Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Protectie ecran, folie aplicare umeda, folie statica, sticla, etc.

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#55
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 arg, on 08 decembrie 2017 - 10:26, said:

telefonul ala o fi intreg doar pe afara ca inauntru "parca-i viu"...
Rolul foliilor despre care se discuta aici e de a proteja telefonul p-afara, nu pe interior.
Ce se intampla la interior tine de karma, horoscop, etc.

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
tine de prostia omului...

#57
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Eee, accidente se pot intampla oricui, cat de grijuliu ar fi ...
Aleatoriu, pe telefon mai poate pune mana si un copil mic ... orice se poate intampla, oricand.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cunooaaastem....

#59
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Deci, fara deci ? Mi-s confuz ! Tu-i sticla masii 🤣 Cred ca azi dau cu o folie pe cover sa vad ....tot asa aluneca. Am vazut candva ,cand eram in perioada de acomodare cu passportul , niste inele foarte interesante, care se aplicau pe spate sa bagi destu al mai lung prin ele, la ala fiind dublu de lat era nevoie daca vroiai sa il utilizezi cu o mana. Din pacate vad ca si la astea de dimensiuni mici e complicat ca aluneca si degeaba sunt ok la dimensiuni ca nu te ajuta. Nu mai vorbesc de tastatul pe ecran...editez de  zece ori un post 😭 Si cica asta e evolutie....

Edited by farausername, 08 December 2017 - 13:15.


#60
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Spunea cineva ca folia asta cu aplicare umeda nu ar proteja.
Ba da, protejeaza. Si justific afirmatia mea.
In general, sticla se sparge cel mai usor atunci cand intra in contact cu ceva ascutit sau foarte ascutit. Ori folia asta, care este oarecum elastica (nu ca cea cu montare fara lichid care nu este decat un plastic chior), preia din soc si se este totdeauna o bariera intre sticla de la display si suprafata cu care intra in contact. Teoretic, sticla de la display nu se sparge pana cand folia un este patrunsa.
Sticla de la display se poate sparge si din cauza marginii telefonului sau a sasiului lui. Atunci, spartul nu are legatura cu folia, protectie de sticla sau ce e pe el acolo.

@farausername, mie mi-a luat undeva la 5 minute sa pun folia pe spate si tot cam asa si pe fata dar nu m-am grabit. Si pentru ca e iarna si nu este chiar asa de cald, nu am folosit foen (pentru ca asta poate antrena multe particule de praf) am folosit un radiator electric ca sa usuc mai repede la margini. Dar stat in fata lui si eu, sa nu va imaginati ca am bagat telefonul pe radiator :D Dar se poate si fara, numai ca dureaza mai mult pana se evapora lichidul.

#61
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
Scrisesem pe undeva ca vreau sa-mi iau o carcasa alcantara (la indrumarea unui coleg de forum) .... mi-a sosit... nu stiu cit este de rezistenta dar se simte foarte frumos in mina... ma bucur ca am facut-o....
acum vreau sa-mi schimb folia alien cu alta (gen smart ....)... voi veni cu amanunte de cum a decurs cumpararea si montajul... ma voi duce la "producator" sa mi-o monteze ei astfel incit sa nu existe confuzii sau sa dau vina pe montaj dar inainte de asta as vrea sa stiu care ar fi avantajele unei folii "smart" fata de una alien....
daca este cineva care se pricepe as vrea sa vad niste argumente pro si contra

multumesc anticipat

Edited by rmc69, 08 December 2017 - 15:57.


#62
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Revin cu pareri despre folia smart,pe ecran se vede calitatea mult peste cele din targ mai ales la partea de touch,acuma se aduna un pic de mizerie pe ambele parti in partea curbata a ecranului.Avand o husa clear cover se cam vede,nederanjant pentru mine.Per total e ok folia.

#63
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
Asa dupa ccum am promis am fost si mi-am schimbat folia alien cu cea "smart"....
Nu voi discuta despre calitatii uneia sau a celeilalte... eu mi-am schimbat folia fiindca nu era bine pusa (o aveam doar de o saptamina)... deci nu pot vorbi din calitate de cunoscator. Pot doar sa va spun de experienta cu cei care au "produs" folia smart.... din star, fiindca nu ma pricep sa o pun folie si fiindca nu am vrut sa existe dubii ca am pus-o eu aiurea sau ca nu am respectat modul de punere in practica, am solicitat ca daca achizitionez folia tot ei sa mi-o monteze.... deci, vizual, este net superioara foliei pe care am avut-o... a fost "croita" special pentru husa alcantara pe care o aveam si se vede lucru acesta (a imbracta foarte frumos telefonul)... experienta pe care am avut-o cu "baietii" de la firma a fost total fericita... baieti de cuvint si cu un mod foarte placut si profesionist de abordare... daca si folia se ridicala nivelul la care se comporta cu clientii atunci voi reveni...

PS: sper ca acest comentariu sa nu fie considerat reclama mascata, este doar experienta mea avuta cu ei, poate altii au avut experiente neplacute, cu mine s-au comportat ireprosabil

Edited by rmc69, 11 December 2017 - 18:02.


#64
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Va rog mult de tot, incetati cu chestia asta cu reclama mascata.
Pur si simplu produsul este mai bun ca celelalte de pe piata. Ce sa spun? Ca nu e buna folia daca e buna? Sa tac ca sa nu se interpreteze ca fac reclama?
Atunci nu mai zic nimic nici de Samsung nici de Apple ca o sa spuna cineva ca le fac reclama.
Am vazut chiar aici pe topic ca altii prefera sticla lipita de la whitestone, e foarte bine, cui ii place sa puna din aia si nu consider ca daca omul e multumit, face reclama.
Si credeti-ma, calitatea produsului si serviciul, sunt cea mai buna reclama.

Stiu pe unii care zic ca ei au cea mai buna si folosita folie din Romania si pe bune ca e reclama mincinoasa si nu este deloc asa cum sustin ei.

#65
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Eu fac reclama pe fata , nu mascata. Am pus zilele astea patru produse de la smart : doua folii si doua sticle. Montajul a fost facut la Master Cell intr-un mod profesionist, pe masura produselor. Nu stiu cum sunt alte folii caci pana acum am utilizat numai folii hd sau mate. Arata si se simt foarte bine !
Acum, faceti si voi reclama la ce vreti, la ce folositi, e un topic despre folii si protectii, asa ca ....spuneti-va experientele si preferintele, sau e mai usor cu troleala ?

#66
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Eu fac reclama pe fata , nu mascata. Am pus zilele astea patru produse de la smart : doua folii si doua sticle. Montajul a fost facut la Master Cell intr-un mod profesionist, pe masura produselor. Nu stiu cum sunt alte folii caci pana acum am utilizat numai folii hd sau mate. Arata si se simt foarte bine !
Acum, faceti si voi reclama la ce vreti, la ce folositi, e un topic despre folii si protectii, asa ca ....spuneti-va experientele si preferintele, sau e mai usor cu troleala ?

#67
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tot Smart Protection dar de la altii cu o alta denumire. Dar este acelasi lucru, doar ca e de la straini, nu de la romani. Armor Suit Full Body.
Ce parere aveti, sunt la fel?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/08bFnZEFbH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by serginho74, 16 December 2017 - 20:42.


#68
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

 dorin_2k, on 07 decembrie 2017 - 14:37, said:

Ce cand i-am pus fiului meu folie de sticla si la un soc s-a craoat ecranul si folia a ramas intreaga, NU mai pun nimic pe telefon. Doar un bumper de silicon roata.
Am mai auzit de cazuri din astea, chiar am patit-o.
Ideea e urmatoarea, cum recunoastem o folie de sticla buna?
Spun o mica poveste acum. Prima folie de sticla pe care am montat-o pe telefon am luat-o de la Vodafone. Se potrivea mai bine pe telefonul meu(nu era pentru modelul meu dar s-a potrivit). Pusa pe telefon, sparta dupa aproape 9 luni, m-am asezat pe telefon fara sa stiu. N-a patit nimic telefonul, folia era putin crapata. Am zis s-o schimb dar n-am mai gasit la Vodafone si am luat din alta parte mai ieftina, 20 de lei. Doar acolo am gasit. A dus-o si asta 10 luni. Am dat-o jos si m-am jucat putin cu ea. Mi se parea cam dubioasa... Deasupra ei mai era o folie...de plastic. Practic era facut din 2 bucati. Una de plasic lipita pe una "de sticla" ... ?! Rup putin din aia "de sticla" dar nu raman cioburi...se rupe aproape perfect. Iau o parte din ea si iar o analizez...o pun pe masa si dau cu cutitul in ea...nu se sparge, dau inncontinuare in ea, tot nu se sparge. Dau cu varful cutitului si se sparge pana la urma. Dar ce sa vezi, raman foarte putine cioburi. Si cioburile alea nu inteapa. Chiar deloc! Hopa... Pai asta nu pare a fi sticla. Am spart un touchscreen de p6 life si m-am intepat imediat in sticla, fara sa vreau. Aia era sticla, asta nu prea cred.
Asa trebuie sa fie o folie de sticla, sau acea folie nu era de sticla?


* inca ceva, folia se cam indoaie putin...e in regula? ...

Edited by heinz, 18 December 2017 - 12:14.


#69
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Daca ar fi sticla-sticla, aia la care te gandesti tu, crezi ca ar mai functiona touch-ul ??
E normal sa se indoaie putin, stai liniștit.

#70
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In seara asta m-am jucat cu un IphoneX cu folie de sticla pe el. Functiona execrabil touchul. Daca nu as avea iphone as zice ca este pocnitoare.
Totusi, pe iphone7 am si eu folie de sticla si nu sunt probleme cu touchul.

#71
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Iti dai seama ca depinde de sticla. Stii cum e romanul in general. Cumpara iphone x si pune folie la 20 de lei din targ, are x6 si pune anvelope sh samd


#72
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Folie de sticla pusa in shop oficial apple in Italia/Milano.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate