Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Internet - Egipt

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Care este costul pentru un mb in roaming in Egipt - Cairo?

Exista posibilitatea activarii unei optiuni de net?

Edited by alex342, 08 December 2017 - 17:35.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Ce operator de telefonie?

#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Vodafone. Intre timp am cautat pe net si am gasit 2,9E pt un singur mb. Destul de mult.

Solutia ar fi sa cumpar un sim cu net de acolo. Ma uitam tot la vodafone.eg pe site, insa nu gasesc prepay

LE: Ma intereseaza net doar pentru a putea chema uber.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Ia sim+cartele ETISALAT
Este un operator de telefonie African destul de bine "infipt" in piata si gasesti cartele destul de usor
Ultima daca cand i-am folosit nu era extraordinar de grozav dar mi-am facut treaba mult mai ieftin

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Ieftin vad ca este si la vodafone. Gen cativa lei. ex: pt ~1 leu ai "160 minutes for all networks or Flex valid for 3 days"
In aeroport este un shop vodafone. Ar fi tocmai nimerit.

http://prepaid-data-....com/wiki/Egypt

 Naijax, on 08 decembrie 2017 - 17:50, said:



Am inteles ca ar fi etisalat in aeroport. Imi poti spune mai multe te rog in legatura cu pretul pt un sim si ce optiuni de net am?

Edited by alex342, 08 December 2017 - 18:02.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Uite detalii aici
http://www.etisalat....le_internet2_en

#7
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
mai merge cineva in eghipet, in zilele noastre?
acolo crestinii is beliti pe strazi,

#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Eu ma pregatesc temeinic, imi las barba sa creasca, in cap imi pun "turbanul" ala, ma imbrac corespunzator..

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 wluf, on 08 decembrie 2017 - 21:54, said:

mai merge cineva in eghipet, in zilele noastre?
acolo crestinii is beliti pe strazi,

Dar scrie pe fata omului ca e religios si daca da, de ce fel de religie?

#10
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
de la o mila marina vezi care e muslman si care crestin.
mila marina, sa iti notezi asta.

#11
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

 alex342, on 08 decembrie 2017 - 17:49, said:

Vodafone. Intre timp am cautat pe net si am gasit 2,9E pt un singur mb. Destul de mult.

Solutia ar fi sa cumpar un sim cu net de acolo. Ma uitam tot la vodafone.eg pe site, insa nu gasesc prepayLE: Ma intereseaza net doar pentru a putea chema uber.
Vodafone Roaming pe Zi

Cu oferta promoţională Vodafone Roaming pe Zi beneficiezi în străinătate de un pachet special de minute sau SMS-uri naționale și Internet pe mobil cu 2,96euro;/zi dacă pleci în Elveția, Albania sau Turcia și cu 9,91euro;/zi dacă mergi într-o țară din Zona Extinsă.

Zona Extinsă

Africa de Sud, Australia, Egipt, Ghana, Hong Kong, India, Japonia, Malaezia, Noua Zeelandă, Qatar, Singapore, SUA inclusiv Hawaii.

Egipt fiind în zona extinsă inseamna 9, 91E/zi.( Doar în zilele în care opțiunea/ resursele sunt folosite )



Beneficii valabile atunci când călătorești în străinătate:

Dacă suni local (în țara vizitată) sau către România, pentru abonamentele RED fără beneficii de Roaming incluse: 500 minute/SMS-uri și 500 MB pe lună.
Pentru alte abonamente (non-RED): consumi din minutele/SMS-urile naționale și din traficul de Internet pe mobil național. La depășirea beneficiilor incluse în pachet, ai tarif unic de 0,05€ pe minut / SMS / MB.
Dacă suni internațional, se aplică tariful național standard/minut către destinația internațională apelată.
Pentru apelurile primite în roaming primele 30 de minute/zi nu se tarifează. După depășirea acestor minute vei fi taxat cu 0,05€/minut.

Edited by georgeee96, 11 December 2017 - 11:33.


#12
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Cartela locala Orange 35 EGP=1.67euro pt 1.5GB. Defapt e si mai ieftin. Am platit in plus ceva pt activare/servicii sau sim. Pt 80 EGP = 3.82 euro ai Facebook gratuit vreo 500 min locale si parca 3GB.

#13
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 23.09.2017
Nu merita Vodafone ro roaming. Cel mai in regula cum au spus baietii, sim local cu net. Oricum, am nevoie de net doar pt uber.

#14
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.01.2012
Salut. Ceva noutati legate de acest topic ?
Urmeaza sa plec de Paste in egipt ... care ati mai fost: ce cartela locala este de preferat sa achizitionez de acolo pt internet mobil ?
Si de unde ? (aeroiport sau mai ieftin altundeva)
Si SIM sau ESIM ?
Mersi

#15
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009
Orice cartelā localā, din aeroport.

#16
bufffer

bufffer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2008
m-am interesat de variante ESIM cu internet si pretul e exagerat de mare, 1Gb=9USD.
Ramane tot varianta cu cartela sim din aeroport sau magazine locale care oricum sunt vandute la suprapret insa tot e bine.

#17
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.01.2012
Am fost in egipt ... mare grija - numa tzepe in general.
Am luat din aeroport:
- eu nu un amic vodafone - a mers tot sejurul dar numai "H" - nu a trecut semnalul pe 4G orice am incercat.
- sotia Orange: a mers perfect dar doar 7 zile - nu i-a zis nimeni ca la 7 zile se opreste ... ca am fi luat mai mult. Iar sotia a precizat la cumparare ca vrea pt 10 zile ... dar aia is ZERO la engleza.
- alt amic a luat ceva sim local (nu am retinut numele) ... mult mai scump dar ala a mers ok tot sejurul ... pe unde este semnal evident ... adica nu peste tot
Deci mare grija. Si preturi fixe - n-ai sa vezi asa ceva la aia ... orice se negociza la sange ... zici ca le scot ei din buzunar - nu ca sunt vandute de magazine oficiale de provideri. Si asta in aeroport si in Cairo ... nu in vreo spelunca obscura

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate