Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Folosirea lui "tare" si "mult"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
-Te rog frumos...
-Roaga-ma urat!

:D

#20
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 03.02.2010

View Postndor, on 07 decembrie 2017 - 16:40, said:

Sa-mi spuna si mie cineva cum ar trebui sa fie corecta exprimarea urmatoare :
"Ma bucur tare  ca te revad "  sau ,
"Ma bucur  mult ca te revad "
Dacă ești gol între nudiste nu trebuie să spui nimic, se vede cu ochiul liber.

#21
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Banuiesc ca vorbesti din propria experienta !

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMany, on 07 decembrie 2017 - 16:42, said:

După aparenţe, iniţiatorul e din Timişoara. Sigur va răspunde că nu prea stăpâneşte gramatica limbii române.

Ce vrei sa spui ?

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postndor, on 07 decembrie 2017 - 16:40, said:

Sa-mi spuna si mie cineva cum ar trebui sa fie corecta exprimarea urmatoare :
"Ma bucur tare  ca te revad "  sau ,
"Ma bucur  mult ca te revad "
Ai citit postul #16 inainte, sau dupa ce ai postat?
Uite Ioane rsapunsul la intrebarea ta:
"Mesaje: 82
Înscris: 03.04.2004
ID membru: 13.914"
Alta intrebare?

Edited by myshyk, 07 December 2017 - 17:45.


#24
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdan1980_25, on 07 decembrie 2017 - 16:04, said:

nu ar trebui sa te framanti pentru astea grele. Incepe de jos cu chestiunile elementare de gramatica, de pilda "sunt" in loc de "sant". Abia dup-aia merita sa te bagi la finetzuri.
Dupã ce faci gramatica bãtut la palmã cu rigla, te cam zgîrie prin creieri sunt, î din ce vreți voi pe unde vreți, cuvinte legate cînd erau dezlegate.
Sã am acum 14 ani, știam germana și engleza perfect, cu dureri mari în cot de viitorul limbii nației ce nu-ți va oferi absolut, dar absolut nimic!!!!

#25
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Posteugenrau, on 07 decembrie 2017 - 15:58, said:

"i-mi place foarte mult"
Topicul ăsta aduce cu aia cu chiorul care îi învață pe orbi...

Edited by ursamajor, 07 December 2017 - 17:55.


#26
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De data asta pare sa fie vitavercea. Viceversa sau invers, pentru puristi.

#27
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Primul raspuns al lui ''nenea GOGU'' la cautarea Imi place foarte tare a fost:
https://forum.softpe...t-mult-cu-tare/
...
Deci tema propusa spre analiza a mai fost adusa in discutie pe acest forum de acelasi initiator.
(poate mai sunt si altele)
...
Eu nu inteleg de ce s-au ''buricat'' cativa, sper sa nu fie din cauza ca,
intr-adevar de data asta initiatorul a facut referire la o anumita zona geografica.
...

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posteugenrau, on 07 decembrie 2017 - 15:58, said:

Eu asa inteleg:avem posibilitatea in limba romana de a exprima grade de intensitate si grade de cantitate.Nu stiu daca este cazul sa explic ca notiunile nu se confunda.Am observat ca inspre estul tarii ele sant absolut interdschimbabile.Exclus ca cineva din Bucuresti sa zics "i-mi place foarte mult"
Incepe sa saraceasca limba romana? Este o chestiune de mods?sau de exptimate neglijentDau putem sa vorbim oricum, ca nu ne are nimeni grija?
Inainte sa deschizi un topic despre limba romana , invata dracului sa scrii inteligibil !

#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posteugenrau, on 07 decembrie 2017 - 15:58, said:

Eu asa inteleg:avem posibilitatea in limba romana de a exprima grade de intensitate si grade de cantitate.Nu stiu daca este cazul sa explic ca notiunile nu se confunda.Am observat ca inspre estul tarii ele sant absolut interdschimbabile.Exclus ca cineva din Bucuresti sa zics "i-mi place foarte mult"
Incepe sa saraceasca limba romana? Este o chestiune de mods?sau de exptimate neglijentDau putem sa vorbim oricum, ca nu ne are nimeni grija?

E o exprimare neglijentă care denotă lipsă de respect pentru interlocutor, lene intelectuală, lipsă de educație.
La fel ca scrisul fără diacritice cu greșeli gramaticale și lipsa punctuației.

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
I-a nu va mai obositi, ca ´"initiatoru´" a sters-o in alta parte, a mai aruncat un rahatel si, probabil ca acuma isi forteaza mintea sa deschida alt topic, alt subiect, are nevoie de postari,...
"https://forum.softpe...posturilor-tv/"

Edited by myshyk, 07 December 2017 - 20:37.


#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmyshyk, on 07 decembrie 2017 - 20:36, said:

I-a nu va mai obositi, ca ´"initiatoru´" a sters-o in alta parte, a mai aruncat un rahatel si, probabil ca acuma isi forteaza mintea sa deschida alt topic, alt subiect, are nevoie de postari,...
"https://forum.softpe...posturilor-tv/"
Colegu' e "Ia". Sunt sigur însă că e oboseala la tine și nu neștiința.

#32
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postlely, on 07 decembrie 2017 - 17:06, said:

Dacă ești gol între nudiste nu trebuie să spui nimic, se vede cu ochiul liber.
Și totuși cum e corect?
Fata asta e bună rău sau fata asta e bună tare?

#33
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postsarac.lipit, on 07 decembrie 2017 - 17:48, said:

Dupã ce faci gramatica bãtut la palmã cu rigla, te cam zgîrie prin creieri sunt, î din ce vreți voi pe unde vreți, cuvinte legate cînd erau dezlegate.
Sã am acum 14 ani, știam germana și engleza perfect, cu dureri mari în cot de viitorul limbii nației ce nu-ți va oferi absolut, dar absolut nimic!!!!
Să fi avut acum 14 ani, aş fi ştiut germana şi engleza perfect. M-ar fi durut în cot de viitorul limbii naţiei care nu-ţi va oferi absolut nimic.
Mi se pare ceva mai bine formulat.
Probabil că ai făcut gramatică bătut la palmă. Dacă ai fi făcut de plăcere, ca AdiJapan de ex, ai fi învăţat mai mult.

View Postowl1960, on 09 decembrie 2017 - 07:36, said:

Și totuși cum e corect?
Fata asta e bună rău sau fata asta e bună tare?
Fata asta e tare bună.

#34
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Posteugenrau, on 07 decembrie 2017 - 15:58, said:

Eu asa inteleg:avem posibilitatea in limba romana de a exprima grade de intensitate si grade de cantitate.Nu stiu daca este cazul sa explic ca notiunile nu se confunda.Am observat ca inspre estul tarii ele sant absolut interdschimbabile.Exclus ca cineva din Bucuresti sa zics "i-mi place foarte mult"
Incepe sa saraceasca limba romana? Este o chestiune de mods?sau de exptimate neglijentDau putem sa vorbim oricum, ca nu ne are nimeni grija?
Folosirea lui tare ca adverb de intensitate și pentru construirea superlativului e veche în limba română, nu e nicidecum o modă nouă sau o exprimare neglijentă sau semn de sărăcire a limbii. Dacă vă uitați la dexonline găsiți exemple cu acest tare la Eminescu, Creangă, Sadoveanu, Odobescu etc.

Tot în dicționare adverbul tare cu sensul „foarte, mult, extrem, teribil, grozav” apare fără mențiuni despre stil, de exemplu nu scrie nicăieri că ar fi un termen colocvial sau argotic. Doar Șăineanu, în 1929, scria că ar fi un moldovenism. Nu știu dacă chiar era moldovenism la vremea aceea, dar azi cu siguranță nu e, din moment ce se folosește foarte frecvent în Muntenia.

Totuși, din cîte observ eu, acest tare nu prea e folosit în exprimarea formală, ci mai mult în registrul familiar. Poate de fapt asta a vrut să zică inițiatorul: că deși e o exprimare familiară, unii îl folosesc și în contexte mai oficiale, unde ar fi mai potrivite alte formulări.

Legat de intensitate și cantitate, eu cred că dintre Îmi place mult și Îmi place tare varianta cu tare exprimă mai bine ideea. Plăcerea nu are atît mărime cît intensitate. Dar astfel de argumente nu merg în a justifica un fapt de limbă. Singura cale de argumentare în chestiuni de limbă constă în observarea uzului real.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate