Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Inseminare artificiala holstain

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Bună seara,pe data de 6.12.2017 am montat artificial o junica de 1 an și 6 luni având o greutate aproximativ 300-350 kg, după ce sa făcut monta ieri, azi am observat la vulva o mica sângerare.Ce sa întâmplat? Sa montat sau nu ? E normal acesta sângerare având în vedere ca e prima monta ? Mulțumesc

Edited by danielalexandru, 07 December 2017 - 22:56.


#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
E normala, mai ales ca e artificiala.

Dar e independenta de succesul inseminarii.
Poa' sa fie ok, sau poa' sa nu fie ok.

Tine-o sub observatie peste vreo 25 de zile, vezi daca mai intra in calduri.

#3
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
Hiperstrogenism,nu-i semn bun,apeleaza la medic daca se repeta caldurile.

#4
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Ok, sper sa fie ok. Mulțumesc

Rămâne de vazut dacă sa montat, dacă nu o sa fac a doua monta artificiala

Edited by danielalexandru, 07 December 2017 - 23:43.


#5
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Nu este nici o problema ! De obicei pe baza timpului care trece de la IA pana la observarea acestei sangerari se poate stii daca IA a fost facuta la momentul optim . Cea mai buna varuanta este sa o observati in jurul a 3 saptamani +,- 1,2 zile daca vaca intra din nou in calduri. Binenteles ca nu este de ajuns sa credeti ca este gestanta,daca nu apar calduri in perioada mentionata, Dupa 3luni este recomandat un control de gestatie !
Ca o observatie pt perioada optima de insamantare este : daca observati ca vaca intra in calduri seara o insamantati dimineata,daca intra dimineata o insamantati seara. Nu va grabiti cu IA deoarece este mai indicat sa o insamantati putin mai tarziu decat prea repede .

Edited by softaipan, 08 December 2017 - 08:40.


#6
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Depistarea căldurilor a fost dimineață  în jur de 10 și monta sa făcut pe la ora 19

#7
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Pe data de 25.12 și 15.01 nu sau observat sintome de intrare în calduri. Țin sa cred ca ar fi montata. La sf luni martie o sa fac un control transrectal pentru confirmare.

#8
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012
am si eu o problema,am o junica de 17 luni,am facut 6 monte si un tratament si tot nu se tine la monta.Ultima oara am montat-o pe 26 dec 2017 iar ieri dupa 25 de zile de <LINISTE>a avut o secretie alba....alba.....ce semnifica chestia asta????????....si inca ceva....dupa monta pe data de 29 dec 2017,la 36 ore,a avut scurgeri de sange!

Edited by ovidiucucuruz, 21 January 2018 - 14:00.


#9
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
A Fătat o vitica foarte frumoasa pe data de 31.08 la.ora 6.30. Mă bucur ca a Fătat foarte ușor ținând cont ca e.la.primul vițel. Stima

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate