Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cata matematica se foloseste in programare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postnavistar_eagle, on 11 decembrie 2017 - 21:50, said:

Cine nu stie matematici speciale nu are cum sa fie inginer.Este ca si cum ai fi alpinist fara o mana.
Le spunem spciale pentru ca ne depasesc sau pentru ca se aplica "special" intr-un domeniu ?

#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postnavistar_eagle, on 11 decembrie 2017 - 21:50, said:

Cine nu stie matematici speciale nu are cum sa fie inginer.Este ca si cum ai fi alpinist fara o mana.
La majoritatea programelor de inginerie sau computer science din Statele Unite, matematica se opreste la operatii cu matrici, limite, metode de integrare, hai serii Taylor etc. - deci liceu sau putin peste. Ceea ce faci la noi la matematica, ajungi sa faci la master (concentrat pe domeniul asta : prelucrari numerice sau un domeniu care sa aiba matematica puternica in spate: AI, computer vision etc) sau la doctorat.

Voi de ce credeti ca iau americanii asemenea oameni de la noi, de amorul artei? Pentru ca ar fi prea scump sa faca la ei asa ceva - si sa si gaseasca oameni buni.

Idem despre fizica sau electronica: 3-4-5 cursuri d-ale noastre concetrate intr-unul singur, maxim doua. Asta la EECS, la Computer Science pur nici nu vezi tranzistoare, electrotehnica, fizica etc. (decat ca optionale, repet)

Un semestru are cca 2 cursuri, cu 2 sedinte fiecare (1.5 ore, cam asa), cu ore de consultatii. Pe an ai 4-5 cursuri de profil, nu 10 ca la noi, si cursurile sunt mult mai la obiect. De exemplu:

https://www.cs.wisc....4-year plan.pdf

Edited by aaaa4567, 12 December 2017 - 04:10.


#39
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcd9, on 09 decembrie 2017 - 15:45, said:

Pai mai devreme va plangeati ca-s greu de trecut. Daca nu te intereseaza iei 5 si nu te complici.
Dupa principiul asta, ar trebui sa iei 5-7 la majoritatea materiilor. La cele mai multe materii, se cere reproducerea mecanica, amanuntita a teoriei. Volumul de munca este de 3-5 ori mai mare decat cel corsp. facultatilor americane. Ca o consecinta, multi studenti copiaza, inclusiv teme - se copiaza porceste in Politehnica, integritatea academica e la pamant - sau invata de 5, nu mai retin nimic nici la 3 luni dupa examen. Singurul proiect parctic a fost unul la care asistentul nu a venit la jumatate din ore, si "practic" a insemnat ca faci niste scheme teoretice (era proiectul de ASDN, singura materie facultativa de fapt in 2 ani de facultate). Erau niste subiecte la alegere. Majoritatea insa nu erau insa interesati si au copiat. Se discuta chestia asta pe fata, nici macar nu se mai ferea nimeni. Era exclus ca asistentii sa nu isi fi dat seama. Deci, despre ce vorbim aici? Asta e chestie traita, first hand, nu merge cu "doar ai auzit" etc. Si, NB, erau in general oameni buni, unii fosti olimpici, care insa se conformau unui sistem defect.

Am avut colegi cu 5 pe linie care lucreaza la Micros#ft, Go#gle etc., si care au refuzat mizeria copiatului (nu ii interesa sau le era sila). Cei mai multi stateau pentru diploma. Ti se pare o atnosfera normala? Mie, nu.

Notele alea de 5-7 iti strica media (GPAul) si te impiedica sa aplici la un doctorat competitiv. Sau poate ca stii chestia asta si copiezi la multe materii ca sa ai medie buna. La asta te invata scoala romaneasca! Daca tu consdieri optimal...

Deci, de ce sa iei 5? Ca sa aiba unii ce sa manance?

Edited by aaaa4567, 12 December 2017 - 04:34.


#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postsoarce, on 11 decembrie 2017 - 15:50, said:

E realitatea unora, nu cred ca face bine generalizarea. In rest complet de acord cu ce ai scris, ar trebui pus într-un FAQ pe aria programming.
Facultatea pregătește ingineri și matematica nu ar trebui sa fie opțională, pentru restul ar trebui înființate scoli profesionale, de meserii sau postliceale de programatori.
Facultatea de calculatoare e prea generala ca sa necesite obligatoriu matematica, mai ales la nivelul la care se face la noi. Faptul ca MAJORITATEA studentilor sint praf la matematica si abia trec examenele ar trebui sa-ti arate foarte clar ca e pierdere de vreme. Asta e de fapt problema principala a invatamintului romanesc: mult, prost si degeaba. Ne prefacem ca invatam si in cele din urma stim un cacat.

De fapt sint sigur ca daca toti papagalii "matematicieni" de pe forumul asta ar trebui rezolve niste chestii din matematica din facultate ar face zero barat. De fapt sint sigur ca s-ar intimpla fix la fel cu matematica de liceu :first:

#41
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postaaaa4567, on 12 decembrie 2017 - 04:22, said:



Notele alea de 5-7 iti strica media (GPAul) si te impiedica sa aplici la un doctorat competitiv. Sau poate ca stii chestia asta si copiezi la multe materii ca sa ai medie buna. La asta te invata scoala romaneasca! Daca tu consdieri optimal...

Deci, de ce sa iei 5? Ca sa aiba unii ce sa manance?

Notele de 5 si 7 iti strica sansele la bursa de 700 de lei pe luna, care daca esti din provincie conteaza, iti scoate chiria si ceva mancare.

Tot notele de 5 si 7 si restantele iti strica sansele la Erasmus, cu care faci 1 an intr-o facultate din orice tara UE. Anul e platit de UE si mai ai ai si 450-500 euro bursa lunara.

#42
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostVladBtz, on 13 decembrie 2017 - 02:54, said:


Notele de 5 si 7 iti strica sansele...
Am inteles. Copiatul e salvarea. Dar ce poti copia la mate? In general, se dau doar examene si partiale, nu teme.

#43
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
se dau si teme

#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostVladBtz, on 13 decembrie 2017 - 02:54, said:

Notele de 5 si 7 iti strica sansele la bursa de 700 de lei pe luna, care daca esti din provincie conteaza, iti scoate chiria si ceva mancare.

Tot notele de 5 si 7 si restantele iti strica sansele la Erasmus, cu care faci 1 an intr-o facultate din orice tara UE. Anul e platit de UE si mai ai ai si 450-500 euro bursa lunara.
Exact: de ce sa fii nevoit sa iei 5, invatand un volum de 3-5 ori mai mare de care nu prea ai nevoie si din care nu ramai cu nimic? Nota aia iti strica sansele cum ai spus, si in plus te demoralizezi. Dar in primul rand este inutil. E util sa fortezi, sa incerci sa iti depasesti limitele, dar de la un punct incolo...

Oricum, rezultatul e ca cei mai multi copiaza big time. Si nu mai retin mai nimic - nici lucrurile mari; inca o chestie: nu ai timpo sa integrezi lucruri, sa iti pui intrebari etc. Dar exista vreo 10% din studenti, foarte capabili, care apreciaza stilul asta de lucru, stahanovist...

Edited by aaaa4567, 13 December 2017 - 18:11.


#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ceva linkuri la programele unor cursuri de matematica din afara poate adauga cineva?

#46
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdani.user, on 13 decembrie 2017 - 18:42, said:

Ceva linkuri la programele unor cursuri de matematica din afara poate adauga cineva?
Ma uitasem eu mai demult - acum nu mai am timp sa caut - dar o poate face orice foarte simplu: cautand dupa "eccs curricula" "computer science undergraduate" - care te conduce la pagina facultatilor in cauza. Apoi urmaresti numarul cursului - de obicei sunt 2-4 cursuri de genul Math 120, Math121, Math 220 etc., si apoi se cauta.

E bine ca facultate a la care va uitati sa fie totusi din Top 500.

Cu mentiunea ca unele nu au pagina proprie, ori pagina nu merge, sau nu au cursurile (de fapt, cele mai mult nu le au publice, dar daca veti cauta, la 4-5 catedre dati macar peste una care are totul public)

De exemplu:

https://www.cs.wisc....aduate-Programs - pagina facultatii

https://www.cs.wisc....ograms/advising - pagina pt advising, cu samples de programe, de ex:

https://www.cs.wisc....4-year plan.pdf
https://www.cs.wisc...._March 2016.pdf

Apoi caut dupa 'Math 221 cwisc', (sau Math 222 etc.) si gasesc:

https://www.math.wis.../221-Calculus-1

Ca textbooks nu mai stiu, dar Stuart era o carte clasica pt Undergraduate.

Daca mai stati ceva, revin si caut - exista catedre cu tot tacamul la vedere.

dani.user - acum vad ca ai scris cursuri, ma gandeam eu ca vrei altceva.

Edited by aaaa4567, 14 December 2017 - 07:59.


#47
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postaaaa4567, on 14 decembrie 2017 - 07:54, said:

Ma uitasem eu mai demult - acum nu mai am timp sa caut - dar o poate face orice foarte simplu: cautand dupa "eccs curricula" "computer science undergraduate" - care te conduce la pagina facultatilor in cauza. Apoi urmaresti numarul cursului - de obicei sunt 2-4 cursuri de genul Math 120, Math121, Math 220 etc., si apoi se cauta.

E bine ca facultate a la care va uitati sa fie totusi din Top 500.

Cu mentiunea ca unele nu au pagina proprie, ori pagina nu merge, sau nu au cursurile (de fapt, cele mai mult nu le au publice, dar daca veti cauta, la 4-5 catedre dati macar peste una care are totul public)

De exemplu:

https://www.cs.wisc....aduate-Programs - pagina facultatii

https://www.cs.wisc....ograms/advising - pagina pt advising, cu samples de programe, de ex:

https://www.cs.wisc....4-year plan.pdf
https://www.cs.wisc...._March 2016.pdf

Apoi caut dupa 'Math 221 cwisc', (sau Math 222 etc.) si gasesc:

https://www.math.wis.../221-Calculus-1

Ca textbooks nu mai stiu, dar Stuart era o carte clasica pt Undergraduate.

Daca mai stati ceva, revin si caut - exista catedre cu tot tacamul la vedere.

dani.user - acum vad ca ai scris cursuri, ma gandeam eu ca vrei altceva.
Mai eu nu stiu la ce Dumnezeu te uiti tu , insa la Standford University, Computer Science, e rupere si durere din primul an:
http://csmajor.stanf...pEng_1718PS.pdf
http://csmajor.stanf...uirements.shtml
http://csmajor.stanf...ramSheets.shtml

Ai asa : ai 3 Cursuri de Matematici Speciale(pentru Ingineri) din primul an, dintre care primul reprezinta o referinta(dependinta) ca sa le urmezi pe celelalte doua, in sensul ca tu deja trebuie sa-l fii facut
primul curs de matematici speciale.Referinta pentru primul curs poate fi: Statistica pentru ingineri si Teoria probabiliatiilor sau Calcul multidemensional(se bazeaza pe matrici dar nu este acelasi lucru)
este vorba de functii multivariabile  sau Derivate paritiale si diferentiale totale exacte.

Fiecare curs ales se consindera a fi stiut, asta inseamna ca tu in  anii de liceu trebuie sa fii studiat asa ceva.
Pai astia fac in anul I , ce se face in RO in  2 ani. Deci efectiv din anul I te rupe, fara recapitulare si alte chestii.

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Conteaza si ce fel de matematica faci si care e legatura cu partea de programare. Uite un curs de la MIT

https://ocw.mit.edu/...video-lectures/

Ce vad io acolo e complet diferit fata de profesorii plictisiti care veneau la mine la curs si trinteau pe tabla un cacat de genu inegalitatea Cauchy–Buniakovski–Schwarz sau o integrala tripla fara nici un sens si gata ceaiu Posted Image

Si apropo, daca te uiti la primul video pe la minutul 5, explica ce e multimea numerelor naturale si ce e un numar prim. Io cred ca am facut multimea numerelor naturale in clasa a 5-a :first:

Edited by Mosotti, 14 December 2017 - 11:42.


#49
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postnavistar_eagle, on 14 decembrie 2017 - 10:40, said:

Mai eu nu stiu la ce Dumnezeu te uiti tu , insa la Standford University, Computer Science, e rupere si durere din primul an:
http://csmajor.stanf...pEng_1718PS.pdf
http://csmajor.stanf...uirements.shtml
http://csmajor.stanf...ramSheets.shtml

Ai asa : ai 3 Cursuri de Matematici Speciale(pentru Ingineri) din primul an, dintre care primul reprezinta o referinta(dependinta) ca sa le urmezi pe celelalte doua, in sensul ca tu deja trebuie sa-l fii facut
primul curs de matematici speciale.Referinta pentru primul curs poate fi: Statistica pentru ingineri si Teoria probabiliatiilor sau Calcul multidemensional(se bazeaza pe matrici dar nu este acelasi lucru)
este vorba de functii multivariabile  sau Derivate paritiale si diferentiale totale exacte.

Fiecare curs ales se consindera a fi stiut, asta inseamna ca tu in  anii de liceu trebuie sa fii studiat asa ceva.
Pai astia fac in anul I , ce se face in RO in  2 ani. Deci efectiv din anul I te rupe, fara recapitulare si alte chestii.
Nu e nicio rupere si durere, alea sunt cerinte pentru tot majorul, nu pentru primul an. Sunt cerute 4 matematici, dar (asa cum spuneam) sunt pentru tot programul de licenta. De obicei sunt puse 3-4 cursuri de matematica, la nivelul de liceu sau putin peste, pe parcursul a 2 ani, oricum flexibil. Cerintele trebuie indeplinite fie cand declari majorul fie la sfarsit.

Quote

Pai astia fac in anul I , ce se face in RO in  2 ani. Deci efectiv din anul I te rupe, fara recapitulare si alte chestii.

Ai citit atent? Unde scrie ca se fac intr-un an?

Te las sa corectezi.

M-am uitat acum cativa ani pe programa lor, deci ma bazez pe ce stiu de atunci.

Te astept cu corectura. Sau, poti sustine mai departe ce ai sustinut.

Sunt total in dezacord!! E fie o scapare din neatentie, fie un post rau intentionat.

PS: Si chiar daca ar fi, e totusi Stanford. Nu ne uitam doar la cateva facultati din Top 20. De altfel multi studenti de la asa facultati au deja dat Advanced Placement, un fel de examen preliminar pe care il dau inainte de admitere, pe materia pe care o fac in facultate (adica, de liceu la noi, reamintesc), cu scop dublu: (1) dovedesc ca sunt foarte bine pregatiti si (2) isi echivaleaza APul cu cursul respectiv, nemaitrebuind sa dea examen si sa participe la curs. Multi studenti sau candidati la facultati de top au date 3-4-5 APuri, pentru a fi competitvi.

APul de fizica de exemplu e la nivelul cursurilor de fizica de la facultate (EECS) de la ei, sau de liceu de la noi. Cel mai dificil este doar putin peste (de exemplu ceva matematica superioara pe la calculul momentelor, dar atat). Practic tot la nivelul liceului sau putin peste, in sesnul ca mai ai de calculat o viteza sau o acceleratie cu matematici superioare, dar ceva simplissim.

Am gasit si programe cu pana la 5 cursuri simultan, dar din astea 1-2-3 erau usurele (unul de umaniste, unul de Intro etc.). De obicei intr-un semestru (3-4 luni) urmezi in parelel: vreo 3 cursuri: unul greu plus altul mai usor (Intro), plus unul de umaniste (requirements pt degree - adica fizica sau chimia, biologia) - adesea obligatorii. E valabil si pt anii mai mari: un curs principal (de 3-4 luni), altul mai usor (Intro to AI, NLP, Graphics etc.) plus programe obligatorii pt degree dintr-un set, la alegere. Poti sa nici nu iei securitate, sau AI, sau retelistica, daca asta vrei. Oircum, nu ai timp de toate. Era sa uit: si mai ai si 1-2 cursuri ca proiect, de obicei in ultimul an. Daca te uiti: cerintele hard sunt de fapt cam jumatate din cursuri: un set "tare" de 3 matematici, 1-2 fizici sau electronica, 1-2 de arhitectura sistemelor de calcul, sisteme de operare etc., apoi 3-4 la alegere din CS (grafica, AI, retele, securitate etc etc.), apoi 1 proiect de final. Plus 2-3 de umaniste. Si cu asta, basta.

Iar cursurile Intro, sa ne intelegem sunt chiar Intro: programare procedurala (se face ca atare, in ceva lejer, nu C), Intro in securitate (unde nu se face criptografie hardcore), Intro to AI (cam cum se face si la noi, la licenta). Exista si profesori foarte exigenti (care fac lucruri avansate) dar nu sunt multi.

Se urmareste exploatarea rationala  a potentialului uman, cetateanul trebuie sa fie un bun lucrator dar si o fiinta umana, integrata social.

Edited by aaaa4567, 14 December 2017 - 19:00.


#50
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postcd9, on 13 decembrie 2017 - 11:46, said:

Am inteles. Copiatul e salvarea. Dar ce poti copia la mate? In general, se dau doar examene si partiale, nu teme.

poti sa copiezi si la partial . daca ai formule pe undeva, daca sunt profesori care dau exercitii lucrate la seminar sau mini-justificari din notele de curs. nu e asa dur ca in sesiune

#51
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Acum elevii au o sursa buna daca chiar vor sa invete. Sunt cursuri youtube de la cele mai tari universitati din lume.
Poti fi si autodidact daca chiar vrei.
Am urmarit si eu cateva lecturi din astea, cam ce ma intereseaza pe mine. Insa eu sunt expirat deja, nu ma mai reprofilez, urmaresc de amorul artei asa.

Dar tot iti trebuie un profesor in carne si oase caruia sa-i pui intrebari, altfel poti ramane blocat in neintelegerea unei chestii.
Si trebuie sa te ghideze, ce inveti tu de pe youtube sa aiba o structura, altfel sfaresti prin a avea lacune mari in pregatire.
Cursurile unei facultati de la noi nu sunt de neglijat, sunt bune, chiar si numa sa te ghideze.

#52
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostVladBtz, on 14 decembrie 2017 - 18:56, said:

poti sa copiezi si la partial . daca ai formule pe undeva, daca sunt profesori care dau exercitii lucrate la seminar sau mini-justificari din notele de curs. nu e asa dur ca in sesiune
Desigur ca la noi poti sa copiezi. Dar nu numai ca poti, cei mai multi copiaza big time in Romania. Asa se si explica de ce totusi cei mai multi trec in ciuda incarcarii fantastice. Ceea ce e practic exclus in lumea civilizata.

Erau si profesori la care nu se copia. Si ghici ce: rata de picati era de peste 50%, ajungand si la 70-80%.

View PostMosotti, on 14 decembrie 2017 - 11:39, said:

Conteaza si ce fel de matematica faci si care e legatura cu partea de programare. Uite un curs de la MIT

https://ocw.mit.edu/...video-lectures/

Ce vad io acolo e complet diferit fata de profesorii plictisiti care veneau la mine la curs si trinteau pe tabla un cacat de genu inegalitatea Cauchy–Buniakovski–Schwarz sau o integrala tripla fara nici un sens si gata ceaiu Posted Image

Si apropo, daca te uiti la primul video pe la minutul 5, explica ce e multimea numerelor naturale si ce e un numar prim. Io cred ca am facut multimea numerelor naturale in clasa a 5-a Posted Image
Recomand si eu cursurile de la MIT - cel putin ce am vazut eu acum 3-4 ani. Nu stiu daca toate, vedeti si voi, in fine. Mi s-au parut suficient de clare. Bine, ca stiam materia, totusi...
Sunt cursuri si de 10+ ani la ei pe site (OCW - OpenCourseWare)

Daca vreti ceva teatral pentru fizica, incercati ceva [celebru]:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4a0FbQdH3dY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru mine nu mai au farmec, deoarece stiu in mare materia... Observati implicarea profesorului samd.

In orice caz, pot sa spun ca un profesor bun, isi face banii. Eu aveam la un moment dat note submediocre la fizica. Intr-un an, am luat loc la olimpiada.

Edited by aaaa4567, 15 December 2017 - 00:36.


#53
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postsoarce, on 11 decembrie 2017 - 11:52, said:

Bingo!! Posted Image  Programatori care știu matematica, evident. Cauta pe internet!!
Buhahahhaa! Posted Image Deci tu chiar nu stii nimic despre productia software.

Cum nu se poate mai fals! Formulele din domeniile financiar/economic, nu sunt inventate de catre programatori. Ele fac parte din business requirements si sunt concepute de catre economisti/finantisti. Cam cum ar fi daca un programator ar inventa dupa capul sau o formula de calcul a dobanzii si ar folosi-o pe aia, in loc o sa foloseasca pe cea folosita de banca? :roflmaol:

View Postsoarce, on 11 decembrie 2017 - 11:52, said:

Nu exista "eu sunt the master of the universe, apăs numai pe taste și mi se rupe de matematica".
Soc si groaza(spre groaza matematicienilor) chiar asa se intampla adesea.

Matematica, dincolo de ceva aritmetica elementara, este necesara pentru programator doar in anumite specializari(exemple: concepere de engine-uri grafice, procesare audio/video & chestii related, software de simulari stiintifice sau de alta natura, samd) . De fapt daca analizam ultimele trenduri, constatam ca in multe domenii in care se foloseste matematica intensiv(in special cercetare stiintifica/simulare), oamenii de specialitate invata niste limbaje mai simplu de folosit precum R sau Python(pentru care exista si multe biblioteci specializate), si incropesc chiar ei ce e nevoie(acolo tind sa primeze rezultatele unor calcule/simulari, nu pricipiile sanatoase de software engineering - care implica foarte multe chestii unrelated)

A nu se intelege ca daca nu se foloseste prea multa matematica, totul e simplu, floare la urechere, e rezolvabil de vreun "code monkey" - astea-s mituri de doi bani de la cei fara nicio legatura cu programarea reala, profesionala.

De fapt, oameni care sa stie matematica(si sa bajbaie nitel in programare) se gasesc foarte usor.

Oameni care sa stie, pornind de la principii solide OOP, bune practici si pana la cunoasterea xyz framework-uri utile in cutare domeniu/subdomeniu, mult mai greu - in ciuda faptului ca multi au senzatia  ca frameworkurile/bibliotecile sunt niste chestii lejer folosibile de oricine - ceea ce e adesea fals. De fapt, multi nici nu stiu de existenta acestora si se apuca de reinventat roata  - o miscare foarte gresita adesea.

Foarte multa lume care n-a lucrat in domeniu subestimeaza masiv nivelul de cunostinte necesare(fara legatura cu matematica) pentru a ajunge un programator senior, sau poate un enterprise architect, pe java sau c#/.net.

View Postsoarce, on 11 decembrie 2017 - 11:52, said:

Eu vad unii programatori frustrați cu ura viscerala fata de matematica.
Eu vad altceva(si am dat peste ei in viata reala): matematicieni plini de frustrari, care vor sa intre in programare si nu prea reusesc. Sunt putini cei care sunt buni si la programare conventionala (limbaje general purpose, oop) si la matematica. Se pare ca modelul de gandire din matematica nu se pupa cu modelul de gandire folosit in programarea OOP, caci multi se plang si de OOP si de chestii precum design patterns si multe, multe altele. Multi ar vrea sa folosesca limbaje functionale, ca alea sunt mai aproape de gandirea si exprimarea matematica, atat ca alea nu prea sunt folosite in industrie din motive cate se poate de obiective. Unii chiar cred in niste teorii conspirationiste, cum ca marile corportatii au impus limbajele OOP(gen Java, C#) si ca totul s-ar rezolva mult mai bine si mai usor cu cele functionale, si de aici... multe, multe frustrari...

View Postsoarce, on 11 decembrie 2017 - 11:52, said:

dar sa ii sfătuiești pe începătorilor sa arunce cărțile de matematica la gunoi mi se pare complet deplasat.
Eu nu ii sfatuiesc asta, dar nu mi se pare in regula ca anumite mituri sa fie intretinute de unii care pur si simplu nu cunosc cu ce se mananca productia de software.

View Postsoarce, on 11 decembrie 2017 - 11:52, said:

PS: daca ai fi avut putina curiozite ai fi descoperit modelul din spatele unui printf sau al unui mov sp, r4 ... dar stai ca asta e matematica, doamne apara si pazeste
Daca ai fi avut ceva pertinent de zis, bagai direct formula. Nu, nu e matematica.

Edited by Geth, 15 December 2017 - 09:33.


#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostGeth, on 15 decembrie 2017 - 09:29, said:

Buhahahhaa! Posted Image Deci tu chiar nu stii nimic despre productia software.

Cum nu se poate mai fals! Formulele din domeniile financiar/economic, nu sunt inventate de catre programatori. Ele fac parte din business requirements si sunt concepute de catre economisti/finantisti. Cam cum ar fi daca un programator ar inventa dupa capul sau o formula de calcul a dobanzii si ar folosi-o pe aia, in loc o sa foloseasca pe cea folosita de banca? :roflmaol:


Soc si groaza(spre groaza matematicienilor) chiar asa se intampla adesea.

Matematica, dincolo de ceva aritmetica elementara, este necesara pentru programator doar in anumite specializari(exemple: concepere de engine-uri grafice, procesare audio/video & chestii related, software de simulari stiintifice sau de alta natura, samd) . De fapt daca analizam ultimele trenduri, constatam ca in multe domenii in care se foloseste matematica intensiv(in special cercetare stiintifica/simulare), oamenii de specialitate invata niste limbaje mai simplu de folosit precum R sau Python(pentru care exista si multe biblioteci specializate), si incropesc chiar ei ce e nevoie(acolo tind sa primeze rezultatele unor calcule/simulari, nu pricipiile sanatoase de software engineering - care implica foarte multe chestii unrelated)

A nu se intelege ca daca nu se foloseste prea multa matematica, totul e simplu, floare la urechere, e rezolvabil de vreun "code monkey" - astea-s mituri de doi bani de la cei fara nicio legatura cu programarea reala, profesionala.

De fapt, oameni care sa stie matematica(si sa bajbaie nitel in programare) se gasesc foarte usor.

Oameni care sa stie, pornind de la principii solide OOP, bune practici si pana la cunoasterea xyz framework-uri utile in cutare domeniu/subdomeniu, mult mai greu - in ciuda faptului ca multi au senzatia  ca frameworkurile/bibliotecile sunt niste chestii lejer folosibile de oricine - ceea ce e adesea fals. De fapt, multi nici nu stiu de existenta acestora si se apuca de reinventat roata  - o miscare foarte gresita adesea.

Foarte multa lume care n-a lucrat in domeniu subestimeaza masiv nivelul de cunostinte necesare(fara legatura cu matematica) pentru a ajunge un programator senior, sau poate un enterprise architect, pe java sau c#/.net.


(Foarte) bine punctat. Si concis (cum nu imi iese mie, adesea).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate