Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Protectie ecran, folie aplicare umeda, folie statica, sticla, etc.

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#19
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 dorin_2k, on 07 decembrie 2017 - 15:45, said:

Daca scapi telefoanele pe jos, iti iei unul antisoc iHunt.
Cred ca o singura data m-am scapat eu telefonul din mana.
IHunt e pt Dorel. Eu vreau un telefon frumos, performant, cu camera si hardware capabil samd. Spui ca ai scapat doar odata telefonul din mana, daca era un s8 sau ceva similar era o nota de plata de 1100 lei. Eu n-am scapat niciodata un telefon din mana dar imi place sa stiu ca daca il scap e protejat.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sa vezi ce fain se zgarie ecranul de la cerceii cu pietricele....

#21
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
noroc ca nu port cercei :)))

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
tu, dar nevasta, sotia, prietena, amanta, colega, sefa etc?

#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru cercei asteptam folia cu cristal safir :D :P

Daca protectiile astea de sticla ar fi nu stiu cum dar mai subtiri, mai finute, mi-as pune si eu. Cred ca oricine vrea telefonul protejat.
Faza e ca am un Iphone 5s, ca telefon de rezerva sau pe care il folosesc foarte rar in afara tarii si are pe display o folie din aia la 5 lei. Este plina de zgarieturi fine dar rezista si sta acolo si aproape nici nu zici ca are ceva pe ecran. Dar avantajul lui e ca este perfect drept ecranul si...
Pe iphone 7 am sticla dar...

#24
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@arg nevasta are ecran plat, nu-i plac cele curbate si automat are sticla temperata pe ecran, chiar nu ma intereseaza ca se zgarie. Sefa are bani sa schimbe ecranul, amanta poate sa-si cumpere singura :D

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
La un Lumia 625 al copilului s-a spart ecranul si folia de sticla a ramas.
Eu am un Lumia 640XL si nu i-am pus nicio secunda folie. Are aproape 2 ani si e f ok dispalyul.

#26
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Socul dacă vine în rama, n are nicio treaba cu sticla,folia etc. Ăsta NU înseamnă nicio secunda faptul ca dacă socul vine Direct în Protecția ecranului, produsul nu își va face treaba și nu V Proteja device ul. Nu induce Lumea în eroare doar pt ca ai pățit ceva ce nimeni nu si dorește, respectiv sa ramai cu lcd ul perforat.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu am indus in eroare pe cineva. Am spus exact ce a patit telefonul copilului meu.
De atunci: fara folie, chel, curat.
Nu va tine o vesnicie. La 2 ani maxim se schimba toate telefoanele familiei.

#28
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Nu toti le schimba asa des, eu il am de 3 ani si o sa il mai tin, bine nu e de sticla😉

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu schimb telefonul cand nu mai face fata la aplicatii dar el ca telefon mai duce mult si bine ....

#30
bibanel

bibanel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.09.2010
Salutare, ca tot am schimbat o groaza de telefoane de pe vremea Siemens, Nokia, Sony Ericsson... si pentru ca folosesc ba folie din polimeri ba sticla depinde de telefon si de cat de buna solutie exista pentru el, m-as alatura si eu voua la acest topic.

Pe vremuri oamenii pastrau folia de sigiliu si o tot lipeau cu scoci cand incepea sa se dezlipeasca. Acum in cele mai bune cazuri primesti una din pvc poate chiar "sticla" in pachet cu telefonul. Daca nu o primesti e plin de folii pe net. Unele de la producatori consacrati, altele de la NoName Import....diferenta intre ele este pretul, calitatea si mai nou si serviciul aferent oferit, garantie ulterioara chiar daca e un produs perisabil...chestii de acest gen.

Nu voi da nume pentru ca am observat ca desi se discuta transparent despre experientele fiecaruia, atunci cand se rosteste un brand, imediat se intreaba  "Oare o fi reclama ascunsa?"
Din multiple testari am ajuns la urmatoarele constatari (luand doar smartphone-urile 5-6 modele in ultimii 3-4 ani).

1. Folia din polimeri elastomeri o recomand cu placere mai ales pentru modelele curbate sau pentru cine doreste sa aiba telefonul acoperit cu folie si pe spate si laterale. De cand avem producatori Romanesti ne mai ajuta si cu modele modificate pentru display, deci compatibilitatea cu husele sa rezolvat si ea. Asta pentru cine foloseste husa.(aici e un capitol gen cu totul aparte de discutat la cate zeci de modele de husa exista pentru fiecare telefon.)

2. Folia de sticla Tempered Glass duritate 9H e destul de rara de gasit si sincer sa nu va imaginati ca luati asa ceva sub 30-40 ron ca e o abureala. Linkuri cu Super Sticla de pe amazon sau ebay, aliexpress.... la 1-2$ ? Poate gasiti o protectie care sa va satisfaca la acest pret, poate atat sunt asteptarile sau nevoile dvs., dar sincer nu va inselati singuri crezand ca daca pe acel pachet scrie 9H e chiar acea calitate de sticla tratata termic cu duritatea respectiva.

Spunea un coleg ca sa spart display-ul si sticla a ramas intacta. Sa stiti ca nu e o legenda, e o realitate si se intampla atunci cand sticla securizata este mai calitativa decat display-ul din spatele ei sau cand display-ul este lovit in lateral iar sticla nu este atinsa si ea. De ce spun ca nu este o legenda? Am testat pe un iPhone cu display-ul schimbat(nu cel original, posibil sa fi fost altul rezultatul). Folosind un pistol cu aer comprimat, distanta de tragere aprox 4m, prima bila a spart display-ul si sticla de protectie a ramas intacta. Oare de ce sa dus display-ul primul? Pentru ca nu era de calitate!

Din experienta consider ca fac pereche buna un display calitativ si o sticla pe masura. Atentie si la siliconul de lipire care influenteaza foarte mult fuziunea finala dintre display si protectie atunci cand e testata prin soc.

Poate va ajuta sa intelegeti anumite lucruri din mesajul de mai sus si sa faceti alegerile corecte. Eu sincer sunt multumit ca am impartasit cu voi aceste lucruri si cred ca nu sunt offtopic.

Sper ca nu am suparat/jignit pe nimeni. Fiecare poate avea propriile idei/experiente/alegeri atunci cand vine vorba de protectia device-ului care din pacate a devenit tot mai indispensabil, tot mai scump, tot mai mare, etc...

Cat mai putine incidente tuturor!

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
huawei P9  a venit cu folie deja montata... i-am scos doar protectia de la folie... pus carcasa semirigida si asta e...

@bibanel
o folie buna se sparge ea si nu ecranul... daca e prea rezistenta, mai rezistenta decat ecranul inseamna ca e proasta, ca nu-si indeplineste rolul de protectie al ecranului....

Edited by arg, 07 December 2017 - 17:49.


#32
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012

 shymano, on 07 decembrie 2017 - 13:42, said:

Eu am vazut clipul asta si folia mi se pare impresionanta.
Pacat ca locatiile de unde se poate cumpara sunt cam departe ... Belgrad, Istanbul, Budapesta ...

Eu le-am scris celor de la firma aia si uitati-va ce mi-au raspus :
"Thanks for reaching out to us here at Mobile Outfitters.
While we do not have a location in Romania, I’m happy to say that we do have a location in Budapest, Hungary. Please find the location details below.
Mobile Outfitters Westend City Center
ADDRESS: Vaci ut 1-3 Budapest, 1062 Hungary

If this location isn’t close by, you can always purchase our products via our website here: www.moutfitters.com
Also, keep in mind that our products can be installed at home. Here is a link to our installation video: https://www.moutfitt...allation-videos "

asta pentru cine este interesat... sper sa nu fie considerat reclama deoarece tipii nu au nimic cu Romania (din pacate)

#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Deja devinde obsesiv-convulsiv. Nu mai poti sa spui nimic ca gata, reclama, alea, alea. Hai oameni buni, pe bune acum. Sa nu mai vorbim de nimic ca e reclama.
Ceea ce facem noi acum este la fel ca pe topicuri de masini, de uleiuri, camere de filmare, sisteme audio, televizoare. Stam pentru o prapadita de folie, din cauza ca sunt 2-3 hateri care dau report din orice pozitie, sa spunem ca e reclama?

@rmc69, bun de stiut. Si interesant. Ia sa vedem in detaliu.
L.E. este fix acelasi lucru cu ce avem si la noi. Cred ca diferenta este in particularitatile foliei utilizate. Eu inca nu ma grabesc cu verdictul, astept sa dispara toate bulele si pun poze dupa aia cu folia instalata astazi.

Edited by serginho74, 07 December 2017 - 18:55.


#34
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
Daca te uiti pe site-ul lor  vei vedea ca sunt doua locatii in Budapesta (cel putin una este in ceva mall) ..... sunt din Ardeal si din cauza aia am cautat "mai aproape"

#35
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Am pus chiar acum folia,fara probleme doar in zona difuzor nu prea s-a prins pe langa senzori,sper ca pana la dimineata sa se lipeasca.Arata chiar ok cu mici zgarieturi dar per total e inregula,la pretul de 29lei merita in schimb aceasi produs la 49lei pai....

#36
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Phonyx, on 07 decembrie 2017 - 19:45, said:

Am pus chiar acum folia,fara probleme doar in zona difuzor nu prea s-a prins pe langa senzori,sper ca pana la dimineata sa se lipeasca.Arata chiar ok cu mici zgarieturi dar per total e inregula,la pretul de 29lei merita in schimb aceasi produs la 49lei pai....
Dupa ce o sa vezi ce poate te asigur ca nici 49 nu e mult

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate