Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare acumulatori UPS pc si periferice?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare. Am mai multe ups-uri de la APC. Doua din ele au ceva anisori si inca au acumulatorii originali in ele dar din ce in ce mai des imi spune sa-i inlocuiesc.
Ce marca recomandati? Cei de la APC sunt foarte scumpi.
Dupa experiente destul de neplacute cu Well si altele de gen, m-am gandit sa-i incerc pe cei de la Yuasa?

Voi ce acumulatori ati folosit pentru inlocuire?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postserginho74, on 06 decembrie 2017 - 17:10, said:

Ce marca recomandati? Cei de la APC sunt foarte scumpi.
Dupa experiente destul de neplacute cu Well si altele de gen, m-am gandit sa-i incerc pe cei de la Yuasa?
Voi ce acumulatori ati folosit pentru inlocuire?

Similari ca dimensiuni si amperaj... Sunt cam standard din cate stiu... Mergi cu incredere pe cei care iti ies in cale.

#3
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Orice marca, specificatiile sa fie la fel. Dupa ce mi-a curs unul putin in UPS si am avut noroc ca nu a stricat nimic i-am pus langa UPS intr-o tava de inox si am prelungit cablurile. Stiu, nu-i frumos, da-i sanatos :)

#4
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postserginho74, on 06 decembrie 2017 - 17:10, said:

Salutare. Am mai multe ups-uri de la APC. Doua din ele au ceva anisori si inca au acumulatorii originali in ele dar din ce in ce mai des imi spune sa-i inlocuiesc.
Ce marca recomandati? Cei de la APC sunt foarte scumpi.
Dupa experiente destul de neplacute cu Well si altele de gen, m-am gandit sa-i incerc pe cei de la Yuasa?

Voi ce acumulatori ati folosit pentru inlocuire?

Am avut aceeasi dilema, am luat Yuasa (le-am prins si la reducere). Daca te uiti pe topicul cu baterii auto, o sa vezi ca explica robylup si cum se intretin corect (e nitel diferit fata de cei auto)

Citeste de aici.

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Aha, am citit. Multam de link.
Pai cred ca o sa merg pe Yuasa. Am gasit si eu pe la reducere dar nu mare lucru. Dar prefer sa pun ceva in plus sa iau Yuasa decat marci din astea ciudate.
Am si avut o problema ca la mine in zona este curentul slab si UPS-urile mai tot timpul erau pe post de stabilizatoare de tensiune, de aici, temperatura de functionare destul de ridicata care se ducea si la baterii si probabil ca si asta a fost un factor negativ.

La APC-uri originali o sa le fac o descarcare si incarcare x 3ori sa vedem poate ii mai aduc pe linia de plutire. Cu toate ca au ceva anisori si s-a cam terminat durata lor de viata. Au peste 3-4 ani.

#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Cumpara Yuasa si daca-s cu reducere si daca nu sunt. Restul (well-mell-bell) nu fac doi bani.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://images2.imgbox.com/37/14/wm1LuG80_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Acumulatori stationari Ultracell 12V 7Ah: https://www.acumulat.../d9.10.12V.1.12

Edited by xmanyacs77, 06 December 2017 - 20:14.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am comandat Yuasa, doi de 12v 12Ah si doi de 12V 7Ah.

Multumesc tuturor pentru linkuri si pareri! Posted Image

#9
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Si intre yuasa, yucell si panasonic, ce ar fi de ales ?
Yucell e putin mai ieftin, dar tot de yuasa e facut, inteleg eu.
12v 7ah, panasonic-ul are 7,2 ah dar tot aia e.
Deci care e cel mai cel din astia 3, unde sa nu mai conteze un 10 lei ?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate