Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noul impozit auto-proiect! Cresc impozitele pentru masinile cu motoare mici

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#217
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu cred ca e o mare sansa sa se schimbe impozitul, iar taxa intra sigur. Am vazut la TV, desi de obicei nu dau doi bani pe jurnalistii nostri care scriu jumatate din stiri din postari diverse de pe Feisbuk, ca daca fac modificarea le ies nu stiu cate sute de mii in plus la buget, desi scade la motoarele mari. E oarecum logic, ca daca iei putin de la foarte multi iesi mai bine decat sa iei mult de la foarte putini. Pe termen lung chiar au de castigat, ca o sa cumpere romanul mai multe motoare de 3+ litri deci mai vin niste bani.

Edited by filipxxx, 12 January 2018 - 12:51.


#218
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Teoretic (si logic) ai dreptate. Daca tot maresc impozitele pentru cilindreea mica, automat fiecare se va gandi sa ia ceva mai puternic (implicit cu o cilindree mai mare). De aici si costurile mai mari cu derivatele fiscale (TVA si accize in principal, impozit pe venit de la rafinarii si benzinarii, in secundar, si redevente in tertiar).. Facusem la un moment dat o comparatie de consum la un motor de 1 litru si unul de 1.6. Cel de 1.6 consuma cu aproximativ 1 litru de carburant mai mult, desi e mai mare cu 60%, deci mai eficient raportat la puterea dezvoltata.

#219
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sincer consumul e relativ la posesor, dar mi se pare incredibil cum sistemul de taxe e sustenabil la americani care au camionete cu motoare de 7 litri daca vor iar in Europa iti iau si pielea de pe tine daca ai motoare mari si puternice. Daca mie mi se pare OK sa imi consume masina 13 in Bucuresti si sa platesc motorina aia cu bani grei din care jumatate se duc direct la stat, de ce dracu nu ma incurajeaza statul sa imi iau ce motor vrea muschiul meu (OK, in niste limite de poluare) ci inventeaza taxe continue ca eu sa imi cumpar o trotineta cu 3 cilindri care consuma la jumatate iar impozitul e cat banii de tigari pe cateva zile. Vorbim doar de impozit aici, fara legatura cu poluarea ca pana de curand chiar nu avea nici o legatura ca aia cu motor de 3 litri Euro 6 polueaza mai putin decat un Logan 1.4 :)

#220
Marius_Adrian

Marius_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.04.2017

View Postfilipxxx, on 12 ianuarie 2018 - 15:35, said:

Sincer consumul e relativ la posesor, dar mi se pare incredibil cum sistemul de taxe e sustenabil la americani care au camionete cu motoare de 7 litri daca vor iar in Europa iti iau si pielea de pe tine daca ai motoare mari si puternice. Daca mie mi se pare OK sa imi consume masina 13 in Bucuresti si sa platesc motorina aia cu bani grei din care jumatate se duc direct la stat, de ce dracu nu ma incurajeaza statul sa imi iau ce motor vrea muschiul meu (OK, in niste limite de poluare) ci inventeaza taxe continue ca eu sa imi cumpar o trotineta cu 3 cilindri care consuma la jumatate iar impozitul e cat banii de tigari pe cateva zile. Vorbim doar de impozit aici, fara legatura cu poluarea ca pana de curand chiar nu avea nici o legatura ca aia cu motor de 3 litri Euro 6 polueaza mai putin decat un Logan 1.4 Posted Image


In SUA nu exista impozit la masini iar in carburant exista o taxa dar e cateva procente nu peste 50% ca in Europa. Tu in Romania nu poti avea taxele din SUA pentru ca acciza de 50% minim e dictata de la mUE ca si TVA si alte taxe 100% ilegale. Eu inca mai sper ca mizeria sovietica Europeana sa dispara. In SUA nu se taxeaza la moarte transportul si carburantul pentru ca americanii stiu ca alea sunt sufletul capitalismului. Cum in Europa ai pe inventatorii comunismului si anume nemtii o sa tot ai taxe peste taxe si interdictii cata vreme o sa existe Germania.

Edited by Marius_Adrian, 12 January 2018 - 17:28.


#221
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pana una alta impozitul auto e neschimbat ( tocmai mi le-am platit ) .

#222
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nasol, la mine trebuia sa scada conform proiectului. Mai astept.

Edited by Kroghy, 31 January 2018 - 15:40.


#223
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dpmdv e ok ; la 1600cc cu reducerea de plata inainte de termenul limita = 54 de lei .

#224
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostKroghy, on 31 ianuarie 2018 - 15:40, said:

Nasol, la mine trebuia sa scada conform proiectului. Mai astept.

Slabe sanse intr-o tara plina de nostalgici comunisti.. La noi daca moare capra noastra si a lu' vecinu traieste si behaie toata ziua.. e grav.. intram in depresie.

#225
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostKroghy, on 31 ianuarie 2018 - 15:40, said:

Nasol, la mine trebuia sa scada conform proiectului. Mai astept.
La ce foame de bani exista, sa nu ai surprize

#226
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Oricum nu are cum sa intre in vigoare anul asta.

#227
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Mda... " primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 124/14.02.2018 (negativ)".

Edited by DaniJ90, 22 February 2018 - 02:51.


#228
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Ce v-am zis...

#229
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Nu e totul pierdut... Ca mai sunt si alte etape - senat, Finante etc.

Avizul ala este consultativ din cate stiu.

Ce urmeaza acum
05-02-2018 cu nr.L103 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
05-02-2018 trimis pentru raport la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 06/03/2018)
05-02-2018 trimis pentru aviz la Comisia pentru transporturi şi energie (TERMEN: 27/02/2018)
14-02-2018 primire punct de vedere de la Guvern - cu nr. 124/14.02.2018 (negativ)

Ce este foarte interesant de vazut de aici:

- cresterea impozitului pentru masinile sub 2,000 CC: 27 mil RON
- scaderea impozitului la masinile peste 2,001 CC: - 516,8 mil RON (WOW!)
- scaderea impozitului la motociclete: - 3.7 mil RON

Foarte interesanta cifra pentru masinile peste 2,001 - rezulta muuuuuuulte masini peste 2L. EDIT: de fapt, nu rezulta ca sunt multe, ci ca de fapt e impozitul exagerat de mare.
Cresterea sub 2L este moderata desi in multe cazuri (in intervalul 1 - 1.6) suma se dubleaza aproape.

Rezumatul avizului negativ este: nu ne intereseaza ca e mai ieftin la vecini, noi sa avem de unde sa luam bani.
Sursa: https://www.senat.ro...18/18L103PV.pdf

Deci, sa ii uram numai de bine lui Emil Boc!

Edited by Quoriah, 22 February 2018 - 09:58.


#230
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Numai daca te uiti la cine a initiat proiectul iti dai seama din start ca e totul pierdut...

#231
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Sper sa nu se aprobe, nu poti sa dublezi impozitul peste noapte la anumite categorii de masini.

#232
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Eu mi-as fi dorit sa se aprobe. Unii platesc aberant de putin, altii aberant de mult.



#233
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostCGDBZ, on 22 februarie 2018 - 10:16, said:

Sper sa nu se aprobe, nu poti sa dublezi impozitul peste noapte la anumite categorii de masini.
Nu asta s-a intamplat deja in legatura cu masinile de peste 2.0 ? :) Atunci cum s-a putut? Si nu vorbim de sume colosale de ordinul zecilor de lei ca in cazul trotinetelor. Ci vorbim de mii de lei....

#234
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Pai daca este trotineta sa aiba impozitul pe masura, de trotineta. Nu vad de ce sa dublezi impozitul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate