Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Utilizare prea putina a placii grafice

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Uneori fac editari video si la 4k se vede sacadat atat in fereastra de editare (Premiere 5.5 si Sony vegas 14) cat si cand vad filmul brut cu playerul (VLC). Cand dau play in programele de editare, procesorul (amd Phenom ii 565 3400MHz) e mai tot timpul la 100% iar procesorul placii grafice (geforce gtx 660) e cam la zero, iar la play in VLC, procesorul e cam la 80% si cam 15% maxim GPU. La randare (care dureaza o gramada), procesorul e la maxim iar placa video e tot pe zero sau 1% rareori. In programe am cautat peste tot si am activat folosirea hardware-ului grafic. Mi se pare anormal de putin folosita placa grfafica. O mai fi ceva de setat prin PC, bios etc, si nu stiu eu?

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
sigur ai un lap-top cu o sursa de 60 Wh ! ... Posted Image

Edited by realduc, 09 December 2017 - 10:51.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Editare 4K pe phenom ? Editarile rup in doua si un i7 si tu stai pe Phenom si te intrebi de ce merge foarte prost ?  Pentru editari mergi pe ceva gen ThreadRipper de la AMD, alea sunt concepute pentru editari.

#4
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
E vorba de folosirea eficientă a plăcii grafice, nu a procesorului.
Pt ca placa video să lucreze la editarea video trebuie să ţii cont de cîteva chestii.
- softul în care lucrezi ştie să folosescă resursele CUDA ale plăcii video sau nu (Pr ştie accelerare video cu anumite plăci)
- foloseşti efecte care sunt accelerate de placă sau nu
- compresia folosită poate fi făcută de placa video sau nu
În cazul unui procesor cu video inclus cum sunt cele de la Intel poţi folosi şi alte mecanisme gen QuickSync care poate colabora cu placa video şi face compresii f repede.

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
Are nevoie de procesor puternic. Editarea video este tinuta in spate de procesor si mai putin de placa video.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvgabi, on 09 decembrie 2017 - 12:38, said:

E vorba de folosirea eficientă a plăcii grafice, nu a procesorului.
Randarea la editare o face pe cpu evident...

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu se foloseste placa video fiindca nu e capabila de playback la 4k,la nvidia motorul grafic face asta la 750Ti v2 si de la seria Maxwell in sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate