Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Este adresarea pe numele de familie nepoliticoasa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Ce parere aveti daca vi se adreseaza cineva apelandu-va direct pe numele de familie, fara domn, stimate domn etc. Este asta o dovada de impolitete? Vi s-a intamplat vreodata ca cineva sa vi se adreseze asa? Nu se pun la socoteala profesorii de la scoala.
Tocmai mi s-a intamplat sa am un sef care ne apeleaza pe numele de familie. Este nepoliticos?

#2
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Depinde ce relatie ai cu el, daca iti permite sa-l strigi si tu la fel, pe numele de familie.

#3
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View Posttiti_greucean, on 07 decembrie 2017 - 19:29, said:

Tocmai mi s-a intamplat sa am un sef care ne apeleaza pe numele de familie. Este nepoliticos?
Daca e sef, acum ce mai poti sa faci - ori suporti, ori iti dai demisia.

#4
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Posttiti_greucean, on 07 decembrie 2017 - 19:29, said:

Ce parere aveti daca vi se adreseaza cineva apelandu-va direct pe numele de familie, fara domn, stimate domn etc. Este asta o dovada de impolitete? Vi s-a intamplat vreodata ca cineva sa vi se adreseze asa? Nu se pun la socoteala profesorii de la scoala.
Tocmai mi s-a intamplat sa am un sef care ne apeleaza pe numele de familie. Este nepoliticos?
La fel de aiurea mi se pare alaturarea domnu' / doamna + prenumele.

#5
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Unele persoane orgolioase se adreseaza asa. Nici mie nu-mi place,dar daca mi s-ar intampla...l-as ''prinde'' unde nu sunt camere si l-as avertiza !!! Ca pe strada nu umbla fara masinile lor cu care se mandresc.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
In birou suntem 2 cu acelasi nume. Cand se pronunta numele Sorin, suntem amandoi cu urechile ciulite. Daca s-ar folosi doar numele de familie (unde mai pui ca al meu e si mai scurt), atunci s-ar stii exact cu cine vrea.
Nu pune la suflet, poate n-are nici o importanta. Ai 2 nume (cel putin), las-o asa! Tot tu esti cel caruia i se adreseaza. Acum, ca tonul apelarii poate fi dubios, asta n-are nici o treaba cu numele pe care il foloseste.
Gandeste-te la cei care au 2 nume! Sunt persoane care ii cunosc dupa primul si persoane care ii cunosc dupa al doilea. E vorba de aceeasi persoana, pana la urma.

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Da ce parere ai ca la rusi sunt apelati cu nume si prenume impreuna ?

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Depinde de intonatie si pronuntie.

Daca intonatia e OK, atunci e doar dovada de incultura si retard pt ca first name / pre-nume dupa cum spune si numele se pune in fata in toata lumea civilizata, cel putin pt. intelectuali/absolventi de universitati.

Daca intonatia nu e OK, atunci e un masochist care-si cere suturi in coor si pumnu' Diesel cu dublu efect cand e cu capu' langa un perete.

J.K....

Edited by loock, 07 December 2017 - 19:58.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttiti_greucean, on 07 decembrie 2017 - 19:29, said:

Ce parere aveti daca vi se adreseaza cineva apelandu-va direct pe numele de familie, fara domn, stimate domn etc. Este asta o dovada de impolitete? Vi s-a intamplat vreodata ca cineva sa vi se adreseze asa? Nu se pun la socoteala profesorii de la scoala.
Tocmai mi s-a intamplat sa am un sef care ne apeleaza pe numele de familie. Este nepoliticos?
Pai zi-i si tu pe numele de familie , fara domnu/tovarasul , alaturat , vezi cum reactioneaza .
Desi nu vad cum ar face asta mai ales daca te cheama Pop ( iti zice Popule ? ) ...

#10
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postgladiatore, on 07 decembrie 2017 - 19:52, said:

Da ce parere ai ca la rusi sunt apelati cu nume si prenume impreuna ?
eu stiam ca rusii se adreseaza cu ambele prenume, nu cu nume!
vezi si prin carti
gen Vladimir Vladimirovici (Putin)

#11
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Depinde de nume.... Dacă e Bogdan, e ok, nu? Dacă e Capdebou sau Bouroșu sau altele de genul asta... te cam doare... 😂 😂

#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am avut in echipa pe santier un rus . El imi spunea de asa ceva . Daca pe profesoara o cheama Marisca Stepanov , ei , elevii asa o apelau . Colegii profesoarei la fel .

#13
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postgladiatore, on 07 decembrie 2017 - 20:01, said:

Am avut in echipa pe santier un rus . El imi spunea de asa ceva . Daca pe profesoara o cheama Marisca Stepanov , ei , elevii asa o apelau . Colegii profesoarei la fel .

sau o chema Marisca Stepanova (.....) ca rusii si toti slavii parca isi feminizeaza numele de familie la femei

Anna Grigoryevna Dostoyevskaya

Edited by mihnearau1, 07 December 2017 - 20:09.


#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Rușii folosesc prenume și patronimic (numele tatălui+ sufix), de-aici Vladimir Ilici Lenin , Feodor Mihailovici Dostoievski, Lev Nikolaievici Tolstoi. E o adresare tradițională, considerată politicoasă.

#15
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
normal, cum ar fi fost ca Lenin sa-l strige pe Stalin: Bah, Staline, vino bah pana aici!Posted Image

@initiator: nu raspunde la apelativul cu nume de familie daca te deranjeaza
cand te intreaba spune-i ca nu stiai ca la tine se refera ca toti iti zic pe prenume

Edited by mihnearau1, 07 December 2017 - 20:15.


#16
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017

View Posttiti_greucean, on 07 decembrie 2017 - 19:29, said:


Tocmai mi s-a intamplat sa am un sef care ne apeleaza pe numele de familie. Este nepoliticos?

In Germania? Nu.

#17
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
- se foloseste numele de familie cand se vrea mentinerea unei distante
- de regula numele de familie e precedat de titlu (domn, doamna , doctor, profesor...), pentru adresari formale.
Probabil cei care au avut ocazia sa lucreze in alta tara, au obsevat ca,
prenumele se foloseste chiar cu foarte mare lejeritate intre angajati indiferent de pozitia ocupata, sau varsta.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Adresarea pe nume e oficiala.
In 99% din cazuri ma recomand: prenume si nume iar unde dau de oficialitati nume si prenume...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate