Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tencuiala pe baza de ciment sau ipsos ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Placarea cu rigips o exclud din start, dar dilema e tencuiala clasica cu ciment, var ,nisip si apoi glet sau varianta doi, tencuiala pe baza de ipsos ... Momentan tind spre tencuiala clasica desi acum cateva luni eram foarte hotarat pe cea cu ipsos, dar totusi inca mai studiezsi astept pareri pro si impotriva pentru ambele!

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Tencuiala de ipsos modereaza mai bine umiditatea, dar nu e potrivita pentru spatii umede. E si un pic mai cremoasa decat cea pe baza de ciment.

#21
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

 mario2015, on 09 decembrie 2017 - 17:09, said:

Placarea cu rigips o exclud din start, dar dilema e tencuiala clasica cu ciment, var ,nisip si apoi glet sau varianta doi, tencuiala pe baza de ipsos ... Momentan tind spre tencuiala clasica desi acum cateva luni eram foarte hotarat pe cea cu ipsos, dar totusi inca mai studiezsi astept pareri pro si impotriva pentru ambele!
Se tencuieste clasic ( cum am spus in postarea #12)si apoi vii cu un strat subtire de glet. La glet pot sa foloseste CT126+CT127 sau Gletul meseriasului sau orice material pe baza de ipsos. Dupa aceea slefuiesti si dai cu vinarom.
Se mai poate tencui cu multibat dar nu are rezistenta tencuielii clasice (nisip, ciment, var). Daca vrei sa suspenzi diferite corpuri pe peretele respectiv este bine sa pui plasa de rapita inainte de tencuiala sau chiar plasa de 4mm, prinsa de peretele respectiv.

Edited by RasAlGhul, 09 December 2017 - 18:33.


#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 mario2015, on 09 decembrie 2017 - 17:09, said:

Placarea cu rigips o exclud din start, dar dilema e tencuiala clasica cu ciment, var ,nisip si apoi glet sau varianta doi, tencuiala pe baza de ipsos ... Momentan tind spre tencuiala clasica desi acum cateva luni eram foarte hotarat pe cea cu ipsos, dar totusi inca mai studiezsi astept pareri pro si impotriva pentru ambele!
Mergi pe clasica, ciment si nisip, solutiile mai noi nici macar nu sint testate de timp, se utilizeaza pentru comoditate si durata de executie.Ca durabilitate in timp, nimic nu inlocuieste tencuiala clasica.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Tencuiala de ipsos ai s-o gasesti denumita in limbaj curent plaster of paris. Ii zice asa de la niste mari depozite gasite prin montmartre... in 1700 si ceva. Si nu e prima utilizare documentata a materialului.

#24
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
+1 pt tencuiala clasica.

Ipsosul ^^trage^^, nu se intelege cu umiditatea.

#25
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
eu am ipsos, MP 75. poate ca "trage", dar tot la fel de repede si elibereaza umiditatea. in conditii normale (incalzit, aerisit, etc) nu este nici o problema cu ipsos. un plus la el este senzatia de perete "cald" la atingere, fata de ciment.
concluzie - daca as repeta tencuirea, as alege tot ipsos.

le - in baie am tencuit cu ciment.

Edited by blackiesasha, 11 December 2017 - 14:06.


#26
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Totusi cred ca am sa merg pe varianta clasica nisip, ciment, var ... tin sa precizez si faptul ca locuinta se afla cam la 100 m de padure, si ma gandesc ca in zona mea si umiditatea e putin mai ridicata iar dupa cum am citit tencuiala pe baza de ipsos nu e mare prietena cu umiditatea, zic bine?!

Edited by mario2015, 13 December 2017 - 17:50.


#27
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
cu umiditatea in exces, da , dar cu umiditate normala si conditii normale de trait (mai ales caldura), nu sunt probleme.

#28
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Și dacă trage umiditate ce se întâmplă cu ipsosul?

#29
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 popik2007, on 14 decembrie 2017 - 18:34, said:

Și dacă trage umiditate ce se întâmplă cu ipsosul?
Mucegai, miros/aspect neplacut, cojit pereti .... etc

#30
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009

 IngN, on 15 decembrie 2017 - 15:34, said:

Mucegai, miros/aspect neplacut, cojit pereti .... etc
Astea fac și tencuielile clasice, nu doar ipsosul.

#31
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Buna din nou tuturor! Dupa lungi studii facute, m-am hotarat sa fac tencuiala clasica pe interior (var, ciment, nisip), in detrimentul tencuielii pe baza de ipsos. Sincer, am gasit in magazine, mortar de zidarie gata preparat, si vreau sa va intreb ce parere aveti? Ce spuneti  de cele doua variante? Pe unul e scris "mortar de zidarie de uz general" iar pe cel de-al doilea, mortar tencuiala ! Il pot utiliza pentru tencuiala interioara si primul, cel de uz general ?!  Sau ma sfatuiti mai bine sa fac varinta clasica la betoniera (ciment,var si nisip)

Multumesc!

Attached Files



#32
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca cumperi tencuiala la sac, nu este rentabil la tencuirea cu mistria ! ...
doar stil occidental, cu hubla sau gletuitorul !
bafta

#33
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 realduc, on 12 aprilie 2018 - 23:45, said:

daca cumperi tencuiala la sac, nu este rentabil la tencuirea cu mistria ! ...
doar stil occidental, cu hubla sau gletuitorul !
bafta

Va fi tencuiala manuala ... e clar ca ma intereseaza si costul, atata timp cat pot obtine exact acelasi lucru mai ieftin :) Deci sa inteleg ca la betoniera ies mai ieftin (ciment, var, nisip) ?! Cel de uz general (mortarul), intr-adevar e destul de ieftin (in jur de 7,4 lei sacul, 25 kg- acum 2 luni era 5,95 lei), varianta cea de-a doua e la 13 lei sacul (25 kg)

#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Baxon, on 09 decembrie 2017 - 01:52, said:



Si doamne feri sa ai umezeala in perete ca mucegaiul nici nu-l vezi dar o sa simta plamanii tai in scurt timp ...

      Daca ai umezeala in perete faci mucegai oricum.

#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cel mai ieftin iesi cu mortar facut la betoniera. Nisip, apa, var si ciment. Reteta ti-o da meseriasul. Daca e var la sac  o sa iti prinda bine un butoi de 200 de litri. Bagi seara cativa saci de var si pui apa peste el. Amesteci putin sa se omogenizeze si il lasi asa. A doua zi folosesti pasta rezultata. Daca ramane il poti pastra mai mult dar sa ai grija sa fie tot timpul acoperit cu apa.

Pentru exterior va recomand o tencuiala cu mortar M 50 T iar pentru interior una cu mortar M 25 T. Intrucit spuneti ca tencuiala existenta este farimicioasa va recomand sa o curatati in totalitate. Va dau in continuare retetele de preparare mortar, cu dozare la metru cub.
M 25 T - ciment 3+1/2 saci; var hidratat 5+1/2 saci; nisip 0-3 97 galeti
M 50 T - ciment 5+1/2 saci; var hidratat 2+1/2 saci; nisip 0-3 94 galeti
sac var=25 Kg.
sac ciment= 50 Kg
galeata 10 litri

Sursa retetei:
http://www.misiuneac...pectiv-exterior

Calculeaza si vezi la ce pret iesi.

Edited by PoeOvidiu, 13 April 2018 - 06:36.


#36
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 PoeOvidiu, on 13 aprilie 2018 - 06:32, said:

Cel mai ieftin iesi cu mortar facut la betoniera. Nisip, apa, var si ciment. Reteta ti-o da meseriasul. Daca e var la sac  o sa iti prinda bine un butoi de 200 de litri. Bagi seara cativa saci de var si pui apa peste el. Amesteci putin sa se omogenizeze si il lasi asa. A doua zi folosesti pasta rezultata. Daca ramane il poti pastra mai mult dar sa ai grija sa fie tot timpul acoperit cu apa.

Pentru exterior va recomand o tencuiala cu mortar M 50 T iar pentru interior una cu mortar M 25 T. Intrucit spuneti ca tencuiala existenta este farimicioasa va recomand sa o curatati in totalitate. Va dau in continuare retetele de preparare mortar, cu dozare la metru cub.
M 25 T - ciment 3+1/2 saci; var hidratat 5+1/2 saci; nisip 0-3 97 galeti
M 50 T - ciment 5+1/2 saci; var hidratat 2+1/2 saci; nisip 0-3 94 galeti
sac var=25 Kg.
sac ciment= 50 Kg
galeata 10 litri

Sursa retetei:
http://www.misiuneac...pectiv-exterior

Calculeaza si vezi la ce pret iesi.


Multumesc mult de sfat! Asa am sa si procedez ! Casa e la rosu in acest moment, nu e nevoie de curatare. Si mai am o intrebare: ce proportie trebuie folosita pentru tencuiala interioara daca utilizez doar ciment si nisip? Cum imi recomandati, ciment+var+nisip sau doar ciment+nisip?

Edited by mario2015, 13 April 2018 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate