Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Depozite abandonate cu peliculă cinematografică - mai există așa ceva? Ce s-a întâmplat cu proiectoarele vechi?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Întreb asta pentru că a existat unul la Cluj (-Napoca), depozit despre care din păcate am aflat anul ăsta, când nu mai e nimic de luat. Sincer, chit că nu am proiector de 35 m.m., mi-ar plăcea să am nişte peliculă cinematografică în colecţie.
Cică filmele de acolo au fost salvate (ce o mai fi rămas din ele): http://www.monitorul...schide-portile-

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ygF2aNBHlEU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dar cu proiectoarele cinematografice pe film ce s-a întâmplat după închiderea sălilor de proiecţie sau scoaterea din uz a proiectoarelor?   :huh:
Proiector din ăla mare nu am cum să iau la bloc (au existat şi unele home-use... poate ăla să intre la bloc) dar sunt curios dacă au păstrat ceva sau au masacrat totul...

Edited by djl, 06 December 2017 - 17:45.


#2
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017
probabil au fost luat cu mult inainte de cei care recicleaza fer-ul

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă te referi la proiectoare, posibil.
De la pelicula cinematografică nu scoţi cine ştie ce (afară de plastic), cu excepţia celor alb-negru vechi care aveau ceva argint în emulsie.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Poti intreba aici la Centrul National al Cinematografiei : http://cnc.gov.ro/?page_id=57

Edited by xmanyacs77, 06 December 2017 - 19:32.


#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
eu cred ca ai vazut documentarul  ala pe NG cu tipul ala care recupera argintul din filmele vechi! ;)

#6
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005

View Postrichi_e, on 06 decembrie 2017 - 20:27, said:

eu cred ca ai vazut documentarul  ala pe NG cu tipul ala care recupera argintul din filmele vechi! Posted Image

ti as recomanda sa nu ma mai vizuallizezi

nu sunt din tara lu papura voda,locuiesc in Romania



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/liEvJiULMlQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ady69, 07 December 2017 - 10:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate