere diferite. Canonul e foarte bun pentru clasa sa (crop), la fel cum FF-ul e pentru a sa.
Ne-ai luminat cu ceva lumină de-aia descoperită pe undeva pe-aici? Să vedem care e nivelul. :D

#12
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Sa pun niste poze cu Olympusul?
Ca ma prind mai greu...daca asta vrei sa spui. :)

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu, niște poze ca să vedem de ce ți se pare că ești limitat de echipament.

Eu, dac-aș avea bani de aruncat, mi-aș lua Sony ăla sau poate un 6D de la Canon. Fiindcă am Canon, din cele două poate aș prefera mai degrabă Canon-ul 80D, care e o cameră pe cinste. Tu dacă ai deja Olympus, ar fi bine să te orientezi tot acolo. Au o ofertă bună de camere mirrorless cei de la Oly. Am pus nițel mâna pe ele când am fost la f64 acum vreo lună și tare mi-au plăcut.

Edited by ursamajor, 09 December 2017 - 19:31.


#14
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Pai da, niste poze.
Ok, cum sunt amator, nu am un portofoliu, asa ca am sa stau sa selectez niste poze.
Ramane pe mai tarziu sau maine dimineata.

#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Poți să postezi la Critica foto, ocazie cu care mai înveți. Sunt câțiva critici de serviciu care or să te ia la ștangă rapid, dar dacă reziști, poți progresa. Unii te și ajută.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cel mai sanatos mod de a tinti mai sus e sa iti dezvolti tehnica foto, e simplu sa cumperi tehnica noua dar crezi ca vei incadra mai bine, vei surprinde esenta mai bine? Vezi ca si oly are camere bune, astea noi, chiar daca au senzor mai mic se zice ca sunt mai bune decat fful.

Edited by crokodilu, 10 December 2017 - 12:33.


#17
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Ceva incercari, poate nu cele mai bune...
Olympus A7II + Tair 11A 135mm 2.8 si Canon nFD 50mm 1.8 (ambele cu adaptor simplu)
Venetia 2017, la sfarsitul lui Noiembrie.

https://ibb.co/kTBRUb
https://ibb.co/fb2phw
https://ibb.co/cX20pb
https://ibb.co/gknGUb
https://ibb.co/j2wUFG
https://ibb.co/cudtaG
https://ibb.co/nw1Phw
https://ibb.co/e4a6vG

Pe Tair, cred ca am facut cu f2.8 si f4.
Pe Canon nu mai stiu sigur, poate f2-f2.2.

Edited by crockus, 10 December 2017 - 22:50.


#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ce nu iti place la ele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate