Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1489 replies to this topic

#847
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
De unde dezactivez completarea automata (predictie) la acest telefon?
Tot transforma cum vrea el si trimit mesaje scrise aiurea.
Attached File  Screenshot_2018-09-18-10-47-50-131_com.android.settings.png   177.47K   27 downloads
Aici e bifat pe "niciuna" dar tot face comletare si trasnformare.
Am debifat si autocorect si nika.

Edited by dorin_2k, 18 September 2018 - 13:41.


#848
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
La meniul in română sau engleza ?
In romana găsești la "tastatură și limbi" iar în engleză la " languages and imput" intri la tastura  pe care o folosești, cauți autocorect și debitezi.

Edited by primuministru, 18 September 2018 - 19:24.


#849
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Teoretic stiu si eu, insa NU gasesc asa ceva. Doar ce e in PS de sus. Am NICIUNA si tot face completare automata. De asta am intrebat aici, ca sigur e vreun meniu ascuns.
Am in RO tel.

#850
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Ei nu

#851
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Mersi mult. Rămân dator.
Niciunul din colegi nu are MIUI că să îmi arate. Am găsit cum sa fac la o mulțime de telefoane, doar la asta NU.
Nevestei (cu 4x) ii e ok așa cum e cu autocorecție. Eu nu suport.

#852
RobbC

RobbC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.02.2016
Am cumparat recent de pe mobiledirect cateva huse si o folie de protectie. Pentru cei interesati in special de acestea, am cateva lucruri de spus.
https://www.mobiledi...w2q2u2z2y2.html
https://www.mobiledi...v2x2z2r2w2.html
https://www.mobiledi...w2r2v2v2z2.html
https://www.mobiledi...v2w2s2x2y2.html

Cele de la Nillkin sunt in regula, se potrivesc bine pe telefon, sunt calitative. Personal o prefer pe cea neagra, nu cred ca o voi folosi prea mult pe cea alba.

In schimb cea de la Mofi are o problema. Acopera bine telefonul, insa butoanele sunt foarte, foarte greu de apasat, in special butonul de blocare. Si nu exagerez. Pur si simplu era imprecis si trebuia sa aplici o forta semnificativ mai mare, lucru care m-a deranjat din start. Si pentru asta nu pot recomanda aceasta husa.
M-am decis totusi sa nu renunt, vazand ca nu prea am variante pentru huse similare. Am decupat mici bucati de plastic, lipindu-le apoi pe interiorul husei, pentru a compensa distanta dintre husa si butoane. Si evident, era prea frumos sa mearga din prima. Acum se apasau mult prea usor. A trebuit sa pilesc plasticul cu o mini freza pana sa ajung la un rezultat acceptabil. Cam mare incurcatura zic..
Daca e cineva dispus sa treaca printr-o experienta similara, poate incerca. Rezultatul va fi multumitor, mai ales dupa munca depusa. Dar altfel, husa asta e de evitat.

In ceea ce priveste folia, de abia asta seara am pus-o pe telefon. N-a prins bule, chiar si dupa ce am ajustat-o putin.
Exista totusi o diferenta intre folie si ecran. Se observa destul de usor reteaua de puncte de pe folie, lucru nou pentru mine, nu am mai avut folii de genul in trecut. In plus, nu e in totalitate transparenta, e usor alba si dupa primele minute de utilizare ar putea crea senzatia ca ecranul e putin in ceata.
Per total cred ca o sa ma obisnuiesc cu folia asa cum este. Pana la urma siguranta e mai importanta.
Voi posta si poze cu toate produsele daca e cineva interesat.

#853
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Foliile nillkin de sticlă sunt maxim in ceea ce privește calitatea optica și tactilă.
Nu acoperă tot ecranul pt că ecranele astea sunt curbate la margini. Însă oferă calitate similară cu display-ul gol.

#854
chinezzu2003

chinezzu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 15.01.2015
@RobbC

Salut, pune te rog poze cu ambele huse.
Cat despre folie,  https://www.mobiledi...v2w2s2x2y2.html asta ai folosit-o? Sau cea de la husa Nillkin?
Husa de la Mofi arata bine pe site dar daca zici ca sunt ceva probleme nu cred ca merita.
O zi buna sa aveti

Edited by chinezzu2003, 19 September 2018 - 08:06.


#855
carmenmuraru

carmenmuraru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2015
Buna ziua.Am cumparat acum 2 luni un xiaomi redmi 5 ,toate bune si frumoase pana aseara-cand l-am pus la incarcat -se incarca cateva secunde apoi se oprea din incarcare,se incarca din nou si iar se oprea.L-am lasat vreo 10 min ,cand am vazut ca nu se incarca cum trebuie l-am scos din priza si am zis ca il las sa se descarce de tot ,sa se inchida si apoi poate se incarca.L-am mai butonat vreo ora aseara apoi l-am lasat pe birou.Dimineata nu a sunat alarma si cand m-am uitat la el era ecranul negru ca si cum ar fi fost inchis dar clipea becul de la incarcare.Am incercat sa il deschid,am tinut apasat butonul dar nu se intampla nimic.L-am pus in priza dar nu se incarca deloc si nici nu pot sa-l deschid.A mai patit cineva asta ?Ce pot sa fac?

#856
OpelCalibra

OpelCalibra

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2016
Daca ai garntie dul la acolo

#857
carmenmuraru

carmenmuraru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2015

View PostOpelCalibra, on 19 septembrie 2018 - 10:00, said:

Daca ai garntie dul la acolo
mersi

#858
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
trebuie sa imi iau tel pt ca la note 4 sa cam dus bateria si de vreo doua zile ( asa brusc) a inceput sa se consume in ritm alert ( o trebui schimbata ?)
ma gandeam la un redmi 5 plus sau redmi note 5
merita diferenta pt un note 5 ............cam 80-100 lei?

#859
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Merita diferența. Daca vrei tel mai mic fizic dar ecran tot așa poți alege miA2lite
Sau redmi 6 pro...același telefon cu A2lite doar cu miui

#860
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postfabian7ro, on 20 septembrie 2018 - 09:22, said:

Merita diferența. Daca vrei tel mai mic fizic dar ecran tot așa poți alege miA2lite
Sau redmi 6 pro...același telefon cu A2lite doar cu miui
miA2 lite - tine bateria ?
e macar apropiat ca si calitete de redmi note 4 , ma refer la actualizari si alte chestii , eu fiind f multumiot de note 4
multumesc
vad ca miA2lite , e si mai ieftin, perfect

am uitat sa specific , am nevoie de 64 gb

Edited by petre69, 20 September 2018 - 09:31.


#861
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Pai tine că e tot 4000. Calitatea display superioară. Trebuie sa te gândești dacă poți trăi fără miui...miA2lite e cu android one

#862
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Asta e topic despre Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus. Pentru mai multe detalii despre Mi A2 aici https://forum.softpe...omi-mi-a2-lite/

Edited by primuministru, 20 September 2018 - 09:36.


#863
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postfabian7ro, on 20 septembrie 2018 - 09:22, said:

Sau redmi 6 pro...același telefon cu A2lite doar cu miui
asta ce inseamna -doar cu miui- ?
ce face miui ala ?

View Postprimuministru, on 20 septembrie 2018 - 09:35, said:

Asta e topic despre Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus. Pentru mai multe detalii despre Mi A2 aici https://forum.softpe...omi-mi-a2-lite/
lasa-ma frate si pe mine cateva minute sa ma lamureaca cum sta treaba cu miui sau alte dracii , sunt afon total nu te supara

Edited by petre69, 20 September 2018 - 09:41.


#864
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Pai asta e problema,  ca pe topicul dedicat Mi A2 te pot lamuri mult mai bine. Vorbim de 2 telefoane diferite, cu 2 sisteme diferite (android one vs miui )
Daca esti afon, tare mi-e ca n-o sa intelegi mai nimic daca ti-ar explica cineva care sunt diferentele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate