Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cum sa NU scrii un document text

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Adresandu-ma amatorilor, am ales sa formulez folosind "NU" pentru a atrage mai intai atentia asupra a ce nu e bine.

Cand incepatorul citeste "Utilizează stilurile predefinite sau creează-ți propriile stiluri." l-ai cam pierdut.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

 _Smiley_, on 08 decembrie 2017 - 13:03, said:

dar daca totusi consider ca ideea pe care vreau sa o expun merita sa fie separata de restul si sa inceapa pe un rand nou, ce ar trebui sa apas?
Atunci imi pare rau, dar consideri gresit.
in fine, Shift-Enter

Edited by MarianG, 09 December 2017 - 12:11.


#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt chestii de bun simt.
Cine o mai fi terminat si o facultate si nu aplica minim 7 din cele 10 puncte, inseamna ca degeaba a facut-o.

Eu as mai adauga in lista cateva:

- Nu va deranjati sa formatati textul inainte sa terminati lucrarea, mai ales daca vorbim de 3+ pagini, veti face un talmes-balmes, plus ca o sa pierdeti si timp cu rearanjatul, aranjati la sfarsit; acelasi lucru e valabil si pentru tabele.
- In loc de Enter puteti folosi si Shift+Enter daca nu doriti ca editorul de texte sa inceapa un paragraf nou.
- Setati corespunzator limba textului, dupa ce temrinati de editat, setati sa nu apara sublienierile acelea de la autocorectare, arata ca o treaba facuta pe jumatate.
- Nu lasati spatii goale imense cand introduceti imagini, folositi functia de inconjurare cu text a pozei.
- Incercati pe cat posibil sa folositi alinierea atat la stanga cat si la dreapta (justify parca se numea)

Edited by gumball3000, 23 December 2017 - 00:12.


#22
liviu_m_m

liviu_m_m

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.11.2017

 sorin61, on 08 decembrie 2017 - 08:30, said:

Am avut de-a face candva (e adevarat, prin 2002) cu un tabel facut de cineva in Word. Nu mi-as fi putut inchipui asa ceva daca nu vedeam. Tabel facut din Underscore si Colon in intregime.
A trebuit sa fac tabelul in Excel de la zero, nu aveam cum sa folosesc nimic din el. Groaznic.

Asa facea tabelele mama la masina de scris, apoi cand mi-a luat PC si a vazut noul format de tabel a zis si ea: WOW

#23
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
As mai adauga, putina atentie in folosirea spatiilor inainte de semnele de puctuatie.
Devine, aproape, inutila formatarea corecta si placuta ochiului, atat timp cat inaintea virgulei si a punctului apare cate un spatiu (blanc).
Este de departe cea mai neplacuta obisnuinta proasta a multora, nu stiu de unde li s-a tras, insa oricat le-ai sugera sa nu mai procedeze astfel, o tin pe a lor.

#24
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Că veni vorba de editoare de text, ce fonturi acceptă simboluri matematice complete, altul decât Cambria Math? Îmi strică feng-shuiul paginii când inserez formule.

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Simboluri matematice de tot felul => LaTeX, doar ca nu-i un simplu font.

Edited by dani.user, 29 August 2018 - 19:45.


#26
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Asta știu.Doream să evit latex

#27
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Pentru ecuatii recomand cu caldura folosirea caracteristicilor native Word, "Fields" in locul "implanturilor" facute cu editorul de ecuatii. De curiozitate:
  • Tastati Ctrl+F9
  • Copy/paste la textul urmator (intre acolade): Eq \F(a,b+\B(\F(c,\R(d))))
  • Tastati Shift+F9
Ei ?
Avantajele sunt numeroase (dintr-o luuuuuunga experienta):
  • Document de dimensiuni mai mici
  • Pastrarea intacta a ecuatiilor intre diferite SO si versiuni de Word
  • Posibilitatea schimbarii unui element al mai multor ecuatii cu Find&replace; de ex "w" in loc de "v" ptr viteza
De altfel, poate multi folosesc campurile fara sa stie: nr pag, data actualizata automat, cuprinsul - toate sunt campuri/Fields

#28
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
ERROR!
Asta zice ce spuneai mataluta.

#29
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Incearca cu ";" in loc de ",".
"List separator" din "Regional settings" din Windows este "," pentru US si ";" pentru Romania.

Edited by Ravy, 13 October 2021 - 12:22.


#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 _Smiley_, on 08 decembrie 2017 - 07:16, said:



dar ce ar trebui sa apas pentru a incepe un rand nou?
Enter dacă vrei să începi un paragraf nou,

shift+enter dacă vrei doar să începi de la capătul rândului, fără să separi textul în 2 paragrafe. rar ai nevoie de așa ceva.

#31
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 crios339, on 10 martie 2020 - 17:41, said:

Incearca cu ";" in loc de ",".
"List separator" din "Regional settings" din Windows este "," pentru US si ";" pentru Romania.
Corect! Acuma merge..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate