Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

argumente ateice

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
La fel cum credincioșii îi pot necăji pe necredincioși cu afirmații gen: 'Fiindcă oamenii sunt păcătoși', 'Dumnezeu știe ce-i mai bine pentru fiecare' așa și necredincioșii, cu siguranță pot să-i necăjească pe credincioși cu ceva anume (doar că nu știu/îmi vine în minte exact cu CE).
Adevărații necredincioși (îi exclud pe cei hateri/șmecheri) au ales să respingă sau să nu creadă în ideea de Dumnezeu tocmai din cauza comportamentului sau din lipsa comportamentului acestui Dumnezeu (hai să fim serioși, cărui om nu-i convine să creadă într-un Dumnezeu care chiar îl ajută, îi vrea binele și în viața de zi cu zi chiar se simte acest lucru?).
Întrebarea mea așadar, sună astfel: De ce argumente se pot folosi ateii în discuțiile cu teii, la fel cum se folosesc teii în discuțiile cu ateii de conceptul de 'păcat'? Sper că ați înțeles la ce mă refer.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,521
  • Înscris: 07.02.2003
E unul singur, argumentul ratiunii asupra ignorantei.

Edited by andreic, 07 December 2017 - 23:03.


#3
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Nu prea se poate pentru ca sunt depasiti numeric. Stii cum e, unde-s multi puterea creste. Posted Image
P.S: Daca tot vrei bag-o pe aia cu "Arata-mi-l !" (just kiddin).Posted Image

Edited by g0dafk, 07 December 2017 - 23:04.


#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016
Nu ai nevoie de nici un argument sa fiu ateu. Nu am nevoie de nici un argument ca sa nu cred ca exista un ceainic pe orbita lui Neptun.
"Teii" (lol) pot s  creada ce vor ei, daca nu se baga in sufletul tau e o lume libera.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
E usor, ii intrebi de unde drequ a facut rost Noe de pinguini in estul mijlociu. Posted Image

#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Dorele, tu esti?

#7
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

 SpeedDemon, on 07 decembrie 2017 - 23:05, said:

E usor, ii intrebi de unde drequ a facut rost Noe de pinguini in estul mijlociu. Posted Image
Sau o intrebare si mai buna, de ce vietuitoarele acvatice au fost crutate? Eu zic c-a bagat Poseidon pile.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De fapt este ceva mai simplu. Povara de a demonstra ceva apartine celui care face afirmatia . Credinciosii duc povara demonstrarii faptului ca Dumnezeul lor exista ....nu este sarcina necredincioslor sa dovedeasca ca el nu exista .

Edited by JurasikMan, 07 December 2017 - 23:12.


#9
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,028
  • Înscris: 10.09.2008

 JurasikMan, on 07 decembrie 2017 - 23:12, said:

De fapt este ceva mai simplu. Povara de a demonstra ceva apartine celui care face afirmatia . Credinciosii duc povara demonstrarii faptului ca Dumnezeul lor exista ....nu este sarcina necredincioslor sa dovedeasca ca el nu exista .

Nu este sarcina pentru unii sau pentru alții să demonstreze, decât în cazul că nu discută/”evanghelizează”... Și ”credincioșii” și ”necredincioșii” pot demonstra pentru ei înșiși că au dreptate, pe premise separate, dar nu pot demonstra, nu pot fi credibili unii pentru alții.

 SpeedDemon, on 07 decembrie 2017 - 23:05, said:

E usor, ii intrebi de unde drequ a facut rost Noe de pinguini in estul mijlociu. Posted Image

Răspunsul este că nu a făcut rost de pinguini, pentru că potopul biblic a fost local (în Mesopotamia). Adică Noe când descrie un pământ inundat, se referă local la suprafața pe care o cuprindea cu privirea. Noi însă când citim, înțelegem prin pământ globul terestru, de care știm încă de la grădiniță.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,651
  • Înscris: 29.03.2006
Pinguinii, pe langa faptul ca inoata si pe sub apa, se pot urca pe ghetari plutitori care se ridica odata cu nivelul apei.

Arca lui Noe a fost gasita pe muntele Ararat la 4000 m altitudine ( in actuala Turcie).

Edited by loock, 08 December 2017 - 00:08.


#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 dannyetlv, on 07 decembrie 2017 - 22:51, said:

La fel cum credincioșii îi pot necăji pe necredincioși cu afirmații gen: 'Fiindcă oamenii sunt păcătoși', 'Dumnezeu știe ce-i mai bine pentru fiecare' așa și necredincioșii, cu siguranță pot să-i necăjească pe credincioși cu ceva anume (doar că nu știu/îmi vine în minte exact cu CE).
Adevărații necredincioși (îi exclud pe cei hateri/șmecheri) au ales să respingă sau să nu creadă în ideea de Dumnezeu tocmai din cauza comportamentului sau din lipsa comportamentului acestui Dumnezeu (hai să fim serioși, cărui om nu-i convine să creadă într-un Dumnezeu care chiar îl ajută, îi vrea binele și în viața de zi cu zi chiar se simte acest lucru?).
Întrebarea mea așadar, sună astfel: De ce argumente se pot folosi ateii în discuțiile cu teii, la fel cum se folosesc teii în discuțiile cu ateii de conceptul de 'păcat'? Sper că ați înțeles la ce mă refer.
"De ce argumente se pot folosi ateii în discuțiile cu teii, la fel cum se folosesc teii în discuțiile cu ateii de conceptul de 'păcat'?"
teii ? prunii?  merii ?
Ateistii vorbesc cu arborii (teii) si invers! Posted Image

...vrei sa spui teistii! deschizi un subiect dar nu stapanesti bine cuvintele legate de aceasta tema! (asta nu inseamna ca subiectul e mai breaz decat fraza de mai sus)
TEÍST, -Ă, teiști, -ste, s. m. și f. Adept al teismului1. – Din fr. théiste. Sursa

Edited by stlk, 08 December 2017 - 00:38.


#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,446
  • Înscris: 17.04.2006
Adica trebuie argumentat cum ca ceva nu exista chiar daca nu sunt dovezi ca a existat vreodata?

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,086
  • Înscris: 30.04.2007
pentru luminarea si linistea spiritului meu .. ateice sau ateiste? in romaneste sau ebaica?

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

 andreic, on 07 decembrie 2017 - 23:03, said:

E unul singur, argumentul ratiunii asupra ignorantei.
Nicio ratiune nu te poate duce la concluzia ferma ca nu are cum sa existe o entitate de nivel Kardashev 6 sau 7, situata in afara timpului si spatiului, care poata sa creeze universuri noi prin simpla ei vointa.

Discutia e aiurea si initiatorul para sa apartina tinerei generatii analfabete functional.,

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Uneori logica te pune pe gînduri...deși discuția-i ilogicã.

#16
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 SpeedDemon, on 07 decembrie 2017 - 23:05, said:

de unde drequ a facut rost Noe de pinguini in estul mijlociu. Posted Image
I-a adus din Madagascar!

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016

 Karhu, on 08 decembrie 2017 - 09:04, said:

Nicio ratiune nu te poate duce la concluzia ferma ca nu are cum sa existe o entitate de nivel Kardashev 6 sau 7, situata in afara timpului si spatiului, care poata sa creeze universuri noi prin simpla ei vointa.

Sau o broasca testoasa foarte mare care maninca vid si se caca stele.
Sau... sau .. sau .. o infinitate de povesti.

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 loock, on 08 decembrie 2017 - 00:07, said:

Pinguinii, pe langa faptul ca inoata si pe sub apa, se pot urca pe ghetari plutitori care se ridica odata cu nivelul apei.

Arca lui Noe a fost gasita pe muntele Ararat la 4000 m altitudine ( in actuala Turcie).
Dovada ca apele au fost mari sau muntii nu erau inca formati este chiar arca lui Noe. Deci a fost gasita la aproximativ 4000 metri altitudine fata de nivelul actual al marilor, adica apele ori erau asa inalte ori muntii nu erau asa inalti in acele vremuri.

Demnonstrarea existentei unei divinitati se face indirect, prin actiunile/realizarile sau creatia insasi. Spre exemplu cea mai simpla celula biologica are in structura sa peste 200 tipuri de proteine iar o proteina e un lant de cateva sute de aminoacizi. Probabilitatea ca acestea sa apara la intamplare si apoi sa se uneasca pentru a forma celula biologica e zero.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate