Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cata matematica se foloseste in programare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Cata matematica iti trebuie pentru job-ul de programator. Stiu ca merg mana in mana, ca asa ni se zice la scoala, dar intr-o situatie reala, de cata matematica ai nevoie ? Vreau un raspuns de la un programator, care a fost cea mai complexa chestie de matematica de care v-ati lovit in scrierea unui program?Si despre fizica am aceeasi nelamurire.
De ce mai sunt reclamele alea gen " Cu noi te faci programator in 6 luni " sau.. stiti voi. In alea 6 luni te invata si fizica si mate? Posted Image

Edited by g0dafk, 08 December 2017 - 00:32.


#2
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Cred ca trebuie sa stii foarte bine sistemele de numeratie, in baza 2, si in baza 10!

#3
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Deci nu tu Lagrange.. Hesse.. Fermat... si alte nume ciudate?

Edited by g0dafk, 08 December 2017 - 00:34.


#4
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Ba si alea..... toate au legatura!

#5
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Profesorul meu de informatica imi lasa impresia ca nu cunoaste prea multa matematica si/sau fizica... dar nu sunt sigur daca glumeste sau e serios. Posted Image

#6
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Depinde de ce ai nevoie să faci.
Sunt doar unelte.

Edited by Baggins, 08 December 2017 - 00:59.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Matrici, vectori, functii, determinanti ...asta asa, ca baza entry level. De acolo depinde de tine cat de mult de duce capul. De exemplu un profesor de matematica care stie cam tot ce tine de matematica nu va avea cunostintele necesare sa devina un programator absolut...

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,220
  • Înscris: 06.01.2007
Daca faci programe ingineresti, evident ca-ti trebuie matematica din domeniul respectiv.
Daca faci prelucrare de imagine, teoria operatorilor, statistica. (Hesse e si el prezent pe-aici alaturi de cel mai tare nume din matematica: Hilbert)
Daca faci si prelucrari geometrice, recunoastere de forme, vectorizare automata, iti trebuie toata matematica care s-a inventat vreodata.
Daca faci grafica, iti trebuie algebra.
Matrici cam la orice.

Metoda lui Lagrange e des folosita in calcularea unor valori cele mai probabile, prin metoda celor mai mici patrate. Cand vrei sa aproximezi realitatea cu un model al realitatii, o vei face prin metoda lui Lagrange.

#9
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postg0dafk, on 08 decembrie 2017 - 00:33, said:

Deci nu tu Lagrange.. Hesse.. Fermat... si alte nume ciudate?
Cred ca peste 99% din joburi nu se lovesc de asa ceva. In domeniul business - adica unde-s grosul joburilor, daca e ceva matematica, ti se dau formule.

#10
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postg0dafk, on 08 decembrie 2017 - 00:40, said:

Profesorul meu de informatica imi lasa impresia ca nu cunoaste prea multa matematica si/sau fizica... dar nu sunt sigur daca glumeste sau e serios. Posted Image

Profesorii de info sunt de obicei cei mai prosti programatori . D-aia s-au si dus sa predea la liceu , ca erau prea slabi pentru industrie.

Uita-te pe jocuri gen angry birds sau flappy bird sa vezi ca matematica nu e prea complexa. Langrange o folosesti in aplicatii economice, dar nu trebuie sa o inveti pe de rost, tre sa intelegi ce face si poti lua formula de pe google, cum se iau sute de linii de algoritmi. Nu tocesti nimic, gandesti. In strainatate copiii sunt lasati cu formulele in fata la teste pentru ca e mai importanta gandirea decat memorarea mecanica.

Edited by VladBtz, 08 December 2017 - 01:46.


#11
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Sa nu uit, asta cu romanii de la Microsoft e o exceptie, sunt tari cu programatori mult mai buni ca ai nostri unde se face mai putina matematica in scoala. In multe tari analiza nu se incepe in clasa a 11-a ci la facultate. http://www.math-only...grade-math.html

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View PostVladBtz, on 08 decembrie 2017 - 01:43, said:

poti lua formula de pe google,
De pe google poti sa o iei foarte usor, intr-adevar, dar cu conditia ca sa stii ca acea formula exista, sa stii s-o numesti, altfel cum cauti?
Vreau si eu formula aia pentru ce-mi trebuie mie?

#13
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
pentru 90%+ din joburi, nimic peste nivelul de matrice

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postg0dafk, on 08 decembrie 2017 - 00:30, said:

Cata matematica iti trebuie pentru job-ul de programator. Si despre fizica am aceeasi nelamurire.
La munca te lovesti mai mult sau mai putin, depinde de tipurile de aplicatii dezvoltate. Insa esenta o regasim la cunostintele generale si in special in capacitatea ta de a rezolva situatii. Cine fuge de asa ceva inseamna ca va fugi de orice in momentul cand va da de greu. E un test pana la urma, un exercitiu de logica, o provocare, il rezolvi sau nu, esti capabil sau nu. Daca da inseamna ca poti rezolva si altele indiferent de materie iar daca nu, nu. Nu conteaza forma de abstractizare (mate, fizica, info, chimie etc.), sunt doar notiuni cu specificul lor care vor ceva de la tine precum si programarea. Gimnaziul/liceul nu inseamna pregatire specifica unei meserii ci cultura generala, jonglezi cu ce ai acum, altadata cu ce va fi atunci. Tu, omul, esti acelasi, si asta vrea angajatorul, persoane care stiu sa rezolve situatii.

Edited by neagu_laurentiu, 08 December 2017 - 10:19.


#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Programarea inseamna logica si matematica.
      Daca nu stii nici una nici alta poti sa te faci manager IT. Astia nu se pricep la numarat iar cu logica stau cam prost.

#16
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostGeth, on 08 decembrie 2017 - 01:35, said:

Cred ca peste 99% din joburi nu se lovesc de asa ceva. In domeniul business - adica unde-s grosul joburilor, daca e ceva matematica, ti se dau formule.
Ti se dau daca esti ultima maimuta in firma, adica le-a gandit alt programator care stie ceva matematica.
Internetul nu e o sursa de incredere 100%, poate nici nu gasesti exact ceea ce ai tu nevoie si trebuie sa faci adaptari, sa intelegi ce si cum. Sigur ca daca nici nu stii ce iti trebuie, nici nu poti sa cauti.

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, matematica si fizica te invata sa gandesti intr-un anumit mod. care o sa te ajute foarte mult mai departe.

in al doilea rand, matematica inseamna foarte multe chestii. nu exista nimeni pe globul asta care sa stie 'matematica'. sunt atatea ramuri ca tu oricum nu vei putea invata vreodata decat niste generalisme....

#18
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

View PostVladBtz, on 08 decembrie 2017 - 01:43, said:

Profesorii de info sunt de obicei cei mai prosti programatori . D-aia s-au si dus sa predea la liceu , ca erau prea slabi pentru industrie.

Uita-te pe jocuri gen angry birds sau flappy bird sa vezi ca matematica nu e prea complexa. Langrange o folosesti in aplicatii economice, dar nu trebuie sa o inveti pe de rost, tre sa intelegi ce face si poti lua formula de pe google, cum se iau sute de linii de algoritmi. Nu tocesti nimic, gandesti. In strainatate copiii sunt lasati cu formulele in fata la teste pentru ca e mai importanta gandirea decat memorarea mecanica.

Vorbeam de professor universitar. ;d

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate