Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conectare xbox360 cu HDMI la monitor cu VGA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tankolevente

tankolevente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.01.2014
Buna seara,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi,o sa incerc sa furnizez informatii cat mai corecte si relevante sa ma intelegeti si sa ma puteti ajuta.
Problema este urmatoarea,doresc sa cumpar un xbox 360 care are HDMI pentru fratele meu.Problema este ca monitorul lui nu are HDMI doar VGA cu rezolutie maxima de 1280x1024.Din cate am citit exista adaptoare hdmi la vga(dar aceste adaptoare functioneaza doar cu monitoarele care au rezolutia de 1366x768.Placa video de la calculator are HDMI,exista vreo posibilitate sa conectezi consola xbox360 cu placa video de la calculator iar acesta sa afiseze imaginea pe monitor?Probabil am exagerat si am complicat treaba insa sper ca ma puteti ajuta sau indruma sa gasesc solutia.Vine craciunul si a cerut un xbox 360 si am incercat sa gasesc o solutie din timp.Va multumesc anticipat.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Ai bani de xbox si de jocuri pentru el si nu mai ai si pentru un monitor inca 500 de lei ?

Daca nu ai, dai 100 de lei pe un convertor HDMI-VGA.

#3
tankolevente

tankolevente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.01.2014

View Postmodoran, on 08 decembrie 2017 - 19:32, said:

Ai bani de xbox si de jocuri pentru el si nu mai ai si pentru un monitor inca 500 de lei ?

Daca nu ai, dai 100 de lei pe un convertor HDMI-VGA.

Salut,consola modata(second hand) costa aproximativ 300 de ron,bani pe jocuri nu dau.Este vorba de un copil de 10 ani si o sa incepem cu ceva entry level,sa se obisnuiasca mai intai.Infine am deviat de la subiect,iti multumesc pentru raspuns.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Aveam impresia ca e vorba de xbox de 2000 de lei, greseala mea. Atunci cumpara adaptor, nu ai alta solutie.

#5
tankolevente

tankolevente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.01.2014

View Postmodoran, on 08 decembrie 2017 - 19:47, said:

Aveam impresia ca e vorba de xbox de 2000 de lei, greseala mea. Atunci cumpara adaptor, nu ai alta solutie.

Dar oare va functiona cu adaptor sau nu?Din ce am citit pe net rezolutia de la monitor nu va permite sa functioneze.

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Cu placa video nu exista solutie.
Se gaseau cabluri pentru xbox 360 cu vga, se conecteaza la consola in mufa aia mare trapezoidala de langa hdmi. Rezultatul e unul modest, daca nu e cablu original aproape sigur va face purici...
Vezi ca ii trebuie si sunet, asta n-ai luat in calcul. Adaptoare, mataraie multa...
Multe jocuri sunt wide, cand le setezi pe 16:9 iti baga bare negre sus si jos, efectiv nu vezi nimic, e tortura. Un prieten a fost in situatia asta si dupa 2 saptamani si-a cumparat tv nou ca i se facuse scarba.

Cea mai eleganta solutie ar fi un tv(chiar si hd-ready) sau un monitor wide cu hdmi si boxe(sau iesire pentru boxe).
Daca monitorul actual e folosit si pentru calculatorul lui, atunci are dublu avantaj sa iei un monitor calumea cu intrari digitale si wide, sa nu se mai chiorasca la vga. Cu 2-300 de lei second hand cumperi ceva misto.

#7
tankolevente

tankolevente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.01.2014

View Postvimann, on 08 decembrie 2017 - 20:20, said:

Cu placa video nu exista solutie.
Se gaseau cabluri pentru xbox 360 cu vga, se conecteaza la consola in mufa aia mare trapezoidala de langa hdmi. Rezultatul e unul modest, daca nu e cablu original aproape sigur va face purici...
Vezi ca ii trebuie si sunet, asta n-ai luat in calcul. Adaptoare, mataraie multa...
Multe jocuri sunt wide, cand le setezi pe 16:9 iti baga bare negre sus si jos, efectiv nu vezi nimic, e tortura. Un prieten a fost in situatia asta si dupa 2 saptamani si-a cumparat tv nou ca i se facuse scarba.

Cea mai eleganta solutie ar fi un tv(chiar si hd-ready) sau un monitor wide cu hdmi si boxe(sau iesire pentru boxe).
Daca monitorul actual e folosit si pentru calculatorul lui, atunci are dublu avantaj sa iei un monitor calumea cu intrari digitale si wide, sa nu se mai chiorasca la vga. Cu 2-300 de lei second hand cumperi ceva misto.
Multumesc de raspuns,ma gandeam ca voi ajunge la aceasta solutie deja ma si uitam dupa niste monitoare second hand,insa vroiam o parere despre acest lucru sa vad daca se poate face ceva.Asteptam o parere de la cineva care a fost in situatia asta sa vad daca este rentabil acest adaptor dar vad ca nu...mersi inca o data.

#8
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
E ok cu cablu vga, am avut pe un monitor, ii setezi rezoluția din xbox

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Monitorul asta a fost 200 de lei de BF, e posibil sa il mai gasesti pe olx de vanzare pe la 300 nou de la speculanti.
Full HD, Difuzoare, 2 mufe HDMI si panel MVA, e fix ce iti trebuie.

#10
tankolevente

tankolevente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.01.2014
Va multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate