Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Raspunderea magistratilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#127
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

 Ghita_Bizonu, on 08 decembrie 2017 - 18:30, said:



Se pare ca ai unele probleme cu limba romana .. Hai sa cautam definitii:


ar poate tu esti din aia care cica stiu mai bine engleza :

v si https://legeaz.net/d...ic/rea-credinta

De acu numa un om de rea cedunta poa zice ca defectuos este egal cu rea credonta..
Caci poate ai scirs din eroare, mnestiinmta, adica defcatuos ca e tot aia   avnd scuza ca nu prea stii romana, ca esti repzit si nu sti sa cuati cu google.
Insa de acum , cadn ti s-a aratat difernata  zic9i ca e acxeiasi nu poto di decat de rea credinta  Ca nu pari a fim choar aat de prost incat sa nu pricepi (adica nu ai un cap defectuos)
M-am referit la defectuos din abuzul in serviciu,in care ccr acuza ca e.un cuvant ce se poate interpreta usor,asa e si rea credinta.

Edited by NFS01, 10 December 2017 - 12:03.


#128
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Cris007, on 10 decembrie 2017 - 07:33, said:

Idei multe si crete ca o blana de caracul ....  completate cu procese de intentie .. cam fradu;oadsa intentia!


 Cris007, on 10 decembrie 2017 - 07:33, said:

Nu are relevanta fara dovezi. Voi sunteti cei care tzipati pe la A3 ca oamenii sunt condamnati fara dovezi si-acum vreti sa condamnati magistrati fara dovezi?
Magistratii vor fi acoperiti de lege cand aresteaza preventiv pe cineva. Voi trebuie sa demonstrati cu dovezi ce inseamna "influentati de doctrine politice" de exemplu. Nu o sa reusiti. Opiniile voastre nu sunt dovezi.
Noi tipam pe-aici pe forum cateodata de exemplu ca judecatorii CCR sunt influentati politic. Si-acolo ai avea dovada ca pana la urma sunt numiti de partide, deci o numire politica. Dar in cazul procurorilor si judecatorilor? Nu exista nici macar atat. Succes in a demonstra cu probe, in instanta, ca un judecator sau procuror nu e obiectiv, corect sau impartial. Atata timp cat venim cu "mi se pare", "parerea mea e ca" nu exista dovezi iar procurorii si judecatorii raman in cadrul legal pentru arestul preventiv.
Nu "noi zbieram" ci constatam ca o curte zice asta "In privinta valorii probatorii a declaratiilor martorei B. (fosta B.) L. T., instanta apreciaza ca in cazul in care s-ar corobora si cu alte probe ori mijloace probatorii, s-ar putea retine ca veridice afirmatiile acesteia. Nu se poate nega durata mare de timp de la momentul la care au avut loc aceste audieri, precum si aspectul ca initial martora, prin declaratia data la data de 02.12.2014, in cursul urmaririi penale nu-si amintea foarte multe detalii cu privire la evenimentele din data de 16.02.2009. Totodata, avand in vedere ca declaratia martorei nu se coroboreaza cu restul probelor administrate, situatia prezentata fiind exclusa chiar de celelalte probe administrate, urmeaza a fi inlaturata, pentru considerentele care se vor arata:" adica colocvial canci probe!~

 Cris007, on 10 decembrie 2017 - 07:33, said:

"Fapta nu exista" nu inseamna automat ca judecatorul sau procurorul a gresit, asa cum vrea spalarea pe creier de la A3 sa sugereze.
Ti s-au aratat si demonstrat cazuri in care, desi la momentul X exista legislatia care incrimina fapta, pana la momentul X+3 ani cand s-a dat sentinta finala, onor Parlamentul a dezincriminat fapta (asa cum vor sa faca acum de exemplu cu cei 3 parlamentari condamnati de ANI pentru incompatibilitate, sa faca sa dispara fapta din lege ca sentintele sa nu mai aiba obiect).
Datu cu bata-n balta ca argumernt juridic..
Fapta nu exista inseamna ca fapta nu exista.  De xemplu eu te acuz ca ti-ai sugrumat mama .. insa doamna apare si imi trage una cu poseta in cap "vorbesti ba prostii"  este clar nu-i asa ca nu ti-ai omorat mama deci "Fapta (matricidul) nu exista" ?!
Mai rau scufunzi "Fapta nu exista"  cu activitatea in timp a legilor... Adica daca legea dezincrimineaza si se face aplicarea lui  lex melius atunci n u se va achita in v irtutea lui art 16 alin a)  ci in vrtutea  lui art. 4  CP Aplicarea legii penale de dezincriminare . Dezincriminarea  u are de a face cu "fpata nu exista" ci cu faptul ca legea  nu mai penalizeaza.. De exemplu  a fost o perioada in care homosexualitatea era pedepsita de legeea penala prin art 200 CP .. apoi art 200 a fopts abrigat deci a fots dezinciminata homosexualitatea. Asta s-a "tradus" cu faptul ca TOATE DOSARELE PE B AZA DE RT 200 AU AJUNS LA ARHIVA  SI CA TOTI @@@@@@@ CONDAMNATI AU FOTS ELIBERATI nu ca aia nu ar fi fost ######.
Insa zic ca daca unu mai continua cu cercetarea si trrimite dosarul l;a instanta desi legea dezincimineaza repectivu' ar trebui trimis la maturat strazile ... ca nu stie legea!

 Cris007, on 10 decembrie 2017 - 07:33, said:

Din nou, nu A3 este cea care decide ca un procuror sau juedecator trebuie sa plateasca.
In realitate, nici 10% din ce tzipa toata ziua A3 nu o sa fie platit de procurori sau judecatori.


Cu toate astea A3 si fanii lor joaca in fiecare zi rolul "paduchelui de rand": dau verdicte si judecati despre ce magistrat/procuror trebuie sa plateasca, chit ca nu e treaba lor.
Ai o obseseie .. verdictele le da o curte. Insa este f  normnal sa te intrebi cum de un magistrat (care se p;resupune ca ar trebui sa cunoadca legea) face dosare care se termina on baza  art 16 CPP

 Cris007, on 10 decembrie 2017 - 07:33, said:

Nu pot sa nu observ spaima pe care o ai de a da pe mana populatiei decizia despre cand un politician care fura trebuie incatusat si cand trebuie achitat. Deci in sinea ta recunosti ca probabil majoritatea populatiei vrea dreptate si ca nu accepta furturile si coruptia. Pana la urma deci mai bine o lasam asa ca oricand poate fi si mai rau
AI si tu niste idei ..

BA!!! Nu este vorba despre "politicieni" cu despre universalitatea legii ! Nu faci CP si CPP ptr politienie diferite de alea ptr ceilati Nu este virba doar despre un parlamentar de laPSD ci si despre cei de la PNL, USR,  SAMD. Ba chiar si aia din ONG uri... SI pana la urma p[entu toti!
Ca ma ajnuns sa consideram ca ar fi "functionari publicvi" chiar si fotbalistii  ca  unor  oameni "normali" le-ua fots incalcate drepturile..SI ca unii au fots nevinovati si ca cei care au bauzat nu raspund! Adica se rzica ca abuzul sa devina norma!

IAr ideea cu "de a da pe mana populatiei decizia" este baeranta ... atunci sa desfiintam dracului ministerul Justititei !!

A da.. Sa stii ca juratii nu sunt chiar "populatia" ... si nu decid asa cum crezi tu cf bazdacilor proprii ... "nu ma intereseaza probele eu vreau sa il spnazur!" ca asta se numeste linsaj nu justitie!

Iar cu dorinta de dreptate a populatiei .. lasa-ma . Gloata (adica, in acest caz aia fara studii juridice) cadn vrea "dreptate" se gandeste la streang, roata, rug samd iar daca ala "justitiat"* nu e vinovat ... GHINION!  Ghinionu mortului adica ...

* "Justitiat"  nnu este un termen roman. Il transpunfonetic .. din franceza si italiana. Unde justiecier sau giustiarre inseaman executie. Si giustiziato  inseamna executat 9imirat ca urmne a unei sentinmte penale)

 NFS01, on 10 decembrie 2017 - 12:03, said:

M-am referit la defectuos din abuzul in serviciu,in care ccr acuza ca e.un cuvant ce se poate interpreta usor,asa e si rea credinta.
  Ce nu intelegi?

Rea credinta adica cu intentie .. Ceva in genul tu imi ceri o cfea .. si eu inbatjocura iti bag in cana niste sare amara
Defectuso - te confund si iti dau o cafea neindulcita ...
In primul caz sa sic asxa ai motive sa imi zbarli cafaua in   oraz si cana in cap.
In al doilea  stranbi din ans si intrebi "ba da zahar nu dati in spelunca asta?"

Nu e nici o problema daca n uj vrei sa ai probleme.. Insa daca vrei .. vrei. Deci "defectuaos" poa sa insemne ca ma cumoprata zahar de la Mgaimage in loc sa cumpar de la Lidl  .. asta p;tr ca tu auzator esti de rea credinta si ai oftica pe mine sau contract cu Lidl

Sau na cestie ce tine de rea cedinta - trasformarea fotbalistilor in "functionari publici"

#129
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
A .. da .. asa ca sa ne intelegem ...

Daca sa zicem ca io produc o paguba lu stormlord sau Cris007 - le sparg un geam, le stranb capota de la masina , dau peste ei si le rup punga de plastic ocazie cu car se sparge o stica de Johnny - sunt tinut sa ii despagubesc. Ca e culpa mea si s ma invata sa fiu atent..

Insa adca maine cu ceva "noroc" sunt agatati la "preventiv" ca au fots acuzati de ceva (viol, furt de masina) si se constat ca erau nevinovati? Si mai rau daca se constata ca in cazul violului nu prea era viol ("victima" urla "treci inapoi nenoricitule ca mai vreau!" si ca nu avea 15 ani ci 23 ... ) ceste ce se putea rezolva rapid ascultand martorii si cerand buletinul "victimei" ... sau pbsrvand ca nu avea cum fura masina la ora 20:30 nu de alta dar la ora aia se afla la 300 km distanta ...  nu credeti ca este cazul unei actuni in regres? Nu de lata dr tot se zice ca cicva egali in fata legui nu?!

A! Si nu jurati ca voiua nu vi se p;oa intampla...ca ceasu rau pisica neagra .. plus un "binevoitor"  .... si daca orgamnili e cam neglijente oricine poa avea necazuri ..

A si nu urlati ca am o atitdine machi fata de viol.  Nu de lata dar in cestia sta prima mea reactie ar fi sa ma comport ca in sudul SUA prin 1880 ... Oricum trebe sa fiti de acord ca vitoma unui viol nu zbiara ":inca!" ci "inceteaza!"
A .. si binevoitor.. Cu niste ani in urma am avut o mica discutie .. o mama cam tampita daca nu mai rau ma acuzxa ca am intretinut relatii cu fica ei minora ..   Cestia s-a lamurit in 10 secunde "Poate nu ati aflat dar persoana presupus minora are 19 ani!" Dar a trebuit sa ma invoiesc de la scarbici . Iar n u va indignati .. si eu aveam doar 26. (si am fpots bait5a salon .. nu am pomenit de cati amanti mai avea fata.. Eu stiam vreo 3 ... Ma rpg nitel cam temperamentoasa.  Pana la urma a reusit 4 divirturi)

#130
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004

 Ghita_Bizonu, on 10 decembrie 2017 - 13:33, said:

A .. da .. asa ca sa ne intelegem ...

Daca sa zicem ca io produc o paguba lu stormlord sau Cris007 - le sparg un geam, le stranb capota de la masina , dau peste ei si le rup punga de plastic ocazie cu car se sparge o stica de Johnny - sunt tinut sa ii despagubesc. Ca e culpa mea si s ma invata sa fiu atent..

Insa adca maine cu ceva "noroc" sunt agatati la "preventiv" ca au fots acuzati de ceva (viol, furt de masina) si se constat ca erau nevinovati?

Se mai intampla.

Tu nu vrei sa pricepi ca arestul preventiv nu inseamna ca cineva e declarat vinovat. Pe bune, mai documenteaza-te despre arestatul preventiv.

#131
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

"Suferintele vinovatilor sunt folositoare.. Dar cine sunt nevinovatii?"

(proverb gowanchin)


 Cris007, on 10 decembrie 2017 - 14:09, said:

Se mai intampla.

Tu nu vrei sa pricepi ca arestul preventiv nu inseamna ca cineva e declarat vinovat. Pe bune, mai documenteaza-te despre arestatul preventiv.


ia zi pe unde am scris eu ca areste preventiv = vinovatie? Linku te rog!
Si imi p"palce"  obraznicia ta "mai documenteaza-te despre arestatul preventiv" M-pamn documentat suficient ca sa trec un examen de an! Pe vremea cand daca nu stiao ..te trozneau de nu te vedeai! Si mie nu imi convea sa risc o reexminare .. ca un examen ma costa 4-5 zile de munca adica cca 300-400 lei ...
Ma! Arestul preventiv este o masura exceptionala! Adica trebuieste sa raman extraodrinara (adica in afara normalului) numai ptr cazuri grave (cazuri de violenta grava, flagrante, pericol social ) nu o practica comuna (ordinara) ,
Caci , asa cum am scris mai sus, oricare dintre noi o poa pati din te miri cem motuve : ca nu vrei sa te insori cu gagica, ca o #### pe muierea altuia , ca tu ai foset avansat si nu invidiosul care te canta, ,ca pur si simplu ai o mutra ce displace anchetatrului si ca suspect este unu cu geaca neagra de piele (eu am una. Si mii de latii din Titan! geaca de piele e in general neagra!) . Si daca "preventivu" devine nirmal risti sa il incasezi ptr ca se spera ca dupa 2 luni te "cumintesti" ei recunosti ... ca esti mistret de 350 kile! (era un banc politic dar  nu il stii ...). Si la final .. cica nu inseramna vonivatie - deci fii fericit ca ai stat 60=90 in intretinerea lu' Statu'  si ca nu esti pus sa platesti preturi hoteliere, da? Ca intre timp ai fots concediat, ca toiti se uita la tine crucis, ca ai iesit nitel "sarit de pe fix" nu are emportanta - esti nevinovat!
Isa cum ramne cu dreptul tau la libertate si integritate? Sau renunti la el doar ca nu agreezi pe Dragnea ?
Deci cionbe din noi doi are creierii sp;lati? Nu cumva tu care accep;ti sa ti se incalce dreoturile? Fuunca sezi bland cel mai usor se incalca drepturile "prostimii" Si indiferent cu cine votesti tu esti prostime sau pulime daca nu ai relatii mari si zci milioane euroi in cont!
Tu crezi ca este vorba doar despre multimilionaru' Voiculescu .. eu iti zic ca Tundrea era un pradit ... A propos stii ca nevionovatul Tundrea a stat 12 ani si criminalu doar 5?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
In lata ordine de idei .. cica justitie.. O multime de dobtitoci confunda arestarea cu justitia .. Asa ca sunt fericiti cand auz de o "preventiva" si apoi is dezamagiti ca aia "doar 5 luni?!" Am as ao omprsie (adica nu pot jura!) ca in unele cazuri dupa ce careva e bagat "oreventiv"  dosarul se face in dorul lelii .. ca sa scape! Appoi [procviroru (care oricat se urla .. nu e chiar endependent de sef ! <i>"'ştiţi ce îmi doresc? Să decapaţi instituţional în dosarul ăla cu casele şi să ajungem la domnul premier care a semnat contractele alea. (...) Şi-am avut o discuţie la Cheile Grădiştei şi tot nu am auzit ce s-a întâmplat. Poate aşa, că suntem toţi, ne lămurim ce s-a întâmplat. Doamne, m-am uitat şi eu pe datele statistice, unde parcă toată lumea ne bănuia de dimineaţa până seara şi am făcut aşa un pic o... (...) DNA-ul aşa, adică anul trecut pe vremea asta erau 673 de persoane învinuite la 270. Adică e o discrepanţă foarte mare. Posturi în plus avem, poliţişti în plus avem, specialişti în plus avem, dosare avem. Înseamnă că sunt alte cauze şi am vrut să stăm un pic de vorbă să vedem. M-am uitat puţin pe situaţiile astea. Sunt unele chestiuni îngrijorătoare. Sunt dosare de 6-7 ani cu urmărire penală începută şi care nu e soluţionată. Au venit şi la acelaşi procuror şi a mai venit cineva sau alt dosar. Urmărirea penală începută. La fiecare ştiţi ce aveţi în lucru. Dar altceva mă îngrijorează, că la asta cu dosarele vechi, fiecare ştiţi ce aveţi. Mă îngrijorează de ce nu-i înhăţăm! De două luni, unii din ei liberi, nu iese niciun rechizitoriu. Numa unii şi aceiaşi fac dosare. Unii s-au încurcat cu legea şi-au făcut trei rechizitorii anu trecut, mamă ce mult am lucrat, suntem tari. Cu trei rechizitorii nu facem treabă</i>") zice ca judecatorii e di vina .

Edited by Naoto, 10 December 2017 - 17:15.
eliminat limbaj inadecvat


#132
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 stormlord, on 09 decembrie 2017 - 19:44, said:

...
Cam greu, din moment ce va doare de soarta infractorilor care dau lovituri de milioane. Asta e, multi sunt sclaveti, s-au nascut astfel si asa vor muri. Nu este o jignire, pur si simplu sunt oameni care simt nevoia sa empatizeze cu astfel de haiduci moderni.
Si asa mai departe.
...

Aveti perfecta dreptate, in orice stat normal la cap exista 2 categorii de cetateni si 2 categori de legi. Cetateni curati ca lacrima si infractorilor care dau lovituri de milioane, legi pt. cetateni curati ca lacrima si legi pt infractorilor care dau lovituri de milioane.
Iar adevarul e ca ce-a facut macovei, omu' n-are voie sa schimbe.



 Cris007, on 10 decembrie 2017 - 07:33, said:

.....
"Fapta nu exista" nu inseamna automat ca judecatorul sau procurorul a gresit, asa cum vrea spalarea pe creier de la A3 sa sugereze.
Ti s-au aratat si demonstrat cazuri in care, desi la momentul X exista legislatia care incrimina fapta, pana la momentul X+3 ani cand s-a dat sentinta finala, onor Parlamentul a dezincriminat fapta (asa cum vor sa faca acum de exemplu cu cei 3 parlamentari condamnati de ANI pentru incompatibilitate, sa faca sa dispara fapta din lege ca sentintele sa nu mai aiba obiect).
....

Cu toate astea A3 si fanii lor joaca in fiecare zi rolul "paduchelui de rand": dau verdicte si judecati despre ce magistrat/procuror trebuie sa plateasca, chit ca nu e treaba lor.

....

Posted Image Posted ImagePosted Image

Ca in cepepe la art. 16 alin 1 pe linga lit. a, exista si lit. b . ce conteaza

Ca sa nu mai zic ca ce bine ca aparatorii legilor Justitiei nu toata ziua dau verdicte si judecati despre ce decide CCR, chit ca nu e treaba lor, c-ar dovedi cit de ipocriti sint.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate