Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Protectie ecran, folie aplicare umeda, folie statica, sticla, etc.

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#109
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Pai asta e sticla nu folie. Ma retrag.

#110
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Corect, mea culpa ... este sticla.

Totusi, poti sa imi dai mai multe detalii despre "folie smart decupata spigen"
Eventual un link?

#111
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
E folie de silicon decupata pt husele tip Spigen. Sau poti vb cu cei de la smart si ti.o taie dupa dimensiunile husei tale ca sa nu atinga

#112
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Revin cu update. Desi de la ultima postare, telefonul sta la propriu doar pe birou, apar din ce in ce mai multe bule de aer sub sticla.
Rusinica Whitestone!
Pe scurt, nu va luati. Mai ales ca repet, costa un amar de bani. Am sa incerc si regret ca am facut-o.

#113
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Sergiu, daca as fi spus din start sa nu cumperi, sareau oamenii si spuneau ca NU pot fi impartial, ca na, reprezint un producator de folii.
Dar, sincer, nu exista inca o protectie perfecta. Indiferent de cati bani dai pe ea. Nu spun ca ale noastre sunt perfecte, vorbim de plusuri si minusuri. Dar noui macar ne chinuim si tindem spre perfectiune. Dar sa fim seriosi, la asa bani, whitestone e apa de ploaie branduit si cam atat.
Stiu povestea foliilor si sticlelor pentru ca asta e lumea mea. Cum altii isi cunosc domeniile f bine iar eu nu ma pot baga ca nu ma pricep si punct.

Sticlele pentru ecranele curbate Samsung SUNT PRAF. Pana va aparea ceva cu adevarat bun, recomand foliile grad militar flexibile. Note ul meu 8 asta are pe el zi de zi si m-a salvat nu doar o data. Plus baietelul meu, care a stricat pixul (varful) cat a desenat pe ecran si inafara de S Pen, ecranul si folia sunt ok Posted Image
Si asa cum am mai spus, am adus ceva nou in teste si sunt foarte multumit de rezultate si proprietati.
O fi si mai scump decat ce utilizam noi pana acum, dar merita. Clientul va fi multumit !
Spor.

Edited by Lachitza, 30 January 2018 - 11:54.


#114
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
Serginho, s.a mai intamplat, vezi pe xda. Eu raman la sticla de orice fel, neam, lipita cu loca. Nu am bule aparute dupa aplicare di tratare cu lampa uv. Mai mult timp de tratare decat recomanda whitestone

#115
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
eu am smart de 2 luni, folie nu sticla, impreuna cu o husa alcantara... in 2 luni de cind am pus-o nu am avut nici un fel de probleme cu ea... sigur, a fost pusa de cei de la smart asa cum am specificat in alt post...

#116
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bulele pleaca progresiv in mai multe directii zi de zi, desi telefonul nu este folosit decat pe birou sau masa. Fac niste lucrari de amenajare si nu prea l-am atins.
Este de neacceptat ceea ce se intampla cu sticla de la Whitestone. Pur si simplu bataie de joc.
Sticla este super ok, montata perfect, am lasat si eu putin mai mult la uv pentru uscare. Nu am folosit husa, nu l-am scapat, fortat, etc. Totusi rahatul de adeziv face bule. Inadmisibil.
Macar nu dati banii aiurea, ca e si scumpa ca naiba.

@Lachita, asta este. Ai perfecta dreptate dar stii cum e, pana nu ti-o iei singur in freza, nu prea ii crezi pe ceilalti :D

#117
andrewrld4

andrewrld4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.01.2015
Pentru un S8 ce folie de sticla sa iau am tot vazut ca a recomandat cineva OTAO dar ajung undeva la 80 lei cu ea pe amazon si as vrea sa fiu sigur daca isi merita banii.

#118
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu gasesti nicio protectie de sticla care sa fie ok. Pur si simplu sunt obosite toate si arata ca naiba.
Ia o husa cu protectie buna pentru ecran si pune-i folie de la smart protection decupata pentru ea. Este cea mai buna solutie.

#119
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dat jos sticla Whitestone, cu mare grija si nu s-a spart. S-a desprins relativ usor.
Am ridicat-o de la coltul unde facuse bule cu unghia si apoi am introdus niste bride din alea de plastic din loc in loc. Impinse progresiv, am indepartat sticla de pe ecranul telefonului. A ramas perfect curat.
Apoi am indepartat cu dizolvant de unghii, adezivul ramas pe sticla. Am folosit si capacul sticlutei de dizolvant sa ajut si mecanic la indepartarea adezivului.
Dupa ce am curatat totul perfect, am constatat ca pe partea de sticla unde a fost adezivul, de fapt, este o folie de plastic care se zgariase si ea, desi nu am folosit nimic ascutit, cu potential de deteriorare a ei. Am vazut ca este o folie (de fapt laminarea sticlei ca in caz de spargere sa nu se faca bucati multe), am ridicat usor de ea la un capat si am indepartat-o. Nu s-a luat chiar usor dar am reusit sa nu sparg sticla ramasa, care este foarte subtire.

Curatat totul si cu tubul de adeziv ramas, cel de rezerva, am reaplicat sticla din nou si totul a decurs perfect. Faza este ca acum arata mai bine ca inainte pentru ca folia de la laminare, facea niste mici reflexii la marginea sticlei si parea ca este folie de plastic si nu sticla.
Stiu, acum protectia este intr-o mica masura mai redusa pentru ca am indepartat folia dar adezivul este elastic si oricum preia socurile si protejeaza ecranul. Stiu ca la indepartare posibilitatea ca sticla sa iasa bucati este destul de mare dar nu ma deranjeaza cu nimic asta. Vorba colegului @nigger, daca e, iau adeziv loca din alta parte si orice sticla la care ii indepartez adezivul perimetral. Asta in conditiile in care ma hotarasc sa las sticla.

Dupa ceva vreme de utilizare pot sa spun ca sticla nu are zgarieturi. Ceea ce este bine.
Sper sa nu fie nevoie sa simt "beneficiile" ei ca protectie si sper sa protejeze bine telefonul. Revin cu update pe viitor dar raman la ideea ca se cere mult mai mult decat face, de catre cei de la Whitestone. Adica e scumpa, nu prea merita.

#120
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Daca nu as fi fost asa carcotas (deh, defect profesional) si nu as fi citit termenii garantiei orange as fi cotizat lunar suma aia.....si il purtam naked. Deja in doua zile si-a furat 2 cazaturi, una intre scaune la masina, bine ca nu a pupat sina metalica, si a doua pe podea falsa si aici l-am pescuit din cablul de la casti, momentan fara urmari :)
Cred ca incep sa caut unul construit serios, acum tastez de pe passport si nu pot descrie feelingul de siguranta pe care il am cand il tin in mana, fara protectie evident de mai bine de 3 ani!
Metalul e metal!

#121
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am vrut sa-i fac asigurare. Nu s-a putut. L-am luat la liber.

#122
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Când eram eu la portocala, asigurarea se făcea la. Orice telefon luat de nou. După ce îl luai mai erau câteva zile în care puteai reveni sa o faci. Acum ce s a schimbat? De ce nu poți sa faci?

#123
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ca nu mai am abonament la el. L-am luat la liber. Nu mai iau de multi ani telefoane la abonament. :)

#124
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Astazi prin bunavointa userului Lachita am primit si instalat pe telefonul meu Samsung Galaxy S8 un nou tip de folie de protectie pentru ecran, polimer.
Este o folie de generatie noua si deocamdata se afla in faza de test.

Vreau sa vin cu niste pareri, cate pot fi enuntate pana la momentul asta.

Instalarea a fost elementul de noutate. Nu pot sa spun ca este mai grea sau mai usoara dar pot sa spun ca este putin diferita din cauza unei noi caracteristici a foliei care nu este dezvaluita momentan.
M-am prins destul de usor ce si cum si spre deosebire de folia anterioara cand consumam tot tubul ala cu solutie de aplicare, acum am folosit doar jumatate din el si nu am facut deloc economie. Mentionez ca am aplicat doar pe fata telefonului si deci un tub intreg ar ajunge pentru ambele fete ale telefonului.

Am vrut sa pun poze dar va spun drept ca nici nu am ce poza. Folia este atat de fina si precis taiata incat trebuie sa fac o sedinta foto macro ca sa se vada. Mai ales ca acest nou tip de folie, spre deosebire de ceea ce exista pana acum vine cu un strat oleofobic si un aspect identic cu cel al sticlei. Cum spuneam nu doar arata ci se si simte la fel ca sticla la atingere, glisare, etc. Inutil sa spun ca touchul functioneaza impecabil, ca si cum nu ar fi acolo.

Am folosit un foen/feon pentru aplicare, mai ales la marginile curbate ale lui Samsung Galaxy S8. Urmele de pe interior au disparut cam in 2 ore de la aplicare.
Desi @Lachitza mi-a spus sa o abuzez eu nu am sa-l ascult. Desi este interesat de gradul de autoregenerare al foliei care se pare ca este noutatea absoluta alaturi de modul in care gliseaza degetul sau aspectul de sticla al foliei. Chiar as putea spune ca este ca o sticla mult mai subtire decat cele mai subtiri sticle de ecran dar flexibila si firesc ca nu se sparge.
Voi folosi telefonul in mod normal, fara sa-l abuzez in mod intentionat si o sa vin cu update.

Una peste alta, ma bucur ca materialele nu stau pe loc si se dezvolta noi produse care speram sa fie mai durabile, mai bune in utilizare, etc.
Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.

#125
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Gata mort thread-ul ? Nimic nou, niciun feedback, oricat de rau sau bun ar fi el?
Nu ati mai incercat nimic nou de pe piata? Nu ati renuntat la X pentru Y?
Cat de bune sunt totusi sticlele cu UV? Cat rezista?
Cum va merge cu polimerii sau pvc-ul?

#126
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Sotia are pe un S7 Edge Smart Protection in combinatie cu carcasa asta: https://www.emag.ro/...<br /> <br /> Pot spune ca e de departe cea mai buna protectie de ecran fata de tot ce am avut pana acum si cand spun asta compar cu Alien Surface, folie avuta pe vechiul meu telefon HTC One M9. Smart Protection are o senzatie mai buna la atingere , nu iti afecteaza performanta ecranului, nu are efectul cojii de portocala si mi se pare ca se lipeste mai bine.
Mi se pare si peste protectia originala de sticla pe care am cumparat-o odata cu telefonul meu actual, One Plus 5T. Nu am fost inspirat sa imi pun tot Smart Protection si sa nu mai fi comandat sticla insa cu proxima ocazie o sa fac schimbul asta.

Am mai avut o folie Smart Protection in trecut pe care am gresit eu cand am aplicat-o, am uitat sa ma dau cu solutia de aplicare si pe degete si nu mi-a placut cum s-a lipit insa am dezlipit-o si am reaplicat-o si chiar si asa a tinut cateva luni bune pe telefonul sotiei. Ulterior am descoperit ca pot cumparata folie special decupata pentru carcasele de tip bumber si asa acum facut a doua oara cand nu am mai aplicat-o eu ci am dus-o la o tipa care se ocupa cu aplicatul foliilor pe ecran. Nu am nici degetele si nici rabdarea ei. :)

@Lachitza, daca esti colaborator Samrt Protection sau lucrezi la ei, vezi ca pe Arad colaboratorul vostru nu mai este disponibil, nu mai locuieste in tara. Am descoperit recent asta, omul fiindu-mi un vechi prieten. Tot el mi-a zis ca a anuntat la Smart Protection ca inchide firma si pleaca. Iti spun asta pentru ca nu v-ar strica un alt colaborator. Daca vrei, iti si recomand pe cineva in privat si poate va intelegeti.

In sfarsit, una peste alta, foarte ok produsele Smart Protection. Recomand.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate