Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

argumente ateice

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Nimeni de pe forum nu stie. Contructiv ar fii sa nu ne mai impungem.
Poate mai multe idei...ilogice...duc spre realitate.

#20
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008

 loock, on 08 decembrie 2017 - 00:07, said:

Pinguinii, pe langa faptul ca inoata si pe sub apa, se pot urca pe ghetari plutitori care se ridica odata cu nivelul apei.

Arca lui Noe a fost gasita pe muntele Ararat la 4000 m altitudine ( in actuala Turcie).

 pacopaco1967, on 08 decembrie 2017 - 11:01, said:

Dovada ca apele au fost mari sau muntii nu erau inca formati este chiar arca lui Noe. Deci a fost gasita la aproximativ 4000 metri altitudine fata de nivelul actual al marilor, adica apele ori erau asa inalte ori muntii nu erau asa inalti in acele vremuri...

Este dovedit stiintific ca ce s-a gasit pe muntele ala e chiar arca lui Noe? Deocamdata nu... dezbaterile sunt in curs. Oricum, cei ce vor sa creada asta sunt convinsi (si nu au nevoie de prea multe dovezi, mai ales stiintifice).

#21
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008

 sconxx, on 08 decembrie 2017 - 17:38, said:

Este dovedit stiintific ca ce s-a gasit pe muntele ala e chiar arca lui Noe? Deocamdata nu... dezbaterile sunt in curs. Oricum, cei ce vor sa creada asta sunt convinsi (si nu au nevoie de prea multe dovezi, mai ales stiintifice).

Bineînțeles că nu e dovedit nimic. Noe putea folosi în scopuri noi lemnul din construcția arcei.
Sunt nenumărate dovezi că potopul a fost local, inclusiv dovezi biblice.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016

 pacopaco1967, on 08 decembrie 2017 - 11:01, said:

Demnonstrarea existentei unei divinitati se face indirect, prin actiunile/realizarile sau creatia insasi. Spre exemplu cea mai simpla celula biologica are in structura sa peste 200 tipuri de proteine iar o proteina e un lant de cateva sute de aminoacizi. Probabilitatea ca acestea sa apara la intamplare si apoi sa se uneasca pentru a forma celula biologica e zero.

Au ajuns escavatoristii sa tina lectii de aminoacizi...
Probabilitatea ca tu sa intelegi despre ce vorbesti este 0.

 loock, on 08 decembrie 2017 - 00:07, said:

Pinguinii, pe langa faptul ca inoata si pe sub apa, se pot urca pe ghetari plutitori care se ridica odata cu nivelul apei.


Da canguri? Lemuri? Pasarea Dodo? Rinocerul indian? Maimute japoneze? lupul marsupial? Broasca testoasa de galapagos? urangutanul? gorila? leopardul alb? jaguarul? tapirul? armadillo? cartoful?

Edited by vrajitoruldinoz, 08 December 2017 - 20:42.


#23
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 stlk, on 08 decembrie 2017 - 00:29, said:

"De ce argumente se pot folosi ateii în discuțiile cu teii, la fel cum se folosesc teii în discuțiile cu ateii de conceptul de 'păcat'?"
teii ? prunii?  merii ?
Ateistii vorbesc cu arborii (teii) si invers! Posted Image

...vrei sa spui teistii! deschizi un subiect dar nu stapanesti bine cuvintele legate de aceasta tema! (asta nu inseamna ca subiectul e mai breaz decat fraza de mai sus)
TEÍST, -Ă, teiști, -ste, s. m. și f. Adept al teismului1. – Din fr. théiste. Sursa
Dapăi am zis că la fel cum există termenul ateu, există și teu. Că doar nu zici: ateiștii ci ateii.

 r_murphy, on 08 decembrie 2017 - 08:19, said:

pentru luminarea si linistea spiritului meu .. ateice sau ateiste? in romaneste sau ebaica?
S-ar putea să fie doar 'ateiste', mi-a mai atras atenția răspunsul cuiva.

 Karhu, on 08 decembrie 2017 - 09:04, said:

Nicio ratiune nu te poate duce la concluzia ferma ca nu are cum sa existe o entitate de nivel Kardashev 6 sau 7, situata in afara timpului si spatiului, care poata sa creeze universuri noi prin simpla ei vointa.

Discutia e aiurea si initiatorul para sa apartina tinerei generatii analfabete functional.,
A cărei generații aparțin?

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

 vrajitoruldinoz, on 08 decembrie 2017 - 10:48, said:

Sau o broasca testoasa ...
Broasca testoasa e o reptila amarata, nu o entitate Kardashev 6 sau 7.

#25
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Karhu, on 09 decembrie 2017 - 11:55, said:

Broasca testoasa e o reptila amarata, nu o entitate Kardashev 6 sau 7.
Ce este Kardashev 6 sau 7?

#26
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 dannyetlv, on 09 decembrie 2017 - 15:30, said:


Ce este Kardashev 6 sau 7?

Sf

#27
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
EU sunt singurul agnostic/ateu care nu vede nici o diferență între ateii ce fac spume pe facebook și babele care stau 10 ore la coadă ca să se închine la nu știu ce sfânt?
Sunteți așa siguri de neexistența lui D-zeu de aveți nevoie de sute de argumente, să vă lăudați cu argumentele voastre în fața mulțimii, să fiți apreciați pentru că v-ați prins că n-are cum biblia să fie reală etc. Dar totuși o spuneți în public, dacă tot ați fii așa de siguri de o realitate care cică ar fi dovedită științific, de ce nu vorbiți la fel de des cu prietenii voștri și despre gravitație? Să vă bateți unul pe altul pe umăr " Dude, gravitația e reală dude, realizezi că sunt oameni care nu știu ce e aia sau care nu cred în ea? ce proști..." de ce nu vorbiți și despre faptul că Pământul e rotund? Vă spun eu de ce, pentru că sunteți așa de siguri și considerați aceste realități  ca fiind evidente, neavând rost să vă readuceți aminte cu prietenii la bere cum că pământul e plat, asta în caz că nu vreți să arătați ca niște oameni simplu de luat în râs.

Deci dacă ați fi foarte sigur pe voi de neexistența lui D-zeu, pur și simplu ați tăcea și n-ați băga în seamă prostimea de babe ce pupă icoane pe la biserici, la fel cum nu vă întrebați de evidentele descoperiri cum că Pământul e rotund și că există gravitație.
Un ateu inteligent și sigur pe ceea ce crede (la fel ca un creștin), dacă ajunge să explice unui "inferior intelectual" că a lui credință e mai bună, sigur n-o face ca voi, cu bășcălie, cu tremurat din voce, cu argumente de tipul "CREȘTINII AU FĂCUT CRUCIADE", la fel cum nici eu s-au voi nu vă puneți să argumentați față de moșii care consideră că totalitarismul e o idee bună, și că democrația e nașpa, ori sunteți profesori sau faceți parte din nu știu ce societate civică ce vrea să educe oamenii, ori ăsta vă este nivelul. Alegeți.

 JurasikMan, on 07 decembrie 2017 - 23:12, said:

De fapt este ceva mai simplu. Povara de a demonstra ceva apartine celui care face afirmatia . Credinciosii duc povara demonstrarii faptului ca Dumnezeul lor exista ....nu este sarcina necredincioslor sa dovedeasca ca el nu exista .

Păi cam așa este, ai dreptate, din păcate e plin internetul de necredincioși care sunt siguri pe ei de neexistența lui D-zeu, atât de siguri de au nevoie să facă spume la gură și să citească sute de articole despre asta.

Edited by Velaxa, 13 December 2017 - 12:18.


#28
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Velaxa, on 13 decembrie 2017 - 12:23, said:

EU sunt singurul agnostic/ateu care nu vede nici o diferență ĂŽntre ateii ce fac spume pe facebook și babele care stau 10 ore la coadă ca să se ĂŽnchine la nu știu ce sfânt?
Sunteți așa siguri de neexistența lui D-zeu de aveți nevoie de sute de argumente, să vă lăudați cu argumentele voastre ĂŽn fața mulțimii, să fiți apreciați pentru că v-ați prins că n-are cum biblia să fie reală etc. Dar totuși o spuneți ĂŽn public, dacă tot ați fii așa de siguri de o realitate care cică ar fi dovedită științific, de ce nu vorbiți la fel de des cu prietenii voștri și despre gravitație? Să vă bateți unul pe altul pe umăr " Dude, gravitația e reală dude, realizezi că sunt oameni care nu știu ce e aia sau care nu cred ĂŽn ea? ce proști..." de ce nu vorbiți și despre faptul că Pământul e rotund? Vă spun eu de ce, pentru că sunteți așa de siguri și considerați aceste realități  ca fiind evidente, neavând rost să vă readuceți aminte cu prietenii la bere cum că pământul e plat, asta ĂŽn caz că nu vreți să arătați ca niște oameni simplu de luat ĂŽn râs.

Deci dacă ați fi foarte sigur pe voi de neexistența lui D-zeu, pur și simplu ați tăcea și n-ați băga ĂŽn seamă prostimea de babe ce pupă icoane pe la biserici, la fel cum nu vă ĂŽntrebați de evidentele descoperiri cum că Pământul e rotund și că există gravitație.
Un ateu inteligent și sigur pe ceea ce crede (la fel ca un creștin), dacă ajunge să explice unui "inferior intelectual" că a lui credință e mai bună, sigur n-o face ca voi, cu bășcălie, cu tremurat din voce, cu argumente de tipul "CREȘTINII AU FĂCUT CRUCIADE", la fel cum nici eu s-au voi nu vă puneți să argumentați față de moșii care consideră că totalitarismul e o idee bună, și că democrația e nașpa, ori sunteți profesori sau faceți parte din nu știu ce societate civică ce vrea să educe oamenii, ori ăsta vă este nivelul. Alegeți.



Păi cam așa este, ai dreptate, din păcate e plin internetul de necredincioși care sunt siguri pe ei de neexistența lui D-zeu, atât de siguri de au nevoie să facă spume la gură și să citească sute de articole despre asta.

Sunt o fire destul de  analitică, asta mi-e scuza
Mai bine m-ai cunoaște înainte de-a mă acuza

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 Karhu, on 08 decembrie 2017 - 09:04, said:

Nicio ratiune nu te poate duce la concluzia ferma ca nu are cum sa existe o entitate de nivel Kardashev 6 sau 7, situata in afara timpului si spatiului, care poata sa creeze universuri noi prin simpla ei vointa.
Discutia e aiurea si initiatorul para sa apartina tinerei generatii analfabete functional.,
Ratiunea iti poate spune sa nu incerci sa faci rationamente pe ce este in afara spatiului si timpului... ca e 100% imaginatie.

#30
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 dannyetlv, on 13 decembrie 2017 - 17:31, said:

Sunt o fire destul de  analitică, asta mi-e scuza
Mai bine m-ai cunoaște înainte de-a mă acuza

Dar nu te-am acuzat pe tine personal, fă ce vrei cu viața ta, eu ziceam de paginile de atei de pe facebook și de comportamentul unora dintre ei din ce în ce mai agresivă.
Și nu, nu doar ateii sunt așa, dar cu o parte din creștini suntem obișnuiți.

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016
Ai tu dreptate partial, dar numai pe jumatate.
Militantismul ateilor e strins legat de militantismul crediciosilor. Daca nu ar trai inconjurati de "credinta" n-ar discuta nimeni de neexistenta lui Dumnezeu. Dar la televizor sint popi, la scoala sint popi, cruci, ore de religie, intre toate blocurile sint biserici, toate rudele mai in visrta ii bat la cap sa vina la biserica, daca au un eveninemnt in viata gen casatorie, deces, nastere, e o presiune sociala enorma sa implicit si biserica etc.

De aia ii inteleg. EU personal nu am reusit sa ma detasez de atitudinea asta de ateu public/militant/visceral decit cind am ajuns intr-un loc in care nu am nici un contact cu religia DECIT DACA vreau eu (si vreau uneori, din motive culturale). Abia acum sint suficient de detasat. Altfel nu se poate.

#32
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 vrajitoruldinoz, on 14 decembrie 2017 - 00:22, said:

Ai tu dreptate partial, dar numai pe jumatate.
Militantismul ateilor e strins legat de militantismul crediciosilor. Daca nu ar trai inconjurati de "credinta" n-ar discuta nimeni de neexistenta lui Dumnezeu. Dar la televizor sint popi, la scoala sint popi, cruci, ore de religie, intre toate blocurile sint biserici, toate rudele mai in visrta ii bat la cap sa vina la biserica, daca au un eveninemnt in viata gen casatorie, deces, nastere, e o presiune sociala enorma sa implicit si biserica etc.

De aia ii inteleg. EU personal nu am reusit sa ma detasez de atitudinea asta de ateu public/militant/visceral decit cind am ajuns intr-un loc in care nu am nici un contact cu religia DECIT DACA vreau eu (si vreau uneori, din motive culturale). Abia acum sint suficient de detasat. Altfel nu se poate.
Ai un răspuns de nota 10. Clar că de-aia ateii vorbesc despre inexistența Dumnezeului biblic tocmai fiindcă peste tot se aude doar 'Dumnezeu, Dumnezeu, Dumnezeu'.
Aș vrea să te-ntreb în ce loc ai ajuns în care nu mai ai contact deloc cu religia? :D Cred că m-ar interesa și pe mine. Este vorba de vreo țară unde predomină ateismul?

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016
Nu, e o tara destul de religioasa dar care separa lucrurile, cel putin in unele locuri: SUA.
Dar sint sigur ca daca m-as duce undeva la tara intr-un stat din sud as fi mult mai aproape de religie.
Sint sigur ca in vestul Europei e si mai usor, chiar mult mai usor.
Frecusul asta cu religia e in Romania penru ca oamenii traiesc foarte aglomerati dar si pentru ca notiunea de respect intre oameni si distanta sanatoasa e mai rara. Nu e atit problema religiei in sine cit a mediului social. Asa cum nu respecta nimeni un vegetarian (sa zicem), nu respecta nici un necredincios.

#34
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 andreic, on 13 decembrie 2017 - 19:18, said:


Ratiunea iti poate spune sa nu incerci sa faci rationamente pe ce este in afara spatiului si timpului... ca e 100% imaginatie.

Chiar si teoriile sau ipotezele stiintifice duc rationamentele in afara spatiu-timpului. Ce ar putea fi, altfel, supa primordiala sau acel univers comprimat intr-o 'coaja de nuca'?

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 subjective, on 25 decembrie 2017 - 08:25, said:

Chiar si teoriile sau ipotezele stiintifice duc rationamentele in afara spatiu-timpului. Ce ar putea fi, altfel, supa primordiala sau acel univers comprimat intr-o 'coaja de nuca'?
Nu e nimic in afara spatiului si timpului, e vorba de densitati si energie.

Edited by andreic, 25 December 2017 - 11:29.


#36
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
da nimicul e de la mintea ta sau ai fost si ai vazut?
probabil e cum zici
probabil nu
stiintific nu ai dreptate, fabulezi

Edited by Ayami, 25 December 2017 - 12:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate