Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitie basculabila 3.5 t (detarata)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Salut ! Vreau sa cumpar o basculabila care sa duca si sa basculeze 6t . Ziceti-mi si mie ce masina e mai fiabila si sa tina la incarcaturi cat mai mari sa pot sa o conduc cu categoria B la permis .

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 09.01.2015
Nu exista.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu stiam ca la categoria B poti duce pana la maxim 3500kg ( masina sau masina+incarcatura). Asta din ce imi aduc eu aminte...

#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Ce vrei tu va avea 3500 kg goala deci obligatoriu C.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Adica vrei o masina de 8-9 tone dar sa o conduci cu B ? Ia una de 3.5 MMA cu punte dubla si faci 2-3 drumuri in loc de unul. Pe Ford Transit, Iveco Daily, Sprinter si cam orice se mai gaseste cu punte dubla toti incarca cam 3 tone desi legal pot transporta maxim 1.5, poate chiar mai putin. Se bazeaza ca nu ii cantarete nimeni, asta pana odata.
Sa incarci 6 tone pe ea deja nu cred ca exista basculabila cu MMA3.5 tone care sa reziste mai mult de cateva drumuri, asta fara sa tinem cont de partea legala ca esti cu mult in afara legii.

Edited by PoeOvidiu, 07 December 2017 - 21:30.


#6
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
La 6 tone util legal trebuie minim 11990 MMA,deci automat cat. C.
Detarate sunt,dar faci transportul pe barba ta.Cum s-a spus și mai sus Iveco,Sprinter,Ford,....
Se mai plimbă băieții cu cântarul,și amenda să nu depășească valoarea mașinii.

#7
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 ct13mey, on 07 decembrie 2017 - 23:15, said:

La 6 tone util legal trebuie minim 11990 MMA,deci automat cat. C.
Detarate sunt,dar faci transportul pe barba ta.Cum s-a spus și mai sus Iveco,Sprinter,Ford,....
Se mai plimbă băieții cu cântarul,și amenda să nu depășească valoarea mașinii.
La asta ma refer la masinile detarate . Care dintre ele este cea mai robusta , fiabila ? Stiu ca exista risc dar asta este pana nu risti nu castigi ...
De exemplu pareri despre Nissan Atleon am vazut ca se lauda cu incarcatura si basculare pe cutie de 6 tone !?Dar de fiabilitate nu stiu nimic.

#8
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
De asta am cerut sfaturi , pareri , poate se gasesc pe aici posesori si pot spune plusurile si minusurile masinilor lor...

 PoeOvidiu, on 07 decembrie 2017 - 21:28, said:

Adica vrei o masina de 8-9 tone dar sa o conduci cu B ? Ia una de 3.5 MMA cu punte dubla si faci 2-3 drumuri in loc de unul. Pe Ford Transit, Iveco Daily, Sprinter si cam orice se mai gaseste cu punte dubla toti incarca cam 3 tone desi legal pot transporta maxim 1.5, poate chiar mai putin. Se bazeaza ca nu ii cantarete nimeni, asta pana odata.
Sa incarci 6 tone pe ea deja nu cred ca exista basculabila cu MMA3.5 tone care sa reziste mai mult de cateva drumuri, asta fara sa tinem cont de partea legala ca esti cu mult in afara legii.
Am inteles ca VW lt sau Nissan atleon ar tine 6 t

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Tu nu prea vrei sa intelegi ca pentru a bascula 6T ,bena  +pompa hidraulica +cilindru+autosasiu depasesc 3.5t ?
Uita de fiabilitate la Nissan si tine cont ca oiesele nu sunt pe toate drumurile.
Ai cam 3 variante Iveco Daily,Sprinter 412 sau 416 sau LT46 2.8.Sau versiunile noi daca ai buget.
Ca fapt divers,ultimul LT46 care mi-a trecut prin mana avea 3150 kg gol,deci mai era loc de 2 roabe de nisip.

Edited by bolo, 08 December 2017 - 17:08.


#10
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014

 bolo, on 08 decembrie 2017 - 17:07, said:

Ca fapt divers,ultimul LT46 care mi-a trecut prin mana avea 3150 kg gol,deci mai era loc de 2 roabe de nisip.
Sunt 4 roabe acolo pana in 3,5t, sau incarci si tu asemenea domnului initiator. Posted Image

#11
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005

Am pus doar 2 ca sa fiu sigur ca nu am depasire.

Edited by bolo, 08 December 2017 - 17:47.


#12
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 bolo, on 08 decembrie 2017 - 17:07, said:

Tu nu prea vrei sa intelegi ca pentru a bascula 6T ,bena  +pompa hidraulica +cilindru+autosasiu depasesc 3.5t ?
Uita de fiabilitate la Nissan si tine cont ca oiesele nu sunt pe toate drumurile.
Ai cam 3 variante Iveco Daily,Sprinter 412 sau 416 sau LT46 2.8.Sau versiunile noi daca ai buget.
Ca fapt divers,ultimul LT46 care mi-a trecut prin mana avea 3150 kg gol,deci mai era loc de 2 roabe de nisip.
Nu ma intereseaza sa merg legal , oricum toti incarca peste mma

#13
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
stim
dar chiar 6 tone suna a copil cu retard
eu zic doar sa te gandesti pt ce au fost proiectate franele

#14
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
de

 pimi, on 16 decembrie 2017 - 18:22, said:

stim
dar chiar 6 tone suna a copil cu retard
eu zic doar sa te gandesti pt ce au fost proiectate franele
au
De exemplu sunt Nissan Atleon care au RETARDER ! "retard ..." exact ca tir , camion ... , daca poate cineva sa imi zica din experienta ok ... daca nu asa din fata calculatorului nu ma intereseaza pareri, opinii ...

Edited by tractoristindevenire, 17 December 2017 - 17:55.


#15
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Cand o sa gaseseti tu cu retarder si 3.5 t pe acte detarat inainte de 2013 sa ne anunti.Tu chiar nu intelegi ca orice echipament suplimentar inseamna greutate si toate adunate depasesc 3.5 T ?

Edited by bolo, 17 December 2017 - 18:23.


#16
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 bolo, on 17 decembrie 2017 - 18:22, said:

Cand o sa gaseseti tu cu retarder si 3.5 t pe acte detarat inainte de 2013 sa ne anunti.Tu chiar nu intelegi ca orice echipament suplimentar inseamna greutate si toate adunate depasesc 3.5 T ?
https://www.olx.ro/o...ie-ID8Eb2r.html

#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
ce mai astepti?

#18
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 pimi, on 18 decembrie 2017 - 17:05, said:

ce mai astepti?
O parere de la cineva care are ... sa vad daca sunt si fiabile , ca nu am nici un cunoscut care sa detina asa ceva ca sa pot afla daca merita sau nu banutii .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate