Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce banci elibereaza cardul de debit pe loc?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Nu este taxă de administrare suplimentară, cel puțin nu la BCR unde am eu contul meu curent, dar nici la alte bănci nu am văzut taxă suplimentară pentru un card embosat.
Cardurile embosate sunt acceptate peste tot, atât offline cât și online. De exemplu dacă călătorești cu avionul și vrei să cumperi ceva în timpul zborului, atunci poți plăti doar cu card embosat (și în cash, desigur). Companiile de car renting acceptă doar card embosat, samd.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
teoretic poate fi folosit in mai multe locuri decat cardurile "normale".
pentru un european nu prea e nici un avantaj, la noi n-a prea prins moda cu "cititoarele" click-clack. peste ocean se pare ca revine moda asta, pentru ca e o modalitate de securizare a tranzactiilor (cardurile sunt mai greu de duplicat)

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 orbanbalint, on 07 decembrie 2017 - 12:39, said:

Nu este taxă de administrare suplimentară, cel puțin nu la BCR unde am eu contul meu curent, dar nici la alte bănci nu am văzut taxă suplimentară pentru un card embosat.
Cardurile embosate sunt acceptate peste tot, atât offline cât și online. De exemplu dacă călătorești cu avionul și vrei să cumperi ceva Ă®n timpul zborului, atunci poți plăti doar cu card embosat (și Ă®n cash, desigur). Companiile de car renting acceptă doar card embosat, samd.



Bingo!


Cardurile embosate sunt de regula, Mastercard sau visa classic care sunt, de regula, carduri de credit. Mai puțin in Republica gunoieră.

Problema intervine la unii comercianți: in avion, la unele pompe de benzina, comercianți ambulanți, unele aparate de vânzare, hoteluri, etc care accepta teoretic doar carduri de credit.


Sa nu mai spun, in unele tari gen Japonia, cu visa electron ne embosat abia plătești online...


De asta. Pentru ca îți da avantajul acceptabilitatii in lumea larga a cardului de credit.

Pe langa toate astea, plățile manuale in U.S. când le pică curentul.

#22
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Japonia ca Japonia...eu cand am fost in Corea de Sud nu am putut folosii card ne embosat absolut niciunde.

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Cum no Posted Image

In Korea am folosit doar Visa Electron ne embosat peste tot.
Plati doar cu banda magnetica, nu chip. Fara PIN. Nicio problema. Doar o plata o intarziat la 7-Eleven (cumparasem, platisem dar luase banii dupa vreo 2 ore):

Attached File  Capture.JPG   82.76K   32 downloadsAttached File  Capture2.JPG   47.52K   32 downloads

O alta chestie intre Mastercard si Visa / Maestro:
La Mastercard imi sunt decontate sumele in orice moneda (sau, daca pot alege, in alta moneda). Asta poate fi bine, daca e vorba de EUR/ USD sau rau daca e vorba de valuta exotica. Pentru ca banca are un curs prost la valuta exotica.

La Visa Electron in schimb, se face schimbul la cursul Visa si sunt retrasi din cont RON. Chiar azi vazusem pe card statement chestiile astea, am ramas uimit. pe MC apar in orice valuta sumele, pe visa doar in RON, indiferent unde (inclusiv in Korea)


Acum mi-am dat seama. in Korea am folosit Visa la magazine mici si MC la self-paying si chestii mai mari.

Edited by Lex404, 07 December 2017 - 17:01.


#24
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Inseamna ca ai fost in Corea de Sud ceva mai recent...cand am fost eu in 2012,cardul ne embosat era hartie igienica.

#25
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Cei de la Telekom Bank se laudă cu asta, dar la un card ciudat, nu ai numele pe el. Când i-am întrebat ce se întâmplă la tranzacțiile on-line unde se cer astfel de date au zis ca se introduc cele atasate contului curent. Mai mult cică au cardul acceptat fără probleme si la comercianții externi, asta desi eu am avut probleme si cu Visa electron de la BT.

#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 anarchy78_ro, on 07 decembrie 2017 - 10:10, said:

Stiu ca contul este deschis pe loc,insa eram curios daca in afara de cele doua banci mai procedeaza vreuna asa.
P.S. la Piraeus cardul este embosat spre deosebire de ING

 baliosss, on 07 decembrie 2017 - 10:40, said:

^Am impresia ca merge in alt oras doar daca ai schimbat adresa. La mine asa a fost.

Cardurile de lei de la ING nu sunt embosate si se elibereaza pe loc. Cele de valuta sunt embosate si dureaza vreo 3-4 zile eliberarea lor.
Nu mai este asa, am schimbat eu acum vreo cateva luni si mi-au dat in schimb Visa Classic embosat, pt lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate