Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cate locuinte noi cu tva redus la 5% avem voie sa cumparam?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Eu stiu ca o singura locuinta noua cu tva 5% se poate cumpara pe persoana sau familie.
S-au adus ceva modificari legii si nu stiu eu?
Aud tot mai multi vecini ca si-au mai cumparat sau vor sa isi mai cumpere inca o casa noua.
Stie cineva ceva?

#2
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Daca esti familie, divortezi si mai cumperi ;)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Una singura - uite conditiile aici;

Atat persoanele casatorite cat si cele necasatorite pot achizitiona locuinte cu cota redusa de TVA, in urmatoarele conditii:
In cazul persoanelor necasatorite, sa nu fi detinut sau sa nu detina nicio locuinta in propietate, pe care au achizitionat-o cu cota de 5%;
In cazul familiilor, sotul sau sotia sa nu fi detinut sau sa nu detina, fiecare sau impreuna nici o locuinta in propietate pe care au achizitionat-o cu cota de 5%.

Normele metodologice de aplicare precizeaza ca, pentru a beneficia de cota de 5%, cumparatorul va trebuie sa prezinte o declaratie pe proprie raspundere autentificata de un notar, din care sa rezulte ca sunt indeplinite conditiile legale pentru a beneficia de cota redusa de TVA.
Declaratia va fi pastrata de vanzator pentru a putea justifica ulterior aplicarea cotei TVA de 5%.
http://www.conso.ro/...a-redusa-de-tva

Declaratia pe propria raspundere face toata diferenta.
Daca minti acolo - AU
Stiu un caz - nu-i este bine deloc - cu tot cu amezi si penalitati a platit aproape dublul pretului apartamentului.
Nu-i de joaca

#4
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostNaijax, on 09 decembrie 2017 - 09:24, said:

Declaratia va fi pastrata de vanzator pentru a putea justifica ulterior aplicarea cotei TVA de 5%.
http://www.conso.ro/...a-redusa-de-tva

Declaratia pe propria raspundere face toata diferenta.
Daca minti acolo - AU
Stiu un caz - nu-i este bine deloc - cu tot cu amezi si penalitati a platit aproape dublul pretului apartamentului.
Nu-i de joaca
Păi aici am vrut să ajung și eu dar nu eram sigur dacă s-a schimbat legea sau nu.
Înseamnă că cei trei vecini ai mei care după ce au cumpărat apartamente cu 5% au cumpărat acum și vile noi tot cu 5% au comis o ilegalitate.
Bănuiesc că atunci când se va afla adevărul în scripte plata diferenței de la tva va fi cea mai mică problemă a lor.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Conform legii, beneficiezi de TVA 5% o singura data si numai pentru locuinte cu suprafata maxima utila de 120mp iar suma maxima pentru acasta este de 450.000lei (exclusiv TVA)
Daca au cumparat vile cu pret sau suprafata mai mare decat cele mentionate si cu TVA 5% mintind ca este prima achizitie - Treaba lor. Fiscul nu doarme, nu uita si nu iarta

Si inca ceva. Pentru case/vile, suprafata totala a terenului nu trebuie sa fie mai mare de 250mp.
Daca ai 251 nu poti plati TVA doar 5%

#6
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostNaijax, on 09 decembrie 2017 - 14:44, said:

Si inca ceva. Pentru case/vile, suprafata totala a terenului nu trebuie sa fie mai mare de 250mp.
Daca ai 251 nu poti plati TVA doar 5%
Și încă ceva au cumpărat vile cu 5% tva în baza legii cu teren de 250mp dar peste un an le mai dă dezvoltatorul încă 150mp pe care să-i unească cu ăia 250mp cu alt rând de acte la notariat.

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Scuza-ma, da ce vila are mai putin de 120mp si costa sub 100.000 de euro?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Daca fapta lor te deranjeaza atat de tare, si daca informatiile pe care le ai sunt intr-adevar reale, poti sa faci un denunt la ANAF.
Vezi ca denunturile sau petitiile anonime nu se iau in considerare dar nu trebuie sa-ti faci griji deoarece, conform legii, identitatea iti este protejata.

#9
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Nu de denunț îmi arde mie altceva mă frământă.
Eu deja mi-am cumpărat o garsonieră cu prima casă și vroiam un apartament nou pentru fiul cel mic.
Nu pot să îl cumpăr pe numele copilului(are deja 30 de ani) pentru că a doua zi îl vinde și cheltuie banii.
Vroiam să cumpăr apartamentul cu banii jos fără rate.
Și iată că legal nu se poate să îl cumpăr pe numele meu și să îl las moștenire copilului.
Bănuiesc că vecinii vor da de dracu când organele statului își vor face în final o bază de date comună.

Edited by owl1960, 09 December 2017 - 17:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate