Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Nu am primit sentinta acasa prin posta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sanatateinaintedetoate

Sanatateinaintedetoate

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2017
Sunt implicat intr-un proces penal ca parte civila iar la terminarea acestuia ar fi trebuit sa primesc sentinta acasa, prin posta.

Nu am primit-o, iar acum va trebui sa parcurg 250km pana la judecatoria in cauza si sa platesc 2 taxe judiciare de 7 lei pentru a imtra in posesia ei.

As vrea sa stiu care este obligatia organelor judiciare cu privire la acest lucru si nu exista alta cale de rezolvare.

Dupa discutia telefonica avuta cu cei de la arhive am fost instiintat ca nu-mi pot retrimite acea sentinta si ca este oblivatia mea sa vin sa o iau desi nu au o confirmare de primire care sa adevereasca ca eu am intrat in posesia ei.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai nou, cu Noul Cod Civil, nu se mai trimite de la instante nimic recomandat sau cu confirmare de primire. Astepti dupa cheful postasului, daca te uita, asta e. Nu e ok deloc. Pe vremuri era altfel. Poti vedea totusi sentinta on line.

Edited by arab, 08 December 2017 - 12:43.


#3
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Vorbeste cu un avocat si se duce el sa o scoata bineinteles contra cost.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Fa o procura cuiva din zona aceea si poate o obtine el.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
La mila postei e nasol, eu am dus de nush cate ori plicuri la oficiul postal din satul invecinat, ca primisem scrosori aiurea, si na eu am masina si am drum pe acolo. Dapai daca ajunge scrisoarea ta importanta la vreun pensionar care de abia misca si n-a mai iesit din curte de ani de zile.

#6
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Fă o cerere de eliberare în care soliciti un exemplar al hotărârii, adaugă o chitanţă de 5 lei taxă timbru plătită la primăria de domiciliu şi un plic timbrat autoadresat.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Sanatateinaintedetoate, on 08 decembrie 2017 - 12:28, said:

Sunt implicat intr-un proces penal ca parte civila iar la terminarea acestuia ar fi trebuit sa primesc sentinta acasa, prin posta.

Nu am primit-o, iar acum va trebui sa parcurg 250km pana la judecatoria in cauza si sa platesc 2 taxe judiciare de 7 lei pentru a imtra in posesia ei.

As vrea sa stiu care este obligatia organelor judiciare cu privire la acest lucru si nu exista alta cale de rezolvare.

Dupa discutia telefonica avuta cu cei de la arhive am fost instiintat ca nu-mi pot retrimite acea sentinta si ca este oblivatia mea sa vin sa o iau desi nu au o confirmare de primire care sa adevereasca ca eu am intrat in posesia ei.
Pai daca esti impotriva modificarilor legilor justitiei... Nu-ti ramane decat #REZIST.

#8
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 Sanatateinaintedetoate, on 08 decembrie 2017 - 12:28, said:


Dupa discutia telefonica avuta cu cei de la arhive am fost instiintat ca nu-mi pot retrimite acea sentinta si ca este oblivatia mea sa vin sa o iau desi nu au o confirmare de primire care sa adevereasca ca eu am intrat in posesia ei.

Ti s-a trimis deja si s-a intors inapoi?

#9
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 arab, on 08 decembrie 2017 - 12:41, said:

Mai nou, cu Noul Cod Civil, nu se mai trimite de la instante nimic recomandat sau cu confirmare de primire. Astepti dupa cheful postasului, daca te uita, asta e. Nu e ok deloc. Pe vremuri era altfel. Poti vedea totusi sentinta on line.
Pe portal just poti sa vezi doar solutia pe scurt.

#10
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Sună la arhiva instanței și întreabă dacă s-a comunicat cu tine hotărârea, in ce dată iar dacă nu, întreabă tot acolo cum poți ajunge în posesia ei.

#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Trebuia sa precizezi in ce faza a procesului esti.
Eu stiam ca se comunica numai solutia in prima instanta, adica tribunal, daca este la apel atunci trebuie ridicata personal sau prin avocat ori procura data cuiva.  
Vezi ca trebuie sa fii sigur ca solutia a fost redactata, eu am avut noroc sa fiu din acelasi oras cu curtea de apel. Dupa darea hotararii a mai durat vreo 9 luni pana a fost redactata, asa ca am facut poteca pana la regsitratura lor pana am obtinut documentul.

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 doxan, on 08 decembrie 2017 - 16:55, said:

Pe portal just poti sa vezi doar solutia pe scurt.

La unele tribunale, leprele nici nu se obosesc sa scrie 2-3 randuri pe scurt. In jud. Vaslui, de ex., te trezesti cu "se admite" pe fond, fara sa stii concret ce s-a facut intr-o cauza. Macar daca era apel, stiai ce inseamna "se admite", dar asa e ca si cum zice "s-a terminat procesul, pa". Niste lepre cu salarii enorme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate