Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Umplere gol usa

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Buna,am golurile la usi cam de 2,40 cam 30 cm ar fi golul in plus inainte de sprit si tencuit ma gandeam sa pun polistiren si sa-l prind cu plasa de rabits,plasa se va prinde usor caci deasuprea golurilor au ramas sarme de la cofrare.
Acum intrebarea mea este bine daca procedez asa? Nu vreau sa ma trezesc ca polistirenul va face condens.
Multumesc anticipat



#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica sa bagi cam 0,7mc de polistiren? La fiecare usa?

#3
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Nu am inteles, vrei sa pui usi mai mici sau sa infunzi golurile? Eu, daca e de infundat, as face rafturi ca la biblioteca.

#4
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Am de inchis golul de deasupra usilor circa 30 cm la fiecare usa

#5
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Nu ai buiandrug?

#6
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
buiandrugul din beton sa turnat odata cu placa si grinzile problema este ca ori imi pun usi inalte de 2,40 ori mai astup cu ceva golul si pun usile de 2,10


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
In principiu ar trebui sa ai un proiect. Acolo cum s-a tratat aceasta problema?
Altfle, e destul de complicat...s-a discutat de curand pe unul dintre jurnale o problema similara si solutiile plecau de la ancore chimice pana la spart-cofrat si buiandrug nou...

#8
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
1. Tencuieste peretii, inclusiv spaletii de la usile respective;
2.Lipeste, cu adeziv poliuretanic, polistiren in partea de de sus a golurilor. Polistirenul trebuie fie un pic mai ingust decat peretele tencuit. Lipeste-l pe toate cele trei laturi, eventual pe laterale baga spuma, sa fie comprimat;
3. Pe polistiren dai cu masa de spaclu, pana ajungi la grosimea zidului tencuit;
4. Bagi plasa de fibra de sticla in stratul de tinci (daca dai) sau in statul de glet de incarcare.

Eu am facut la o usa cu gips carton, dar cu polistiren e mai putin de lucru si mai trainic.

Nu face condens acolo polistirenul.

Edited by stefan011, 08 December 2017 - 20:40.


#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
sa vb cu un meserias ! ... noi aici pe forum esti luat peste picior mai mult decat esti sfatuit ! ... :)

#10
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Ms.Singurul lucru care ma preocupa este polistirenul de care expandat sau...
Ma gandeam sa-l prind in plasa inainte de tencuit iar dedesupt as putea da cateva gauri si sa pun o bara doua de 0.8 latimea golului 90 iar lungimea barei de fier sa o tai la 1,15 sa o pun pe mijloc unde va fi montat tocul usi etc

#11
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Pune expandat, eps 80. Deasupra usii n-ajungi prea des, deci nu e pericol sa-l spargi. Nu te mai chinui cu fiare, polistirenul ala nu-ti cade in cap. Pune plasa de fibra, nu rabitz.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă sunt uși interioare atunci tencuite așa și pe urma faci o cutie de rigips sus pe care o gletuiesti.  Așa am avut și eu. Atât ca eu am făcut cutia de rigips după montajul ușii , odată cu spaletii.
Dacă sunt exterioare sparge șanțuri de 5-10 cm  pe lateral și bagi buiandrug ceramic peste care umpli golul cu cărămidă sau BCA.

Edited by PoeOvidiu, 09 December 2017 - 10:27.


#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu iti dau alta solutie, nu inchizi. Se pune fereastra fiza si ai ochi de lumina. Am avut, am vazut si in alte parti. Merge si la usile de exterior si interior. La interior o singura coala de sticla, la exterior dublu sau triplu.
Desi poate nu e cea mai ieftina solutie, este cea mai eleganta si lipsita de griji pe viitor, plus ca e practica.

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dacă vrei costuri lai mici le umpli cu pământ galben amestecat cu paie ,faci cocoloașe asa si le bagi în goluri ,apoi cînd se usucă bati cuie si pe o parte si pe alta împletesti sîrmă pe cuie apoi tencuiesti .

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Da-o incolo de treba mai Sile. Pai iti faci casa frumoasa din caramida si o petecesti cu chirpici? Bine ca nu i-ai zis ca reteta e si cu balega.

#16
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Era un jurnal pe aici unde solutia gasita era o cutie de scanduri.
Insa cred ca se pot face si usi pe comanda putin mai inalte.

Attached Files



#17
daptzoanca

daptzoanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.11.2007
Salutare! Am nevoie de un mic sfat.
Vreau sa-mi schimb usa de la intrare cu una de PVC . Cand am inceput sa "crestez" cu dalta pe spaletul vechi am observat ca pica multa tencuiala si in final am dat jos pana la caramida unde am dat si de niste buiandrugi care stateau max 10 cm pe tencuiala de pe spalet, nu pe caramida. Acum vreau sa refac spaletul inlocuind buiandurgii vechi. Am luat 3 buc de buiandrugi din prefabricate dar care banuiesc ca n-o sa-mi reziste la greutatea peretelui de deasupra buiandrugilor existenti. Ma gandeam sa iau un un profi IPA "H" sau "I" sa-l pun in locul unuia din buiandrugii noi.
Este o idee buna cu profilul, cum sa fac spaletul?
PS in partea stanga a spaletului, cum te uiti dinspre interior spre exterior, voi zidi un rand de caramida pana-n buiandrug iar in dreapta mai sparg doar sus inca vreo 10 cm in continuarea buiandrului vechi(L=150 cm) pentru a face loc celui nou (L=175 cm).


Mai am inca o problema. Dupa cum se vede din prima poza intre peretele extrior si cel interior este un spatiu de-o palma intre caramizi, nu prea e facuta legatura intre cei doi pereti. Ma gandeam sa dau gauri in peretele interior si respectiv in cel interior, sa introduc niste fier beton din 3 in 3 randuri de caramida, de vreo 50-60 cm lungime fi 8 in forma de L. Astfel sa fac legatura intre cei doi pereti, iar in spatiu dintre ei sa bag niste spuma, dupa care sa vin cu tencuiala.
Cum imi recamandati sa fac?
Specific ca nu a aparut fisuri la imbinarea dintre acesti pereti, iar incarcatura cu material de tencuiala era de aprox 10 cm grosime fara plasa.

Attached Files


Edited by daptzoanca, 27 October 2018 - 10:11.


#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Cel mai simplu e sa mergi la un inginer sa-ti calculeze niste UPN-uri cu care sa bordezi spaletii si care la partea de sus sa sustina buiandrugul. Altfel, probabil tot trebuie calcule sa vada daca rezistenta la compresiune a randului tau de caramida e suficienta pentru ce sarcina descarca buiandrugul ala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate