Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

M-am trezit martor fara sa stiu nimic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Ieri am fost cautat de politie acasa(un civil),negasindu-ma la domiciliu am stabilit sa trec azi pe la ei
Imi aduce la cunostinta speta,este o plangere de la Braila ca s-ar fi furat un telefon si in urma verificarilor(imei) s-a gasit un nr de tel si s-a scos lista apelurilor de acolo si asa au ajuns la mine,mi-au fost prezentate 5-6 numere de tel,eu nestiind nici un numar din alea,nici macar nu mi-a putut spune ce operator sau ce numar si in baza la ce au ajuns la mine.Fapta s-ar fi petrecut in mai anu asta,pe cand eu in Braila nu am fost in viata mea,nu cunosc pe nimenea acolo
Prima data am crezut ca e caterinca,se vede ca nu este
Ce mai pot face sa vad in baza a ce am iesit eu aici,toate datele de identificare erau corecte,am uitat sa vad daca era trecut serie si nr C.I.

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
De unde ai cumparat telefonul?

#3
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Ai multi prieteni pe Facebook?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,372
  • Înscris: 01.12.2001
Nu faci nimic.
Ei cerceteaza doar. Posibil o greseala.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa mergi unde ai fost invitat si sa discuti cu persoana care te-a invitat.

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Te-au contactat pentru că erai printre cei care aveau abonament și care au fost sunați de pe telefonul furat. N-ai ce probleme să-ți faci. Dacă poți să-i ajuți, poate îți amintești numarul, dacă nu, aia e.

Ei doar numărul l-au avut. Au văzut că abonamentul e pe numele tău, iar ei au toate informațiile tale în bazele de date.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postceanu1980, on 08 decembrie 2017 - 22:32, said:

Ce mai pot face sa vad in baza a ce am iesit eu aici,toate datele de identificare erau corecte,am uitat sa vad daca era trecut serie si nr C.I.

Iti iei lista de contacte la puricat si te gandesti ce "pretenar" a facut o nefacuta sau a cumparat vreun telefon "la liber" din Obor.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View Postmaccip, on 08 decembrie 2017 - 22:37, said:

De unde ai cumparat telefonul?
nou de la vodafone,era vb de un htc,nu am avut niciodata asa ceva

View PostBahuru, on 08 decembrie 2017 - 22:38, said:

Ai multi prieteni pe Facebook?
nu am cont

View Postpasilla, on 08 decembrie 2017 - 22:39, said:

Sa mergi unde ai fost invitat si sa discuti cu persoana care te-a invitat.
am fost azi,asa am aflat despre ce e vorba,sotia s-a speriat prima data,la auzul cine este si ca ma cauta pe mine

View PostSmurfK, on 08 decembrie 2017 - 22:39, said:

Te-au contactat pentru că erai printre cei care aveau abonament și care au fost sunați de pe telefonul furat. N-ai ce probleme să-ți faci. Dacă poți să-i ajuți, poate îți amintești numarul, dacă nu, aia e.

Ei doar numărul l-au avut. Au văzut că abonamentul e pe numele tău, iar ei au toate informațiile tale în bazele de date.
nu detin abonament de peste 10 ani
daca eram sunat de vreun numar sigur imi spuneau,ei nu aveau numarul meu,acum i-l au

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ciudat atunci.

Nu știu cum funcționează bazele lor de date. Dar e posibil să-ți fie notat pe undeva numărul de telefon. Dacă faci o plângere, ceva. Nu știu.

În orice caz, n-ai ce probleme să ai. Ei investighează și e foarte bine pentru că o fac. Se orice le este la îndemână.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Nu-mi fac nici o problema,doar ma sacaie cum au ajuns la mine
Ar fi interesant de aflat ce fac operatorii de telefonie mobila in urmatorul caz
Detii un sim ab,renunti la el,se dezactiveaza,se tine in carantina(nu cat ar trebui) ce se intampla cu datele legate de acel sim can se repune in circulatie
Sunt peste 10 ani cand am renuntat la un ab.vodafone,dar nu mai stiu ce numar avea,intre numerele prezentate era si unu de voda

#11
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Şi eu am păţit la fel astă vară în legătură cu o agresiune produsă într-un cartier din Constanţa cu care de altfel nu am nici o tangenţă. Prima oară mi-a venit citaţie acasă în care eram invitat la secţia de poliţie de acolo, până în momentul programării mi-am făcut 1000 de scenarii în cap încercând să-mi dau seama de ce mă cheamă.
M-am dus acolo, mi s-au prezentat nişte poze, nume, detalii, etc.;le-am spus că nu ştiu nimic, am semnat pe propria răspundere şi gata.

Edited by driftking91, 08 December 2017 - 23:00.


#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
exact asa si la mine,dar macar tu esti din ac judet,eu din sv,poc la braila

Edited by althea, 09 December 2017 - 07:59.
editare citat mesaj sters + citat mesaj anterior


#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Acuma stii ce-ar fi tare, sa mergi la sectie, sa spui hotarat si cu voce tare "Da! Stiu eu tot, va explic eu totul, bine ca m-ati chemat!", si sa incepi sa umpli foi dupa foi, zeci, sute, cu tot felul de aberatii, lucruri fara noima, conspiratii, caracatite, reptilieni, rapiri de extraterestri, crime inchipuite, guverne din umbra, etc. Si sa mai faci si circ daca nu esti lasat sa continui. :D

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
este o idee si asta,dar trebuie timp pt asa ceva,numa eu stiu cum am stat azi o juma de ora pe acolo,cu tot cu intarzierea persoanei ce se ocupa de asta (15 min)

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postceanu1980, on 08 decembrie 2017 - 22:58, said:

Nu-mi fac nici o problema,doar ma sacaie cum au ajuns la mine

Unul din prietenii tai din agenda a furat sau a cumparat, de la baieti, un telefon furat... Apoi a bagat o cartela in el, de pe care te-a apelat sa te intebe "ce faci koaye".
Politia vrea sa afle cine e ala si te va pune, probabil, sa-l suni, sa-l intrebi de sanatate, ocazie cu care se poate determina zona in care se afla / locuieste.

SIM-urile cu numar, la resetare si alocare pe alt titular, nu mai pastreaza istoricul apelurilor, doar numarul.
Daca ai avut pana in mai o cartela pre-pay, pe care ai primit niste apeluri si ai aruncat-o brusc la gunoi, s-ar putea cineva sa te intrebe, de ce.

Dar poate sa fie vorba si de o confuzie. Se mai intampla.

Edited by rosix, 08 December 2017 - 23:26.


#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
nu mi-am declarat numarul pe undeva,am prepay
nici macar nu am fost pus sa verific pe tel,doar mi le-a citit

Edited by ceanu1980, 08 December 2017 - 23:31.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Pai vinzi cartele, sa nu spui ca macar aia de la firmele de telefonie nu te stiu.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postceanu1980, on 08 decembrie 2017 - 23:29, said:

nu mi-am declarat numarul pe undeva,am prepay
nici macar nu am fost pus sa verific pe tel,doar mi le-a citit

Pai da... si daca te-a sunat unul care acu e suspect... ce vrei, ce propui...?
Te duci la Politie si declari, identitatea persoanei, tipul, scopul si natura relatiei, cand a avut loc ultimul contact.. "Da, il stiu pe ala... il cheama XYZ, e posibil sa ma fi apelat acu 8 luni, habar n-am, nu-mi mai amintesc"

Edited by rosix, 08 December 2017 - 23:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate