Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

clipuri cazuri de oameni mai nefericiți

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Întrebare:
Pe principiul Reginei Brett: “Dacă ne-am pune cu toții problemele într-o grămadă și am vedea și problemele celorlalți, cu siguranță le-am vrea înapoi doar pe ale noastre.”, putem avea o nouă atitudine, o stare de fericire chiar în a ne rezolva problemele după ce vedem problemele altora (pentru care am mai jos 2 playlist-uri):
https://www.youtube....EW-tmB8UGj5kjTN 3 clipuri
https://www.youtube....jKeh46b2q2E3aqV 22 clipuri
Lorelai, fetiță fără brațe și femururi, a oferit o lecție de scris cu degetele de la picioare [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UvYI57Pp-Nc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
oameni cu probleme: orbi https://youtu.be/y2c...eawv15738rOBCGg 3 clipuri
În versurile din Rappa - Răsărit zice:
'Vrei să fii fericit nu privi in sus, pivește in jos
Dacă te vei uita în sus vei vedea oameni mai fericiți decât tine
Și vei deveni invidios
Și te va durea pentru că omul este egoist
http://Versuri.ro/w/bun6
Vrei sa fii fericit?
Privește in jos,
La cea mai gravă nenorocire
La cea mai mare nenorocire,
La un orb,
Privește un orb si vei pleca liniștit acasă'
Știu că sună egoist, dar am concluzionat că dacă ești avântat într-o groază de probleme sau nu te simți deloc bine cu tine (etc.) atunci faptul că te uiți la oameni mai amărâți ca tine te poate ajuta mult pe plan psihic/emoțional.
Întrebarea mea este: Știți voi clipuri similare, cu oameni mai nefericiți, prin intermediul cărora să vedem cât de norocoși suntem noi, dar nu realizăm asta, prin comparație cu ei?
Din nou, nu vreau să par nesimțit cu astfel de cazuri, toată faza este că psihologic ajută să revezi astfel de cazuri (au un impact emoțional asupra telespectatorului).

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Care e dezbaterea ?

#3
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Suna a Ion Creanga: "stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj".

#4
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Filosofie ieftina.

#5
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Nu stiu dezbaterea dar stiu concluzia: Oricat de rau iti este se poate si mai rau...

#6
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 andreic, on 07 decembrie 2017 - 22:20, said:

Care e dezbaterea ?
Unde ar fi trebuit să postez?

#7
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 06.09.2017

 dannyetlv, on 07 decembrie 2017 - 23:53, said:

Unde ar fi trebuit să postez?

O sa cer sa se faca sectiune de forum pentru nebuni.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta cred că e o problemă psihică.
Cum să îți placă să te uiți la oameni cu defecte congenitale, sau cu tot felul de chestii incurabile ?
Și după aia să te simți bine că ce norocos și fericit ești tu ?
Serios ?
Dacă ăsta e singurul lucru ce te face să te simți bine, caută un psihiatru. Repede

#9
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 exceswater, on 08 decembrie 2017 - 12:28, said:

Asta cred că e o problemă psihică.
Cum să îți placă să te uiți la oameni cu defecte congenitale, sau cu tot felul de chestii incurabile ?
Și după aia să te simți bine că ce norocos și fericit ești tu ?
Serios ?
Dacă ăsta e singurul lucru ce te face să te simți bine, caută un psihiatru. Repede
N-am zis că e singurul lucru care mă face să mă simt bine.
Am scris că știu că sună egoist, dar așa e construit omul. Uită-te mai bine la citatul de la Regina Brett. Și-n plus, dacă vizionezi clipuri cu astfel de cazuri tu ești netru pentru soarta acelor oameni adică nu le este nici mai bine, nici mai rău.
Ok, etichetează-mă cum dorești dar nu înțelegi motivul pentru care am deschis topicul.

 Shahara, on 07 decembrie 2017 - 23:02, said:

Nu stiu dezbaterea dar stiu concluzia: Oricat de rau iti este se poate si mai rau...
Nu e dezbatere, n-am știut unde să postez.
Și da, exact, asta e concluzia potrivită: Întotdeauna se poate și mai rău.

 Cool_Kick, on 08 decembrie 2017 - 08:43, said:

O sa cer sa se faca sectiune de forum pentru nebuni.
N-ai înțeles întrebarea sau mai bine zis ce am cerut prin întrebare.

#10
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

 dannyetlv, on 08 decembrie 2017 - 21:25, said:


Nu e dezbatere, n-am știut unde să postez.

Tine un jurnal, fa-ti blog...:)

#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pentru cei oropsiti cu spiritul functioneaza ceea ce spui tu. Oamenii normali nu se simt bine cand vad cata suferinta este in lume.

#12
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017

 dannyetlv, on 07 decembrie 2017 - 22:10, said:


Întrebarea mea este: Știți voi clipuri similare, cu oameni mai nefericiți, prin intermediul cărora să vedem cât de norocoși suntem noi, dar nu realizăm asta, prin comparație cu ei?


Nu am nevoie de clipuri, e suficient sa citesc topice ca al tau.

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ceea ce spui tu, poate ajuta la relativizare atunci cand nu esti suficient de matur emotional incat sa nu faci o dramoleta din ceva minor sau anti-depresiv cand te-au lovit o serie intreaga de necazuri, dar niciunul ireversibil. Dar trebuie sa faci diferenta intre a fi fericit si a nu fi nefericit fiindca este o distanta mare intre ele. Nu poti fi fericit atunci cand ti-a murit copilul, fiindca ai doua maini si doua picioara sau fiindca nu esti orb. Doar daca, asa cum am spus, nu ai niciun Dumnezeu, doar propriul ego.

#14
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Cr1spy, on 09 decembrie 2017 - 00:14, said:

Pentru cei oropsiti cu spiritul functioneaza ceea ce spui tu. Oamenii normali nu se simt bine cand vad cata suferinta este in lume.

 Cr1spy, on 09 decembrie 2017 - 12:05, said:

Ceea ce spui tu, poate ajuta la relativizare atunci cand nu esti suficient de matur emotional incat sa nu faci o dramoleta din ceva minor sau anti-depresiv cand te-au lovit o serie intreaga de necazuri, dar niciunul ireversibil. Dar trebuie sa faci diferenta intre a fi fericit si a nu fi nefericit fiindca este o distanta mare intre ele. Nu poti fi fericit atunci cand ti-a murit copilul, fiindca ai doua maini si doua picioara sau fiindca nu esti orb. Doar daca, asa cum am spus, nu ai niciun Dumnezeu, doar propriul ego.
Să-ți dau un exemplu concret: Am avut odată de învățat pentru un examen la matematică la facultate și nu aveam chiar niciun chef. Iar după ce am văzut niște clipuri pe youtube cu niște copii care învățau în condiții mai dificile, gen la lumânare sau lămpaș, am reușit să-mi fac chef să învăț (gândind: Uite, acești copii ce condiții au și tot învață, eu care am condiții ridicate/mult mai bune de ce nu am chef/pot/vreau să învăț?).
Sunt de părere că formulat cumva greșit întrebarea: Pe mine nu mă fac FERICIT să văd oameni care suferă de probleme medicale sau sunt invalizi. NU asta am vrut să transmit.

 Cr1spy, on 09 decembrie 2017 - 12:05, said:

Ceea ce spui tu, poate ajuta la relativizare atunci cand nu esti suficient de matur emotional incat sa nu faci o dramoleta din ceva minor sau anti-depresiv cand te-au lovit o serie intreaga de necazuri, dar niciunul ireversibil.
Nu am înțeles ce ai vrut să zici aici, ce relativizare???

 Cr1spy, on 09 decembrie 2017 - 12:05, said:

Ceea ce spui tu, poate ajuta la relativizare atunci cand nu esti suficient de matur emotional incat sa nu faci o dramoleta din ceva minor sau anti-depresiv cand te-au lovit o serie intreaga de necazuri, dar niciunul ireversibil. Dar trebuie sa faci diferenta intre a fi fericit si a nu fi nefericit fiindca este o distanta mare intre ele. Nu poti fi fericit atunci cand ti-a murit copilul, fiindca ai doua maini si doua picioara sau fiindca nu esti orb. Doar daca, asa cum am spus, nu ai niciun Dumnezeu, doar propriul ego.
Când ți-am văzut nickname-ul mi-am amintit că mi-ai răspuns la o întrebare vara asta aici https://forum.softpe...ma-poate-ajuta/
Și da, ai avut dreptate atunci, sfatul fratelui meu n-a ajutat deloc, ci psihoterapia. Acum încă merg la psiholoaga de la universitate, nu-mi poate face decât bine.

#15
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
M-am referit exact la ceea ce ai spus tu, in cuvinte mai simple. Te ajuta ca motivatie, cand schimbi (fara sa vrei) sistemul de referinta la care te raportezi. Am intuit ca la asta te referi si nu la ceea ce ai scris pe topic, pentru ca sunt oameni care atunci se simt bine, cand vad alti oameni chinuindu-se, suferind. Sunt genul care au apetenta ptr inmormantari, tragedii, accidente.
Si ca sa intelegi mai bine diferenta, iti dau un exemplu. Medicul psihiatru Gabriel Diaconu a comentat evenimentul in care un copil este batut de Mos Nicolae (unchiul sau) la cererea expresa a mamei copilului. Iar el a dat doua raspunsuri: unul ca medic (analitic, cerebral), iar altul ca parinte si a spus ca de-abia a putut sa-l urmareasca pana la sfarsit, de cat de rau i-a facut.
Deci videoclipul cu persoane ca Lorelai sunt profund motivationale ptr adolescenti, copii, alti tineri cu dizabilitati care poate nu vad nicio perspectiva pentru ei insisi, dar ptr o persoana matura are o alta valoare (impact). Un parinte nu vede numai extraordinarele realizari ale unui astfel de copil, vede si limitarile si tragedia lui.

Edited by Cr1spy, 09 December 2017 - 19:09.


#16
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Cr1spy, on 09 decembrie 2017 - 18:47, said:

M-am referit exact la ceea ce ai spus tu, in cuvinte mai simple. Te ajuta ca motivatie, cand schimbi (fara sa vrei) sistemul de referinta la care te raportezi. Am intuit ca la asta te referi si nu la ceea ce ai scris pe topic, pentru ca sunt oameni cate atunci se simt bine, cand vad alti oameni chinuindu-se, suferind. Sunt genul care au apetenta ptr inmormantari, tragedii, accidente.
Da, exact ca motivație.
Când schimb sistemul de referință la care mă raportez? A, adică atunci când mă compar cu astfel de oameni văd activitățile zilnice mult mai ok de realizat.

#17
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Esti bucuros ca aia-s handicapati si tu nu? Gizas.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Deci aia care se plang de salaru' minim, sa zica multam, ca nu sunt sclavi in mina. Mi se pare corect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate