Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

schimbare font subtitrare media player

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
softDC

softDC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2017
Buna. Am un media player Philips HMP 5000/12.
Doresc sa schimb fontul la subtitrarea media playerul-ului care acum e Arial si este foarte subtire cu un font mai gros in genul Arial Black. Am inteles ca fontul ar trebui sa-l schimb in firmware care se instaleaza pe media player, dar cum umblu in firmware, care este image, nu-l mai pot instala, media player-ul nu-l mai vede. Ma poate indruma sau ajuta cineva ?
Va multumesc.

#2
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Depinde de ce procesor are playerul ... Daca are MTK sunt (ceva) sanse . Poti sa-ti faci o idee citind aici : http://hdforall.free...a.com/index.php
Bafta !

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Vinde playerul pe olx si ia altul, documentandu-te foarte bine inainte, lasa jucariile astea in pace ca e timp pierdut si nervi aiurea

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Dacã mãrești fonturile cu ãsta
aviaddxsubs
Nu merg?
Eu stau mai slab cu auzul și-l fac de 38 cu bentițã neagrã...

#5
softDC

softDC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2017
Playerul nu accepta inafara de srt, ssa, smi, ass, nici un alt format de subtitrare langa mkv.Am incercat cu ass si ssa sa setez fontul si marimea dar playerul nu tine cont. Daca generez subtitrare de dvd, playerul n-o vede deoarece e fisier mkv nu format dvd.


@modoran
Iti dau dreptate, timp pierdut si nervi. Insa cred ca daca se poate schimba fontul nu as avea motiv sa fiu nemultumit de el. Deh, comoditatea, faptul ca-l sting prin apasarea unui buton fata de laptop care se aude noaptea, plus mouse si tastatura bluetooth pentru control.  


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
aviaddxsubs ala creeaza stream de subtitrare in interiorul fisierului, nu separat ( pentru AVI, eu foloseam acest program pe un player dvd si recunoastea fontul fara probleme - cel original era mic si galben ).

Si mkv-urile pot avea stream incorporat pentru subtitrare. Oricum daca playerul nu recunoaste nu ai ce face.

Edited by modoran, 05 December 2017 - 22:26.


#7
softDC

softDC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2017
@modoran
Am incercat si asta, cu incorporarea in fisierul mkv a subtitrarii generate ( sub, sup )dar apar probleme la filmele cu pull down, si cam toate au, apare stutter-ul, in momentul in care mai trec fisierul printr-o procesare, am folosit mkvtoolnix si tsmuxer. Teoretic procesarea fara conversie ar trebui sa nu creeze probleme, asta in teorie, in practica apar mici probleme. Plus timpul necesar. Insa daca as putea schimba fontul toate ar fi bine.  


#8
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004
La multe playere pe care le-am avut se putea schimba fontul prin crearea unui folder "Fonts" in care puneam fontul respectiv. Nu cunosc tipul tau de player, deci nu stiu daca e valabil, dar merita cautat sau incercat.

#9
softDC

softDC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2017
Firmware este o imagine, daca doar o dezarhivez si o fac imagine din nou, media player-ul nu o mai vede, no update found.

#10
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004
Nu ma refeream la firmware, ci la mediul de stocare.

#11
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
degeaba faci update de firmware, daca noul firmware nu iti da posibilitatea de a modifica fontul si marimea subtitrarii. Daca ai citit atent ce imbunatatiri iti aduce noul firmware, si evident, include si ce iti doresti tu atunci procedura de update o gasesti fara probleme pe net, si din cate imi amintesc nu trebuie sa dezarhivezi nimic. Pui fisierul downloadat in directorul radacina a unui stick USB si intri la SETUP > MISC > USB Update. Apli urmezi tot ce scrie pe TV. Succes!

dar atentie sa iei doar nu update care iti suporta exact playerul tau, altfel risti sa pierzi anumite functii importante sau porturi nefunctionale.

#12
softDC

softDC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2017
Pai, vreau sa schimb fontul in firmware-ul care il pun pe media player.
Firmware-ul are doar fontul Arial si vreau sa-l schimb cu Arial Black.
Pentru asta am cerut ajutor sau indrumare.
Firmware-ul respectiv da caracteristicile subtitrarii, firmware-ul respectiv este o.s. -ul aparatului.


#13
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004
In cazul asta, foloseste aviaddxsub.
Generezi idx/sub si le pui in acelasi director cu filmul. Le schimbi numele sa aiba acelasi nume cu filmul. Ar trebui sa ai subtitrarea dorita. Succes.

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Fisierul install.img ce format de arhiva este ?
Cum l-ai modificat (adica ai inlocuit arial.ttf) prin ce metoda / ce programe?
Presupun ca ai pus acelasi nume al fisierului: arial.ttf
Cu ce / cite alte fonturi ai incercat ?

Cum ai creat subtitrari SSA?
Cu ce program?
Unde ai modificat marimea subtitrarii ?

#15
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Deci, ca sa modifici fontul in firmware este o problema care ma depaseste. Dar din care am citit pe alt topic, a mai incercat cineva sa dezarhiveze un firmware si sa faca nu stiu ce modificari in el, iar dupa rearhivare nu l-a mai recunoscut aparatul. La arhivare se foloseste un algoritm anume pe care aparatul il recunoaste ca fiind pentru el si nu alta balarie.

#16
softDC

softDC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2017
@buyonevideo

L-am dezarhivat cu winrar. Am redenumit .ttf Arial Black  ca Arial, delete .ttf din arhiva, copy .ttf redenumit, l-am refacut .img
Am incercat doar cu Arial Black

SSA l-am facut si cu SubtitleEdit si cu Aegisub.

@costi001

Aici e problema, ca dupa dezarhivare chiar daca nu modific nimic si-l fac .img din nou nu-l mai vede aparatul. Cred ca are ceva detalii in arhiva originala care se sterg sau pierd in momentul in care se umbla la ea.

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
WinRAR - cred ca aici e prima problema.
Poate incerci direct pe linux (Ubuntu Live USB merge lacrima) sau daca exista ceva similar pe windows:
http://ubuntuhak.blo...-img-files.html

Arial - aici problema 2.
Din cite stiu eu, Linux este sensibil la litere mari/mici.
Deci arial.ttf

SSA - OK.
Ai folosit click dreapta > Sub Station Alpha styles ?
Sau ai editat manual (notepoad) fisierul SSA ?
Ai modificat doar marimea (cite incercari, ce valori?) sau si alte caracteristici ?
Titrarea a functionat (adica apara titrarea), doar ca nu a functionat modificarea (marime si/sau altceva) ?

Edited by buyonevideo, 06 December 2017 - 12:50.


#18
softDC

softDC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2017
Subtitrarea apare de la ambele programe, doar ca playerul nu tine cont de caracteristicile SSA. O afiseaza conform setarilor subtitrarii playerului.
Am gasit pe net un program care te lasa sa modifici .img, dar e pentru niste jocuri, nu mai retin cum se numea, dar puteai modifica in interiorul arhivei multe componente fara sa modifice parametri de recunoastere a arhivei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate