Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1489 replies to this topic

#685
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Am avut doua folii “cu margini” din China, acopereau complet ecranul, dar erau foarte slabe. Se lipeau doar pe margini (nu ca ar fi vreo problema) dar ecranul se vedea mult mai sters, iar in soare se vedeau punctele de pe folie (partea ce acoperea ecranul nu se lipeste).

Pana la urma le-am dat jos, zilele astea o sa caut ceva mai bun, asta daca intre timp nu ma razgandesc si vand unul, ca sa trec pe MI A2 Lite.

#686
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Nillkin Amazing H, niciodata nu am dat gres cu ea:

https://www.mobiledi...w2r2v2y2u2.html



#687
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
https://www.pcgarage...i-redmi-5-plus/

Folia asta se potriveste perfect pe ecran, am luat-o eu atunci cind am luat telefonul.

#688
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Folia de la nilkin o am si eu pe rn5 plus.e lipita perfect,fara marginile alea care parca atarna, nu se lipesc.rezista deja de 3 luni

#689
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006
Salutare. Vreau sa achizitionez un Redmi 5 plus. Cum este fata de 4x (banuiesc ca multi ati facut upgrade de la 4/4x)? Este macar la fel de bun?
As incerca o husa din asta... https://www.mobiledi...w2t2v2t2r2.html
A incercat cineva? Merge combinata cu o folie nillkin https://www.mobiledi...w2r2v2y2u2.html ? Vreau sa zic... sa nu se suprapuna carcasa peste folie... Carcasa de mai sus pare sa ofere cea mai buna acoperire/protectie pentru telefon...
Multumesc anticipat!

#690
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Nevasta are 4x, eu 5 plus.
Exista diferente (mari) intre ele.
Baterie, ecran, blitz pe fata si camera sunt cele mai importante.

#691
chinezzu2003

chinezzu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 15.01.2015
@akcentstyle salut.
Sa ne zici si noua daca iei husa aia cum e. Din pozele de pe site husa arata intr-un mare fel. Si te rog sa ne mai spui ( mie cel putin :P ) daca ai luat folie ( ce folie ) daca se "pupa" cu husa cum trebuie.
Sunt posesor de redmi 5 plus 4gb/64gb black de pe Emag din 19.07.2018. Eu inca nu am dat folia aia din fabrica ca inca testez terenul.
Apropo de varianta neagra, pe cat de frumoas arata negru cand e curat pe atat de urat arata dupa o zi plin de amprente pe spate mai ales.
Regret un pic ca nu am luat varianta alba cu albastru pe spate.Am avut un telefon alb 4 ani de zile si nu am avut probleme de genul dar na trebuie sa ma obisnuesc
O zi buna va doresc

#692
Mephistos

Mephistos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2018
Carcasa din aia ia cu capetele detasabile parca spunea cineva cu cateva pagini mai in urma ca si-a luat si in timp aduna praf si mizerie pe la imbinari. Parca citisem ceva de genul pe aici.
Daca iti iei sa ne lasi si noua un feedback si in prima faza dar si unul dupa ceva timp de folosire.


#693
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostMephistos, on 16 august 2018 - 19:39, said:

Carcasa din aia ia cu capetele detasabile parca spunea cineva cu cateva pagini mai in urma ca si-a luat si in timp aduna praf si mizerie pe la imbinari. Parca citisem ceva de genul pe aici.
Daca iti iei sa ne lasi si noua un feedback si in prima faza dar si unul dupa ceva timp de folosire.
Si mai spunea ca zgarie carcasa telefonului,ce vrei fiind plastic.

View Postchinezzu2003, on 16 august 2018 - 19:19, said:

@akcentstyle salut.
Sa ne zici si noua daca iei husa aia cum e. Din pozele de pe site husa arata intr-un mare fel. Si te rog sa ne mai spui ( mie cel putin :P ) daca ai luat folie ( ce folie ) daca se "pupa" cu husa cum trebuie.
Sunt posesor de redmi 5 plus 4gb/64gb black de pe Emag din 19.07.2018. Eu inca nu am dat folia aia din fabrica ca inca testez terenul.
Apropo de varianta neagra, pe cat de frumoas arata negru cand e curat pe atat de urat arata dupa o zi plin de amprente pe spate mai ales.
Regret un pic ca nu am luat varianta alba cu albastru pe spate.Am avut un telefon alb 4 ani de zile si nu am avut probleme de genul dar na trebuie sa ma obisnuesc
O zi buna va doresc
Sâc sâc am varianta pe alb - albastru si arata f misto ,sunt incantat de acest telefon.Am o folie ieftina care nu
acopera intreg ecranul dar jur ca nu ma deranjeaza nu inteleg de ce va deranjeaza asta ,dar pentru siguranta
o voi schimba cu o folie de la Nilkin.

#694
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
am carcasa aceea din 3 bucati. nu vad urme de praf nicaieri, iar de zgariat nu stiu cum as putea,
nu o scot si repun. nu am de ce.

#695
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Mai asteapta o luna,doua si mai vorbim.Am avut-o pe rn3 pro, mi-a facut niste dungi pe el de m-am lecuit de carcase de alea

#696
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Ce casti recomandati?Vreau dalea gen doape nu dalea care intra pe gaura urechii.Ce spuneti de cele fara fir?

#697
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Dupa cateva ore de utilizare:
+ autonomia e foarte buna (se vede ca e procesor nou pe 14nm)
+ designul, pare bine construit
+ se misca bine
+ are multe calitati, nu ma asteptam in acest pret.

- camera principala e cam slabuta (ciudat ca afara cand se facea seara, se vedeau destul de ok pe afara , inclusiv norii)
- nu sunt obisnuit cu miui... nu are meniu :))
- camera frontala e varza, si cu editarea scazuta/dezactivata iti editeaza fata tare si ies cam "decolorat"

______________________________

In concluzie, sunt multumit pentru ce am primit in acest pret. Ramane de vazut cum se va comporta in timp. Oricum am 2 ani garantie la emag :)

#698
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006
Intrebare (pentru cei care au carcasa din 3 bucati): Ce folie aveti pe telefon?
As fi vrut sa comand carcasa respectiva impreuna cu o folie Nillkin insa se pare ca se suprapun cele doua... De altfel, avand in vedere ca acea carcasa copera tot ce inseamna rama + parti sus/jos ale telefonului, am nevoie de o folie care sa acopere strict doar displayul telefonului... si sincer nu am gasit asa ceva...
Deci, cei care aveti carcasa din 3 bucati cu ce folie ati combinat-o?

#699
RobbC

RobbC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.02.2016
Pentru mine husa care a venit cu telefonul a fost suficienta pana acum. Protejeaza telefonul de zgarieturi si atenueaza din cazaturi (desi nu am avut parte de ele). Spatele arata exact ca in prima zi si camera nu are niciun defect.
Inca nu am apucat sa ii iau o folie de sticla. Sunt destul de atent cum umblu cu el. As opta totusi pentru ceva fullscreen. Sa vad ce-mi face cu ochiul.
Pentru cei care nu prea se impaca cu MIUI, eu folosesc un launcher recomandat de un tip pe Youtube.
https://github.com/a...ncher3/releases
E cam acelasi de pe telefoanele Pixel si ruleaza fara probleme. Am pus si Pixel Icon Pack si la notificari am schimbat interfata cu o tema destul de populara din aplicatia de teme.

Attached File  Screenshot_2018-08-18-12-52-50-091_com.google.android.apps.nexuslauncher.png   969.17K   31 downloadsAttached File  Screenshot_2018-08-18-12-52-53-834_com.google.android.apps.nexuslauncher.png   513.08K   31 downloadsAttached File  Screenshot_2018-08-18-13-12-21-875_com.android.thememanager.png   203.36K   28 downloads

#700
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am gasit folie de sticla neagra pe olx, adusa de prin china... dar nu mai am rabdare sa astept. E vreo 25lei + transport. Merita ? A folosit careva ? Acopera tot ecranul ?

#701
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
De ieri sunt si eu posesorul unui Xiaomi Redmi 5 Plus varianta cu 3GB RAM si 32GB stocare.
Si-a facut update la sistemul de operare trecand de 7.1 la 7.1.2.
Telefonul este ok, insa mi se pare ca ocupa prea mult RAM.
Din 3GB e disponibil putin peste 1GB.
Nu-mi place folia mata, dar cum n-am gasit altceva o tin pe asta momentan, si nu-mi place interfata, preferam pe cea cu android curat.

P.S.
Are si antena de semnal slaba, pe Allview V2 Viper S am semnal 4G maxim, pe Redmi 5 Plus oscileaza intre minim 4G si maxim 3G in casa.

#702
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Despre android Oreo se discuta de lansare pentru Xiaomi Redmi 5 Plus in Q3 2018.
Acum are MIUI 9.6.4.0
Cred ca are si un bug.
Chiar daca am sters alarmele tot imi activeaza o alarama pentru miezul noptii...

Edited by notrust, 18 August 2018 - 17:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate