Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cea mai importantă lecție (socială) pe care ați învățat-o pe Softpedia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Consider că un forum este, în afară de utilitățile tehnice, un mijloc de a învăța despre oameni, despre modul în care gândesc, despre modul de interacționare cu ei, etc.

Majoritatea adulților văd partea dezavantajoasă a comunicării virtuale, eu voi evidenția partea avantajoasă.
Chiar dacă totul se petrece în domeniul virtual, sunt anumite avantaje care pot accelera formarea unor anumite deprinderi dpdv social.

Unul dintre aceste avantaje este:
1. sinceritatea și stilul direct confrontațional - pe social media, datorită identității, nu se aplică, în schimb pe forumuri, unde anonimatul este frecvent, oamenii se exprimă mult mai sincer și mult mai direct.
Aș zice că în spațiul virtual, poți cunoaște un om în 5 minute din modul în care se exprimă și subiectele pe care le abordează. Asta pentru că ceea ce facem în mod anonim este ceea ce arată cine suntem cu adevărat.  

Deci când un individ vine pe un forum, poate vedea anumite lucruri, evident concluziile sunt filtrate dpdv al observatorului, deci ceea ce văd eu nu este ceea ce vede D-l XY când vine pe S/p, dar esența este că ajungem la anumite concluzii de genul: 85% dintre oameni argumentează pe fond emoțional și nu pe fond logic, sau singurul mod de a avea vreo șansă în a schimba gândirea cuiva adânc înrădăcinat în propriile sale preconcepții/ignorant/scurt la minte este EVITAREA oricărui comentariu la persoană și urmărirea consecventă a argumentării cu privire la subiect, sau doar pentru că majoritatea este de acord cu ceva, acesta nu este un factor decisiv pentru validitatea acelei informații/afirmații.

2. stil de argumentare, deschidere față de abordări noi, perspective diferite - asta este partea către care mai puține persoane au afinitate, dar am discutat cu multe persoane și de pe S/p, și de pe Reddit, Quora, SA, BP, etc., care consideră că în acești ani în care au stat pe forumuri au avut șansa să cunoască persoane al căror mod de gândire este atât de diferit și modul de abordare al unei probleme este atât de departe față de ei, încât a fost fascinant să descopere această diversitate și să incorporeze toate acele idei, sfaturi și îndemnuri primite de la cineva care să zicem trăiește la 5600 km distanță, trăiește un stil de viață nomad, și a ajuns la concluzii total diferite cu privire la tot ce înseamnă viață, educație, relații, politică, etc.

P.S.1: nu întrebați care este întrebarea - se află în titlu
P.S.2: se poate muta pe Editoriale, dacă pe Dezbateri subiectul este prea ”heavy”

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

Quote

Cea mai importantă lecție (socială) pe care ați învățat-o pe softpedia ?

A mea e: Stai departe de forum cat esti beat. Scrii numai prostii!

Pe bune!

Edited by Bursul, 06 December 2017 - 12:41.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Povesti. Nu poti intelege modul altuia de gandire , in special daca este foarte diferit . Este ca si cum ai face operatii matematice in baze diferite . Dar , cateodata  , ne facem ca-i acceptam pe toti ceilalti , ne facem ca suntem toleranti.  In realitate ii detestam pe cei care nu gandesc ca noi si ii consideram imbecili .
Lectia de baza este ca ipocrizia este la fel si in lumea virtuala .

Edited by JurasikMan, 06 December 2017 - 12:43.


#4
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Ca românii sunt proști, dar mulți.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBursul, on 06 decembrie 2017 - 12:41, said:

A mea e: Stai departe de forum cat esti beat. Scrii numai prostii!

Pe bune!


Eu: Subscriu
Radumiki: Aproba


:lol:

(Sau cum mi-am luat eu suspend ultima oara in Poiana)

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cea mai importanta lectie sociala este ca oamenii sunt, dincolo de aparente si vorbe goale, niste animale de prada, dispuse sa faca orice ca sa-si poata promova interesul, plati ratele si creste copiii.
Oricare dintre noi, de pe acest forum, pusi in locul lu Dragnea ... am face cam la fel...am fura de-am sparge... Ca viata asta e prea scurta sa traiesti meschin, de la salar la salar...

Accesele de furie morala ale oamenilor vin din frustrarea interioara ca au avut parte doar de munca si chin toata viata, nu din restorturi morale puternice, interioare. Nici macar din demnitate crestina.

Edited by rosix, 06 December 2017 - 12:54.


#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Mai in gluma mai in serios:
''Dacă te bagi in tărâţe te mănâncă porcii!''

#8
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostJurasikMan, on 06 decembrie 2017 - 12:42, said:

Povesti. Nu poti intelege modul altuia de gandire , in special daca este foarte diferit . Este ca si cum ai face operatii matematice in baze diferite . Dar , cateodata  , ne facem ca-i acceptam pe toti ceilalti , ne facem ca suntem toleranti.  In realitate ii detestam pe cei care nu gandesc ca noi si ii consideram imbecili .
Lectia de baza este ca ipocrizia este la fel si in lumea virtuala .
Asta e o concluzie bazată pe propria ta gândire.
Faptul că tu nu poți accepta gândirea altora este strict o treabă care ține de modul tău de a fi.
Credeam că după atâția ani pe forum ( și ca vârstă ), ai înțeles mai multe din viață.
În fine, măcar tu recunoști, când zic că 85% dintre cei care sunteți aici sunteți ipocriți și incapabili de a înțelege punctul de vedere al altuia, este bine de văzut că cineva din acel 85% se simte.

Edited by AL_DRAGON, 06 December 2017 - 13:06.


#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008

View PostAfrikaner76, on 06 decembrie 2017 - 12:45, said:

Ca românii sunt proști, dar mulți.
ce bine ca nu sunt 100% roman hihi
daca nu esti perfect ai imbulinat-o,chiar si asa ai unele sanse

#10
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostBursul, on 06 decembrie 2017 - 12:41, said:

A mea e: Stai departe de forum cat esti beat. Scrii numai prostii!

Pe bune!
Mersi de feedback, sunt bucuros că ți-ai irosit 45 de secunde din viață ca să îmi scrii.
Aproape de fiecare dată te văd, deși nu îți plac postările mele, așa că ori ești masochist, ori ești altceva... Posted Image

View Postcosteld69, on 06 decembrie 2017 - 12:54, said:

Mai in gluma mai in serios:
''Dacă te bagi in tărâţe te mănâncă porcii!''
true story

View Postrosix, on 06 decembrie 2017 - 12:53, said:

1. Cea mai importanta lectie sociala este ca oamenii sunt, dincolo de aparente si vorbe goale, niste animale de prada, dispuse sa faca orice ca sa-si poata promova interesul, plati ratele si creste copiii.
Oricare dintre noi, de pe acest forum, pusi in locul lu Dragnea ... am face cam la fel...am fura de-am sparge... Ca viata asta e prea scurta sa traiesti meschin, de la salar la salar...

2. Accesele de furie morala ale oamenilor vin din frustrarea interioara ca au avut parte doar de munca si chin toata viata, nu din restorturi morale puternice, interioare. Nici macar din demnitate crestina.
1. De asta își merită românii soarta, datorită celor ca tine și cei cu gândire similară.

2. Accesele alea de furie vin pentru că nu ești nici pe jumate atât de inteligent și de educat pe cum crezi tu. Și nu mă refer la tine în mod special, ci în general. Un om care este impulsiv, emoțional și nu poate gândi cu mintea limpede de fapt n-a evoluat prea mult de la stadiul de maimuță.
Aici intră și norocul, dacă te nășteai într-o familie în Islanda, oameni mai evoluați din multe puncte de vedere, atunci primeai și tu o educație diferită față de mocirla din București, Olt, Moldova sau de unde ai mai fi.

Edited by AL_DRAGON, 06 December 2017 - 13:03.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu chiar am inteles multe . Si pe forum si in viata . Am inteles ca oamenii nu se schimba si ca  pe masura ce trece timpul li se acutizeaza defectele . Am mai inteles si faptul ca este OK sa recunoastem asta . Pamantul este rotund ...nu putem sta cu fata la toata lumea .
Omul asta a zguduit lumea . Indiferent de rezultat si metode , anvergura personajului este impresionanta  :

Adolf Hitler - dictator al Germaniei Naziste.
  • Pe Pământ nu va fi pace decât atunci când ultimii doi oameni se vor lupta şi doar unul dintre ei va supravieţui.
  • Comunitatea nu este altceva decât o multiplicare a unor fiinţe mai mult sau mai puţin identice. Aceleaşi legi care determină şi domină viaţa indivizilor funcţionează şi în cazul unui popor.
  • Datoria unui guvern este să aibă grijă ca poporul să nu piară în beţia eroismului.
  • Spune o minciună suficient de tare şi suficient de mult şi lumea o va crede.
  • Ce baftă pe conducători că oamenii nu gândesc.
  • Nu lupţi decât pentru ceea ce iubeşti.
  • Cu cât cunosc mai bine oamenii, cu atât iubesc mai mult câinii.

Edited by JurasikMan, 06 December 2017 - 13:12.


#12
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostJurasikMan, on 06 decembrie 2017 - 13:03, said:

Eu chiar am inteles multe . Si pe forum si in viata . Am inteles ca oamenii nu se schimba si ca  pe masura ce trece timpul li se acutizeaza defectele . Am mai inteles si faptul ca este OK sa recunoastem asta . Pamantul este rotund ...nu putem sta cu fata la toata lumea .
Păi cineva care zice că nu poate niciodată înțelege modul de gândire al altora și că tot furios este și tot revine la ale lui, dpmdv nu a înțeles nici prea multe, nici lucrurile cu adevărat importante.

Să trăiești 50 de ani și după atâta timp tot să te oftici că celălalt gândește diferit și nu coincide cu chichițele pe care le ai tu în cap mi se pare o pierdere de 50 de ani.

Eu n-am zis nimic de a sta cu fața la toată lumea, aia este deja o extremă absurdă, dar să înțelegi lumea și oamenii din jurul tău mi se pare o competență umană de bază.
În fine, știu foarte bine că nu se aplică la majoritatea.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005
Nu posta maine ce poti posta azi.

#14
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ca nu se poate discuta in termeni decenti. De ce? Pentru ca indiferent de subiectul pe care l-ai deschide va aparea o "armata" de smecherasi care te vor lua peste picior. Ei, acesti ingnoranti cu diploma, se cred buricul pamanutului si te "rezolva" pe loc.
Nu conteaza in ce situatie te afli, nu coteaza ca este imposibil sa ai cunostiinte in toate domeniile, nu conteaza nimic. Ei sar pe tine, uneori te si insulta si fac tot ce pot sa te reduca la tacere.
Nici vorba de ajutor, nici vorba de bun simt.
Concluzia - orice alta cale de a te informa, de a cauta solutii, iar daca nu se poate si nu se poate si musai trebuie sa deschizi un subiect sa ignori complet si sa folosesti cu incredere setarile forumului prin care se pot anula la afisare postarile celor pe care i-ai depistat ca fac parte din aceasta categorie. DIn pacate sunt multi, foarte multi, asa ca la un moment dat se poate renunta. Asa-zisul castig pe care l-ai avea din discutiile pe un forum devine mai degraba o pierdere de timp.

Edited by addumi, 06 December 2017 - 13:16.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Exact ! Rest my case !

#16
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postaddumi, on 06 decembrie 2017 - 13:13, said:

Ca nu se poate discuta in termeni decenti. De ce? Pentru ca indiferent de subiectul pe care l-ai deschide va aparea o "armata" de smecherasi care te vor lua peste picior. Ei, acesti ingnoranti cu diploma, se cred buricul pamanutului si te "rezolva" pe loc.

Posted Image
True story, bro.
Văd ”armatele” alea zilnic.
I-aș mânca la mic dejun în viața reală, dar suntem în domeniul virtual, deci rămâne ignorarea.
Posted Image

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
sa nu ai opinii care pot supara moderatorii ! ... :)

#18
horeanicolae

horeanicolae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2017
Aici am vazut cu ochii mei ce fel de mentalitate au multi romani, si de ce PSD inca e la putere :).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate